POHÁDKOVÉ LÉTO S WWW: Mahulenka

Logo_pohádkyKomorník otevřel okenice, sluníčko zašimralo krále Lutránka V. pod nosem. Lutránek kejchnul a probudil se. Slastně se protáhnul. Boooože, to je krásný den. Komorníku, myslíš, že by se mohla Rozárka dneska vrátit?

 

 

Pane králi, já se z vás vopravdu jednou zblázním. Rozárka vám utekla před třinácti lety, má už s králem Ruprechtem dvě děti a vy na ní pořád čekáte. No jo, zívnul Lutránek, to je pravda, jsem starej trouba. Dones mi snídani komorníku. Hodně kávy, v tom velkým kafáči a křupavej rohlíček.

 

Donesu, pane králi, donesu, ale pekařovi už dlužíme dva roky za pečivo. Zítra je výplatní den a truhlu máte prázdnou. Jak to takhle chcete dál dělat? Tatínek vám nechal plnou truhlu zlaťáků, království jen kvetlo a podívejte se teď. Ale vám je to jedno, že váš komorník každou noc nad tou bídou pláče do polštáře.

 

Podívejte se jen na ten jídelníček. Vždyť je to hanba!! Dneska: čočka na kyselo. Kuchař nemá ani ocet, šel trhat šťovíky. Večer: brambory na loupačku. Copak tohle je královský menu?

 

Ano, vykřikl Lutránek V. Jsem chudej král. Ale jsem veselej a je mi do zpěvu. Poslouchej komorníku. Znáš tuhle: Anča Pagáčova, ty jsi moja milá, mi sa lubime, brát sa musíme, Anča Pagáčova. Zkus si druhej hlas! Komorník mávnul rukou a šel pro snídani. Lutránek se zadumal.

 

Má pravdu starej. Všechno jsem prošustroval, posílal dary Rozárce, aby se vrátila, a teď jsem na dně. Hm, chudej král, bez královny. Neměl bych být tak veselej, komorník má pravdu.

 

Komorník donesl podnos se snídaní. Lutránek popíjel kávu a přikusoval křupavý rohlík. Poslouchej komorníku, nařídíme, aby se po celém království kopalo, dokud se nevykope poklad. Co tomu říkáš?

 

To je prosím, pane králi, náramná blbost. A jen tak, mezi náma, máte sklerózu jak vánoční stromeček! To už jste nařídil, je to tak dva roky a vykopala se jenom stará rezavá podkova. Tu jste si dál do prázdné truhly a tvrdil jste, že má vobrovskou hodnotu.

 

 

Lutránek vytáhl tabatěrku a balil si cigárko. Třeba má, to nikdo nemůže vědět. A vůbec, běž pomoct trhat kuchaři šťovík, já chci dneska čočku na kyselo, jako král si to můžu dovolit. A zástav se u kováře, ať mi půjčí ještě balíček tabáku a cigaretový papírky. Je to pro něj vlastně čest…

 

Lutránek odložil tác, vstal z postele a šel k truhle. Otevřel ji a prohlížel si rezavou podkovu. Pak s ní praštil do truhly. Zadunělo to. To je divný, pomyslel si Lutránek, jako by měla truhla dvojitý dno?! Odložil balený cigárko do popelníku a začal truhlu zkoumat. A truhla měla opravdu dvojité dno! Lutránek strčil do škvíry nůž a otevřel. Na dně truhly ležela obálka a vedle ní malá píšťalka. Lutránek otevřel obálku a vyndal list.

 

Můj drahý synu, četl užasle. Věděl jsem já, tvůj otec Lutránek IV., věděl dobře, že se jednou podíváš na dno truhly. Rozfofroval jsi všechno! Rozárka od tebe dozajista utekla a království je na huntě. Měl bych se otáčet v hrobě. Důstojně, jak se na krále sluší. Ale já se ty darebáku točím jak vrtule! Ale, myslel jsem na všechno. Vidíš tu píšťalku? Když na ní zapískáš, tak se objeví někdo, kdo ti splní všechna přání. Budeš mít zase plnou truhlu zlaťáků, budeš bohatý král, ale POZOR!!

 

Lutránek dále nečetl. Prohlížel si píšťalku. Pak do ní fouknul, zapískal. Rozhlížel se. Ale nic neviděl. Truhla byla pořád prázdná. Halooo, tady jsem!! zapištěl někdo. Lutránek se rozhlížel, ale pořád nic neviděl. Haloooo, tady, sedím na hrnku s kávou, Mahulenka, k vaším službám pane! Vyjevenej Lutránek se podíval na tác. Na okraji velkého kafáče, seděl mrňavoučkej mužíček, v zeleným sáčku, červenej šátek kolem krku, na hlavě klobouček. Botičky, svázané tkaničkama, měl zavěšené kolem krku.

 

To jsem já Mahulenka! mával radostně na Lutránka a šplouchal nohama v kávě. To je báječný, to je teploučko, vykřikoval. V zakletí byla zima, to je dost, že jste zapískal. Jaké je vaše přání pane? Lutránek si sedl na postel a mnul si oči.. Pak je otevřel. Mužíček v zeleném seděl dál na okraji hrnku, pak se postavil na ouško, svlékl se a pověsil oblečení na vyčnívající lžičku. Skočil do kávy kufra. Jeee, pištěl, to je krása, tak co to bude, pane můj?

 

Plná truhla zlaťáků, zablekotal Lutránek. Už je, zvolal zelený mužíček, zacpal si nos a ponořil se do kávy. Zmizel pod hladinou a pouštěl jen bublinky. Lutránek se podíval na truhlu. Až po okraj byla naplněna zlaťáky. Mahulenka v hrnku ležel na zádech, kopal nohama a udělal krásnou pěnu.

 

Lutránek V. jak v transu sáhnul po dopisu od tatínka Lutránka IV.

 

POZOR, pokračoval dopis. Mahulenka je prevít a už se ho nezbavíš. Bude ti vyvádět strašný věci! Nikdo jiný ho neuvidí, než ty. Ale ani ty s ním nic nemůžeš dělat. Rozmysli si dobře to zapískání… Nerozmýšlel, je mi to jasný. Vždycky jsi byl moc hrrr!! pokračoval Lutránek IV. a Lutrankovi V..se začaly třást při čtení ruce.

 

Mahulenky se zbavíš, jen když najdeš ženu, která uvěří, že Mahulenka existuje a chytí ho. Tvůj prapradědeček si přivolal Mahulenku a málem skončil v blázinci. Naštěstí, Tvá praprababička Alžbětka mu uvěřila, že Mahulenka mu dělá ve vlasech kotrmelce a odchytila ho síťkou na motýly. Přejí Ti hodně štěstí synu…

 

***

 

Komorníku, zaječel Lutránek. Co se děje pane králi, co se děje?! Zavolej ihned stráže! Nebo ne, počkej! Podívej se do kafáče a řekni mi, co vidíš?! Nic, nedopil jste kávu a přitom má tak krásnou pěnu. Tak ji odnes a přines mi jinou! Komorník zavřel za sebou dveře. Čuchnul ke kávě, zavrtěl hlavou a dopil ji. To jsem blázen, bručel, taková dobrá káva.

 

Mahulenka si to brázdil v lavoru obkročmo na holicí štětce a oplachoval se čistou vodou. Já vím Lutránku, na co teď myslíš! Že čapneš lavór a vyleješ mě z okna. Raděj to nezkoušej, já jsem jak blesk. Na to jsme v zakletí cvičení. Budeš oběma rukama držet lavór, a v cuku letu ti budu viset na uchu a ještě tě do něj kousnu.

 

Mahulenka vylezl po noži na stůl, sedl si na cukřenku a oblékal se. Hele Lutránku, pojď, budeme raději kamarádi. Já už se ti v kávě koupat nebudu, to jen dneska. Vopravdu v tom zakletí bylo děsný chladno. A k těm zlaťákům jsem ještě něco přidal. Podívej se teď do tabatěrky, co tam máš za tabáček. Jemný a krásné voní. Ty jsi snad, Lutránku, kouřil bramborovou nať. No jo, chudej král. Udělal jsem to také vlastně k vůli sobě, pokračoval Mahulenka. Já v té otevřené tabatěrce budu v noci spát.

 

A ty mě budeš muset vyprávět na noc pohádku. Podívej se dobře do toho dopisu, tam to všechno stojí na konci, jako dodatek. Dokud tě nějaká nevysvobodí, dokud neuvěří, že existuju. Ale já si dám majzla, to si tedy Lutránku piš! Mahulenka se začal špacírovat po stole s rukama za zády. Každopádně Lutránku jsme si souzeni. Já už se lapit nenechám, budeme pořád spolu. Já už se tak těším na pohádky. Nechrápeš v noci moc Lutránku?

 

Král Lutránek V. seděl u stolu a držel se za hlavu. Ale já nechci žít s praštěným skřítkem, zabědoval. To raději budu zase chudej král, budu si půjčovat od kováře tabák, dlužit pekaři a jíst čočku se šťovíkem. Kdo je u tebe praštěnej skřítek co?! vztekal se Mahulenka. Tak jsi neměl pískat. Co si vlastně Lutránku myslíš? Že ti naplním truhlu zlaťákama a půjdu zase klepat kosu do zakletí, ne? Tudle milánku! Už se mě nezbavíš.

 

Komorník donesl novou kávu. Běž se podívat do truhly, povídal Lutránek, ta rezatá podkova se nějak okotila. Jak, je tohle možný? žasnul komorník. Neptej se, vezmi peníze, vyplať pekaře, nakup kováři tabák a papírky, a rozešlete posly, že hledám nevěstu. A k obědu chci biftek, praštil Lutránek vztekle do stolu.

 

Komorník stál pořád celej tumpachovej před truhlou. Jak je tohle možný? opakoval pořád dokola. Když ses tak zvědavej, zeptej se Mahulenky, vykřikl Lutránek. Sedí támhle na cukřence. V tom kafi, cos určitě za dveřma vyzunknul, v tom si nejdříve umyl nohy a pak se vykoupal celej. Zeptej se ho, on ti to vysvětlí. Ale opatrně, ať se ti nepověsí na ucho a nekousne tě do něj.

 

Ano ano, blekotal komorník a couval ke dveřím. Jistě pane králi, zeptám se Mahulenky, koho taky jiného, že mě to nenapadlo hned. Zavřel dveře, opřel se o ně a otřel si zpocené čelo. Král se nám dočista zbláznil!! Ale, kde se vzaly v truhle zlaťáky a ta krásná pěna na kávě?! Tak ty takhle! vykřikl Mahulenka a zlomil vztekle párátko přes koleno.

 

Já jsem chtěl být s tebou kamarád a ty hned honíš nevěsty, aby ses mě zbavil. Chtěl jsem ti někdy, když budeš unavený, pohádku odpustit, ale teď ne! A když mi ji nebudeš vyprávět, tak se celej vopupínkuješ a naskáčou ti na nose uhry. Cha chaa, chechtal se Mahulenka. To se vo tebe nevěsty poperou, když budeš tvrdit, že se ti houpe skřítek na uchu a frňák budeš mít samej uher. To se na to docela těším…

 

Lutránek ležel v posteli s rukama za hlavou a dumal. To jsem to pěkně vyvedl, tatínek měl pravdu, jsem moc hrr a teď mám Mahulenku, prevíta na krku. Mahulenka si načechral v otevřené tabatěrce voňavý tabáček. Jeden cigaretový papírek si složil pod hlavu a druhým se přikryl. Tak Lutránku, tu pohádku bych prosil.

 

Neotravuj. Jak myslíš, ozval se Mahulenka. Lutránek ucítil jak ho začíná svrbět nos. Počkej Mahulenko, jen si musím na nějakou vzpomenout. Tak: Jednou ráno si princezna Zlatovláska pricmrndla kulmou své překrásné zlaté vlasy. Začala vyvádět jak pominutá… Jé, to začíná pěkně, zakňoural z tabatěrky Mahulenka. Maminko královno, tatínku králi, ječela, už nejsem Zlatovláska. Já jsem tak nešťastná, já se z toho snad picnu…

 

Lutránek se odmlčel a pozorně poslouchal. Nepletl se. Z tabatěrky se ozývalo spokojené chrápání. Lutránek vstal. Opatrně vzal na straně trochu tabáčku a ubalil si cigaretu. Mahulenka sebou zavrtěl. Lutránek vyndal ještě dva papírky, slepil je dohromady a Mahulenku pořádně přikryl. Pak si šel na balkón zakouřit.

 

Jestli nejsem zase moc hrr, přemýšlel na balkóně a pokuřoval. Mahulenky se třeba zbavím a uvážu si na krk nějakou druhou Rozárku. Najednou, když se rozneslo, že jsem zase bohatý, je nevěst jako máku.

 

Přijela princezna Hvězdoslava. Požádám vás princezno Hvězdoslavo o ruku, ale nejdříve musíte chytit skřítka Mahulenku. Ach to nebude problém, zvolala její matka. Naše Hvězdoslava od malička ráda chytá skřítky, Mahulenky úplně nejraději. Viď Hvězdoslavo! Ano maminko, špitla princezna.

 

A kde jako prosím ten skřítek má být, ptala se matka královna. Ehm, řekl rozpačitě Lutránek, sedí vám ve výstřihu a vyplazuje na mě jazyk. No tohle!! vykřikla královna matka. Hvězdoslovo, odjíždíme! Peníze nejsou všechno. Sprosťáku jeden, vůbec se už nedivím Rozárce že od vás utekla.

 

Můžeš mi poděkovat, povídal večer Mahulenka, když se uvelebil v tabatěrce. To bys to chytnul. Dneska si náhodou tu pohádku zasloužím. To musíš uznat. Tak Lutránku? Za devatero horama, daleko, hrozně daleko, kam by skřítek jako ty šlapal se svejma maličkejma nožičkama snad sto let, žil moudrý král. A ten král z čista jasna jednou ráno zblbnul. Ty to umíš tak pěkně podat, zavrněl z tabatěrky Mahulenka.

 

Nevěsty přijížděly a odjížděly. Odjela i spanilá Johanka, neuvěřila, že jí Mahulenka sedí na knedlíku. Máš to marný Lutránku, ozvalo se večer z tabatěrky. Vono, kdyby bylo nejhůř, tak se ti budu špacírovat třeba po poklopci. To jsem fakt zvědavej, jak požádáš o odchycení. Mahulenka zívnul. O červený Karkulce, řekni mi o červený Karkulce, ano?

 

Maruško, řekl jednoho dne král Balabánek v sousedním království. Věčně ležíš v knížkách, léta ti utíkají. Žádnýho prince jsi nechtěla, že jsou to prý hlupáci bez fantazie. Tak pojď, pojedeme se podívat na krále Lutránka, o tom se vykládají věci, tomu fantazie nechybí. Třeba se ti bude líbit.

 

Líbil se Marušce, a Lutránek mohl také na Marušce oči nechat. Vás něco trápí, pane králi, řekla u oběda princezna Maruška, vidím to na vás. Trápí, princezno Maruško, trápí mě skřítek Mahulenka, nikdo nechce věřit, že existuje. Podívejte se, houpe se mi hajzlík na pravém uchu. Maruška se pozorně podívala na Lutránkovo pravé ucho. Pak se mu podívala do oči. Ale Lutránku, to je přeci hloupost, skřítkové neexistují.

 

Mahulenka spokojeně seskočil na stůl, špacíroval se a dělal na Lutránka dlouhý nos. Kdybyste mě princezno Maruško měla ráda, tak byste ho viděla, povídal nešťastně Lutránek, protože Maruška se mu moc líbila. Stojí teď před mým talířem a dělá na mě dlouhej nos.

 

Ale kdepak Lutránku, odpověděla princezna Maruška a dívala se mu něžně do očí. To si jen namlouváte. Pravou ruku pomalu sunula ke skleněnému poklopu, který přikrýval sýry. Pak ho naráz zvedla, cvak a Mahulenka byl lapen. A všichni ho viděli.

 

Pusťte mě, ječel Mahulenka, já nemám sejry rád. Princezna nadzvedla poklop. Neposílej mě Lutránku zpátky do zakletí, já tam nechci, tam je tak smutno a zima. Maruško, přímluv se za mě, já vám jednou budu hlídat děti. Vždyť, kdyby nebylo mně, tak jste se ani nepoznali. Přimluv se za mě, škemral Mahulenka. A Maruška se přimluvila.

 

Byla velká a bohatá svatba. Mahulenka roznášel po stole párátka. Každému se uklonil, a díval se, jestli Maruška vidí, jak je slušnej.

 

Večer ale odnesl Lutránek tabatěrku do vedlejší místnosti. Načechral tabáček, co tak krásně voněl. Mahulenka se uvelebil a přikryl cigaretovým papírkem. Maruško, žadonil, ať mi ještě řekne pohádku na dobrou noc. O Červený Karkulce, ta je tak pěkná.

 

Tak mu ji miláčku řekni, pohladila Maruška něžně Lutránka po rameni. Já si ji také ráda poslechnu. Ach jo, vzdychnul Lutránek, i dneska musíš otravovat Mahulenko. A zrovna o červený Karkulce tady před Maruškou. Ty jsi pěknej prevít. Tak dobře.

 

Červená Karkula rovnala vztekle jídlo do košíku. Taky by si bába mohla jednou pro sváču dojít sama. Když jde o drby, může si nohy ulítat…

Aktualizováno: 21.7.2013 — 07:49

77 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tosco, vsechno nejlepsi k narozeninam. Sice se zpozdenim, ale prece. Chet zavedl narozeninovy tyden – kazdy den trochu neceho. Vzdycky si rada prectu tve komentare, sporadicke, ale vzdy k veci. 🙂

 2. Nebo plné hviezd,ale začína sa dvíhať vietor,tak snáď príde nejaký dážď i k nam.A viete čo som sa dnes dočítala,že takto to bude s počasím už nafurt-vraj sme odrezaní od atlantiku tými veternými elektrarničkami,ktoré vytvorili od atlantiku akoby horskú clonu a k nám prúdi už len poludníkovoúz Afriky/ počasie.Je to možné?Krakonoš by vedel.

  1. To by toho museli postavit podstatne vic. Tohle je asi tak jako se kolem Dukovan na jaderku svadi sucho a kolem Temelin mlhy. Oboji je nesmysl. Kdosi to pocital a ta jaderka odpari asi tolik vody, co by odparilo zitne pole misto vsech tech budov a cest elektrarny.

 3. Vrátil jsem se od moře, nahlédnul a byl mile překvapen. Děkuji za komentáře k pohádkám. Většina Zvířetníků už je ale zná. „Musím“ napsat zase nějakou novou.
  A jak vypadala Červená Karkulka v podání Lutránka?? Trochu se stydím, neboť při psaní jsem myslel na takovou blbost, co jsem zaslechl jednou u piva.Mohl bych si něco vymyslet, ale nebylo by to poctivé.
  Tak tedy:

  „Červená Karkulka rovnala vztekle jídlo do košíku. Taky by si mnohla bába jednou pro sváču dojít sama! Když jde o drby, mohla by si nohy ulítat!
  Karkulka vykoukla z okna, jestli si má vzít deštník. Od rána se to mračilo.Asi jo, usoudila Karkulka a hledala deštník. Deštník nenašla, práskla dveřma a mydlila za babičkou.

  Najendou na ni z roští vykouknul vlk. Halóóó´, huúúú kam to mydlíš ty blbá krávo ??!
  Kdo je u tebe blbá kráva, ty debile ukňučenej??! Nevidíš, že jsem Červená Karkulka ??:

  Jóóóhúúú ,na to vlk debil. Tak kde máš košík se sváčou pro babičku, když jsi Červená Karkulka ??

  Karkulka se bacila dlaní do čela: „já kráva blbá jsem ho k vůli pitomému deštníku zapoměla doma“ !!

  Tak, promiňte a dobrou noc !!

  1. Chechechecheche! Je to slavnostní okamžik, protože se nemůžu dostat na net, ani rozbalit emaily. Konečně se mi to povedlo a dokonce jsem se zachechtala. Díky milé dvojité/trojité.

  2. Jééé, Dvojité trojité se nám vrátilo z cest. 🙂 (h)
   Milý www, děkuju Ti za dovyprávění pohádky o Červené Karkulce, chichi, takovou pohádku jsem ještě neslyšela. (chuckle)
   Jasně, že všechny Tvé pohádky známe, ale protože jsou báječné, tak je máme rádi a rádi je také čteme znovu. A jestli napíšeš nějakou novou, tak mi uděláš obrovskou radost. Dobrou noc po dlouhé cestě. (wave)

  3. Jé, to je bezvadná pohádka! Už jseš jako King, pohádka v pohádce. Jseš king!
   (No a dopršelo a zas nám začíná krásné počasí, hrom do toho…)

 4. A všechno nejlepší baty a tosce k jmeninám a narozeninám – vy už si to, děvčata, rozeberte, co které patří!
  (rose1) (rose1)

 5. U nás leje a bouří velice, ale já se neraduju, dnes celý den smutním (jen na chvilku mě rozptýlil Mahulenka), ráno jsme našli na terase dvě mrtvá vlaštovčí holátka z našeho hnízda. (h) Ptáčkové už patřili do rodiny, loni jsme je měli poprvé, vyvedli nám 5 mladých a tak jsem měla obrovskou radost, že se vrátili! Nevím, jestli je na vině to vedro anebo vichřice, která přišla v noci, anebo prostě vypadly? Je fakt, že mě vlaštovčí rodičovstvo trochu štvalo, jak se laxně postavilo k budování hnízda, zasloužilo si opravit a oni se teda neobtěžovali. Škoda malých vlaštovátek!

  1. HANČO, NEVÍM, ZDA SE EM JEŠTĚ VRÁTÍŠ, ALE MUSÍM TĚ TROŠKU UTĚŠIT, NEBO´T ORNITOLOGOVÉ LETOS HLÁSÍ ČASTÁ UHYNUTÍ SKORO VŠECH PTAČÍCH MLÁĎAT. PRÝ JE TO TÍM VEDREM A SUCHEM,.TAKY JEDEN IORNITOLOG RADIL VŠEM, KDO MAJÍ NĚKDE VLAŠTOVČÍ NEBO JIŘČÍ HNÍZDO, ABY TO LEOS ŠNÍ HNÍZDO IHNED PO ODLETU PTÁKŮ ZCELA CELÉ SHODILI A SPÁLILI NEBO HO JINAK ZLIKVIDOAVALI. STARÁ HNÍZDA JSOU PLNÁ PRO DALŠÍ PTÁČATA NEBEZPEČNÝCH PARAZITŮ,TAKŽE TÍM, ŽE HNÍZDO NECHÁŠ NA SVÉMM MÍSTĚ, PŘISPĚJEŠ K NEZDRAVÉ DALŠÍ GENERACI PTÁČAT. MY MÁME NA ZAHRADĚ UŽ 3 ROKY BUDKU PRO MODŘINKY. 2 ROKY BYLA ZCELA PRÁZDNÁ,, JELIKOŽ NEMĚLA SPRÁVNĚ SITUOVANÝ VCHODOVÝ OTVOR. TEPRVE LETOS BUDKU OBYDLIL PÁREK MODŘINEK. JE TO SIC NĚCO JJNÉHO NEŽ VYSTAVĚNÉ HNÍZDO, ALE UŽ NAPODZIM BUDKU OTEVŘEME( MÁ ODKLÁPĚCÍ DNO A PORSTOT VYMETEME, ABY TAM NIC NEZŮSTALO.DOUFÁME TAKY, ŽE SE NAŠE MODŘINKY BUDOU VRACET STEJNĚ, JAKO SE KAŽDÝM ROKEM DO SLEPÉ OKAPOVÉ ROURY VE ZDI SOUSEDNÍ STODOLY VRACÍ PÁREK REHKŮ, KTERÉ JÁ BLBKA NEJDŘÍVE POVAŽOVALA ZA ČERVENKY. A HLÁSÍM, ŽE KONEČNĚ I U NÁS DIO OCELA SILNĚ LIJE, TAKŽE VODA PŘIŠLA I DOBĚLÉ. MÁM RADOST, VŠECHNY ROSTLINKY UŽ JEN VZDYCHALY NA S PRUDKÉM SLUNKU A BEZ VODY BY JISTĚ UŽ BRZY HYNULY. VODU UŽ VÍC JAK 10 DNÍ DENNĚ VLÁČÍM OD VZDÁLENÉ STUDNY. SNAD BUDE DEŠŤ VYDATNÝ.

   1. LENKO, MÁŠ PRAVDU S LETOŠNÍMI PTAČÍMI MLÁĎÁTKY, NAPŘED JIM NEPŘÁLA DLOUHÁ ZIMA – TŘEBA U NÁS NA ČESKOLIPSKU SE V 15 HNÍZDECH VYLÍHLO A ZUSTALO NAŹIVU JEN 5 ČÁPU A NA LIBERECKU DOKONCE JEN 1, PAK DEŠTĚ A MÁLO HMYZU A TEĎ ZASE VEDRA.
    NA ODSTRAŃOVÁNÍ VLAŠTOVČÍCH HNÍZD SE ASI NÁZORY RUZNÍ, ČETLA JSEM, ŽE SPÍŠ NEŽ HNÍZDA SHAZOVAT BY SE MĚLA (MOHLA)OŠETŘIT PŘÍPRAVKEM PROTI PARAZITUM. DOKONCE PRÝ I ZA „BĚŽNÉHO PROVOZU“, KDYŽ JSOU MLAĎATA V HNÍZDĚ, JE MOŽNO JE OPATRNĚ VYNDAT, HNÍZDO POSTŘÍKAT A MLADÉ ZASE USADIT NAZPÉT, ŽE PRÝ JE RODIČE NEOPUSTÍ A BĚŽNĚ JE KRMÍ DÁL. TAK DO TOHO BYCH SE ASI NEPOUŠTĚLA, ALE PŘED ZIMOU HNÍZDO POSTŘÍKAT – PROČ NE? HA HA, KDYBY MLP VÉDĚL, CO ZASE NA NĚJ VYMEJŠLÍM! 😀

 6. Lidi, tady se zvedá vítr a jde sem hodně silný černo. Mizím ze sítě a odpojuju počítač, ahojte.

 7. KONEČNĚ!!!!!!!!!!!
  Leje, ale moc nefouká, takže jsem otevřela okno do světlíku a to, které je možné otevřít ven, ale to vedro je naakumulované do domácnosti i stěn domu. Chtělo by to vítr, aby to pořádně protáhlo, ten ale není. Pomáhám tomu fofrníkem, který tu jede 24 hodin denně, ale nic moc. Takže z toho bude akorát tak prádelna.
  Strašné je nejen to horko, ale hlavně vlhko!
  A to má být zase vedro už někdy od pátku, bože, to snad ne! To už je fakt na mašli!
  Nic proti vedromilcům, ale tohle jsou extrémy, které pro normálního jedince z této kotliny prostě nejsou zdravé a ani normální. A zákonitě se podepisují na zdraví, i když se člověk cítí relativně dobře.
  Jinak se snáší tohle při snídani v bazénu a jinak ve vypraženém městě, kde horký asfalt dýchá výpary do vzduchu mezi domy v ulicích, kde není ani travička, natož nějaký strom.

  1. tady prší už asi hodinu. Jen tak klidně, žádný lijavec. Vítr trochu fouká, tak mám okna dokořán a chladím barák. Pravda – jedny dveře už tříííískly, ale sklo naštěstí vydrželo. Bouří zatím v dálce, takže ani Betka se nijak nevzrušuje.
   Ale myslím, že se později ještě dočkáme větších živlů… že to takhle klidně nevydrží

   1. Tak tady sprchlo prudce, ale už to skončilo.
    Větvička se nehne, ale z dálky bouří a začaly blesky, takže možná se to ještě vrátí i s tím větříkem. Nechci vichřici, chci jen trochu pofukování, aby se to tu protáhlo čerstvým vzduchem.
    A pak normální teplotu do 25°, no, neskromné přání!

 8. No,to mám z toho,že som si všetko neprečítala,al hr,hr už píšem.
  Milá Tosca samozrejme,že všetko naj,naj prajem aj Tebe a už si nespomínam,či Ti blahožečlali ka narodkám alebo meninám.To je z toho tepla-mozgy uvarené.

 9. Tc-padavky-tu UŽ JE 40- a to celziových!!!!Bilancia u mňa v robote: jeden mrtvy dočista,jeden po úspešnom oživovaní v nemocnici,jedna tesne pred …privezená do nemocnice a my na stanici spotení pijeme tú štátnu vodu a zavidíme Čechom,že majú búrky-tu ani mračka ani oblačka.Nebudem ďalej fňukať-ve´d kedy vlastne má byť teplo,ak nie v lete.
  Ale to hlavné:dnes má Baty ďalší sviatok-v kalendári je krásne meno Marta-a o je ona,prajem všetko naj naj.veľa šťastia,zdravia, radosti a jeden nový apartný klobúčik.

    1. Tady velmi leje, hodně fičí i nějaká drobná krupka se najde. Určitě k vám ještě nco dojde!

  1. Zano, u nás je podobně jako u verenky, jenom máme asi o 7°méně. Bouřky a voda budou řádit, alespoň podle Aladina, hlavně v české kotlině, na Moravu už nic nepřijde a Verenkovice, ty jsou už skoro na horkých maďarský pusztách.

   1. Alex, u nás je ještě 31,5; v zemi dvoucentimetrové praskliny, i v trávníku, hloubka prasklin asi na metry. Psi leží v garáži, kocourek Jamie ani neprotestoval, že nejde ven….No nic, jdu zalívat, tady asi nic nespadne.

    1. na Moravě pršet bude a bastafidly!!! Nezalívám, bude pršet, jdu učesat kudrny, páč za chvílu bude pršet….

     já už se těším….jak bude pršet…(rain)

     u nás už fouká….takže bude co??? PRŠÉÉÉÉÉT

     1. V místních skorohorách je 28°C (teď, po západu slunka), zatáhlo se a trochu to tady brble, ale krom mírnýho větříku (byl celej den) nikde nic.

     2. to su já nemehlo, které nepozná ani vlastní počítadlo

      a všem dnešním oslavencům dodatečně vše nej a posílám (f)

 10. Máme už přes týden návštěvu, takže všechny tyhle krásné pohádky čtu div ne po odstavcích a na diskusi tajně odskakuji. U téhle pohádky jsem si říkala co zase „provedla“ princeznička tatíčkovi králi a vida, on je to skřítek. Překrásná pohádka.

  Nestihla jsem ani gratulace, takže alespoň Baty, Tosce a ostatním Martičkám virtuálně připíjím třeba ještě k dodatečné večerní oslavě.

  Bedo, na Nyny myslím frut a jsem tááák ráda, že léčba zdárně pokračuje. Držím palce, kde je třeba.

  A jedno OT – dostala jsem včera mailem. Houbaři, je to vůbec možné ??? Nejsou to stále „nukleární houby“? Není tam napsáno odkud jsou (a já už azbuku zase tak hladce nezvládám).

  http://manfreddan.livejournal.com/316704.html

  1. Koukla jsem se tam a o Černobylu se nepíše nic. Vypadá to jako obvyklej ruskej chlubivej článek na téma „jsme skvělí“.

 11. Mily WWW, o Mahulenkovi je moje nejmilejsi pohadka. jak si napred ohriva nozicky v kafi a pak v tom plave. A jak pak na svatbe zpusobne rozdava paratka. Nemluve o tom, jak spinka v tabaterce. Diky mmoc za tve krasne psani.

   1. Jak to, že máš blbou náladu, Hanýsku, když máš to své vedro a můžeš nosit fůru konví? 🙂
    Já jsem šťastná jako blecha, neb se k nám kvapem blíží bouřka a s ní déšť a ochlazení. 🙂

 12. Asi vás spoustu nakrknu, ale já si v tomhle počasí lebedím a nabírám si teplo na tu hnusnou dobu, kdy nejde chodit jen tak naboso a v plavkách a bazén jen zabírá místo na zahradě.
  Včera jsme byli tak rozmařilí, že jsme snídali V BAZÉNU!!! Paráda. Ani těch 30 – 40 konví vody denně na zalití zahrádky a kytek mi nevadí.

  1. No, já mám kamarádku, která v tomhle počasí uprostřed polabí spí v podkroví v noční košili pod peřinou

  2. (whew) Tak já přísahám, při fousu proroka, že tahle vedra nesnáším!!! (whew)
   (fubar) Můj sen je maximum 22°C ve stínu, mírný
   vánek a na obloze plující mráčky. (wave)

   (wait) Howgh!!! (wait)

   1. Jak bych ti to… Máš vánek a mráčky. Dvě ze tří, to není tak špatné, ne?
    (Tak a teď mi pomožte hádat, odkud je to citát. 🙂 )

  3. Mě taky nenakrkneš, já Ti to přeju, jen bych si přála mít kolem sebe míň stupňů, no. 🙂 Na pocit léta mi bohatě stačí pětadvacet celsiusů ve stínu.

  4. Když v Paskově bude 40, zatímco v Čechách 25 stupňů, tak mi to vůbec vadit nebude (chuckle) .

 13. Tak jako Vave, by mne také zajímala pohádka o Červené Karkulce v podání http://WWW…... (chuckle) .
  A jak to bývá u pohádek zvykem a WWWéčkovy nevyjímaje dopadlo to se zlobivým skřítkem dobře 🙂 .
  U nás se žádné změny v počasí nekonají, včera navečer bylo ve stínu 36° a v noci a ráno po šesté 25°. Nyní je 29°a azúro obloha. Kytky jsou spálené na tabák, prostě zčernalé. Už nevím, kam zalézt, ani voda nepomáhá. Chudáci lidé, kteří sedí ve městě v kancelářích……

 14. Tak nevím kdo je větší prevít jestli Mahulenka nebo ten co nedopověděl o Červené karkulce a přicmrdnuté Zlatovlásce. O Mahulenkovi je obzvlášť vypečená a oblíbená. Díky za ni.

  1. Děkuji za krásnou kytku k svátku, nějak jsem toho včera s těmi narozeninami neměla dost, chicht!
   Všechno dobré, štěstí, zdraví a radost z rodiny a z celého života přeju k narozeninám tosce!

   1. Milá Batýsku, hodně zdravíčka,pevných nervů a duševní pohody přeji za celou naši smečku. Včera jsem měla povinnosti a tak opět čtu až dodatečně, vše co se nabízí.
    Užij si každého dne a měj se nááádherně!!!! (inlove) (f)
    (rose1) (party) (handshake) (wave)

  2. Všechno nejlepší, přítelky milené, k vašim významným dnům (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  3. Martám k svátku, baty obzvlášť musí si to slavení užít na celej rok najednou i tosce k narozeninám přeju sluníčka akorát, pevný zdraví a samý usměvavý ksichtíky kolem sebe.

  4. Tosco, všechno nejlepší a ať ti dítka i Jirka dělají jen samou radost! (h) (h) (h) (d) (^)

  5. Tosce první (^) a Baty druhej (^) letošní dort, jeden k narozkám, druhej k svátku, jeden rybízovej, druhej čokoládovej, oba zmrzlinový!

  6. Oslavencům všechno nejlepší (rose1) (rose1) (rose1)

   U nás na jižní Moravě máme Saharu, momentálně 37 ve stínu. (envy)

  7. Milá Baty, milá Tosco, krásně si to oslavte, všecko nejlepší (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 15. mé záznamy praví, že dnes slaví narozeniny tosca (f)

  přeju všechno nejlepší, pevné zdraví a pohodu v rodině (h) (h) (h) (sun) (d) (hug)

  1. Všechno nejlepší, milá tosco! (inlove) Hlavně hodně zdraví a pohody Tobě i celé rodině. (f) 🙂 (h)

   1. Se s dovolením připojím.
    Milá tosco , všechno nejnejnej a hlavně to zdraví, přeji za celou naši smečku. A taky díky za vše!!!!!
    (inlove) (f) (rose1) (party) (wave)

 16. Je dobře, že Maruška uvěřila … ale přece jenom by to bylo zajímavější, kdyby Mahulenka seděl Lutránkovi v klíně – poklop na poklopci (rofl) (rofl) .

  Jinak všéééécko nejlepší všem našim Martám a Martičkám – zejména naší tajnosnubné baty (f) (f) (f) (f)

  A protože už červenec se chýlí ke konci, tady pár fotek, jak vypadal tady u nás, na jihu Jižní Moravy
  http://yga.rajce.idnes.cz/2013_Od_10._do_24._cervence/

  1. Batýsku (h) , všechno nejlepší k svátku! (f) Marta je Marta (y) a každej ji má rád. 🙂

    1. Přeháním, chichi. Za mlada to byla krása, k narozeninám ořechový dort a k svátku mouřenín – piškotový korpus se zapečeným kopcem bílkového sněhu s čokoládovou polevou, dáreček taky každý den jeden, k narozkám mečíky a k svátku karafiáty – naše fantastická maminka se snažila nás neošidit, ani ségru, která je Eva a padl jí svátek na Štědrý den.
     Jednou jedinkrát dokonce i oslava čtrnáctin a svátku s holkama v ještě dívčí škole, o což jsem logicky jinak totálně přišla. To když Děda Poběda Nejedlý nařídil těm, co se dobře učili, udělat si čtvrtou měšťanku přes prázdniny, abychom mohli po nich nastoupit do deváté třídy jedenáctiletky, upatlané z právě zrušených gymnázií.
     Vzpomínky jak ohýnky, ale Zvířetníci nezklamou, nesplácnou to dohromady v podstatě jedině možným dospěláckým věcným stylem „až bude po dovolené, tak oslavíme všechny letní rodinné příležitosti dohromady“.
     Tak si připadám krásně rozmazleně. Děkuju všem gratulantům moc.

     1. O takhle pitomých prázdninách jsem ještě neslyšela, jsou Ti mocipáni tak často na ránu. Je fajn, že Ti tím další studium neotrávil.

     2. Milá Baty, moc se omlouvám, ale já to tímto splácávám, protože jsem včera jaxi… Mea maxima culpa a tobě všechno nejlepší a ještě lepší a fůru zdraví, štěstí a pohody k tomu! (h) (h) (h) (rose1) (d) (^)

 17. Věřit na skřítky se vyplácí, to se ví přece dávno 🙂 U nás máme jen Zašupšáka, co mi schovává všechno, co zrovna potřebuju. Jako třeba cédéčko k angličtině a když prohrabu zoufale celou hromadu, leží najednou na stole tam, kde jsme se dívala dvakrát! Je to stejnej potvor jako Mahulenka.

 18. Hrozně moc by mě zajímala Červená Karkulka v podání www. 🙂 Ovšem Mahulenka je taky úžasný. Miluju tyhle pohádky. (h)

  V Praze taky v noci pršelo, nicméně žádné velké ochlazení se nekonalo, teď je 24,7 na teploměru ve stínu na balkóně, tedy v bezprostředním okolí domu, a v pokoji 26,5, níž to v noci nešlo. Sluníčko je částečně za mrakem, tak tu u sebe na střídačku zatahuju a roztahuju závěsy, nechce se mi být v zatemnění, ovšem s oknem na východ to teď jinak nejde.

  Přeju všem krásný den. (h)

 19. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jéééé, na Mahulenka jsem málem zapomněla… to je tak hezká pohádka (nod)

  V pět ráno přišla bouřka buřina a lijavec. Po šesté ještě jedna menší. Je zalito. Dobře zalito – vody spadlo mocmoc. Bude nejen vedro, ale i prádelna…

  1. Nás to minulo, jen zdálky jsme slyšeli tu vaši vomejvačku. A hromy. Škoda. To víš že jsme záviděli.

  2. No au nás, pár kiláčků za kopcem skoro nic.. Ani to neomylo prach a jen blýskavice a bouřka žádná. Vzduch v noci k nedýchání a ještě parchant „soused“ /jnem jsem mu dala nepočítaně, že by se otrlý námořník musel stydět./ pálil potmě odpadky a nějakou trávu. A to jsme tu nadílku od něj měli po celý víkend večer. Včera to bylo nejhorší. Pokud se to bude opakovat tak volám policii. Ráno jsem si stěžovala alespoň na obecním úřadě.

   1. U nás taky ani kapka, nebyt tam ty rybniky, tak uz mame Saharu. Ale tak snad kdyz jsem odjel, tak tam zaprsi. Nebo tam posleme Dede.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN