HOST DEDENÍKU – Jarka: Sněženka podsněžník – nečekaně variabilní posel jara

Drobnou krásku známe všichni. Jemná víla v bílé sukýnce skrývá spodničku se zelenkavým lemem. Jsou i takové parádnice, které mají těch spodniček mnohem víc. To už jsou takové sněženkové princezničky, jejichž sukýnky se ve vánku nepohybují tak lehce jako vzdušné sukýnky jejich příbuzných sněženkových víl.

 

U nás byla sněženka vždycky sněženka, ale ona má překvapivě i řadu lidových názvů. Třeba bibolenka, bibonka, bimbonka, binbonka, biserka, koukoříček, koukořička, kozí dříst, lesní cibule, sněhovka nebo vyskočilka. Znáte? A v angličtině má sněženka také moc krásné jméno snowdrops, což ve volném překladu značí něco jako kapky sněhu. Hezké, že?

 

 

Dočetla jsem se, že je popsáno cca 14–19 druhů sněženek. Těch vyšlechtěných je mnohonásobně víc.

Mám na zahradě jen asi tři druhy. Tu plnokvětou a pak dvě jednoduché, jedna je s květem běžné velikosti a ta druhá s květem nápadně větším.

 

 

Byla jsem poučena, že se sněženky liší v detailech a dají se najít různé anomálie. A tak už třetím rokem můžete vidět blázna, který leze po kolenou kolem kvetoucích sněženek a prohlíží jim spodničky. Co když právě letos najdu nějakou mimořádně krásně zbarvenou spodničku pod sukničkou jemné jarní sněženkové víly?

 

 

Na fotkách jsou již letošní sněženky ze zahrady a také titulní strana krásné knihy o sněženkách z Anglie. Víte, že právě tam je sněženka předmětem sbírkové činnosti zapálených zahrádkářek a možná i zahrádkářů?

 

 

V každém případě sněženky miluju a mám velkou radost, že se jim u nás daří. Vím, ještě napadne sníh, jistě přijde mráz, však je stále ještě zima, nebo by měla být, ale ty sněženkové víly jsou vždycky neklamným znakem blížícího se jara. A jaro, to mám moc ráda.

Kde hledáte příchod jara vy? 🙂

Aktualizováno: 21.2.2024 — 15:28

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. a jedno tam napsané nemáš – sněženka je jarní rostlina z čeledi amarylkovité. To není výčitka, jen, že jsme tu amarylisy nedávno probíraly….

 2. Nádherné sněženky, jsem z těch fotek u vytržení.Díky! Tady u nás pod Hostýnkem jsem objevila jedno místo, kde kvetou a jsou to ty moje, které jsem před 20 lety vysypala naproti k potoku neb po přestěhování z města ven, jsem přišla o lodžii, kde jsem je pěstila. A taky jsem našla zatím jen jednu v oplocence,o kterou jsem se starala,před 10 lety,je houževnatá, navzdory všem příkořím,pořád roste a keříky,které jsem tam měla taky.

 3. Sněženky jsou krásné; budu se muset jít kouknout ke Třem gráciím, jestli už kvetou i tady, protože tyhle jsou nějaké opožděné 🙂 . No a taky jim mrknu pod sukně…

  Jinak se přiznám, pro mne jsou sněženky ještě pořád zimní kvítka, to pravé jaro začíná s fialkami – na nich miluju to, že kvetoucí nacházím téměř celé jaro.

 4. No to je krása! Nikdy mě nenapadlo koukat se jim pod sukně, ale letos, jestli nějakou uvidím, budu neslušná. 🙂

  1. Mě samozřejmě také ne. Až po jedné zahrádkářské přednášce jsem si vyhledala ke sněženkám víc informací a propadla jsem tomu dobrodružství. Naštěstí netrvá moc dlouho, sněženky odkvetou a čeká se zas na další rok. 🙂

 5. Na zahradě mám někde sněženky, ale zatím vykukují jenom prstíky lístků. Ale připomenula jsi mi, že se musím jít podívat po delší době na PP Hrušín u Ochozu u Tišnova. Tam bude sněženek!!! A není to turisticky profláknutá lokalita jako je údolí Chlébského potoka za Nedvědicemi s bledulemi. Kamenitý hřeben nad prudkým srázem nad Svratkou, porostlý listnáči. Tak snad to tam vypadá stejně jako před lety, před kůrovcem.

  1. No vidíš, mohli bychom se jít podívat na Hornek, jestli už jsou sněženky. Díky za připomenutí. Máš pravdu, Chlébské už je víc plné, než by se mi líbilo.

  2. sněženky máme ty jednoduché, v trsech…ale až budou fialky,to je koberec..máme bílé,světle fialové a tmavé..nádherné..a rozkvétají i krokusy..zatím jen 5 oranžových hrdinů, ale bude jich také celý trs…hyacinty ukazují špičky listů a kvetou mi sedmikrásky v trávníku…
   jsme pod Železnejma horama, tak bychom měli mít všechno o něco déle,ale příroda si to moc nemyslí,zlatice je napučená,jen ty žlutý kvítky otevřít…a kočičky a jehnědy na lískách, už taky dávají vědět,že tu jsou..začala mi moje alergická pylová rýma…

   1. Krokusy nemám, pokaždé, když jsem se o ně pokusila, mně je asi něco sežralo (spíš hraboši než (T)Rex 🙂 )
    Kočičky už kvetou aspoň týden a to jsme taky pod horama.
    Co ale špatně nesu jsou lístečky na jednom z černých rybízů. Pravděpodobnost, že ještě zmrznou, je velká.

 6. sněženky kvetou! obklopily v elegantním kruhu ještě spící růžovou pivoňku a posílají zprávu, že jaro je na dohled 🙂 v záhonku pod hortenzií latnatou vystrkují listy tulipány a hyacinty, probouzejí se cibulky v jarní bílé kameninové míse, co přezimovala na pařezu vedle dřevníku, chráněna před větrem a prudkým deštěm pichlavým keřem. už jenom chvilku a na dvorek a parapety vtrhne houf barevných jarniček, všechno rozesměje a rozsype dobrou náladu 🙂

 7. Sněženky taky miluju. U řeky kam chodíme s holkama na procházku, stojí polorozpadlý dům který už nemá zahradu, jen trávník. A ten trávník byl každé jaro plný sněženek. Byl to nádherný obrovský sněženkový koberec. Pak se v záplavě sněženek objevilo pár bledulí. Neuplynulo ani pět let a bledule úplně převálcovaly sněženky. Pořád je tam z jara bílozelený „koberec“, krásný, ale ty sněženky mi chybí….

  1. Bledule jsou nádherné. Jsou jiné než sněženky, mají jiný charakter, jiné vibrace. Tedy alespoň pro mě. Mám jen jeden trs a vůbec se mi nedaří bledulky rozmnožit. Ale ten trs mi dělá každoročně velkou radost, už jen kvůli včelkám.

   1. Přesně. Bledule jsou taky krásné, ale jinak. Přijdou mi takové zahradní, zatím co sněženky i si i v zahradě zachovají, jak bych to řekla -divokost?

   2. Já to tak nemám 🙂 Tam u nás na horách (Krkonoše) rostou bledule divoce, spolu s devětsilem. jako malá jsem je poznala dřív než sněženky – ty u nás na horách jen tak přirozeně nebyly.

 8. Plnokvěté sněženky znám. Měla je už moje maminka a já od ní. Musím se podívat zda nějaké zůstaly po nájezdech našeho Edýska. Obyčejné se množí samy.

 9. Asi před patnácti lety jsem si vysadila cibulky a id té doby viděla květy jen 2x slovy dva-krát :O
  Protože jen dvakrát se mi podařilo muži zabránit vypustit slépky do zadu na zahradu.
  „Ale ony potřebují zelené a u sebe mají vyzobané.“ tváří se na mne provinile.
  A co udělá slepice, když uvidí krásně se nadouvajícívsukénku prvních bílých kvítků? KLOV!

  1. Omlouvám se za překlepy, když ale píšete na mobilu a do toho vám volá muž, že pustí slepičky, tak se loučíte u s listy právě rašícího česneku…
   No, co už.

   1. Tak ti mi přijde, že slípky mají větší spotřebu 🙂 Možná plůtky 🙂 My jsme to zkoušeli jako proti t-rexí opatření. Trochu to pomohlo – moc rád si hraje s těmi plůtky 🙂

      1. aha, dočítám pořádně až teď a díky za zprávy…držíme tlapky a posíláme podrbání za ouškem minimálně jedno denně trvale 🙂

 10. Ostatně, znáte někdo některý z těch jiných názvů pro sněženky? Třeba jste to někdy četli? Pro mě to bylo překvapení, neznala jsem ani jeden 🙂

 11. Milá Jarko, tak doteď jsem netušila, že nejsou jen „jedny sněženky“! I když je to logické, když se na d tím zamyslím.
  Mám jeden trs, kvete statečně a jsou to ty jednoduché. Mají kapkovitý tvar a na spodním okraji zelený plamínek. Budu je sledovat, jak budou pořádně rozkvétat – třeba zjistím taky nějakou zajímavou novinku!
  Jinak v únoru mě fascinují tulipány rostoucí ve váze. Předevčírem jsem koupila v Tescu kytici. Byli malé, květy skoro schované v listech. Když jsem je dala do vázy, byla jim málem velká. Dnes jsou ještě ne úplně rozvité květy vysoké, přerostly listy a celkově je kytice aspoň o osm, možná i deset cm vyšší než byla. Možná právě proto jsou tulipány jediné kytky, které mám ve váze opravdu ráda 🙂
  Samozřejmě se mi líbí velké krásné kytice, které dostávám příležitostně od Martina. Má vkus a dnešní květinářky taky. Jenže nerostou – jen vadnou. A mně jich je vždycky líto.

  1. To je prima, že nás tu zakletou krásu pod sukýnkami bude hledat víc. 🙂 To by bylo, abychom nějakou pěknou zelenou kraječku neobjevily!

 12. Taky mám sněženky moc ráda.
  Před vedlejším panelákem jich roste opravdu hodně a já se na ně ráda dívám.
  I pro mě jsou neklamným poslem jara.
  I když březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem………

 13. V předzahrádce mám ty nejobyčejnější sněženky, co existují, řekla bych. Letos jichj vykvetlo pět. Sousedka má větší a kvetou jí dřív, taky nejsou pod keřem a slunko se opírá do zdi, u které rostou- ale nejspíš to bude jiný druh.
  O plnokvětých (málem jsem napsala plnotučných) sněženkách jsem nevěděla.

  1. Matyldo, mám Ti vyřídit, že v září bude k dispozici sbírka panenek a medvědů 🙂 paní ruší sbírku z důvodu věku a všechno to věnuje našemu dalšímu spřátelenému starožitníku/vetešníku, aby s tím naložil s citem ( rozdal nebo tak).

    1. bezva 🙂 a já se potom ozvu a pošlu Ti foto sbírky, jestli si budeš chtít něco dalšího vybrat.

 14. Vášeň pro sněženky je víc než pochopitelná, vždyť jsou to opravdu jedny z prvních jarních kytek. Dřív tedy kvete čemeřice, ale už v lednu, tak nevím, kam ji počítat. 🙂
  My jezdíme na jaře okukovat bledule do Chlébského žlebu a pak procházkou kolem potoka a přes les kolem devětsilu a jaterníku zpátky do Nedvědice. Tam nafasujeme v cukrárně pod každou botu A4 leták a dáme si štrůdl. 🙂

  1. čemeřice kvete i pod sněhem, to je rostlinka, vyskakující ze všech popsaných kategorií 🙂 mám bílé menší čemeřice v truhlíkách se zimní výzdobou i tři velké, sesazené ve velekvětináči na zahradě – růžovou, fialovou a téměř černou. velké kvetou, jak mají zrovna náladu, v zimě nebo na jaře a mají oblak zelených listů. jedna truhlíková menší se vloni vydala na cesty a založila odnož u paty betonového sloupku na dvorku 😀 a taky kvete 😀

  2. Čemeřice zdobí celoročně. mám ji moc ráda. Poslední roky je to velmi módní rostlina, existuje nepřeberné množství kultivarů a její cena vystřelila do výšin.
   Zrovna včera jsem jednu úplně obyčejnou a velmi starou čemeřici fotila. 🙂

   1. to mě vždycky pobaví, když svět objeví něco, co my nadšenci už dávno pěstujeme, viď? mně o čemeřici řekla kdysi Matylda a od té doby ji máme. další dodali kamarádi, co jsou zahradníky a tak je doma čemeřiště 🙂

   2. Čemeřici nemám. Kdysi kvetla na horách a já ji měla za divokou kytku, jako byly ty bledule 🙂 Takže mě nějak nenapadlo, že bych ji mohla mít na zahradě. Ovšem… kdy se dá taková čemeřice sázet? 🙂

    1. Vlastně kdykoliv kdy je k sehnání u zahradníka jako treba teď ona bude spokojená v květináči i v záhonku.

    2. Jinak ale pozor na ni – radeji ji usaď někam aby na ni nemohli vlci neb je jedovatá celá celičká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN