TOP FOTO 2023 – Alex: Moje loňské foto-úlovky

V únoru několik dní silně mrzlo a všude, kde tekla nějaká voda z předchozí sněhové oblevy se tvořily ledové krásy. Toto je ledopád v Moravském krasu. Těch kouzelných zázraků tam bylo mnohem víc, střídaly se s bujnou zelení mechů, které v tmavém a hlubokém Suchém žlebu rostly.

 

 

Mám ráda krajinu Moravského krasu, od dětství jej navštěvuji, poslední roky v zimních měsících ve všední den, kdy je v kaňonech klid. Jinak je to turisticky navštěvovaná oblast, kde se míhají cyklisté, turisté. Ten den jsem potkala pouze zaměstnankyni CHKO, daly jsme se spolu do řeči, já ji pomohla posbírat petflašky okolo místa našeho setkání, naložily jsme je k ní do auta, vesele mi zamávala a jela „čistit“ dál. Mají s turisty obrovské problémy.

 

01

Celé album na Rajčeti je tady: https://1url.cz/2u9UX

 

 

Pohled na typickou březnovou krajinu Křižanovské vrchoviny. Ta tvoří podhůří Vysočiny a je plná sakrálních staveb, pomníčků a tvarově zajímavých stromů, jako třeba tady u vísky Úsuší, cestou na Pasník – kopec dominující tomuto krásnému kousku kraje.

 

02

 

Je květen a všude vládne řepka. Pro objektiv je to hezká podívaná, pro přírodu katastrofa. Pro zemědělce jednoduchá obživa, pro budoucnost našich dětí zničená půda, kterou budou muset pracně revitalizovat. Kde jsou ty časy, kdy v krajině se žlutil jeden malý láneček řepky mezi obilím, řepou, bramborami, vojtěškou a pastvinami. No, jsem ráda, že tuhle krajinu si ještě já pamatuji.

A tady je řepková krajina.

 

03

 

Naštěstí jsme procházely i lesy: https://1url.cz/su9fX

 

A začalo horké, velmi suché léto. V našem kraji severozápadně od Brna, ani nekáplo a běžné byly teploty okolo třiceti pěti stupňů. Se psicemi se pro jejich rychlé osvěžení jezdíme koupat pod jez na Svratce u Tišnova. Jez je to malebný, bezpečný, voda se třpytí a hučí. V nadjezí se v naakumulované klidné vodě koupou lidé, plavou pejsci, děti se houpou a skáčí do téhle tůně na lanech zavěšených z okolních mohutných stromů.

 

04

Album tvořené fotkami z letních horkých dnů je tady: https://1url.cz/ru9fw 

 

Je konec července, pár dní se ochladilo pod třicet stupňů, tak vyrážíme do přírody. Objevily jsme pole, kde dozrává obilí a ne řepka. Jsou to krásné pohledy, s vysokým oblačným nebem. Se zralými žlutými špendlíky okolo cest, které v tom horku přijdou vhod. Léto, jak má být. Závěr prochajdy jsme ukončily v lese, u studánky s pitnou ledovou vodou. Faktické léto!

 

05

 

Čerstvě sklizeno a po široširých lánech se povalují balíky slámy. Široširé lány nejsou dobře, ale opět lahodí objektivu a balíky také. Alespoň jde o chleba.

 

06

 

A protože v srpnu pokračovala úmorná vedra, musely jsme chodit „proběhat“ pejsky do vody. Museli se proplavat. Vůbec, poslední roky jsou tak vysoké teploty, že se nedají v létě realizovat nějaké aktivity. A pro psy je nejlepší vypohybování ve vodě. Osvěží se, unaví a neválí se jenom po chladných dlaždičkách v domě. Pochopila jsem, že tuto nabídku vodních procházek přijímají s radostí. Fotka je trochu rozostřená, jiskřivá vodní hladina a protislunce, ale vystihuje tu nádhernou letní pohodu. Brex a Ajvinka se snaží dostihnout klacek na hladině.

 

07

 

A je tu podzim, se svými hebkými chladnými dny, plnými barev. A když se vydaří slunečný den, to je teprve krása! Tady je příroda v okolí pískového lomu Seč u Rudic. U těch Rudic v Moravském krasu se slavným Rudickým propadáním Jedovnického potoka do podzemních hlubin. Vynoří se až po kilometrech v okolí Býčí skály. Lom Seč před pár lety skončil těžbu a zůstala jáma s barevnými písky, dnes už místy zarostlá stromy. Na dně jámy je mělké jezírko s kaolínovou vodou. Někde jsem četla, že lom bude vyhlášen přírodní památkou, a to je moc dobře. Stal se populární turistickou zajímavostí, JENOMŽE lidé se neumějí k této křehké kráse chovat, kloužou se v píscích po svazích a tím pádem způsobují eroze.  Ty tam před lety ještě nebyly.

 

08

 

Další fotky k nahlédnutí tady:

https://www.rajce.idnes.cz/dig/album/lom-sec

 

V den před Štědrým večerem napadl první a poslední sníh za tuto zimní sezonu. Těžký, mokrý sníh, vydržel dva tři dny a byl pryč. Bohužel po něm zase zůstaly polámané větve stromů nejen na zahradách, ale i v lese. Ale započala dávka vody, protože místo dalšího sněhu alespoň vydatně napršelo.

 

09

 

Dede: děkuju Alex za krásné ohlédnutí za minulým rokem a jako obvykle bych byla ráda, kdybyste označili fotky, které se vám nejvíc líbí a třeba i napsali proč 🙂

 

 

Aktualizováno: 11.3.2024 — 19:41

50 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Alex, všechny fotky jsou krásné, procházíte se nádhernou přírodou. Moc se mi líbí druhá fotka, přesně jak napsala Klokanice ty její línie. Ale nej bych – jako Zana – vybrala tu poslední. Bochánky čerstvě napadlého, neporušeného sněhu, ale hlavně úhel focení se ti povedl.
  Klilkla jsem na odkazy, koukám, že fotek je tam mnohem více, projdu si je později.

  Vrátila jsem se z obchodu a přivezla sazenice paprik, rajčat, kelímky krásného kopru a bazalky. Sice manžel už zryl záhon, ale sezenice budu ještě tak nejméně týden otužovat na verandě pro případ, že by se ještě mohle nečekaně ochladit ba přijít mrazík.

  1. Maričko, děkuji za pochvalu, zvlášť když přichází tak zdaleka.
   V Kotlince je sice teplé počasí, ale na sazenice je ještě hodně brzy.

 2. Alex, tvoje fotky sleduju průběžně na Rajčeti a mám je moc ráda. Umíš!
  Máš tu hezký výběr 🙂

  1. Jo a já hlasuju pro tu poslední fotku se sněhem. Hezké jsou všechny, ale zrovna sněhu jsme si letos moc neužili.

     1. Neslibuj… třeba budeš mít chvilku. Bylo to moc fajn. Zaniny cesty jsou pověstné téma! 🙂

   1. Zano, tak jako YGA, dyť ty máš foťák pořád v rukou a hlavně – cestuješ. Já už se jenom toulám okolím.

 3. Alex, krásné fotky krásné přírody ! Díky! Mně se nejvíc líbí ta živá voda s pejskovými plaváčky a taky ty pískové duny. Pískové dolíky bývaly a asi ještě jsou i u mé Bečvy. Ráda jsem tam chodila s boxerkama i jen tak poležet,posedět, bylo tam prima závětrné teploučko a písek krásně hřál, někdy až moc.

  1. Jsou to krásné vzpomínky, viď? A je fajn, že je máme tak krásné a to ohlédnutí nebolí. Generace našich předků to tak neměly.

 4. Milá Alex, máš moc hezké fotky. Nejvíc se mi líbil strom s křížem, Ty rovné linie dramaticky narušené. A pak pejsci ve vodě, ráda fotím s protisvětlem.
  V Krasu jsme byli před třemi týdny, jezdíme tam od nás vyhlížet jaro. Tentokrát jsme byli v Křtinách a pak šli údolím směrem k Adamovu. Myslím, že to byla inspirace z některého tvého příspěvku. A jaro už jsme tam našli: rozkvetlý lýkovec a jaterníky.

  1. To mne moc těší, že můj popis nádhery M.Krasu byl inspirací k jarnímu výletění. Připomněla jsi mi, že jsem o něm psala přesně před třemi lety, těsně před covidem. Ten mi do toho s úspěchem hodil vidle a já jsem povídání o lichtenštejnském areálu v Krasu, nedopovídala.

   1. Dede, vynasnažím se. Snad to stihnu před změnou času, protože pak už doma neudělám nic až do konce října 🙂 Jak já se ba ten letní čas těším!

 5. Moc hezké fotky máš, Alex. Mně se nejvíc asi líbí ty s obilím.
  U nás pršelo včera navečer, celou noc a prší celý den. Jezírko, kde bylo míň vody, už přetíká a všude stojí kaluže…

  1. Neboj, ono to vyschne a bude líp. Hlavně, aby bylo dost vody v podzemí.
   Jo, a Maruško ráno jsem vzpomínala na všechny ptačí poutníky „co letí přes moře“ a sypu jim do krmítek. I lojové koule mají nachYstané.

 6. Hezky jsi nás provedla loňským rokem, milá Alex (nakoukla jsem i na alba). Je u vás tak krásně a ty tu krásu dovedeš podat jak obrazem tak slovem.

  Nejvíc mne dostal kaolínový důl, protože si dobře pamatuju, jaký to byl bezvadný den, když jsem ho s tebou viděla.

  Poznámka: u nás celou noc docela vydatně pršelo, takže ráno v lese jsem musela skákat přes kaluže (velmi obrazně řečeno 🙂 ). Za chvíli vyrazím s kluky repete, to zas budeme vypadat! Ještěže tady máme pískové cesty!!

  1. YGO, u nás zahradnicky prší furt. A posly popožeň, ať můžeme kouknout JJM!
   Mne přepadl jakýsi chcíp, smrkám, kašlu a ležííím!!! Kapky deště klepou o parapet a tak si je v klidu užívám.

 7. Eh, nerada prudím, ale opravdu tu není víc lidí, kdo by loni něco vyfotili? 🙂 Výzva TOP FOTO 2023 není soutěž, ale skutečně výzva, jejímž cílem je podívat se na svět kolem nás jinými očima.
  Vždyť po nikom nechci ságu:))
  Tak co, pošlete někdo fotky? Nenápadně volám třeba Ygo… 🙂

  1. jejda, výzvu jsme nějak přešli 🙂 David má fotek přehršel a posílá, vždyť to víš 🙂 já fotím mobilem a zachytávám takové momentky jako kvetoucí atrium, kocour zabravší koš na dřevo, pohovka zakočičená včetně opěrek ( to není na zveřejnění, pan Jech zkonstatoval, že teda konečně ví, pro koho ten nábytek vyrábí) 😀

   1. Můžeš poslat ty i David 🙂 Ty snímky mohou být jakékoliv – a kočky a košíky a cokoliv dalšího 🙂

 8. Jedna fotka hezčí než druhá než třetí… A všechny zvou, vstup do mne a jdi, dívej se, vnímej mrazivý vzduch a kouzlo ledopadu, obdivuj svěžest krajiny, poslouchej šumění a zurceni vody. Naber si do očí zlatou kulatost balíků slámy, vnímej sněhovou krásu všude kolem.
  Děkuji Alex za krásnou celoroční procházku…

 9. Krásné fotky, moc těžké vybírání. Nakonec zvítězila fotka č. 4, ale to jen proto, že mi připomíná řeku mého dětství Ohři, když ještě nebyly Nechranice.
  Tady řeka není, Střela je daleko a prudká, ledová. Ty lány řepky taky znám, bohužel. Ale i ta letní krajina s obilím a posléze balíky slámy se najde 🙂

  1. Taky jsem koukala na strom a kříž. Má to atmosféru, jen se mi nevešla do top – pak bych mohla rovnou říct, že skvělé jsou všechny! (ony jsou:))

  2. Krajina s křížky a kapličkami. A když se k tomu nachomýtne i pokřivený strom … no, nefoť to!

 10. Tradičně moc hezké fotky, moc se mi líbí 08, je to jako namalovaný obraz. Nemohu vynechat ani 077 s pejsky. Díky za ranní osvěžení.

 11. krásné fotky i popisky k nim – a protože jsem romantička, líbí se mi úplně všechny 🙂 díky 🙂 řepku taky nemusím, jedině pokud z ní vyskakuje Bruce Dickinson v klipu k Holy Smoke 😀

 12. Milá Alex, na ty fotky je prostě radost pohledět! A když jsem vybírala fotku na hlavní stranu (tu maličkou:)), fakt jsem nevěděla, kterou vybrat.
  Ledopády jsou fascinující. Obě letní fotky s vysokým nebem mě nesou daleko do krásných časů. Třpytící se voda a splav! Vodní fotky miluju. A zasněžený plot… sníh miluju. A ty písky! No a včil mudruj:))
  Nakonec jsem vybrala léto, protože dobře sneslo zmenšení 🙂
  Jinak máš i moc krásná alba, ještě se k nim vrátím.
  A závidím tu plavací řeku – Labe je u nás obvykle velmi nepřístupné, břehy přehrady jsou ošklivé, plné bahna, kamení a rybářů.
  Žiješ v krásném kraji… jen toho deště, kdybyste měli víc, co?

  1. Zrovna dnešní noc lilo jako z konve. Hurá! Po těch prachových atakách za poslední dny suché vichřice je to balzám.

   1. tady ani kapka, večer jsme potkaly mokrou žábu tak nevím jestli bude pršet. Byl to krásný hnědý skokan. A včera se vrátili konipasi bílí i žlutí.

    1. Žába, princ se vracel z koupelny a proto byl mokrý?
     Konipasi, u nás jsou málo, jenom okolo rybníčka v lese.

     1. To víš, my žijeme na vodě tak je u nás pod okny živo. Skorci, konipasi, později i jiřičky a další opeřenci. Vyhlížíme černého čápa s paní čápovou dnes je sv. Řehoře tak tedy čáp letí přes moře / a líný sedlák který neoře, ale to už dneska neplatí/

 13. Hezké fotky i povídání a jelikož jsem konzervativec, tak hlasuji pro letní krajinu s obilím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN