LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – Chrudoš Brkoslav Štýřický: Nejnovější dobrodružství Šoustka, Šuka a Tydlitáta

V tomto roce jsem se již potřinácté zúčastnil akce Duben měsíc drabble (DMD). A jak už je v posledních letech mým zvykem, předkládám zdejšímu publiku malou ukázku z této tvorby. Dnešní výběr bude z tradičního fandomu Šoustek-Šuk- Tydlitát a jako první drabble jsem zařadil crossover s fandomem Zlámaljelitovi, který ani v letošním ročníku nemohl chybět.

Fantazie pod oblaky

 

Psáno na téma Hlava v oblacích.

Drabble:

Jaro vypuklo, teploty stoupaly. Louka lákala ke spočinutí. I Zdirad s Tabitou se při jedné své procházce nechali zlákat a ulehli do trávy na záda. Zadívali se směrem k nebi.

Tu Zdirad spatřil zajímavý mrak a popustil uzdu své fantazii:

„Ten oblak vypadá jako lidská hlava.“

„Možná,“ připustí Tabita.

Záhy se na obloze objevilo letadlo nechávající za sebou dlouhou bílou čáru. A namířilo si to přímo k onomu oblaku.

„Teď ta hlava má roh nebo paroh,“ zhodnotí Zdirad.

„Žádný roh ani paroh není takto přímočarý,“ oponuje Tabita.

„Pravdu máš. A mrak se nám rozplývá, už není hlavou. Všechno je pomíjivé.“

Další drabblata výběru se odehrávají v tradičním prostředí hospody U Médi.

Mraveneček u Médi

 

Psáno na téma Zlatý mravenec (konspirační teorie).

Drabble:

„Vida, po stole leze mravenec,“ konstatuje Tadeáš, „Méďa by tu měl více dbát na úklid.“

„Třeba to není obyčejný mravenec, ale zlatý mravenec,“ reaguje Lev.

„Co? Zlatý?“

„Ano, speciální špionážní. Má v sobě součástky ze zlata, mikrokameru, mikrofonek, nahrává své okolí,“ vysvětluje Lev.

„To je dost šílená teorie,“ oponuje Tadeáš.

„Při dnešních možnostech techniky…“ nenechá se zviklat Lev.

Na to zareaguje Jimram:

„Lve, musíš si položit zásadní otázku. Cui bono? I když připustím, že by dnes někdo mohl zkonstruovat takového umělého mravence, stáli bychom mu my tři za to? Upřímně: nikoliv. Silně přeceňuješ, kamaráde, význam své maličkosti pro tento svět.“

A pak zde máme ještě triádu navazujících drabblat, z části jde o crossovery s fandomem Sci-fi.

Poněkud přerostlý talíř

 

Psáno na bonusové téma Sci-fi (povinné začlenění sci-fi do nesci-fi fandomu).

Drabble:

Jednoho vlahého jarního večera mají v hospodě U Médi otevřené okno. Lev se jím kouká ven a náhle něco zpozoruje.

„Chlapi, tam letí nějaký neznámý létající předmět. Čili UFO.“

„Moc fantazíruješ,“ odbude jej Jimram.

„Já tedy na UFO a mimozemšťany věřím, ale že by nás měli navštívit zrovna tady a teď…“ reaguje Tadeáš.

Předmět se však přibližuje. Už je patrný jeho tvar. Jde o létající talíř, přesněji řečeno dvojtalíř, po jehož obvodu blikají světélka. UFO vlétá otevřeným oknem do hospody a přistává na stole Lva a jeho kamarádů. Je větší než běžný talíř, na stůl se vejde jen velmi těsně.

Invaze extrémních pivařů

 

Psáno na téma Zelenáč.

Úvodní poznámka:

Navazuje na drabble Poněkud přerostlý talíř.

Drabble:

Na talíři se otevřel poklop a vylezl z něj malý zelený mužík. Seskočil z okraje talíře do Lvova půllitru s pivem. Jeden by čekal, že se v něm utopí, ale on ne. Pivo vycucl jako nic a svůj objem zvětšil zhruba na dvojnásobek. Totéž učinili další mužíci s pivy Jimrama a Tadeáše.

To ještě nebylo všechno. Z talíře vylézali další a další zelení mužíci. Přeskakovali na sousední stoly a vrhali se do tamních piv. Za chvíli byly všechny půllitry od piva v hospodě prázdné. Jeden z mužíků se dokonce vrhl na kohout u výčepu a nasával pivo přímo z něj.

Konec zelených chimér

 

Psáno na téma Chiméra.

Úvodní poznámka:

Navazuje na drabble Invaze extrémních pivařů.

Drabble:

„Lve, probuď se!“ třepe Jimram s kamarádem.

Lev se probírá.

„Kde jsou všichni ti mužíci?“ táže se zmateně.

„Jací mužíci?“

„Zelení mužíci. Co vyskákali z talíře. Spousta zelených mužíků. Vypili nám všem tady pivo.“

„Lve, vzpamatuj se. Žádní mužíci tu nebyli. Ani jiné chiméry. A jestli jsi myslel létající talíř, tak ani ten,“ konstatuje Jimram.

„Jediné, co tu bylo zeleného, byla zelená jako likér, co jsme si dávali dvakrát dokola,“ doplňuje Tadeáš.

„Vidím, že bych se měl mírnit,“ praví Lev, „a příště si dát nejvýše sedm piv a jednu zelenou, jak zpíval kdysi Fanánek Hagen. Opravuji, i piv raději méně.“

Závěrečná poznámka:

Místo závěru:

https://www.youtube.com/watch?v=eZRqDgigpJE

V příštím výběru se podíváme do neméně tradičního fandomu Zlámaljelitovi.

Aktualizováno: 20.7.2025 — 12:47

27 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Moc pěkné, úsměvné. Také jsem zapnula fantazii a přímo živě sledovala vlétnutí talíře do hospody, invazi zelených mužíčku a „jak to bylo dál“ 🙂

    Byla tu švagrová asledovali jsme film, kde v jeden moment byl záběr jakéhosi výbuchu. Já rychle poručila, ať choť film zastaví a ptala se, zda i oni dva vidí v tom černém
    čmoudu zcela jasnou mohutnou hlavu psa (jasné oči, čumák, uši…neomylně pes). Neviděli, já nechápala, tak jsem vstala, šla k obrazovce a prstem objel psí obrys. A oba svorně – „no jó fakt, jasný pes“:) Po znovu spuštění filmu se pomíjivý pes rychle rozplynul.

  2. Běda, běda,
    splín na mravence sedá
    Zelení mužíčci
    odletěli
    Ni hlásku mravenci
    nenechali
    Co si má mravenec
    kovový nakonec
    Tak sám
    tu počíti?
    Co by si počal
    Piva popije
    svlaží si ret
    Půl metru vyroste
    Jaký z něj rek!
    Štamgasti prchají
    bere je děs
    pivo mu nechají
    ještě, aby snad
    domů k nim vlez!
    Mravenci pivko rozváže hlas
    U stolu se rozvaluje
    huláká zas:
    Pivo a zelenou
    neste mi hned!
    Hermelín k tomu!
    Krásný je dnes svět.

  3. Proboha! Strašlivá to představa!
    U přívozu hospoda
    Netopýr tu prolétá
    jak vždy činí
    od jara do léta
    Otázka jest naléhavá
    Zda létavec je to pravý
    Nebo výzvědná věc umělá
    Ku sčítání lidu pivařského
    ďábelským vynálezcem
    stvořená?
    Z Kamenného Přívozu štamgasti
    vedou rozvážnou řeč
    a netopýr výzvědný
    s videem odlétá pryč
    Zeleným mužíkům informaci dá
    Odměnu za to nežádá.

  4. Zlatý mravenec mě nadchnul. V době, kdy spousta lidí má obavy že je šmíruje jejich vlastní mikrovlnka nebo rychlovarná konvice, je zlatý mravenec perlou.

    1. Viď? Jaká to vybraná a propracovaná technologie musí být, aby se vešla do mravenečka — výkvět nanotechnologie a neskutečně dovedná hodinářská práce!

        1. mají ovšem velkou… jak to říct? Nevýdržnost 😀 Každou chvíli je někdo napálí plácačkou a je po šmírování 😀

          1. Hlavně nevýdržnost bateriovou. 😀 Maximálně pár minut, dýl nevydrží.

            Takový mravenec to by byla super baterie, protože koordinace 6 nožiček je docela náročná disciplína. 🙂

            Třeba to pivo bylo jako palivo do toho mravence. 😀

              1. Bude třeba to domyslet, nakreslit, namontovat…to už je možná účinnější ty mravence vycvičit, jako to udělal Ant Man 🙂

  5. A teď si to pojďme představit…mechanický mravenec s vysílačkou..No jasně! To je přeci průzkumník zelených mužíčků, oni potřebují zjistit, zda má smysl přistávat – v mléčném baru by výsadek neprováděli 😀

    1. To určitě zadavatelé témat nenapadlo, jak mohou jít výtvory na tato dvě bonusová-speciální témata k sobě.

      1. protože zjevně nemysleli dopředu 😀 leč vývoj se děje skokem a je třeba vzíti to v úvahu při plánování jakéhokoliv průzkumu 🙂

  6. Skvostné, naprosto skvostné…elegantní pojednání o pivu s přesahem do jiných dimenzí 😀 Směju se tady jako racek chechtavý…a jelikož je prokázáno, že smích prodlužuje život, prodloužil jste mi ho nejméně o dalších pět let dozajista. I odkazem výtečným na nejlepší ze všech veselých kapel 🙂
    Who wants to live forever…nechť pilně navštěvuje Dedeník!

  7. Představil jsem si tu pivní invazi a jak štamgasti sedí, pozorně to sledují a pak o tom vedou filosofické spory. Pěkné, velmi, toho bych se rád účastnil. Vám se navíc musím omluvit, myslel jsem, že jste Chrudoš Šťáhlav Smiřický, avšak nejste.

    1. Děkuji. Chrudoš Šťáhlav smiřický zní taky hezky, ovšem ke Smiřicím žádný vztah nemám. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN