HOST DEDENÍKU – Jan Lipšanský: Jak správně skladovat a používat koření?

Jak správně nakládat s kořením? A nejenom s kořením, ale třeba i s čajem a kávou…

 

Kdysi mi někdo „moudrý“ poradil, abych si dával namletou kávu do ledničky. Prý déle vydrží. Na první pohled to dává smysl – teploty kolem nuly zpomalují hnilobné procesy v jídle, tvorbu plísní atd., zkrátka jídlo vydrží déle. Jenže ona se v ledničce tvoří i vlhkost. Navíc, když vyndáte jakoukoliv potravinu z ledničky na kuchyňskou linku, projeví se u ní změna teplot. Což tenhle můj známý nějak při své úvaze opomněl. Jak asi dopadne vlhká káva? Ano, pustí se do ní plíseň i v ledničce a dlouho nevydrží. Podobně je tomu ale i s kořením nebo lístky sušeného čaje (pokud si děláte nálevy).

 

Jak správně skladovat a používat koření?

 

Obecně se má koření skladovat:

 • ve tmě,
 • na suchém místě,
 • bez proudění vzduchu,
 • při stabilní teplotě do zhruba 25 °C.

 

Vyvarovat se při skladování koření máme:

 

 • světla, zvláště slunečního,
 • vlhkosti,
 • proudění vzduchu,
 • vysokých teplot.

 

 

A nyní si to bod po bodu rozebereme.

 

Světlo

Působení světla, zvláště slunečního, má vliv na všechny potraviny. Dokonce i na pivo v láhvi. Jen si někdy zkuste postavit láhev s pivem na okenní parapet a pak se napít. Když jsme u bylinek, proč si myslíte, že se suší mimo světlo třeba na půdě? Bylinky a koření jsou totiž fotosenzitivní. Vystavení světlu způsobuje, že se jednotlivé prvky rozkládají a oxidují a koření ztrácí kromě chuti rovněž barvu. Nebo jinak řečeno, sluneční světlo poškozuje chemii esenciálních olejů, které dodávají koření jejich jedinečnou chuť.

 

Vlhkost

Vlhkost vede nejen ke změnám v hmotnosti a chuti. Jestliže mleté koření absorbuje vlhkost, často zhrudkovatí. Podle hrudek v koření poznáte nikoliv to, že by se v nich usídlil mol, ale že jste je vystavili či opakovaně vystavujete vlhkosti. A tím degradujete a snižujete trvanlivost daného druhu koření. Vlhkost představuje rovněž zdravotní riziko, protože podporuje růst plísní, bakterií a kvasinek.

 

Vzduch

Pokud je koření vystaveno působení kyslíku, a to zvláště při vysokých teplotách, dochází rovněž k oxidaci esenciálních olejů v koření (a jak jsme si řekli výše, snižuje to obsah látek, ztrácí se chuť a barva koření atd.). Oxidace bývá výraznější u mletého koření. Koření je navíc hygroskopické, což znamená, že ze vzduchu pohlcuje a udrží si v sobě vzdušnou vlhkost.

 

Teploty

Při nízkých teplotách, třeba v ledničce, koření navlhne. Vysoké teploty zase způsobují oxidaci esenciálních olejů v koření, případně jejich odpařování, což vede ke ztrátě chuti. Ostatně, když si děláte kávu, také lógr nebo tzv. koláč z páky nepoužijete podruhé, protože holt ty potřebné látky už se působením tepla vylouhovaly. Jedinou výjimkou jsou lístky zeleného čaje, případně oolongu, které se během maximálně jednoho dne mohou zalít i čtyřikrát.

 

 

 

Jak tedy skladovat a jak používat správně koření?

Klidně nadále používejte skleněné kořenky, které jsou běžně k dostání. (Nejlepší by asi byly tmavé kořenky, ale těch jsem v obchodech v nabídce moc neviděl.) Ujistěte se jenom, že jdou pevně zavřít, aby dovnitř kořenky neprocházel vzduch. Kořenky samotné pak dejte třeba do spíže nebo do kuchyňských skříněk či zásuvek, ale ne poblíž sporáku, ani poblíž dřezu. Zkrátka kamkoliv, kde budou kořenky na tmavém místě běžné pokojové teploty mimo jakýkoliv přímý zdroj tepla nebo světla.

 

Při vaření pak kořenky (nebo uzavíratelné sáčky) otevírejte jen na nejnutnější dobu a rozhodně ne nad sporákem při vaření. To je takový obecný nešvar, který však snižuje hodnotu a trvanlivost koření. Totiž že někteří lidé při vaření sypou koření do hrnce či na pánvičku přímo nad sporákem. Vůbec netuší, že koření v kořence nebo sáčku tak nasaje vzdušnou vlhkost a páru z vařeného jídla, navíc je vystaveno teplu, takže začne rychleji ztrácet chuť a barvu. Případně se vlhkem slepí dohromady v hrudky. Jestliže dojde ke kondenzaci, může se pak objevit v koření i plíseň.

 

Osobně si naskládám před vařením zavřené kořenky na linku, k nim položím malou lžičku a tou pak přesypu koření do jídla. Vyvaruji se tak kontaktu s vlhkem, párou a teplem, navíc se tak lépe odměřuje počet gramů. Nebo si klidně odsypte koření na ruku, ale stále mimo varnou plochu. Lžička či dlaň mají výhodu i v tom, že si ze sáčku či kořenky nenasypete do jídla víc koření, než jste původně chtěli.

 

Jak dlouho vydrží koření?

Při správném skladování vydrží mleté koření rok až dva, nemleté koření pak 3 až 5 let. Ostatně, stačí přivonět. Pokud koření nemá vůni, ztratilo své vlastnosti a je žel už jenom na vyhození. Můžete zkusit jeden trik, kdy orestujete koření na oleji, jestli se „neprobudí“.

 

Traduje se, že dobrý zelený čaj je při správném uchovávání použitelný i po deseti letech. Dokonce se obchoduje na speciálních burzách s čajovými lístky starými několik set let. Jenže je to asi tak stejné jako s vínem z Titaniku. Zajímavá rarita, ale moc si nepochutnáte. Výsledný čaj je slabý a chutná zatuchlinou. Mletou kávu byste měli spotřebovat do týdne. Zrnková káva vydrží zhruba 4 – 6 měsíců od pražení, pokud je vakuově zabalena, ale stejně raději používejte zrnka pražená co nejblíže datu nákupu.

 

Prošlé čajové lístky a kávu však můžete vylouhovat ve vodě a tou pak zalévat kytky, případně použít do kompostu (obsahují pro rostliny potřebný dusík).

 

 

Jaké je nejstarší koření?

Za nejstarší koření se považuje skořice, o níž máme záznamy 4 000 let staré. Egypťané ji používali nejen pro ochucování jídel, ale také k balzamování mrtvol. Ale stejně tak máme 4 000 let staré záznamy z Indie o používání kurkumy. Nejen jako dochucovadlo, ale také jako lék nebo dokonce parfém se používal černý pepř, česnek, kardamom nebo muškátový oříšek.

Čínská kniha o zdravotních účincích rostlin a bylin je stará 4 700 let. Staří Egypťané pak před 3 500 lety používali ještě koriandr, fenykl, jalovec, kmín a tymián, ve staré Mezopotámii navíc šafrán. A u jednoho historického koření, netušíme, oč šlo, známe jen název silfium (silfion). Údajně to byl jakýsi kříženec fenyklu, ločidla (asafoedity) a kopru. Dnes se soudí, že jde o pozapomenutou odrůdu fenyklu zvanou ferula drudeana.

Nejstarší čaj byl nalezen v hrobce čínského císaře Liou Čchi, který zemřel roku 141 před n. l. (mimochodem, společně s čajem nalezli archeologové i jáhly, rýži a špenát). A protože tehdy čaj v dané oblasti nerostl, muselo jít o dovoz.

 

Článek původně vyšel na blogu Kalorické tabulky

 

Děkuju Honzovi za moc pěkný článek – ukázal na mé mnohé hříchy! Tedy pokud jde o koření:)) Jak jste na tom se skladováním a používáním koření vy? Já ho mám na světle (můj kořenkový kolotoč!)  a některé kořenky mi už netěsní. Mám dojem, že mě čekají změny:))

Aktualizováno: 2.6.2024 — 17:40

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jsem vycvičená díky instruktážích o skladování čaje a mnohaletém boji s moly. Koření mám ve skleničkách od jogurtů, které mám vyskládané v dlouhých lehkých dřevěných bedýnkách a ty po třech vykládané na dvou policích v kredenci. Radši bych byla za kořenkový šuplík, kde na první pohled vidím, co kde je a nemusím někdy vytáhnout několik bedýnek, ale ono se nějaké vylepšení najde. Třeba nálepky na bedýnky.

  1. Koření do hrnce jsem nesypala nikdy, ale to spíš protože bych neodhadla správně množství 🙂 obvykle si je nadávkuji odměrnými lžičkami do misky před vařením.

   1. Eh, tohle mě zase nikdy nenapadlo, takže tento zlozvyk se v naší rodině tak nějak dědil 🙂 S výjimkou majoránky, samozřejmě. Ta musí nejdřív do dlaně 😛

 2. Velmi zajímavé čtení, díky. Koření skladuji správně, ale to sypání koření rovnou do hrnce, jo, jo, to dělám. Se polepším .
  Do některých jídel dávám koření půl na půl. Část na začátku vaření, část úplně na závěr a už nevarim, jen prohřeju. Třeba do bramboračky majoránku, ostatně i česnek. Protože obvykle vařím večer, aby se jídlo do druhého dne rozlezelo (polévky, omáčky, guláš atd ), tak vůně i chuť nevareneho koření po pár hodinách jídlo krásne provoní a dochutí.

  1. Dělám to podobně, třeba prý majoránka a česnek se prý mají do polévek dávat až natřikrát. A přes noc odležená jídla jsou ta nejlepší.

   1. A majoránku je dobré před přidáním do jídla rozemnout v dlani, říkala maminka 🙂 Prý se lépe rozvoní. A je to pravda…

    1. Jo, to dělali už babička s dědečkem a dělám to po nich. Majoránku si pěstovali a sušili sami a říkali jí plevičky.

 3. Zcela OT – ach jo, Stavební úřad Prahy 8 zakázal provoz Kasáren Karlín, to je moc smutné a je mi to moc líto. Kulturní centrum pro celou čtvrť, moc příjemné místo s mnoha programy a vyžitím pro dospělé i děti. 🙁
  Holt to asi nechají spadnout nebo postoupí nějakému developerovi.
  Nevím, jestli jste tam kdy kdo byli/y, ale fakt je to tam fajn. Naše děti bydlí kousek odtud a nedají na ta Kasárna dopustit, koneckonců, měli tam vloni svatební oslavu a bylo to tam opravdu pěkné.

  1. Karlínská Kasárna neznám, ale v Budejcich funguje něco podobného v části Žižkových kasáren. Skvěle využité prostory, jejichž konečne využití se teprve hledá a plánuje. Škoda, že v Karlíně zas poskakuje úřední šotek. Čím uzavření zdůvodnili? Špatný technický stav? Hm…

   1. To jsou prostě bývalá kasárna, která byla dlouho opuštěná a chátrala. Před několika lety si to pronajal jakýsi spolek a udělal z toho místo pro setkávání. Je tam pěkné dětské hřiště, kavárny, bistra apod., v létě tam promítají filmy, nebo tam bývají koncerty, hraje se tam petangue, je tam hřiště pro plážový volejbal, je tam „rozhledna“ a pár objektů od Čestmíra Sušky z Tvrdohlavých, atd., atp. je to tam pěkné, lidi tam rádi chodí. Víc třeba na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Karl%C3%ADnsk%C3%A1_kas%C3%A1rna

 4. máme kuchyňskou linku z roku 1981, velkorysou a s krásnými zelenými dvířky. všechno se do ní vejde. koření, káva a čaj si tam spokojeně bydlí, koření buď v originálních uzavíratelných sáčcích nebo v kořenkách. měli tuze pěkné na Bonami, skleněné s víčkem s gumovým těsněním. tak jsem je pěkně nakoupila a vyřádkovala do police, po šesti ve dřevěné krabičce, aby se lépe vytahovaly. čaj má svoje plechové krabičky, kafe kafe kafe sáčkuji i se sáčkem do plechové dózy – moc pěkné má Tchibo. kafe do ledničky byl svého času takový hit…zrnkům zabaleným do originálního balení to asi bylo jedno, mleté kafe jsem tam nikdy nezkoušela dávat, takže neposoudím 🙂 vůbec dózy, krabice a kořenky – to je moje 🙂 a prachovnice, na ty nesmím zapomenout! v obří prachovnici jsou sušené šípky ze zahrady, malé prachovničky jsem dříve používala na mletou kávu a na koření. to je taaak pěkné! svého času, když jsem ještě pila rozpustnou kávu, nastřádala jsem sklenice se šroubovacím víčkem. vypadá v nich dobře hrách, čočka, strouhanka, bonbony…ty stojí ve špajzu na polici.

  1. Sklenice s víčkem od kávy používám také. Vypadají v tom dobře těstoviny, suché kostičky housky a pod. Kořenky, jak říkáš, hranaté s těsnícím víčkem jsem koupila u Vietnamky v obchodě. Šípky, sušené houby a bylinky mám ve starých zavařovačkách se skleněným víčkem. Jo, a u kořenek mám malé umělohmotné zmzrlinové lžičky.

 5. Jak už jsem psala, jsem hříšník – letitý! V Anglii jsem si totiž koupila kořenkový kolotoč. Je to šikovné, šerří to místo a děti to milují:)) Jenže se světlem byl problém vždy a poslední dobou už jsou unavená víčka od kořenek. Už delší dobu myslím na změnu, ale… ten kolotoč je tak pěknej! 😀 Nicméně tento článek mě přesvědčil, že prostě je čas na změnu…

  1. Začala jsem hledat hnědé prachovnice s průměrem 4 cm 🙂 Kdyby se mi tak chtěly vejít do kolotoče! 🙂

    1. Našla jsem. I když do kolotoče asi nepůjdou. Průměr mají správný, ale asi v těch obručích držet nebudou.

  2. no a nemůžeš do těch kořenek dávat jen něco, čemu světlo neškodí? třeba vanilkový cukr, cukrové zdobení, čokoládové čočky a podobné věci?

    1. viď? protože vyřadit z provozu milovaný kousek, ještě přes kořínky vezený (v tomto případě přes moře ) to by nešlo 🙂

 6. prachovnice hnědé nebo sklínky od přesnídávek..vše ve skříňce-tří policové..zlozvyky ohledně koření nemám, považuji ho za poklad a proto se tak k němu i chovám…sypu si ho zvlášť do třecí misky a potom následně přidávám do připravovaného pokrmu…a některé rozvoním i na nepřilnavé zahřáté pánvičce…
  a ve slánce mám rýžová zrnka..aby mi sůl nezvlhla…

 7. Tak já mám koření v prachovnicích a ve skříňce. To s sebou přineslo povolání, takže žádný hřích. Ovšem na začátku svého samostatného vaření jsem získala takovou tu starožitnou skříňku s keramickými šuplíčky s nápisy. Mladá hospodyně hnedka nasypala dané potraviny do šuplíčků a jen se potom divila, že všechno koření chutná jako skořice…
  Jenom bych chtěla upozornit na ty plísně, neb plíseň vytváří aflatoxiny, které jsou opravdu velmi škodlivé.

 8. Koření mám ve skleničkách od jogurtu, těsní dobře (takže tam nevlezou moli- kdysi jsem je měla i v koření!) a jsou v zepředu otevřené skříňce na druhé straně kuchyně od okna. Takže moc hříchů nemám 🙂 Akorát ten s tím sypáním nad hrncem jo…

  1. Jé, tyhle mám taky, snad 35 let, hnědé, se zábrusem (kupovány v drogerii na Orlí, pořád je tam mívají); bohužel nemám hranaté, jen běžné kulaté. Mám několik velikostí, od nejmenší snad 50 ml, přes 100 a 150 ml, až po snad 500 ml, jsou to tyhle: https://www.laboratorni-potreby.cz/lahve-se-zabrusem/prachovnice-se-zabrousenou-zatkou-hneda/; kdybych si je kupovala znovu, koupím si ty hranaté (někdy se jim říká vojenské), jsou praktičtější a víc se jich na stejné místo vleze.
   Pro laboratorní sklo jako takové mám velkou slabost, v té drogerii jsem si postupně nakoupila všelijaké odměrné válce, erlenky, petričky apod. různých velikostí, mám jich opravdu hodně a používám je buď na (a pod) kvítka, nebo na všelijaké blbosti, kamínky a tak, vypadá to poměrně pěkně.
   No a koření, to je taky můj koníček. Ráda si ho vozím z cest (a pak mohutně rodávám), ráda si ho kupuju v orientální nebo řecké prodejně v Brně. Kolik mám doma druhů, to fakt asi nespočítám.

     1. to je super věc – tady je prodejna laboratorního skla a v Pardubicích myslím ještě taky. zajdu tam a něco si ulovím 🙂

      1. Doporučuju ty širokohrdlé Erlenky (Erlenmayerovy baňky), na řezaná kvítka (nebo i na zakořeňování aplégrů) jsou fajn.
       Pokud jde o laboratorní vybavení, na drcení koření používám klasickou třecí misku (zdrsněnou) a příslušné tloučky (taky zdrsněné, ty hladké moc nefungují); sice se to trošku hůř myje, ale o to líp vypadá. Misky mám dvě, tloučky čtyři (různých velikostí).
       No jo no, kdo holt jednou dělá v laboratoři, tak je postižený. 😀

        1. Já jsem bývala takový chemik kombinovaný s mikrobiologem, proto ty petričky. 🙂
         Dělaly jsme s kolegyní tzv. Amesovu metodu (studium karcinogenů a mutagenů pomocí jednoho kmene Salmonelly typhimurium). Ale to už je fakt dávno.
         No a protože jsme pracovaly s těmi karcinogeny a mutageny, jak jsem otěhotněla, nemohla jsem do laboratoře a co se mnou. Tak mi tehdejší šéf donesl takový materiál, je to prý naprostá novinka, to se v budoucnu opravdu ujme, přeložte mi to, tak jsem holt překládala. Ta novinka se jmenovala HACCP. 😀 😀 😀 Takže, pokud je vám věci znalým něco v té terminologii divného, můžu za to já. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN