Otvírám oči do naprosté tmy. Jsou tři hodiny ráno. Už zase.
Někteří nemohou usnout večer. Jiní večer usnou úplně v pohodě a vzbudí se v noci. A to jsem já. Večer spíš upadám do bezvědomí než usínám. Asi v deset.
Většina prostředků na podporu spánku bohužel funguje jen na ten první případ. Čajíčky, metody na snadnější usnutí (nečíst večer na mobilu, nekoukat na televizi) nemají sebemenší vliv na probouzení uprostřed noci. Vyzkoušela jsem kde co.
Například i to počítání oveček. Stará rada říká počítat, odříkávat čísla za sebou. Mno, u třicítky se většinou ztratím a naštvu se, že zas nevím, kde jsem. Tak to na uklidnění moc nepomáhá Zkoušela jsem počítat jen do pěti pořád dokola- lepší, ale zázrak to není.
Pro někoho to problém být nemusí, dospí to ráno. Jenže já vstávám v půl šesté a tam se pak každá půlhodina počítá.
Kdysi mi pomáhalo představit si koně běžícího po louce. Teď už nefunguje ani to. Obvykle začnu řešit to, co se mi včera nepovedlo a co mě čeká. Nakonec usnu, ale probudit se v té půl šesté z hlubokého spánku je pak zatraceně těžké a vstávám jako mátoha, navíc naštvaná mátoha.
Kdo ale o mém probuzení ví zatraceně dobře, jsou psi. Obvykle jedna z nich přijde, ulehne vedle mě a snaží se mě uklidnit- prostě tím, že ona klidně spí, tak já mám udělat totéž. Myslím, že to funguje nakonec líp než všechny ostatní metody…
Máte podobné zkušenosti? Našli jste něco, co by pomáhalo?
Moje maminka popsanému jevu říkala “ kalousovat“ 🙂
Matyldo, píšeš mi z duše, usínám mezi jedenáctou a dvanáctou takříkajíc při dopadu, ale ve tři ráno jsem, jakmile je moc úkolů, stres nebo úplněk, jako rybička, do půl páté se převaluju a poslední dobou to řeším tak, že vstanu a jdu strašit kolegy skřivany do práce, ti na mě kolem šesté nevěřícně hledí a nervózně si kontrolují timing …
Večer se díváme na film a když jdu spát, automaticky se mi zpětně přehrávají scény a většinou mě rychle uspí (důvod, proč odmítám sledovat drsné, kruté filmy). Ale také mám problém s nevyžádaným přerušení spánku. V mládí jsem spala jako dudek klidně celou noc. Čím jsem starší, tím je to horší, různých spánek rušících myšlenek má dospělý člověk mnohem víc, než v mládí. Navíc teď musím až 4x za noc na záchod. Když mám štěstí zase rychle usnu, když ne, nemá cenu „se snažit usnout“, prostě nechám mozek běžet, přeskakovat z téma na téma, až se nakonec sám unaví a já usnu. Nejhorší je právě to brzké probuzení, obzvláště, když už je v létě světlo. Zápasím sama se sebou, odmítám vylézt z postele a tak spíše lelkuji další hodinu, dvě, než nakonec vstanu, otrávená, nedospalá. Naštěstí, když jednu noc spím blbě a málo, druhá noc to většinou napraví. Ale když vyjímečně ne, zjistila jsem, že v nouzi pomůže prášek na alergii. Mám totiž velice choulostivou kůži, snadno a rychle reaguje i na malé podráždění (vnější i vnitřní). Takže běžně dostupný antihistamine mám pro tyhle případy vždy doma. Jelikož ten celkově „uklidní nervy“(nemá se třeba řídit auto), takže mi pomáhá i na spaní.
Jsem celoživotní nespavec – teda spala bych ráda, ale není to jen tak. Od nejrannějšího dětství těžko usínám Když mě naši šoupli spát někdy po sedmé, tak si babička v jedenáct stěžovala, že se v posteli furt obracím.
To mi zůstalo celý život.
Časem jsem se naučila, že vcelku nejlepší je číst si chvíli před spaním něco – jak to říct slušně – nepříliš intelektuálně náročného. A pak v posteli hloubat, jak to bude dál.
Bohužel poslední roky se občas v noci budím a nemůžu znova usnout. A na to moc radu nemám. Snad jen – jak už tu někdo psal – tvářit se, že halt odpočívám.
Jo a na to večerní usínání mi pomohlo, když jsem si nechala napsat prášky na spaní (nedají se brát trvale, jsou návykové), ale strašně mě to zklidnilo, ta představa, že když bude nejhůř, vstanu a vezmu si půlku.
Tak jednu, maximálně dvě půlky za měsíc.
Hlásím se k nespavcům. Nebylo to tak vždycky. Jako malá jsem usínala špatně. Pak někdy v šedesátých letech vysílal rozhlas po drátě pozdě večer kurz autogenního tréninku a já se naučila podle něho uvolnit a bez problémů usnout. Jenže po nějakých dvaceti letech se mi narodilo druhé dítě a když byly dcerce dva měsíce, umřel mi táta. Bydleli jsme s našimi společně…
Od té doby mám s usínáním problém. A to noční probuzení taky znám. Někde jsem četla, že pokud člověk večer neusne do půl hodiny, má postel opustit. Tak si chodím číst. To samé, pokud se vzbudím v noci, vylezu z postele s jdu si číst. Tak po dvou hodinách začnu být ospalá a vrátím se do postele… Občas už je 6 hodin ráno, tak si říkám, že si na chvilku zdřímnu nebo za chvíli vstanu…
Prášky na spaní dost pomáhaly, návykovost jsem tak úplně nepozorovala, ale nové praktické lékařce se to stejně nelíbilo, napsala mi antidepresivum a prášky na spaní jen v nouzi.
Nejvíc pomáhá fyzická aktivita, takový den intenzivních zahradních prací a večer padnu 🙂
Nějak jsem přestala umět tu hlavu vypnout…
Hmmm – to jsem četla asi o sobě…
Je to vážně nepříjemné a nejvíc mne to postihuje noc před něčím náročným – pojedu dlouho autem, bude porada, jdu k lékaři, je nějaký problém na obzoru apod.
Kdysi jsem se to snažila zlomit, dnes prostě ležím a odpočívám a říkám si, že spím v nespím. Funguje to na dalších 24-48 hodin a pak nejpozději třetí noc po „ne-spánku“ se odplížím do lůžka kolem osmé večerní a doslova propadnu do nevědomí.
A tak to jde už asi třicet let, tak už s tím vydržím.
Blahopřeji svému muži a všem dobřespáčům.
Jen si to pořádně uijte, zlatíčka 🙂
Je to i o mně…
Taky se budím v noci, ale zase usnu docela rychle. Pokud jdu spát dřív než v cca ve 23 hod, vzbudím se tak kolem čtvrté a už mám problém znovu usnout. A to můžu ležet do šesti. Takže mi v hlavě šrotuje, co musím udělat, zařídit a prostě neusnu. O víkendu se snažím nechodit spát moc brzy, abych vydržela v posteli aspoň do sedmi (pokud mě psi nechají).
Právě to šrotování v hlavě mi brání usnout, jinak prostě usnu mnohem rychleji.
A ono se to „furt a furt a furt“ vrací
To znám. Ve tři ráno mi začne běžet v hlavě film jehož scénář mi píše nějaký problém, který zrovna reálně prožívám. Kdo o mém probuzení dobře ví, je kocour Darek. Neochvějně mě přijde utěšovat, ležíc mi na hrudníku jako šesti kilový balvánek a mohutně přede a slibuje, že mne určitě uspí. Houby! Darku, nefunguje to! Co trochu zabere je návštěva toalety. Konečně usnu, když mne probudí zaječení – chci papááát -. A je po spánku. Ajvinka je stejně dezorientovaná jako já a poslední dobou Darečka vyhání z ložnice. Marně, kocour ječí dál na schodech. Dostane čerstvou kapsičku, granulek si nevšímá, chtěl kapsičku. Jdu znovu spát a za chvíli jekot – chci véééén – to že má přístup ke kočičímu WC ignoruje. Kdybych musela jako ty vstávat do práce, tak by byl Darek v momentě bezdomovec.
U nás psice silně zvažují, jestli to krmení stojí za nevrlou paničku- kočky řvou na terase u dveří, málokdy mi to vadí natolik, abych vstala…
Teď když brzo ráno vstávám do práce, nemám obvykle se spaním problém. A když už se stane, že problém mám, je to tím, že moc přemýšlím. Takže pro dobrý spánek je podle mě zásadní vypnout mozek. Kdysi jsem kdesi četla o takové meditační technice, kdy si člověk představí nějakou jednobarevnou plachtu a bezmyšlenkovitě do ní kouká. Myšlenky jsou pak cizorodé předměty, které se ze stran snaží k té plachtě přiblížit a vlézt na ni. Tak ty otravné myšlenky člověk odstrkuje nebo odhání, než to vzdají a plachta je čistá. Pak je i mysl čistá. A dá se usnout. Párkrát mi to pomohlo. Ale každému asi pomůže něco jiného.
A ještě vtipná historka o tom, co mi teď nedávno nedalo spát. Strašná kravina, ale když už to mozek nakousne, nedá se s tím přestat. V noci mě z ničeho nic napadlo, že špagety mají tak hezky počeštěný název, a různé jiné těstoviny ne. Proč není, stejně jako je jedna špageta, třeba jedna tortelína? Raviola? Fusila? A už to jelo. :-D
😀 .
Mno, tenhle článek jsem vymýšlela ve tři ráno 🙂
Mně pomáhá počítání od nějakého čísla, například 369 – 12 a protože matika byla vždy problém, pletu se a vracím se až raději usnu. Nebo dýchání na tři doby se zadržením dechu a dlouhým výdechem, hned začnu zývat. Ale několikrát za noc vstávám. Mám tři kočky a když jeden polovenkovní je doma tak několikrát pouštím ven a dovnitř.
Právě že to, jak se v číslech pletu, mě neskutečně rozčiluje- no to neusnu…
Jeden polský námořní kapitán vyprávěl ve své knize, že někteří důstojníci, kteří přijeli domů na dovolenou se nechali schválně vzbudit ve čtyři ráno jakože „do služby“, aby si pak mohli „slastně uvědomit“, že nikam nemusí a zase usnout. 😀
Dede, ty tu knihu myslím znáš (kapitán Borchardt).
Jasně, že jo 🙂 Mám doma velmi očtený a odrbaný výtisk 🙂
🙂 Mimochodem, kapitán František Hruška, který k tomu psal předmluvu, velel zaoceánské lodi Lednice, která patřila do konvoje zablokovaného v Suezu jako živý štít během Šestidenní války a byla potopena u Ceylonu.
P.S. A Polsku se teď po něm jmenuje školní plachetnice (STS Kapitan Borchardt)
Viděla jsem její obrázky…
to mě zajímá, jdu shánět kníž!
Karol Olgierdt Borchardt: Kapitán
V antikvariátech by to neměl být problém.
sehnáno, objednáno… Ondra bude nadšený, sehnala jsem mu takhle všechny staré knihy od Thora Heyerdahla 🙂
Tu neznám!
Je úžasná, moc doporučuju. Kapitán Borchardt tam líčí svoje mladá léta na školní plachetnici Lwów a později svou důstojnickou praxi na polských osobních lodi Polonia a Pilsudsi. V názvu knihy ale nemluví o sobě, líčí příhody skrze svůj vztah ke kapitánu Mamertu Stankiewiczovi, což byl jeho velitel (jsou na něj odkazy na netu).
Už hodně let spím mizerně, nejvíc, co uspím v kuse, jsou tři hodiny, a to ještě zvečera. Pak poskakuju k ránu zhruba po té hodině a půl spánku. Jinými slovy, naučit se znovu usínat bylo dost zásadní. Obvykle mi pomáhá snaha vymyslet další téma na fejeton – není to konfliktní a obvykle to k ničemu nevede:)) S příběhy je trochu potíž – když se mi nevede, usnu. Když najdu něco zajímavého, neusnu – chci vědět, jak to bylo dál! 🙂
No a když mám strach nebo řeším velké problémy, je spánek náhodným luxusem 😛
Příběh, který už jsem četla nebo text Hádanky už napsané mě znova uspí, když si ho v duchu přeříkám…a když se k tomu přidá ještě kočičí předení, spánek se dostaví coby dup. Kdybych něco vymýšlela nového, hlava nastartuje a jsem vzhůru 🙂
Když je opravdu něco velkého k řešení, je čas na metodu „krabice“. To si věc pomyslně sbalíš a strčíš do krabice, tu zavřeš do nočního stolku. A tam pěkně čeká na ráno, až ji zase vybalíš. V noci stejně člověk nic nevyřeší. I ve škole nám říkali – vyspěte se s učebnicí nebo přednáškami pod polštářem a ráno na to koukejte s čerstvou myslí 🙂
Takhle po hodině jsem spala tenhle týden za úplňku. Vstát v půl šesté pak byl čirý děs 🙂
Nikdy jsem neměla se spaním problém, můj táta říkával, že bych mohla dávat koncerty ze spaní, usnula jsem kdekoliv a kdykoliv. Poslední dobou mám někdy problémy zabrat a zjistila jsem, že mi pomáhá melatonin, který se dá koupit volně v lékárně, nemá se ovšem brát denně. Tělo by spalo, do postele jdu s představou, jak sebou praštím a spím, ale hlava maká a maká. Tak jsem se někde dočetla, že je dobré vybrat si slovo a od každého písmena si nacházet věci a do všech detailů ji je představovat. Např. slovo hroch a od písmena h si představit hada, housle, hrnek atd… a tak dál. A fakt přestavit, vykreslit si konkrétní hrnek…Tím by si měl člověk zastavit ten kolotoč myšlenek v hlavě, soustředit se na nepodstatné věci, které mě uspí. Docela to pomáhá.
Uprostřed noci se obvykle nebudím, max mě vzbudí Líza nebo potřebuju na záchod. Pak vím, že je nejlepší nesvítit, jít na ono místo nebo pustit ven kočku, moc se neprobudit a ihned zalehnout, pak usnu. Jakmile to odkládám, probudím se natolik, že pak neusnu, nebo až za hodně dlouho. Je to protivné, ale jako důchodec 🙂 to můžu ráno dospat. Ty, kdo to dospat nemůžou upřímně lituju.
Ano, odkládání jít na záchod je to nejhorší, co můžu uprostřed noci udělat. To je zaručenénespaní. Melatonin mi kdysi vozila z Kanady kamarádka, když u nás se o něm ještě nevědělo a já chodila do práce. Funguje.
S těma písmenama to zkusím., na rozdíl od čísel mě nerozčilují 🙂
No, vzhledem k tomu, že jsme nikdy neměli oddělené ložnice a Bimbo občas vydává hrozný zvuky, naučila jsem se usnout i uprostřed noci bez problémů. A pak přijde den, kdy prostě nezaberu a nezaberu. Teď už je to paráda, prostě si čtu nebo dělám cokoli a po obědě si dáchnu. Ale když jsem chodila do práce, tak to byl problém. Zejména proto, že se mi nespavost dostavovala před audity a podobnými nepříjemnostmi
No právě že usnout přes den v kanclu je ostuda i s mikrospánkem- tuhle se mi to stalo 🙂
Matyldo, někdy padnu ještě před osmou,jindy po jedenáctý v noci..proberu se ve 2h a čumim do stropu..kočky se snaží, přijde Noriska nebo Nenelka,přitulej se a vrněj..Bezulka se obětuje a udělá mi beranici..to jejich vrnění mne uklidní a uspí…ale když pak mnou po čtvrté ranní lomcuje budík, tak bych spala dál..no nic, dospím se v penzi….
co mi zabíralo a došlo (musím dokoupit) bylo tohle:
AVON Relaxační mlha na ložní prádlo s levandulí a heřmánkem PLANET SPA
u drahého kočky nemám…tak třeba do rána čtu Jakuba Vandrovce a občas spícího pána vedle sebe budím, neb se řehtám….
Vandrovce v noci čísti, do rána se řehtati 🙂
Já jsem sova a chodíme s manželem spát až ve 12 hod v noci.
Přes týden vstávám bohužel v 5 hod, ale o víkendu spíme i do 9 hod.
Trochu hůře usínám, ale není to nic tragického.
V noci se také budím, ale otočím se na bok a spím dále.
To mi problém nedělá.
Myslím si, že by Matyldo pomohlo vstát a záchod, napít a vyvětrat. To také dělám, když mi močák nedá spát.
Ale mě nebudí močák. Budí mě NĚCO.
Stává, někdy. Začnu si v hlavě vymýšlet příběh a přehrávat si ho. Obvykle to plynule přejde do snu. Některé ty příběhy jsou vážně dobré! Aspoň myslím, tedy, protože je pak zapomenu. 😀
Tahle metoda nefunguje, obvykle se příběh zvrhne do hororu nebo něčeho tísnivého.
Když jsem ještě chodila do práce, potřebovala jsem být dobře vyspaná a odpočatá. Fungovalo tohle: usínat a vstávat ve stejnou dobu, i o víkendu (alespoň to vstávání). Výhodou je, že nepotřebuješ budík (nikdy jsem ho neměla), ale je fakt, že jsem Skřivan, takže vstávat v pět mi vyhovuje – sovy to mají horší. Usínání: myslet na něco hezkého, pozitivního. Já myslela na jízdu prosluněnou Toskánskou krajinou, příjezd k venkovskému domu uprostřed vinic, úžasné okolí i vybavení domu. Po delší době jsem usínala už při představě té cesty… A buzení v noci? Náš moudrý profesor psychogie říkal TŘI MINUTY. Během nich musíš vyřešit problém (jít na záchod, zavřít okno při hluku z venčí, vyhodit psa z ložnice, podat si ještě jednu deku atd.), to vše potmě. Po opětovném zalehnutí zklidnit a zpomalit dech. Mně se občas podaří naskočit i do stejného snu.. Tak mnoho úspěchů přeji!
Tři minuty jsou výborná rada, to funguje. A hlavně – neřešit na noc a v noci problémy, na to je až ráno. Předkové říkali, že je moudřejší večera, a měli pravdu. Takže tyhle myšlenky si zkus večer zakázat a vědomě odložit (to se mi to kecá).
Asi jsem nějaký zparchantělý pták, protože jsem schopna kecat večer se sovami a ráno vstávat se skřivany. Ale pak si nespaní najednou vybere daň a já na hodinu dvě až do rána usnu tam, kde si sednu. A jak, Matyldo, píše, je to spíš bezvědomí.
Jinak, tuším v hospodě, říkali: „Probudím se uprostřed noci a pak už jen zírám jako vycpaná fretka.“ Myslím, že je to naprosto přesné.
JJ, to nebude pták, nejspíš jsi kočka – soumračný tvor, který procitá za rozbřesku, někdy ještě před svítáním 🙂
to mi povídej, j evíkend a my oba svíčkujeme na budík..v tejdnu s náma musí klepat a o víkendu se probereme sami,tak si řekneme dobrý ráno,zeptáme se, kdo vstane do té práce dřív..a pak si sdělíme, ž ena to kašlem a nikam nejdem…:-D a občas se zadaří a spíme dál…do těch 9h…jinak tam v 5 hodin předvádíme ranní dancing sv.Víta, dopotácíme se na místnůstku,do koupelny a pak někdo v pominutí smyslů cvakne konvicí a tělo se probere- pavlovův reflex funguje dobře a rychle – KAFE-ČAJ…no a pak už se spát vážně nedá.. když je světlo,tak to neva,ale v tý tmě se nic dělat nedá (venku)…a hrej deskový hry nebo timeline, před šestou ranní… občas to dopadne tak,že si teda znova lehneme a jeden tomu druhému čte…to je moc fajn….
Jeden druhému čte, to je krásný! To bych možná spala natotata. Až příště v noci nebudu zase moci usnout, vzbudím manžela, ať mi čte 😀
Víš, jak tohle dopadne? On usne v půlce věty a ty nic. 😀
😀
Tři minuty zní dobře!
Jo, někdy pomůžee soustředit se na dýchání jako v józe… někdy.
https://www.biooo.cz/krizova_esence_nocni_ve_spreji_rescue_remedy_dr_bach-p-400.html
Ale ještě jsem o nezkoušela 🙂 .
… hlavně se u toho nesmíte podívat na mobil, kolik je hodin…