HOST DEDENÍKU – Topi Pigula: Bramborové lupínky – pomsta kuchaře, která dobyla svět

Pro mnohé z nás jsou brambůrky malou neřestí. Přestože jsou nezdravé, silně slané a smažené, uzobáváme, dokud nezmizí.

 

 

Když se nějaké jídlo celosvětově rozšíří a stane skutečně globální pochoutkou, tak se vyrojí hned několik jeho „objevitelů a vynálezců“. Nejinak je tomu v případě bramborových chipsů. Základem jsou původně jihoamerické brambory, takže první bonus v cestě za jejich historii rozhodně patří dobrodruhům 16. století, kteří se vydávali na zámořskými objevy.

 

Uražený kuchař

Legenda praví, že chipsy má na svědomí Georg Crum, šéfkuchař v newyorské výletní restauraci Moon´s Lake House. „Jednoho dne v roce 1853 tam jedl železniční a lodní magnát Cornelius Vanderbilt u Moona. Podle legendy nařídil, aby jeho smažené brambory byly vráceny do kuchyně, protože byly příliš tlusté. Crum, rozzuřený na tak vybíravého jedlíka, nakrájel nějaké brambory tak tence, jak jen mohl, usmažil je dokřupava a poslal je Vanderbiltovi jako žert. Místo aby to gesto bral jako urážku, měl Vanderbilt obrovskou radost,“ píše Brandon Tensley v magazínu prestižního Smithsonian Institute.

Jakkoliv zní příběh logicky, má jednu zásadní časovou nesrovnalost. Už několik desítek let dříve, konkrétně v roce 1817, se zmínka o smažených bramborách nakrájených na velmi tenké plátky objevila v kuchařce britského optika, amatérského muzikanta a kuchaře Williama Kitchinera. Jeho kniha The Cook´s Oracle se stala ve své době velmi populární. Faktem ale zůstává, že bramborové chipsy Moon´s Lake House proslavily a Georg Crum si obchodní příležitost nenechal ujít. V restauraci vařil až do své smrti a trval na tom, že chipsy musí být v restauraci vždy k dispozici. Pravděpodobně mu skutečně vděčíme za to, že se staly „hitem“, který se šířil dál.

Mimochodem i přes obrovskou škálu příchutí chipsů, od koprových přes sýrové až ke slaninovým, se klasika od Cruma dá teoreticky stále ochutnat. Tedy pokud se smíříme s tím, že nejde jen o čistě smažené plátky brambor, jež by měl připomínat prvotní (ve smyslu tradiční) osmažené plátky brambor. Podle propagačních materiálů jsou z brambor, jež nejsou geneticky modifikované, nemají ani gram cholesterolu, glutamátu sodného a alergenů. Přesto se dá s úspěchem pochyboval, že jde o původní klasiku. Třeba ty s thajským sladkým chilli kořením v roce 1853 na stole nejspíš neměli.

 

 

Američané jsou chipsová velmoc

Společnost Mikesell’s Potato Chip Company se sídlem v Daytonu v Ohiu , založená v roce 1910, se identifikuje jako „nejstarší společnost na výrobu bramborových lupínků ve Spojených státech“. Chipsy mají totiž obrovský obchodní potenciál.

Podle Tensleyho spotřebují Američané asi 1,85 miliardy liber bramborových lupínků ročně, tedy asi 6,6 liber na osobu. V přepočtu na kilogramy je to zhruba 3 kila chipsů na Američana a rok, a to včetně kojenců. Z toho je jasné, že dospěláci si křupavé potěšení v Americe skutečně užívají. V porovnání s USA vycházíme jako břídilové, Češi snědí zhruba kilo brambůrek za rok. Ovšem odvrácená strana mince se dá taky statisticky změřit. Například obvodem pasu.

 

Další články autora najdete zde: https://medium.seznam.cz/autor/topi-pigula-39

 

Dede: Děkuju Topimu za skvělé téma k diskuzi! 🙂 A zrovna se ptám – máte rádi bramborové lupínky? Je tak ty obyčejné, slané, nebo s nějakou příchutí? Jakou? 🙂

 

 

Aktualizováno: 25.3.2024 — 08:56

15 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jo brambůrky – v neděli odpoledne s taťkou na fotbal a tam buď pytlík brambůrek nebo velké slané tyčky + sodovka (limonáda) v kelímku z povoskovaného papíru. Ale my jsme šli dál a klasické brambůrky jsem si smažili sami (teda spíš samy) – hromada erteplových koleček se nejprve namočila, pak vysušila v utěrce a nakonec smažila na sádle a posléze osolila… ježiš, to bývala dobrota!

  Teď mají chipsy do domu vstup zakázaný. Ale někdy se u nás „záhadně“ objeví a pak mám co dělat, abych je nesežhrala sama – miluju slané nebo paprikové. Ovšem sežeru aj arašídové křupky. A úplně nejvíc ujíždím na dýňových jádrech – těch loupacích, doma v troubě sušených a dobře osolených. Ty jsou pro mne naprostou drogou a je pravda, že jich každý podzim do Vánoc sním poctivý desetilitrový kýbl…

 2. To bývalo tak. Babička (jako já) přišla na návštěvu a malá vnučka se přitočila se záludnou otázkou: babí, dáme si brambůrky? A u toho psí oči (jak jinak). No jasně dáme! Ale musí to být jen slané, žádné příchutě! Ano a byl to velký celofánový pytlík, krásně křupavé a mastné až hanba. Musely jsme si je rozdělit do misek, jak jsme jedly dohromady z pytle, tak jsme šilhaly jedna po druhé, jestli si náhodou nebere víc. A jak jsme se u toho nasmály!
  No jo vnučka už odrostla a teď občas má takovou vysokou kulatou krabici a v ní jsou lupínky, jeden jako druhý, hmm na to už mě neutáhne.

  1. ano,to jsou Pringles…díky tomu tubusu se nerozlánou…jednou za čas..asi 2x do roka, dám ty modré ocet a sůl…jsou dobré, ale po těch poctivých,které popisuješ,po těch se mi stejská…

 3. Původ br. lupínků jsem neznala, teď už vím :). Pokud jde o chipsy, všechny vás tu trumpfnu, protože je máme na stole u každé večeře, manžel kupuje rovnou velké balení (teď jsem šla kouknout na sáček – 354gr). Je to manželův zvyk (buď bagetu nebo chipsy), který jsem bez problému převzala i já. S tím rozdílem, že si lupínky dávám až když mám prázdný talíř. I když jsem už dostatečně najedená, neodolám jen tak koukat do vnitra lákavého sáčku a málokdy vydržím jen s jednou hrstí na talíři. Manžel je chroupe i během večeře. Kupuje vždy dva druhy . klasické (original) bez jiné příchuti a druhé s příchutí zakysanky a cibule. Ta druhá varianta je hlavně pro mne, tu miluji. Když je čerstvě otevřený sáček, nedokáži se ovládat. Ovšem jakmile mám na záhoně okurky, ujíždíme na tzatziki, které lupínky nabíráme. Dělám ho rovnou z víc jak kilového balení zakysanky (a na záhoně už mám vsazené tři trsy kopru). V létě pak navíc kupujeme i „Tortilla chips“, které zase máčíme do salsy z vlastních rajčat. V obou případech se jimi „dorážíme“ po večeři – takový moučník:) Ano, co se lupínků týče jsem pravá Američanka 🙂

 4. No, jo brambůrky, kdysi dávno má oblíbená pochoutka z celofánového sáčku, mastné a slane až běda ale krásně křupavé, jenže jsem se jich kdysi přejedla a od té doby nekonzumuji,no asi moje škoda. Jinak bych vsadila na vynálezce p. Cruma,protože mi to asocijuje to „chrumchrum“ při pojídání. 🙂

 5. Děvčátka krásná (a Davide, případně i Topi), už jsou vypsány termíny do Janclu (= Janáčkova divadla) na zimu. Kdo můžete, rychle si kupte lístky na Alcinu, nebudou! My už máme nakoupeno na 21. 12. (ještě to dávají 18. 12. a 12. 1.).
  Moc a moc (a vřele) doporučuju, nic takového jste ještě neviděly/i. Úžasné provedení, nádherná výprava, k tomu Collegium 1704 s Václavem Luksem, autentické barokní hudební nástroje, co víc si přát?
  https://collegium1704.com/

 6. Brambůrky jsou mor! Nejradši ty obyčejné, solené nebo max s příchutí slaniny. Ale kupuju je fakt jen na nějakou oslavu nebo na letní grilovačku, když přijede návštěva. Ale to musím koupit tak jen den předem, protože jinak je bez milosti sežeru, čert vzal kalorie i s návštěvou :-)) a jdu kupovat nové. Jediná doba, kdy byly v bezpečí, bylo v mém „žlučníkovém“ období, to jsem se bála se na mě jen podívat 🙂

 7. Brambůrky mám nejradši ty úplně obyč, jen slané, ale buď Cyrilovy nebo Ivančické, prostě ty co vypadají strašně nezdravě- ale stačí mi jich troška. Je to sžíravá chuť- sežereme jich dost a chutnají 🙂

 8. Historku s kuchařem jsem někde četla, takže nepřekvapí. Víc se mi líbí mem na téma Bůh stvořil a ďábel dodal 😀 Takže Bůh stvořil brambory a ďábel dodal olej na smažení:))
  Samozřejmě, že je miluju. Proto si je nekupuju, jen třeba na oslavy. Nejradši mám ty obyčejné, solené. Tady u nás se dostanou nějaké domácí – jsem ostuda, nevím, kdo je dělá. Ale jsou to z mého pohledu „ty pravé“, opravdové brambory, čerstvé, jemně solené. Mají je na statcích v okolí, mňam! Těm neodolám.
  Z těch běžně ke koupi mám ráda jemně solené, česnekové (ale málokdy je kupuju, olej a česnek už jsou trochu moc:)) a kupodivu z těch nových příchutí mi chutnají ty s jarní cibulkou a zakysanou smetanou. 🙂

 9. Au, Au. Já ujíždím na brambůrkách i když si je zakazuji. Nesnáším ty „ochucené“, s hnusnými příchutěmi.
  Poslední dobou to jsou Hobžovy, od nás z východní Moravy. Ty mají takovou čerstvoučkou chuť.

  1. Manželův kolega má Hobžu v rajónu (jsou dodavateli převodovek a pohonů), takže se občas stane, že má celý kufr auta plný brambůrek, i na nás se dostane.

 10. Synek mi tu historku s naštvaným kuchařem vykládal, takže znám. Jinak ad brambůrky: Vari od našeho prahu, vari pryč, ty lstivý vrahu, který pytlík já uhlídám, až do dna ho vyžeru!

  A jinak, dnes se nemračte, mohlo by vám to zůstat! (Hezkou Škaredou středu přeji.)

 11. jo a když teda nemůžu vydržet, tak mám ráda Pringles- modré – s octem a solí (salt – winegar)

 12. Máš štěstí,že jsem po dobré snídani…takže tu neslintám…
  Milovala jsem ty poctivé hospodské brambůrky, co z nich kapal olej a byly slané jak mrtvé moře :-D..celofánovej pytlík a po pár kouscích rozedřené patro a žlučník se klepal strachem… kde tyhle křupající lupínky jsou? bejvaly na každým výčepním pultu…je to 45 let…a nikdy na ně nezapomenu…
  A děkuju za osvětu 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN