MATYLDOVINY: U víl a skřítků

Čím jsem starší, tím víc mám pocit, že je dobře, když si člověk uchová v duši kousek dítěte. Toho dítěte, které jásá nad vánočním stromkem, miluje pohádky a rozjímá nad rozkvetlým šípkovým keřem.

 

Vždycky jsem se zajímala o víly a skřítky. Podle různých lidových slovesností jsou součástí našeho světa. Někteří žijí v domácnostech a jiní v přírodě.

Tentokrát se zaměřím na skřítky a víly, které mi nabídl internet a obchody s látkami. Jsou to skřítci a víly spojení s květinami z anglosaského prostředí.

Posledních pár let frčí jako látkové panely neboli obrázky pro textilní tvorbu. Lítostivě jsem je obcházela – nemáme v rodině malé děti a dospělí by se mi nejspíš vysmáli – až mi internet nabídl květinové víly od Cicely Mary Barker. Jen tak na koukání. Moc se mi líbí, ač sama maluju jinak. Jenže tohle bych nejspíš nedovedla.

Cicely Barker se narodila na začátku dvacátého století a byla velmi talentovaná, byť nemocná holčička. Její nejznámější dílo jsou právě Květinové víly. Nejspíš jste je už někde viděli – bývají na pohlednicích i kalendářích.

Cicely ztvárnila víly spojené se spoustou květin, kterým mnozí malíři ani nevěnují pozornost. Ty obrázky mě nadchly. Vynořila se ve mně ta malá holčička, co potřebuje vidět vílu nebo skřítka za každou kytkou, protože mnohé z nich jsou jen na loukách a jsou takové “obyčejné.“

Tak až příště půjdete na procházku po parku nebo louce, podívejte se pořádně. Co kdyby tam byli? 🙂

 

PS: Který z obrázků se vám líbí nejvíc? 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Dede: Někdy mi přijde snaha dosáhnout na dítě ve své duši takřka nemožná. Jindy to jde samo – naštěstí pořád ještě umím žasnout:)) Co pomáhá vám zbavit se břemene uplynulých let? 🙂

 

Aktualizováno: 30.5.2025 — 22:03

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Matyldo, všechny obrázky jsou krásné, tenhle styl kreseb miluji, protože i v dospělém člověku (hlavně, který má rád přírodu) vzbudí dětinskou fantazii tajemství lesa a přírody vůbec.

    Už víc jak 20 let nám na rohu jídelní lavice sedí soška hezké holčičky (+/- 20 cm) a kolem sebe má 4 víly (+/-10 cm). Mám to „sousoší“ velice ráda a koupila jsme si ho kdysi právě právě pro to „dítě co ve mně stále žije“. Figurky jsou vyrobené podle známého obrázku angl. malířky Margaret Tarrant. Bohužel sošky nemohu na netu najít, ale tady je obrázek který byl předlohou. Pokus se ti otevře a obrázek si zvětšíš, na jezírku jsou i ty 4 víly tančící na listech leknínu.
    https://www.medici.co.uk/p/23653/The-Water-Lily-Pond—M-W-Tarrant-Medici-Print

    Obrázky téhle malířky jsou stylem podobné těm od C.M.B, Tarrant je hlavně známá „vílovými pohlednicemi“ (někde jich také několik mám koupených ještě v Anglii – jó kdybych věděla kde?). Zadej si do vyhledávání “ Margaret W. Tarrant – fairies postcards“, je jich tam spousta a určitě se ti obrázky budou také libit.

  2. Mě se líbí všechny, nejvíc hledíková víla, mám ráda hledíky a nikdy mi semínka nevyjdou. Tak teď vím,že mám poprosit hledíkovou vílu.

  3. protože miluju vůni konvalinek a šeříků, mám jasno 😀
    ale, že má svého víla i bodlák, to mne nadchlo:-D
    asi na ty bytosti v podvědomí věřím, neb si s kytkami povídám i s těmi venkovními..
    jen tedy nemusím vílu Zubničku a skřítka Nepořádníčka 😀

    1. Jom, Zubnička není ani můj favorit, i když v Otci prasátek mi jí bylo docela líto 🙂

  4. Šeříková víla, jednoznačně…to je barva, kterou mám moc ráda a všechny ty květinky jsou nádherně realistické 🙂
    Hlasuji za existenci květinových víl a skřítků…oni se ukážou jen dobrým lidem, co pěstují květiny a starají se o ně 🙂

  5. Nejvíc se mi líbí ten hledíkovej vílí kluk 🙂 , to je pro mne pohlazení po duši.
    Dítě ve mně ožívá s mými vnoučaty, i když ten jejich svět je už jiný než byl ten můj. Měla jsem hezké dětství, co my se nalítali venku, to už oni moc neznají, resp. znají v jiné formě. Já se jako mladá paní těšila, jak si budu s dcerkou šít na panenky, no, narodil se mi Marek :-). Ten si jednou jako malý přál koupit panenku, vybral si, doma ji narval do traktoru a měl pana řidiče 😀 Mám krásnou vnučku Aničku, ale že by se jí chtělo šít na panenky, to nehrozí 😀 , to radši čučí do telefonu, ale alespoň ráda čte. Máťa půjde do první třídy a panenky taky nehrozí 😀

  6. Mé skandinávské duši lahodí víla, nebo je to víl,? s kočičkami.
    Něco dětského ve mně asi zůstalo. Aby ne, když jsem četla a četla a četla furt dokola pohádky, pověsti, G a M, KM a chodila na pravidelné nedělní loutkové představení do jedné pražské sokolovny. Určitě mě to poznamenalo a do dneška si se světem přírody povídám. A jsem tomu ráda.

    1. Skříteček s kočičkami vypadá hodně dětsky, některé víly mají víc dospělé obličeje…

  7. Tam je to asi hodně populární už staletí, dokonce Conan Doyle uvěřil v jejich existenci.

  8. Ano, tu konvalinkovou vílu znám! A úplně tě chápu, kdo by nechtěl potkat hodnou vílu – já teda preferuju spíš tu Popelčinu, přece jenom ve mně je kus kolenovrtky a dostat šaty a nádavkem prince… no, možná by stačily ty slušivé šaty a botky, co netlačí.

  9. Na obrázcích Cicely Barker se mi moc líbí ta botanická přesnost zobrazení kytek, prostě je vždycky poznám.

  10. To dítě v sobě mám a občas se i ozve.
    Čím jsem starší, tím raději vzpomínám na dětství.
    Vím, že si to z části idealizuji.
    Ale měla jsem krásné dětství.
    Normalizační časy jsem si neuvědomovala.
    Lítali jsme venku, hráli si a povídali a četli.
    Já byla v dětství vášnivá čtenářka.

    Nejvíce se mi líbí obrázek The LILAC Fairy.

    1. Na dětství vzpomínám, ale víc se snažím zachovat to myšlení a víru dítěte. Dneska je všechno jinak, ale některá kouzla nezmizí 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN