FOTOČLÁNEK – Tora: Kouzlo jižní Moravy (1)

Když jsem loni pod vánočním stromečkem rozbalila obálku s poukazem na fotoworkshop Kvetoucí jižní Morava, zajásala jsem. Přelom května a června, vše bude v jednom květu a mně někdo konečně poradí, jak nafotit kytky či květinová panoramata tak, aby ty fotky byly koukatelné!

 

Zima se překulila raz dva, vypuklo jaro a s ním bláznivé počasí. Teploty se utrhly z řetězu, stromy i kytky začaly kvést jak divé, aby je vzápětí spálil mráz. A navíc týden před odjezdem všechny servery, co prorokují počasí, slibovaly na kýžený víkend déšť, déšť a ještě jednou déšť. Co tam budeme dělat, přemýšlela jsem a do kufru přihazovala víc nepromokavého oblečení.

Se zavazadlem nabitým věcmi na převlečení (když tedy budeme moknout od rána do večera) jsem odjela do Šardic. Utěšovala jsem se tím, že jsme ubytovaní přímo ve vinařství, takže náhradní program by mohl být eventuálně zajištěný.

Měli jsme štěstí. Počasí se umoudřilo a my ani jednou nezmokli. Lilo jak z konve ve chvíli, kdy jsme seděli na obědě, a pršelo tehdy, když jsme autem přejížděli z lokace na lokaci.

A já mám tedy fotky jak kytek, tak i nějaká ta panoramata, na která jsem se tak těšila.

První páteční zastávka byla v areálu vinných sklepů Petrov – Plže, v památkové rezervaci národní architektury. Být na Moravě a nezajít do nějakého sklípku, to by byl hřích. A do těchto dvojnásobný!

Plže jsou připomínány již v 15. a posléze v 16. a 17.století, kdy obyvatelé, v souvislosti s válečnými událostmi, hledali úkryt právě v těchto „plžoch“, sklepech vyhloubených v poddajné žluté hlíně „žlutici“, zpevněné kamennou valenou klenbou „kvelbením“. Sklepy nemají nadzemní část, jsou kompletně zahloubeny do svahu. Šířku mají cca tři metry, délka většinou kolem patnácti metrů. Vrstva hlíny nad sklepem pomáhá udržovat stabilní teplotu. Předsklepí – lisovna, znamená pracovní i společenskou část vinného sklepa. Lisují a zpracovávají se zde hrozny a najde se tu také místo k přátelskému posezení a „koštování“ vína, které obvykle začíná ve vlastním vinném sklepě od bečky k bečce.

V areálu je na osmdesát sklepů, všechny v jednotném modrobílém provedení, některé navíc ozdobené moravskými ornamenty. Nádhera.

 

01

 

02

 

03

 

04

 

05

 

06

 

07

 

08

 

09

 

 

Nebe se na nás začalo mračit, tak jsme ustoupili a jeli na jinou lokaci. Přejeli jsme k Boršicím. Pohled na Buchlov a Barborku přes pole plné fialových máků byl nádherný. Bohužel, jak už jsem dříve psala, letos vše kvetlo dřív, než obvykle. Normálně bychom prý fotili Buchlov z jiné strany, přes rozkvetlý jetel inkarnát, ale ten na nás bohužel s květy nepočkal. Tak aspoň, že počkaly některé ty máky.  I když už taky bylo pole hodně odkvetlé…

10

 

11

 

12

 

13

 

14

 

15

 

16

 

Než jsme máky nafotili, skončila „zlatá hodina“ a my jeli na večeři a nějaké to vínko. A doufali jsme, že se nám zítra třeba podaří vyjet na ranní focení.

 

Všechny fotky (a také pár dalších) můžete v plném rozlišení shlédnout na těchto odkazech:

Fotoworkshop jižní Morava, část první, pátek 31.5.2024

Vinné sklepy Petrov – Plže:

https://eu.zonerama.com/fotkyRadka/Album/11557952?secret=H4oFu467593EstNksMk95836f

 

Máky pod Buchlovem:

https://eu.zonerama.com/fotkyRadka/Album/11557947?secret=oIr57g4aP7Q8Y91bf0H7493D9

 

Dede: Děkuju Radce za nádherné fotky a jako obvykle tipovačka – která je vaše nej? Nebo dejme tomu – které jsou vaše nej… přece jen tu máme dvě série fotek 🙂

Aktualizováno: 5.6.2024 — 08:59

53 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Fotky jsou, Toro, opravdu krásné všechny. Ale odstín fialové makových květů je úžasný, proto dávám hlas č. 14.

  1. Jsem v Jindřichově Hradci, tady je klid a sluníčko, ale doma taky leje a je podobná duha, podle poslaných fotek…

 2. Top nejtopovatější je 06 – proč, to nevím. Z Chřibů vyrůstá jeden můj kořínek, je to kraj mých prázdnin – ale severněji než tady na těch krásných fotkách.

 3. Toro krása, dostala jsi krásný vánoční dárek ! Fotky se mi líbí všechny, nejvíce ale malůvky sklepů – 6 a 8(druhé v albu č22 jsem si rozklikla a kochala se). Vlčí máky jsou krásné – ALE nějak jsem si neuvědomila, že mák (makovicovitý:)) kvete jen fialově? Nebo se mi to už zcela vykouřilo z hlavy. Takže typické červené „vlčí máky“ na loukách se tak jmenují proto, že netvoří (použitelné) makovice?

  1. Mák setý kvete myslím fialově, červený je vlčí mák. Ale já nejsem odborník, opravdu ne:)

 4. 2 a 15, když už teda musím vybírat, ale krásné máš, Toro, všechny! A další vánoční dárek, focení v Toskánsku, je moc lákavý.

  Plže znám! Jednak jsme tam jednou byli (pili) a jednak jezdíme kolem za dcerou. Často už potmě, tak to znám s osvětlením, pak je to takové tajemné.
  Také se chystám na pole ječmene s červenými vlčími máky. Tam zas jezdím ráno proti sluníčku, když je ještě rosa.

  1. A jinak super je pohled od Boršic na Buchlov přes máky. 🙂 I makovičky v protisvětle. 🙂

  2. Pěkný západ. Nám se západy a východy moc nepodařily, počasí nám nepřálo. A díky.

  1. P. S. Taky u vás tak leje? Počasí posledních dní mi připomíná červen roku 2009, taky bylo pořád vedro a pak dvakrát až třikrát přes den děsný liják, pracovně jsme tomu doma říkali „Saigon“.
   No ale mělo to pěkný závěr nakonec, dcera ten rok v srpnu vyhrála zlatou medaili na MS. Tak věřím, že i naší posádce tímto „prší štěstí“, na konci prázdnin jedeme do Ravenny na MS (já samozřejmě jen jako doprovod, závodit bude MLP). No, uvidíme, moc bych jim to přála, trénují fakt moc.

    1. Abys to nezakřikla. 🙂
     Já tam teda jedu na ty mozaiky, nikdy jsem tam zatím nebyla, i když jsem si to vždycky přála, nějak nebyl čas.

     1. Jinak je to tu tady venku fakt Saigon. Velice silně (ale velice krátce) nám tu 2x pršelo, teď se sbírají mraky, bude to silnější (než jsem to dopsala, už prší zas). Naši jsou od šesti do sedmi na lodi, mají pravidelný trénink. 🙁

 5. Foto 6, celý květen jsem se na něj dívala.
  Nad pracovním stolem nám visí reklamní nástěnný kalendář Víno 2024. Tak už vím, kde mají tak pěkný sklípek.
  Dík.

 6. Nádherné fotky, NÁDHERNÉ!! Buchlovské kopce přes makové vlny – speciálně desítka – jsou úchvatné. Ovšem mne za srdce vzala pětka – otevřený starý sklep a kára s kolem, tak to znám z mé mladosti (pravda, bez kola, protože u nás kopec jak prase). Úplně vidím teho stařečka v modré zástěře a s koštýřem v ruce a „zavdejte si!“

 7. Nádherné fotky všechny.
  02 ten jeden okvětní lístek, to je ta pověstná piha krásy 🙂
  Máky – ještě nikdy jsem neviděla fialové, krása. 10 až 15 se nedokážu rozhodnout, ale nakonec mě oslovila 16

 8. Nádherné fotky, dobrý vánoční dárek. Pustila jsem si je na velkém monitoru, senzační. Jsem ráda, že Vám příroda „šla na ruku“ a nakonec opravdu vznikly nádherné fotky, které by za plného pražícího slunce nemusely zas tak vyjít!
  U mně (já ta krajinářka) 09 a 12.

  1. Na základě tohohle focení jsme si dali už teď letošní vánoční dárek. Příští květen jedeme fotit do Toskánska. Do toho pravého, italského.

 9. Ej od Buchlova větr věje! překrásné fotky, Toro, úplně všechny… to byl přímo kouzelný výlet a Ty máš jak fotografické oko, tak cit pro atmosféru snímku. jako bych tam byla, když si prohlížím fotky, v kraji mém oblíbeném 🙂

 10. Za mě 6, 9 a 14, ale všeobecně nádherné fotky.
  U nás takový makový pole neuvidím, ale za to jetel inkarnát ještě kvete :-). A včera jsme viděli pole plné vlčích máků, mezi nimi ječmen, ale toho máku bylo víc 😀
  Pěstitelé asi nejásali, ale byla to nádhera 🙂 .
  Se mnou je potíž, obvykle nemám foťák (ani mobil) a brejle. A když to nááááhodou mám, tak než to najdu a chtěla bych fotit, tak je objekt (srnka, pták atd.) dávno fuč. I když to „makový“ pole by mi asi neuteklo 😀

  1. Ze všeho nejjednodušší je fotit nádraží, protože to nikam neuteče a ještě mu nemusíte říkat, aby se tvářilo příjemně, pravil klasik :). (Případně opravte, cituju z hlavy.) Kdo uhodne klasika?

     1. Myslím, že něco v tomhle smyslu pravil Švejk 🙂 , když ho pan vachmajstr vyslýchal co by ruského zvěda!

 11. Milá Toro, tohle byl povedený dárek, že jo? Fotky jsou krásné – koukala jsem i na alba!
  Pokud bych měla vybírat, je to hodně těžké. I když nne – můj favorit na první pohled byl jasný – 02, to okno s muškátem! 🙂 Ani nevím proč, ale víš, jak to bývá s prvními pohledy.
  No a z máků bych vybrala č. 14 – prosluněný květ. Museli jste si to užít – přávidím 🙂

 12. Toro, máš neskutečné fotografické oko. Za mě asi studie hloubky ostrosti 🙂 č. 15, ale všechny jsou nádherné.

   1. Ale do určité míry ano. Ono je řemeslo, které se učíš a můžeš naučit, a něco navíc k tomu. A ty máš i to něco navíc.

     1. je upřímná a já se přidávám…techniku se naučíš, cit pro fotku je uvnitř, to je dar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN