BTW: Taktak

Je ráno a já vyndávám čisté nádobí z myčky. Jedu na autopilota, část mého mozku se ještě nestačila probudit. Dolní patro myčky už mám prázdné, jdu na to horní. Skleničky, hrníčky… a sakra! Z ruky mi vyklouzl můj milovaný anglický hrníček. Uf. Naštěstí se mi ho podařilo úspěšně chytit.

 

Stačilo málo, aby z něj zbyla hromádka střepů a mně jen oči pro pláč. Pečlivě jsem ho uložila s vědomím, že jsem už tento těžko nahraditelný kousek jemného porcelánu nemusela mít. Bylo to zkrátka taktak.

Taktak. To je ta chvíle, kdy je průšvih tak blízko, že vám dýchne za krk. Okamžik, kdy se srdce v úleku pozastaví. Od úplných hloupostí, jako je třeba skoro rozbitý hrníček, kde jde jen o vlastní sentiment, až po situace, kdy jde o život. A často nejen ten náš.

Obvykle se tak stává v provozu na silnicích. Řídím denně, a už mnohokrát mě napadlo, jak nejistá loterie to je. Můžu celý život jezdit bezpečně, nezpůsobit jedinou nehodu, a případné pokuty mít jen za parkování. Ale pak přijde okamžik, kdy něco přehlédnu, nebo mi není dobře, takže nereaguju dostatečně rychle, a malér je na světě.

Mezi malérem a běžnou rutinou se pak nacházejí ony taktak okamžiky. Kdy se nám podaří někomu nebo něčemu na poslední okamžik vyhnout, nebo někdo jiný pohotově zareaguje, a naši chybu vykryje svým chováním. Taktak okamžiky jsou prostě chvíle, kdy se na nás usměje štěstí.

Není nárokové, někdy je a někdy není. A já jsem přesvědčená, že pokud se naším životem mihlo, je vhodné za něj aspoň symbolicky zaplatit. Nebo spíš ho poslat dál. Formy jsou různé – od laskavosti až ke konkrétní pomoci těm, kdo štěstí právě nemají.

Možná se tak bude štěstí rádo vracet. Třeba se mi pak při uspěchaném krájení zeleniny nůž zařízne skutečně do rajčete, a ne do prstu. Navzdory tomu, jak nepozorně to rajče držím:))

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2024

 

Tak co, měli jste v posledních době nějaký taktak okamžik? 🙂

 

 

Aktualizováno: 17.3.2024 — 09:11

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Doma jsme říkali „vo fous“. Jistě v mém životě těch vofousů bylo dost, jen si teď ne na ne vzpomenout. Ani na žádný čerstvý. Ale vzpomněla jsem si na moment, když jsme byli s Trixie v lese ve větrném horkém počasí. A najednou těsně za mnou spadla ze stromu suchá větev – ano, vo fous. Sice nebyla extra velká, ne životu nebezpečná, ale jít pomaleji, bolavý dopad na hlavu by to určitě byl. Podobně při jiné procházce mi stačilo udělat delší krok a nemusela jsem při přeskakování uzké říčky ťápnout do bahnitého kraje, ale doskočit na suchý břeh. Naštěstí jsem měla holinky, takže se chyba snadno umyla.
  Dede, asi mi bude tvůj dotaz celý den vrtat hlavou, třeba si na něco vzpomenu. Ale sešlo se tu těch „taktak“ vzpomínek hodně – život je jedno velké dobrodružství, plné nečekaných (i těch nevyžádaných) překvapení.

 2. Chytal jste už někdy někdo talířek se čtyřmi ovocnými knedlíky který se chystal spadnout z linky? Tak já jo – talířek sice spadl na zem ale ty knedlíky jsem chytila do ruky. Ale na rozbíjení nádobí jsem kadet. Šest jednou ranou /talíře z myčky/.

  1. Šiš, Maruško! Hlavně, jestli ty knedlíky nebyly horké…
   Víš co? Mně se takhle podařilo vyklopit jakýsi obrovský nadýchaný zákusek plný tvarohu a kde čeho. To byl binec! Ale zase ten servírovací talíř to přežil:))

 3. Už jenom, když jsem si přečetla dnešní téma, mne začalo šimrat kolem žaludku. Zažila jsem tolikrát různé „taktak“ okamžiky,ať už se psy nebo sama,přípaně se synem,že se kolikrát fakt divím, že jsme se dožili.Nejhorší je to v autě, kdy mám velkou obavu abych něco nezpůsobila a tak raději už trochu brzdím různé dřívější dálkové trasy. Horká kombinace, stará osoba,staré auto, to moc radosti neudělá. Na letošní rok mám prohlídku v pohodě ale jsem odpovědná.

  1. Děláš co můžeš ❤️ Takže logicky nemůžeš dělat víc.
   Časem na tom budu stejně. Občas o tom přemýšlím. Tady to bez auta, tedy řidičáku nejde…

 4. U nás říkáme Bylo to o chlup! A díky zvěří o tyhle ‚ochlupove“ situace není nouze. Ještě většími specialisty na adrenalinové momenty jsou dětičky, klasicky volne pády, kdy hlavička jen těsně mine roh stolu, pokus o sjetí klouzacky na odrazedle (a stačilo deset vteřin, kdy jsem se otočila po druhém dítěti) a podobně. Situace na silnicích jsou kapitola sama pro sebe. Zajímavé je, že někdy cesta ubíhá klidně, bez náznaku kolize…a někdy během půl hodinové cesty zažije člověk tolik nervaku, že je rozdychava ještě večer.

  1. M?áš pravdu Lucko. Někdy je to horor. Často jezdím do Prahy, takže si občas počítám magory na D11 a na okruhu (přijíždím ze SV a musím dojet na JZ Prahy, takhle si užívám). No a máme s Martinem ve zvyku počítat magory. Znáš je… takoví, co tě dojedou když předjíždíš, před tebou auta, vedle tebe auta, a oni blikají, najíždějí ti na zadní nárazník (jak jsem někdy ráda, že mám tažné zařízení:)) a celkově asi chtějí, aby člověk i s autem vysublimoval, či co.
   Popravdě by mě zajímalo, proč se policajti mnohem víc nezajímají na dálnicích právě o dodržování bezpečné vzdálenosti. Koneckonců tak vzniká nejvíc nehod. A s drony to přece není žádný problém…

 5. Jo, ještě zlehka zmíním taktak okamžiky, které se týkají jaksi fyziologických potřeb. Aneb když tělo by rádo vylučovalo, potřeba je naléhavější a naléhavější, ale sakra, zrovna nikde není ani keříček! 😀

   1. Jo! zažila jsem až málem k hořkému konci 😀 (Jo, stihla jsem to, ale fakt jen taktak!:))

    1. Vloni cestou z dovolené v Záhřebu – půjdu na další benzině, ale ta jak na sfiňu se zrovna opravovala a další čerpačka až za dlouhých 80 km. Nakonec jsme to museli řešit sjetím z dálnice a kříček u cesty, kde nás takových přede mnou bylo na desítky. Ovšem v tom okamžiku mi to bylo srdečně jedno, neb opocená jsem byla až na prd… na patě. Ale stihla jsem to – taktak.

 6. Taktak…tak to taky znám :-). Hrníčky sice opravdu moc nerozbíjím (na to stačí MLP), můj milovaný hrníček na kávičku mám už asi 25 let -ty jo, to to letí…dostala jsem ho v práci k narozkám nebo svátku a používám ho denně.
  Ale jsem nemehlo a neumím zvedat nohy, takže každou chvíli, zvlášť venku, o něco zakopnu a pak se div nepřerazím. Zatím jsem to vždycky vybalancovala…zatím :-))). Zvlášť výživné bylo, když jsem měla Darka ve vsi na flexe, čuměla, kde co letí, a pes si usmyslel přejít na druhou stranu. Musel být pohled jak jsem se – zamotaná do vodítka, snažila neplácnout sebou.

  1. Alimo, mám pochopení, mě psí holky omotávaly stopovačkou:)) Jednou se mi to stalo dokonce na výcviku s policajtama… Šiš, to byla ostuda! 🙂

 7. Jo taktak to občas je. Myslím, že děti mají za sebou tolik taktak okamžiků, že ani netuší. Já bych se pozastavil u toho štěstí. Skutečné štěstí můžeme přisuzovat u dětí, které nevědí co dělají a pokud to opravdu nemáme v našich rukou (někdo se nám vyhne nebo jde o akci někoho jiného). V případě nás samotných už to jsou reakční schopnosti, nějaká koordinace pohybů, balanc, zkušenosti apod. Je dobré si to uvědomit, protože tyhle věci lze neustále zlepšovat, i nějakými mikrocvičeními apod. Třeba víte, že 70% naší rovnováhy dělají oči? A to jak dobří jsme v balancu, když nevidíme o co jde (např, nečekané zakopnutí ještě s krabicí v ruce) pak rozhoduje o „klopýtání“ a zlomenině

  1. Víš co? Někdy si myslím, že se může snažit jak chceš, a o tvém osudu stejně rozhoduje to štěstí. Myslím případy „v nesprávný čas na nesprávném místě“
   Jinak s těma očima máš samozřejmě pravdu.

   1. Někdy jo, třeba když přede mne ze střechy dopadl kus ledu nebo když se únavou materiálu něco utrhne. To je bez šance. Opačným případem je fakt, že už jsem podruhé na dálnici dostal kamínkem rychlosti projektilu do předního skla :-/

   2. ano, v nesprávný čas na nesprávném místě jsem byla před lety v Tunisku, když při procházení vstupní brány do kamenného amfiteátru se uvolnil z oblouku velký balvan – cca 1 m „za zadkem“. nic příjemného, mohlo být po dovolené…

     1. Přede mě spadlo okenní křídlo z prvního patra a rozbilo se o chodník. Chlap, co s tím oknem manipuloval se ani neomluvil Já jsem prostě KalamitaMery.

 8. Já tomu říkám “ bylo to o vlásek bahenní víly“. Člověku zatrne, co se mohlo stát… a musí se z toho rychle vydýchat, aby to nepřivolal znovu 🙂

  1. Jo. A teď si vezmi, že ještě existují taktak okamžiky, o kterých nevíš, že byly taktak…

 9. No jo, taktak okamžiky mívám… ale často je to spíš „taktak jsem to stihla“, což je opak „taktak jsem to nestihla“ 🙂 🙂 – čímž chci říct, že jsem na mínusové straně přímky a k úhoně dojde. Naštěstí jsou do jenom malé domácí katastrofy, třebas v autě (spínám ruce a šeptám bohudíky, ač jinak nevěřící pes) jsem v kladných číslech.

  Například v sobotu jsme to s Terkou taktak stihly, když pět metrů od nás z roští vyrazil statný srnec a Fram byl na volné couračce. No – proběhli jsme se všichni (u mne eufemismus). Jediné štěstí, že ti srnci (nakonec tři) byli v daleko lepší kondici než Fram, ale adrenalin nám stříkal i ušima. Jediná dobrá věc na tom byla to, že prokazatelně má ty lokty spravené dobře, neb ani nezakulhal.

  1. Uf, koukám, že Fram si své spravené nožky důkladně prověřil 😀 A chápu ten adrenalin!

 10. Ehm, taktak okamžik měla včera Kačka, když šla se psem z procházky v Liptovském Mikuláši po ulici souběžné s tou, kudy v poledne běžel medvěd a napadal lidi. Prý zvažovala, že půjde na procházku tam, odkud medvěd přiběhl, ale pak si to rozmyslela. Podotýkám, že medvěd to vzal přímo centrem města…

  1. Šiš!
   Takový medvěd je průšvih. Jakmile se nebojí… a pokud to vzal centrem, tak byl hodně oprsklej. Podnikly autority… no… něco?
   Pokud vím, v medvědovitých krajích v USA se hříšníka nejdřív snaží chytit a odvézt ho daleko od civilizace, a pokud to nepomůže, musí být huňáč zastřelen. Však taky jsou všude cedule – nenechávejte po sobě jídlo a odpadky. Pokud se medvěd naučí chodit pro jídlo za lidmi, bude muset být zastřelen. A pak je tam něco jako – vaší vinou…

   1. Autority doporučily chodit po setmění jen do obydlených oblastí. Vzhledem k tomu, že medvěd běžel po centru města a cyklostezce v poledne, je jejich rada úsměvná. Medvěd pak skočil do Váhu, přeplaval a ho a zmizel směrem na nějakou dědinu.
    Medvědi jsou v Tatrách přemnožení, nemají kde hledat nová teritoria. Střílet se nesmí, jsou přísně chránění. Slovensko a Rumunsko chce prý požádat o přehodnocení tohoto statutu.

     1. Taky mi jich je líto, ale medvěd prostě není plyšák a člověk proti němu moc šancí nemá. Nejsem za plošné povolení střílení. Ale zvířata, která se vůbec nebojí, jsou prostě problém.

      1. máme to stejně..jen mi nepřišel,že se nebojí,on bylů podle mne taky vyjančenej a bral ty lidi tak,že za to můžou…jestli mu tahle zkušenost bude k dobru, tak už se do města nevrátí..jestli ne, budou tlapy k večeři…a předložka před krb..náhrdelník ze zubů a drápů…

         1. oni i míša byli na špatným místě ve špatnou dobu..respektive, na špatném místě byl hlavně ten míša…stejně jako zajíc, přece žije v lese, žije v lese…
          jsou zranění, já se neposmívám, ale žijou,to je hlavní….

 11. Mám dojem, že taktak okamžiky kolem mě fičí jeden za druhým. A vždycky aspoň v duchu poděkuji, že to zase dobře dopadlo.

  Ještě je tu, Dede, vyšší kategorie. Jak říkal tuším Čeněk Jirsák z Bylo nás pět, opovržlivé spoléhání na milost Boží. Všichni ti cyklisti sjíždějící schody přehradní hráze a jejich další bratři bez mozku… včera jsem viděla další pěkný příklad. 🙁

  Přeji všem krásný den a užijte si, kdo můžete, Dny elektronové mikroskopie!
  https://dembrno.cz/

  1. Ty ponechávám vlastnímu svědomí (chudáci jejich rodiče), pokud ovšem svými eskapádami neohrožují jiné lidi. Pak pro ně nemám slušných slov.
   Eh… na těch silnicích se taky vyskytují. A nemusejí sedět v autě. Takový cyklista jedoucí na kraji frekventované silnice aniž by držel řídítka… jen doufám, že mi takový pitomec nikdy nespadne pod auto. Ještě to chápu u dětí, ale ty aspoň obvykle nebývají na silnicích. Takhle se předvádějící dospělí jsou zralí… já řeknu na pokutu, protože pohlavky jsou nevýchovné 😛

   1. Ad Dny elektronové mikroskopie: Ty jo! To vypadá skvěle. Určitě se vyskytuješ, že jo?
    Jenže jako obvykle… Brno je zlatá loď, leč pluje moc daleko od mé bárky…
    Mohla bys potom… někdy… o tom něco napsat? 🙂 A dát nějaké obrázky?

 12. Vzácná toť výjimka z Murphyho pravidla „Snažíte-li se zachytit padající křehký předmět, naděláte více škody, než kdybyste ho nechali být.“ 😀

  1. Měla jsem kliku 🙂 Nerozbila jsem přitom žádnou ze skleniček ani nešlápla psovi na ocas či tlapu:))
   Vím, že je to jen hrníček, ale je to hrníček, na kterém mi záleží

   1. a moje mamka by ti řekla- tak si ho dej do vitrínky…ale ona nechápe nás, že ta radost je z toho používání a že fakt dáváme pozor…no a někdy je to o h-ústa….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN