HOST DEDENÍKU – Bláža: Citrín – Kámen blahobytu i zářivý doplněk

Citrín, tedy jasně žlutě zbarvený křemen, je oblíbeným doplňkem po staletí. Kromě nevšedního vzhledu, s tím určitě mají co činění i legendy o jeho pozitivním vlivu na prosperitu a finance. Jak poznat pravý citrín a jak je to s tím bohatstvím? V článku najdete kromě zajímavostí i jednoduchý historický návod na zajištění citrínového pasivního příjmu.

 

Nerost citrín a jeho varianty

Jako citrín se označuje křemen čistě žlutého, zlatožlutého, zlatooranžového, zlatě hnědého nebo žlutozeleného odstínu, zbarvení je však málokdy rovnoměrné. Mezi nejžádanější patří vybroušené citríny s vysokou brilancí a průhledností v sytých odstínech. Není neobvyklé, že citrín srůstá se záhnědou.

 

01

 

 

 • Sytě oranžové červeně se lesknoucí citríny se nazývají madeiry a jsou považovány za raritní.
 • Oranžově jantarovou barvou se zase chlubí žádané palmeiry.
 • Zcela unikátním drahým kamenem je pak ametrín. V jediném krystalu srůstá dohromady citrín a ametyst (přírodně v Jižní Americe či s lidskou dopomocí kdekoliv v laboratoři) a tvoří neopakovatelné barevné vzory.

 

Poznáte pravý citrín?

Přírodní dokonale průhledné citríny jsou na trhu poměrně vzácné – spíše se setkáte se žíhanými záhnědami a ametysty, které při teplotách několika stovek stupňů Celsia mění svou barvu do žluta a do oranžova, podle sytosti původního hnědého či fialového odstínu. Další možností levnějšího získávání citrínu je laboratorní úprava křemenu. Tyto napodobeniny mívají kromě nižší ceny (cena citrínu z přírody je v tisících korun, cena umělého pak v desítkách) i nepřirozeně sytý odstín a nízkou průhlednost.

 

02

 

I samotný citrín se využíval k napodobení jiného drahokamu, totiž topazu (je znám i pod názvem „brazilský topaz“). Okem se těžko rozeznávají, mají však rozdílnou tvrdost.

 

Kam na citríny? Naleziště najdete i v ČR

Pro ty nejkvalitnější citríny byste se museli vypravit poměrně daleko – do Brazílie, Bolívie, Namibie, na Madagaskar či do Ruska. V Evropě byste citríny mohli s trochou štěstí nalézt ve Španělsku, ve Francii, ale i v Česku – na západní Moravě nebo na Vysočině.

 

03

 

Historické zajímavosti o citrínu

 • Citrínu se v angličtině přezdívá „kupecký kámen“, byl lidmi totiž považován za kámen prosperity a jeho přítomnost poblíž financí měla lákat bohatství.
 • Kameny vybroušené do atraktivního lesku byly žádané v různých érách již od nepaměti. Egypťané jej cenili jako kámen slunečního boha Ra a věřili, že jim pomáhá k dlouhověkému životu.

 

Tip: Pozor, i když je citrín spojován v mnoha kulturách se Sluncem, jeho paprskům jej nevystavujte – kámen by mohl začít blednout.

 

 • V Řecku se staletí před naším letopočtem využíval k dekoračním účelům, zároveň měl však chránit před hadím jedem, nemocí a zlým úmyslem. Římští legionáři jej nosili na krku jako amulet.
 • V Asii je citrín dodnes považován za kámen moudrosti a bystré mysli.
 • Citrín často zdobí historické dýky a meče ze Skotska – pro bojovníky byl kámen „světlem v boji“.
 • Popularitu v Evropě získal citrín za časů královny Viktorie a na špercích převažoval i během období Art Deco.
 • Největší érou citrínu u americké smetánky byly dozajista zlaté hollywoodské časy v první polovině 20. století. Ostatně, citrín je milovaný mnoha známými osobnostmi dodnes: kromě Joan Crawford jej vynesla i Angelina Jolie, Emma Watson, britská vévodkyně Kate či lucemburská vévodkyně Stephanie.
 • Podle feng shuei byste měli citrín uložit spolu s cennostmi a úsporami do tzv. rohu hojnosti (nejvzdálenější levý kout od vstupních dveří). Tam jim jde rozmnožování prý nejlépe. 🙂

 

Šťastný a štědrý citrín: vlastnosti podle léčitelství

Citrín prý dokáže prozářit vše sluneční energií a napomáhá regeneraci. Projasňuje myšlenky, vlévá sílu do žil a odplavuje nejistotu a neklid. S citrínem se lépe spí, odhání noční můry. Negativní energii nepohlcuje, ale odráží.

 

04

 

Přilákejte hojnost s citrínovým šperkem 🙂

 

www.lenkablaza.cz

 

Dede: Děkuju Bláže a zvědavě se ptám – máte někdo doma citrín? Nebo jej má někdo ve vaší rodině? 🙂 Přiznám se, že já a tento kámen se zatím míjíme 🙂 

Druhá otázka: Který šperk se vám líbí nejvíc? 

 

05

 

06

Aktualizováno: 10.6.2024 — 22:23

47 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. S citrínem se míjíme, moje barva není žlutá. Ale ty náušnice č. 05 jsou krásné… Blažolenko, děkuji!

 2. Citrín patří ke kamenům doporučovaným pro moje znamení (jsem Blíženec), tak mám pro něj slabost (právě tak jako pro další žluté minerály, jantar a tygří oko, nebo pro akvamarin a tyrkys). Citrínové náušničky jsou půvabné, škoda, že nemám dírky v uších. 🙂 Ale ona by taková jednotlivá náušnička byla hezká i jako přívěsek!

  1. Mám zákaznice, které chtějí vyrobit i jen jednu náušnici, takovou mononáušnici. Protože mají více dírek, tak to kombinují. 🙂

 3. Citrín nemám, jen jsem kdysi měla asi umělý možná citrín nebo něco podobného v náhrdelníku, resp. bylo to sluníčko s kamenem ve středu, na řetízku. Podle ceny žádná vzácnost, ale ráda jsem ho nosila, než kov ztratil původní barvu a byl opravdu nehezký. Kamsi ho zavál čas … 😀
  Mně se moc líbí náušnice č. 6, ale opravdu moc. Jenže já snesu v uších jen zlato, jinak mi uši zrudnou a zanítí se, bolí to jak čert. Zřejmě alergie na jiné kovy. A snacha by takhle velké náušnice nenosila, ta jen drobné pecičky s diamantkem, co dostala za Matěje 🙂

  1. Já ty náušnice nazývám Citrínové lampičky. Připomínají mi totiž orientální lampy. 🙂

   1. Bohužel, opravdu jen zlato. Stříbrný řetízek nebo náramek mi nevadí, ale v uších to dělá neplechu. Což mě strašně štvalo, protože jsem tolik toužila po všelijakých – stříbrných i bižu náušnicích a nic, jen bolavý uši 🙂

    1. Mám to stejně, alergie na kovy. Ale stříbro snesu i v uších. Mám krásný štrasový náhrdelník po mamince, no nedá se to. Za hodinu se osypu. Knoflíky na riflích podlepuju náplastí. Hodinky i brýle jedině titanové.

     1. Hezký den 🙂 Sundávám i ty zlaté, protože mi v noci vadí. Jen jedny, takové malé zlaté kroužky jsem nesundávala, ty jsem ani nevnímala, že mám, navrch šly dost špatně rozpínat.
      Dneska už ani náušnice, ani jiné šperky moc nenosím, co taky doma na zahrádce, že? Jedině při nějaké zvláštní příležitosti. Ale když jsem chodila do práce, ráno jsem to všechno navlékla, bez prstýnku jsem byla jak nahá a když jsem ho náhodou zapomněla, celý den jsem sebou cukala, že jsem ho ztratila :D. Přišla jsem domů a automaticky šlo všechno dolů.

  1. Děkuji Evi za doplnění, ano, je to pouštní růže. 🙂
   Dovolím si přidat vysvětlení z internetu:

   Pouštní růže je lidový název pro drůzy lupenitých krystalů sádrovce, vykrystalizovaných v pouštních podmínkách. Drobný písek obsažený ve vzduchu se během krystalizace tohoto nerostu usadil uvnitř krystalů. Díky tomu je barva sádrovce v odstínech žluté. Toto, spolu s růžicovitým tvarem jednotlivých drůz, zapříčinilo vznik názvu pouštní či písečná růže.

 4. Citrín neznám, já jsem vysazená na české granáty. Mám náušnice, prsten i medailonek.
  Ale ten citrín má něco do sebe.
  Já jsem náušnicová a líbí se 4 a 5.

 5. Leni, díky za představení zajímavého kamene…je můj oblíbený právě pro svoji barvu, nevěděla jsem jen, že je nazýván kamenem hojnosti ( to se hodí vždycky). Všechny šperky jsou krásné, za mne náhrdelník na č. 1 a náušnice na č. 4. jaká to hříčka náhody, že zrovna dneska mám na krku a v uších citríny 🙂 od kamarádky, která už šperky nevyrábí ( neslouží ruka ), z doby, kdy jsem Tě jako autorku ještě neznala.

 6. Tak lístdčkové náušnice jsou nej, i když citrínové šperky pro mě asi nejsou- ta světle žlutá není moje barva. K těm lístečkům bych si vybrala jiný kámen, i když ta hojnost by se hodila….

  1. Hojnosti sem! Já je v ateliéru uložené podle feng shuei taky nemám, to bude asi tím, že hojnost chodí okolo! 🙂

   1. to si žádá o verš: Chodí hojnost okolo, jen se nedívej mimo. Kdo se mimo koukne, na toho hojnost houkne “ Okno otevři pusť mne dál ať nestojím opodál“ 🙂

 7. Děkuju za velmi zajímavý článek.

  Citrín doma opravdu nemám, protože miluju výrazné kameny (jako váha mám povinně doma růženín, ale nějak se s ním neztotožňuju). Ale jelikož jsem hamižná, tak bych asi do svého rohu hojnosti, který po hříchu zeje prázdnotou, měla nějaký ten citrín přihodit.

  Ze šperků mne oslovil ten první – jednoduchý a výrazný. A potom ty lístečkové náušnice, akorát že já nejsem náušnicová.

 8. Tak ne, citrín mi evidentně ještě životem neprošel. Možná i proto, že žlutá není moje osobní barva, i když jinak ji mám ráda.
  Na ty šperky jsem se dívala dost dlouho, hlavně na kameny. Všechny jsou pěkné, ale na první pohled ma zaujal ten na obrázku 01 – ta nepravidelnost na něm je zajímavá. Jako šperk u mě vedou ty poslední náušnice – jsou překrásné!

 9. Tak mě se nejvíc líbí ty poslední lístky, ale těžko vybrat. Citrín je opravdu krásný kámen.

 10. Nesmírně se mi líbí všechny, ale u snímku 05 fascinovaně koukám na pozadí. To je pouštní růže?

  Díky za hezké povídání. Půjdu se podívat, co máme v rohu hojnosti kromě pavučin. 🙂

  1. Co je to za útvar, ta pouštní růže? Taky jsem na to zvědavě koukala, takže se přidávám k otázce 🙂

   1. Tak to tady mám hojnosti a štěstí několik habadějů 😀
    Můžu rozdávat – nechcete někdo pavouka? Já už je ani nevnímám, jen občas smetu nebo vysaju pavučiny, co je moc, je moc 😀 Kočky je se zaujetím honí 🙂

    1. Naše kočky pavoučci také velice zajímají… což pavouci pochopili asi tak druhou nebo třetí zimu, co v domečku bydlíme. si mají to kolektivní vědomí, co se hmyzu připisuje 😀 Tak se ubytovali venku v muškátech a na zimu v rohu u dveří ze zahrady do Ondrova bytu, kudy se chodí jen málo. Taky s radostí přezimují v bazénu našem starém betonovém, na zimu vypuštěném a zakrytém 🙂 Ivča sousedka z toho má na jaře pravidelně šok, když sundáme kryt a tam velká tlustá tarantule 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN