GEOPOLITIKA: Izrael pokračuje v upevňování vztahů s arabským okolím

Už dlouho jsme se nezabývali děním na Blízkém východě, protože je stále ještě z velké míry dominováno koronavirem. Okolo Izraele bylo v poslední době spíš víc dobrých než špatných zpráv.

 

První věc se týká mírového vztahu mezi Izraelem a Emiráty; tento týden byl dohodnut vzájemný bezvízový styk mezi oběma zeměmi, takže nejenže je už možné, aby vůbec mohli izraelští turisté navštívit Emiráty, a přitom letět izraelským letadlem přes Saúdskou Arábii, ale ještě je možné takhle cestovat velmi snadno. Nejde to úplně lehce, co pravda – Dubaj v prvních měsících zaplavila izraelská mládež, která to trochu přeháněla s alkoholem a divokou jízdou s půjčenými auty v písečných dunách, kvůli čemuž vzniklo drobné pozdvižení (kdo si pamatuje britské turisty u nás, asi si umí představit, oč šlo), ale asi se to poddalo, protože věc proběhla izraelským tiskem poměrně intenzivně a v poslední době se o tom už nepíše.

 

Druhá věc se týká vztahu s Egyptem. Od mírové smlouvy mezi Izraelem a Egyptem (1974) existovalo nepřiznané, prakticky utajené pravidelné letecké spojení mezi Káhirou a Ben Gurionovým letištěm u Tel Avivu. To spojení provozovala dceřiná společnost Egyptairu Air Sinai, které se létalo neoznačeným letadlem, letenky se daly koupit jen za hotové osobně v Káhiře a v Tel Avivu a ještě nebylo úplně jednoduché je sehnat. Před dvěma týdny poprvé vzlétla pravidelná linka Egyptairu, přiznaná, v pravidelném letovém řádu a s možností online rezervace jako u kterékoliv jiné linky.

 

Mezitím proběhla po padesáti letech první židovská svatba v Bahrajnu, izraelští turisté začali létat do Maroka a celkově se začaly navazovat každodenní kontakty mezi občany Izraele a zemí, které s ním nově uzavřely mírovou smlouvu.

 

Dá se čekat mírová dohoda s některou z dalších zemí? Zatím nejspíš ne. V Saúdské Arábii se čeká na smrt krále Salmána a formální korunovaci jeho syna Mohammeda, v Ománu se vyčkává na „výsledek mírového procesu s palestinskou reprezentací“; což je postoj od smrti sultána Kábúse chladnější, než býval.

 

I tak je to ale nesmírně pozitivní, že se situace Izraele v regionu normalizuje s tolika zeměmi; donedávna to bylo prakticky nemyslitelné.

Aktualizováno: 13.10.2021 — 21:39

12 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tohle je divná zpráva. Jak to, že se vztahy upevňují? Nemá to být obráceně? Ale hezky se to čte!

 2. Miluju dobré zprávy – tedy zprávy o ničem. Den, kdy by vyšly noviny (jak tištěné tak na netu) s jedinou větou NIC SE NESTALO! by byl naprosto fantastický.

  Díky za informace.

   1. Miluji Čapkovo „pro nedostatek veřejného zájmu byla válka zrušena“. Kdyby to tak šlo…
    Dobrý my za dobré zprávy.

 3. Uvedený region neznám osobně, ale ze zpráv v článku mám radost. Děkuji Andymu za informace, snad příští článek bude stejně „opatrně optimistický“.

 4. Alespoň někde se začali lidé k sobě navzájem chovat normálně. Říká se, že příklady táhnou, třeba se stane zázrak a rozhádané státy i jinde na světě půjdou v této stopě. Ale protože jsem skeptik, tak to už jsme spíš v oblasti sci-fi.

 5. Já jsem z toho trochu zmatený. Být to zpráva v roce 2019, tak si říkám super a plánuju okružní cestu, ale teď nějak nevím do jaké míry tohle obyčejný cestující může využít. Vždyť nad tím vším leží covidová pravidla a Izrael má pověst anticovidové pevnosti. Ty další země zas tolik ne (Dubaj je otevřená tak nějak pořád), ale jak cestování mezi těmi zeměmi z ohledu Covidu funguje mi je teda nejasné.

 6. Myslím, že dnes se tu naplno projeví fenomén, že dobrá zpráva je taková… nijaká:)) Když jsem Andyho požádala, aby napsal tuto aktualitu, trochu váhal – bude to čtenáře bavit? Vždyť se vlastně nic dramatického neděje.
  A to je právě ono! 🙂 Pokud se dá říct, že se v obecně tak dramatickém regionu prakticky nic neděje, pokud se polevuje nenávist a vztahy se normalizují… Tak je to přece skvělé:))
  Třeba jen ta letecká linka, která je po padesáti letech bez utajení. Nebo ta svatba! A vlastně i divoká izraelská mládež, která si vyrazila z kopýtek (nejenže mohla, ale považte, nikdo je za to nezastřelil!:))
  Takže díky za článek skoro o ničem – dobré zprávy už tak často působí 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN