Myslíte, že s vědou, vědeckými objevy, experimenty a vědci nemůže být legrace? Přečtěte si následující texty a třeba změníte názor:))
I po smrti je třeba myslet pozitivně
Úvodní poznámka:
16.1.1967
Varování:
fyzika
Drabble:
Svět se konečně zastavil a mlha rozplynula.
„Vítejte, pane kolego,“ ozvalo se za ním.
Otočil hlavu a uviděl upraveného muže s knírkem.
„Ale vy jste… Tesla? Vy žijete?“
„Ne. Vy jste mrtvý,“ ozval se někdo jiný.
„Ruhmkorffe,“ pronesl Tesla káravě, „nevybíjejte si na něm špatnou náladu. Vždyť úplně ztratí jiskru.“
„Nebo mu vstanou vlasy hrůzou. K ničemu jinému jeho generátor beztak není.“
„Pane Teslo,“ ozval se příchozí, Van de Graaff. „Kde to jsme?“
„Ve vědeckém nebi. Jste povolán inspirovat a radit. Protože vývoj vašich generátorů ještě není ukončen. Jako zdroje ionizace jsou velmi dobré. A ještě neřekly své poslední slovo.“
Závěrečná poznámka:
Když se řekne Van der Graafův generátor, někomu se vybaví hudební skupina, a jinému zdroj kladného náboje, který se používá k efektní demonstraci odpuzování stejně nabitých částic, konkrétně vlasů. 🙂 Jeho vědecké využití ale bylo původně k ionizování vzduchu a urychlování částic: https://en.wikipedia.org/wiki/Van_de_Graaff_generator
Téma:
DMD č. 01. pro 1. 4. 2025. Téma: Slavná poslední slova
Zůstávám nabitý
Úvodní poznámka:
Tancuj ve svém rytmu.
Jeden z nejoblíbenějších tanečních filmů všech dob!
Od elektrizujících úvodních titulků až po poslední triumfální vystoupení Tonyho (John Travolta), vás v průběhu celého filmu čeká vzrušující směsice tance a romance v rytmu hudby klasických Bee Gees. Příběh Travoltova tanečního disko krále (odehrávající se pět let po Horečce sobotní noci) vypráví o jeho touze prosadit se na slavné Broadwayi.
Zůstat naživu, recenze filmu na webu Bontonlandu
Tak to vezmeme od těch elektrizujících titulků 🙂
Varování:
fyzika
poezie
Drabble:
No, poznáš to podle toho, jak elektrický mám krok.
Můj prst míří na kliku a čeká na pokrok.
Podložka statická, ohebné koleno,
slouží k indukci náboje, což bylo řečeno.
Je to oukej, tak prst kus od kliky dej
a pokus se pochopit
jak loket překlopit.
Ať jsi fyzik nebo hráč,
gumové podrážky máš,
třením náboj získáváš.
Cítíš, jak vlas tvůj se třese
a připadáš si jako bůh,
když pole ionizuje vzduch,
jsi tvor k božímu obrazu,
když dojde k dielektrickému průrazu.
Tak nenadávej sprostě,
když klice ránu dáš,
ještě víc se snaž
zůstat nabitý.
ah, ah, ah, ah, zůstávám nabitý….
Závěrečná poznámka:
Pardon. Úvodní recenze plus tento fyzikální aplet na nic rozumného snad ani vést nemůže. 😀
Téma:
DMD č. 02. pro 2. 4. 2025. Téma: Jeden z nejlepších tanečníků disco
Stará terapie v moderním kabátě
Úvodní poznámka:
Když jste od přírody a jako následek vzdělávání skeptičtí, máte to v životě těžké. Jen tak snadno se nenadchnete pro cokoliv, co se tváří jako spásná a jedinečná metoda s unikátními výsledky.
Varování:
fyzika
skepticismus
Drabble:
„Objednala jsem se do lázeňského centra na vakuoterapii.“
„Nabízejí i pijavice a pouštění žilou?“
„Ne. Jdu na masážní baňkování. Budou pohybovat lehce přisátou baňkou a odbourávat mi stres.“
„Spíš ti nadělají modřiny.“
„Kecáš.“
„Nekecám. Prostě fyzika. Vakuová terapie funguje na principu podtlaku. Kousek vaty namočíš do lihu, hodíš do baňky, zapálíš a baňku hned přitiskneš na pokožku. Teplý vzduch se rozpíná, část uteče z baňky ven, a až zbytek zchladne, vcucne dovnitř kůži. Tak razantně, že popraskají vlásečnice pod jejím povrchem.“
„Fůůůj.“
„Přesně tak. Pojď ke mně. Znám levnější a jemnější způsob, jak odbourat stres. Zvládnem to i bez cucfleků.“
Závěrečná poznámka:
Zatímco vznik modřin jako následek vakuoterapie je jistý, léčebný efekt je spíše jen možný a lokální. Podrobnější vysvětlení nechám odborníkovi: https://www.sisyfos.cz/clanek/853-bankovani .
Téma:
DMD č. 03. pro 3. 4. 2025. Téma: Masážní techniky
Vše je jinak: z oběti agentem!
Úvodní poznámka:
Původní popis případu zlatého mravence najdete v článku Reklamní mikrofotografie
Varování:
fyzika
Drabble:
!!!Důmyslná konspirace v případě zlatého mravence odhalena!!!
!!!Nejedná se o týrání zvířete, ale o sofistikovaný pokus firmy Colonel Surfatronics zcizit čip firmy Sumoboy za účelem revezního inženýrství!!!
Surfatronics vytvořila mmbota GoldAnt a zmanipulovala člena lobby odpůrců polovodičového průmyslu, aby se přihlásil do výběrového řízení na uklízeče, a následně propašoval mravence do laboratoře Sumoboy v tobolce s vitamínem C, v dobré víře, že přispívá k likvidaci celosvětové výroby elektroniky. Mmbot pronikl až do komory elektronového mikroskopu, kde byl při promakávání čipu makadly odhalen, a naopak on podroben reverznímu inženýrství.
Tiskoví mluvčí obou firem tento popis událostí popírají, ale my víme své…
Závěrečná poznámka:
Doufám, že je to dost pitomé, aby se to jako konspirační teorie ujalo…
Téma:
DMD Bonus č. 01 pro 4. 4. 2024. Téma: Zlatý mravenec (konspirační teorie)
Hlava v oblacích, mozek v luftě
Úvodní poznámka:
Volně podle jednoho případu z knihy Wendy Northcutt Darwinovy ceny – bohužel nemohu zrovna nahlédnout na podrobnosti.
Prostě – Amerika, země neomezených možností, a muž, který jich neváhá využít.
Varování:
fyzika
Drabble:
Při povalování a popíjení piva na zahradě došel muž k závěru, že se mu daleko lépe bude povalovat a popíjet nad zahradou. Zakoupil proto meteorologické balóny, hélium, vzduchovku a pivo a sestrojil vzduchokřeslo (loď nepoužil). Po chvíli si již vysokým hláskem prozpěvoval kus nad zemí. Než by se však fyzikové domluvili, zda nahoře nakonec dříve zmrzne, anebo se zadusí, vyletěl ve svém křesle podstatně výš, než plánoval. Visel ve vzduchu a okololetící piloti zděšeně hlásili, co vidí.
Vzduchoplavec se nakonec odhodlal balóny prostřelit. Snesl se přímo do náručí inspektorů letového provozu, kteří mu napařili pokutu. Každý špás prostě něco stojí.
Závěrečná poznámka:
Tak jsem si hledala, balón 1600g latexu má průměr kolem dvou metrů a nosnost do 3 kg při plnění héliem, takže celková sestava musela vypadat hodně bombasticky. 😀
Téma:
DMD č. 04. pro 4. 4. 2025. Téma: Hlava v oblacích
Tři lovecké strategie volavek
Úvodní poznámka:
Hledám na internetu, a kromě uvedeného prvního bodu, který už znám, se divím a bavím. Položila jsem si totiž otázku: Jaké strategie volí volavky pro rybolov?
Varování:
fyzika
Drabble:
Strategie první: Umět fyziku. Možná jste viděli volavku stojící na mělčině a bodající zobákem svisle dolů. Protože se světlo při přechodu ze vzduchu do vody láme, je zdánlivý obraz ryby nad její skutečnou pozicí. Při svislém útoku tedy pták rybu zasáhne.
Strategie druhá: Paraple s sebou. Tato africká volavka kráčí bahnem a stíní si rozloženými křídly. Možná láká ryby na stín, možná se sama chrání před oslněním odrazy od vodní hladiny.
Strategie třetí: Malá, ale šikovná. Tato nenápadná krátkokrká volavka vymyslela zlepšovák – lov na návnadu. Nabízí vhodně velkým rybám svačinku a pak posvačí ona sama rybičku.
Příroda je opravdu vynalézavá.
Závěrečná poznámka:
Výpočet zdánlivé polohy ryby je zde: https://reseneulohy.cz/1560/index-lomu-kapaliny-a-mince, žlutonohá volavka – deštník zde https://www.audubon.org/news/watch-black-heron-fool-fish-turning-umbrella a
a video s volavkou lovící na návnadu tu: https://www.youtube.com/watch?v=bHSZx-KpTl0 .
Téma:
DMD č. 05. pro 5. 4. 2025. Téma: Volavka














JJ, skělé čtení a jak píše Dede v úvodu, tvoje drabble opravdu dokazují, že i věda může být legrace.
Třeba tvým cucflekům z baňek jsem se nejen zasmála, ale snadno porozumněla :). Na druhé straně jsem vůbec neměla ponětí (a musela googlit) že „Zůstat na živu“ je pokračování slavného filmu. Asi budu muset tuhle mezeru dohnat.
Volavky malé, střední i ty velké jsou na Floridském pobřeží běžně k vidění. A mohu tak potvrdit jejích lovení stylem „paraple“, stejně jako podle odlesku vody. Jen to lákaní na drobky jsem nikdy neviděla.
Maričko, velmi si cením, že ti stálo za to googlit. Volavky lovící pod deštníkem bych jednou moc chtěla vidět naživo.
JJ, děkuji, umíš.
Díky, Jajko. Ty zase krásné pleteš košíky.
Vynikající jako vždy, rád jsem si znovu připomněl.
Děkuji za uznání, bude Tvůj výběr?
Paráda – jako ostatně vše od JJ.
Díky moc, MaRi.
Prostě „mega super“ jak by řeklo naše vzdělání chtivé mládí.
A úplně před sebou vidím generátor v rámci pokusu na tvé přednášce 😀
Díky za přiiomenutí, díky za milá poučení
A já děkuji za moc milý komentář, Mamutku. A za milé vzpomínky.
mmch. Van der Graaf Generator – kapela ze 70. let, dodnes hrající 🙂 Ta chyba v názvu je zřejmě úmyslně…
Prý ano. 🙂
protože číst snad staří rockeři umí, ne? generátor je Van de Graaffův 🙂
Disko fyzika! Není téma které bys nedala, a kterým bys nás nedokázala poučit a pobavit.
Ono jednou něco přijde, Regi, ale zatím se držím. 🙂
JJ, to je tak skvělé! Po ráno / stihám až teď dopoledne naprostá bomba 🙂 Díky za pobavení i poučení!
Díky moc, Evo.
Všechny jsou skvělé jako vždy, ale mně se nejvíc líbí volavka.
Volavky jsou krásné. Jen vypadají drobet jako dinosauři. 🙂
Ano, to vypadají. Snad jsou prý i pozůstatkem pterodaktylů!
Berry, vyrůstají svůj první rok v okolí anglických rybníků, by vám to potvrdila:)) Volavky jsou strašlivé! A mají šílený pohled! myslelo si zcela zjevně malé černé štěně poté, co se dostalo s volavkou do drobného konfliktu. Netřeba zdůrazňovat, že volavka vyhrála:))
Berry si k nim zachovala respekt až do dospělosti, kdy se už opravdu nemusela volavek bát 🙂
Berry věděla svoje!
Ano, opakování matka moudrosti. Četla jsem na DMD, ale nikdy neuškodí si tohle připomenout
Díky Aries. Bude nějaký Evžen?
Posílala jsem, tak nejspíš bude
Milá JJ, díky, jak obvykle jsem se bavila a poučila naráz 🙂 A jo, skutečně se to všechno snažím pochopit! I když mi to občas chvilku trvá, nakonec to díky tvým vysvětlením dám 🙂
Jo a mám slabost pro vědecké nebe 😀
Když z toho byla knížečka, s chutí bych se k ní vracela 🙂
Jo a ještě něco – jak obdivuju tvůj znalostní záběr, nejvíc mě fascinuje, že to dokážeš podat i VE VERŠÍCH!!! 😀
Verše jsou pro mě řešení z čirého zoufalství. 🙂
Ještě jednou díky za výběr.
Hezké, nevím, co je nadsázka a co fakt, jelikož fyzika je pro mě něco jako amazonský prales pro měšťáka.
To je krásné přirovnání. 🙂 Vědecké nebe je samozřejmě nadsázka, jinak pravda.
Až tedy na mravence, tam je skutečnost v odkazu.
Ten generátor je atrakce, ty větší verze navíc vypadají tak efektně „technologicky“, že to publikum miluje. No a ta konspirační teorie se ujme, s tím počítej.
Pěkné!
Díky, Pů, dala jsem si záležet.
Věda mě vždycky zaujme, ale připouštím, že je při mých znalostech fyziky něco jako fantasy- naprosto tomu věřím, i když nevím proč 🙂
Díky za upřímnost.:)
Na břehu jezera
volavka sedí.
Zraněné křídlo má,
do vody smutně hledí.
Zrakem však bystrým
okolí merčí.
Lidí dav v okolí
chlebem kachny merčí.
Odvahu si dodává,
blíž k lidem kráčí.
Neb ty kousky chleba
nejen kachnám svědčí.
Drobečky lákají k hladině
rybky menší i větší.
A tak si bez práce
volavka rybky loví.
Stalo se nedávno u jednoho jihomoravského rybníka. 🙂
* chlebem kachny krmí.
(Jsem se zamyslel. )
Volavky moudré jsou,
Ty píšeš básně,
díky moc, Davide,
a měj se krásně.
ale náhodou, kouzelně se to tam vloudilo :-ú
🙂
Chleba kachnám nesvědčí. Volavka musela mít fakt hlad, protože je dost plachá. Ale musel to být úžasný pohled, nejblíž co jsem kdy viděl volavku v přírodě (popelavou) tak to byly asi 4 metry.
My ji máme pod oknem skoro každý den. Je ale hodně plachá
to je naprosto kouzelný příběh i podání! Chytrá volavka, jak si poradila 🙂
Milá Dede, moc děkuji za výběr. Přeji všem krásný den s fyzikou i bez ní .