HOST DEDENÍKU – Alex: Broučínci

Blížil se konec ledna a já jsem urychleně zrealizovala výstavu MEGA BROUCI v Brně na Výstavišti, která měla končit poslední lednový den. A tak jsme s pánečkem jeli na brouky.

 

Extrémně zvětšený hmyz je dílem výtvarníka Michala Olšiaka. Ano, toho pana Olšiaka, jehož obří výtvarná díla znám z krajiny Vysočiny. Máme je už s MLP dost obježděných autem, prochozených a vyfocených. Tato díla jsou vytvořena pro syrové podmínky Vysočiny z betonu. Proto mne fascinovala díla na této výstavě.

Nejsou to zrovna mrňavky, on mravenec je velký přes dva metry, ale je na něm vidět každý chloupek. Unikátní výstava představující extrémně zvětšené exponáty v nádherném detailu. Více než 20 megaobrovských modelů dosahujících velikosti až 5 metrů a váhy 1 tuny není třeba zkoumat pod lupou. Sebemenší detail objevíte pouhým okem.

Každý chloupek se musel usadit, nabarvit. Tým spolupracovníků na modelech pracoval deset let. Spolupracoval chemik (materiály, lepidla, barvy), Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity, osvětlovači a další. Výstava je skvěle provedená! Už jenom ji stěhovat semo tamo, musí být parádní fuška.

Brouci jsou zajímavá stvoření z celé planety, nejenom naši. U všech jsou vtipně popsány na cedulkách popisky. Velké zajímavosti, třeba u pro nás protivné masařky. Víte, že samečci si zasněně poletují z květu na květ a opylují a samičky jsou ty, které vyhledávají fujtajksly, ale aby do nich mohly naklást vajíčka a larvy měly co papat. Halt ženský se musí vždycky obětovat pro zachování rodu.

Modely jsou umístěny v černých kójích, na stolcích, které mají zrcadlovou plochu, aby byly vidět i spodní partie. Jsou nasvětlené mořem reflektorů ze vše stran – a blbě se fotí. Takže se omlouvám za někdy světelně nevyhovující snímky.  V přiloženém albu nejsou všechny exponáty, někdy jsem prostě zapomněla fotit, jak jsem byla zabraná do prohlídky.

 

 

Nechybí ani velkoformátové snímky druhů z Jižní Moravy a vitríny se skutečnými exempláři (brouci na špendlících).

Užila jsem si to a myslím, že MLP také, protože jako modelář obdivoval náročnou práci. Přidávám fotky z jeho tvorby na Vysočině. Rak v Račíně a Hraniční kámen u Pilské nádrže u Žďáru nad Sázavou. Mimochodem tvoří i obří sochy z písku.

Bravo, pane Olšiaku, máte obrovský tvůrčí záběr!

 

A NAKONEC VELMI DOBRÁ ZPRÁVA. VÝSTAVA V BRNĚ BYLA PRODLOUŽENA DO KONCE BŘEZNA, DOČETLA JSEM SE NA FB!

 

Odkaz na fotky na Rajčeti tady:

https://www.rajce.idnes.cz/dig/album/broucinci

 

Dede: tak co, už tu výstavu někdo z vás viděl? Jaké byly vaše dojmy? Poznámka pro hmyzofoby, jako jsem já – tohle by mě strašilo ve snech!

Aktualizováno: 2.3.2024 — 20:01

25 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Sochy znám, je tam „můj mamut“, jak já hrdě říkám.
  Výstava musela být zajímavá, doufám, že doputuje i sem na sever, když se na ní podílela Přírodovědecká z OU 🙂
  Děkuji

  1. To je skvělé! Výstava se tedy věnuje víc archeologii než létání, ale přijde si na své i fanda na letadla.

 2. Fotky se povedly Alex,sice nejsem hmyzofob ale na komáry jsem alergická a nedokáži se na ně dívat aniž by nebyli po smrti,takže socha je fascinující aspoň vidím jak ten neřád vypadá skrz naskrz, je třeba znát nepřítele.Skvělá výstava,škoda,že z ruky ale i v blízkém městě mne čekají krásné výstavy,nejblžší je japonské umění.

 3. fascinující broučí království…nejsem hmyzofob, naštěstí, v domě se zahradou by to bylo na pováženou 🙂 i tak si spíš představuji, že hmyzové vystavení jsou důmyslné mechanické hračky 🙂

  1. Evi, ony to nejsou hračky, je toúžasný umě po wcký fortel a piplavé modelářství dohromady. K tomu přičíst entomologické vědátory a je ….výstava. Jak píše Jenny, člověk musí poznat nepřítele, viz komár cca čtyři metry a dopodrobna s každým chloupkem. Škoda, že jsem nenatočila blechu, ta by se ti líbila, alespoň člověk ví, jaký parchantík otravuje naše chlupatá zlatíčka.

   1. měla jsem říct strojky, ne hračky…takhle to vyznělo nešikovně 🙂 Hmyzí říše je celá fascinující – tak miniaturní tvorové a tak dokonale uzpůsobení k přežití ve velkém světě! z obdivu tedy vyjímám blechy, klíšťata a komáry, jejich dokonalost je spíš na škodu 🙂

 4. Milá Alex, díky za zprávu z akce, která je zatraceně zajímavá, ale kam se jako hmyzofob prostě nepodívám, i kdyby pro mě nebylo Brno tak z ruky, jako je 🙂
  Ty jo, tohle vidět zblízka, mám postaráno o noční můry na pěkných pár dní! 🙂
  A klobouk dolů před tvými fotkami, jsou skvělé! (ne, nerozklikla jsem si jednotlivé obrázky:)) Jsem hrozná, ale co už s tím. Díkybohu v kontaktu s těmi opravdovými v podstatě prd vidím, když vezmu, jak komplexní ti tvorové jsou.

  1. Já nikdy hmyzofob nebyla, kromě běžných brouků je neznám, ale fascinují mne. Akorát, když nemám brejle, tak už na ně prt vidím. Než je najdu (brejle) už nenajdu objekt mého zájmu.

 5. Alex, obdivovala jsem už na Rajčeti, ale znova volám: báječné! Díky.
  Hm, zajet si do Brna na otočku? Uvidím, poslední dobou nějak nestíhám.

  1. Kdybys jela, dáme si někde sraz, alespoň na kafe. Ale já věřím, že výstava bude putovat dál na západ.

 6. Díky, viděla jsem ji…ještě,že jsou ve skutečnosti tak malincí…z tohodle na mne šla úzkost…a že Olšiakl umí,to umí..miluju nejvíc tu jeho sochu v Chotěboři, když čert hraje šachy…a zubra Perštejnů…

  1. Čerta neznám. Ale od začátku, co začal sochař, s manželem jeho sochy objíždíme. Mám fotek na celé album, ale dát je dohromady za těch dvacet let, to je práce na dlouho. No, někdy ….

 7. Alex, máš úžasné fotky, mnohem lepší než ty, co jsem střelila od boku mobilem. V sobotu jsme využili toho, že hmyzofobní dítko šlo na trénink, a s tím druhým jsme šli na prodlouženou výstavu. Vřele doporučuji, za nás vedou modely včely a komára. Úžasná práce, docházejí mi superlativy.

  Jinak za vidění ještě v Brně stojí výstava záhadných artefaktů u Mitrovských, takže pokud nemáte fóbii z Turínského plátna, křišťálové lebky a trofejí lovců lebek, můžete jít tam. 🙂

  1. A pokud snesete trochu umění, moc a moc doporučuju výstavu Made by Fire v Moravské galerii (v Uměleckoprůmyslovém muzeu), je naprosto skvělá, teď v sobotu jsme na ní byli už poněkolikáté, tentokrát se sestrou, byla nadšená. https://moravska-galerie.cz/vystavy/made-by-fire-4/
   Chce to ale vyhradit si na to aspoň dvě hodiny času, spíš celé odpoledne. Opravdu doporučuju, něco takového v Brně dlouho nebylo.

   1. Ten je moc pěkný, ve sklepní části. A dá se propojit s výstavou o letecké archeologii, taky v Antroposu. O mamutovi nemluvě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN