MATYLDOVINY: Únor

Únor je nejkratší měsíc v roce. Podle mého názoru – ještě že tak.

 

 

 

Už od půlky ledna mi zima připadá nekonečná. Únor je zatraceně dlouhý. Sice se blížíme k jaru, ale zatím je v nedohlednu. Pravda, trošku se nám prodloužil den, ale to věčné bahno a šedivo… Samozřejmě mám na paměti, co tu kdysi padlo v diskuzi že mám větší půlku života za sebou a je nesmysl promarnit dny jen proto, že se mi nelíbí, ale… nějak se nemůžu dokopat k tomu, abych se v únoru radovala.

Naši předkové v únoru nejspíš pořádali zabijačky, veselice a svatby, což končilo někdy v druhé půlce února. Pro nás tyto měsíce nejsou ničím výjimečné, protože do práce musíme tak jako tak. Odpočinek žádaný světelným dnem i ročním obdobím se nekoná.

Tak jsem zkoušela přijít na to, co s únorem? Syndrom „vymetání hnízda“, kdy na jaře pořádám velký úklid a třídění věcí, potřebuje trochu sluníčka. Pletu a háčkuju, to samozřejmě ano, co taky jinak, když je věčně tma. Vánoční výzdoba vnitřku i vnějšku domu je uklizená. Věnec na dveřích plný třpytivých baněk nahradil věnec s umělými kytkami – nějak mě nenapadá vhodnější?

Zato jsem vymyslela, že letos bych chtěla mít jinou výzdobu u dveří domu. Zatím u nich stojí porcelánová panenka ve svetru, kulichu a šále a prohlíží si ulici. No a já jsem vymyslela výzdobu čtvrtletní.

Chtěla bych plyšového medvěda, nebo jiné podobné zvíře (ideálně odložený z nějaké domácnosti, recyklace, recyklace!), ve výšce tak 50 cm. Hodlám z něj vyrobit paní medvědici, které budu průběžně měnit oblečení podle ročního období. Panenka je přivázaná k velké PET bandasce a drží pěkně. Už na tu ulici kouká od začátku adventu. Medvědice by to taky měla zvládnout.

Takže mám první únorový úkol – sehnat medvěda!

 

Dede: Děkuju Matyldě za trochu dobrých nápadů, jak přežít únor a doufám, že ke ní nějaký medvěd najde cestu 🙂 A k vám mám ještě jednu otázku – jak bojujete s nekonečnou délkou nejkratšího měsíce v roce vy? 🙂

Aktualizováno: 11.2.2024 — 19:45

57 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zima je u nás krátká, nikdy ne „evropská“ a i v chladných týdnech převažuje modrá obloha a sluníčko. Takže nejvíce mi na ní asi vadí ty zkrácené dny. Naštěstí teď v únoru už se viditelně prodlužují a během dne je ve vzduchu už skoro cítít jaro.

  Nápad s medvědicí se mi líbí. Cestou na Fl má jeden dům má kousek od silnice louku a menší jezírko. U jezírka je lavička a na ní sedí kamenný chlapec a holčička. Asi půl metrové figurky, které majitelé bolékají do ročních oblečků. V zimě bundy s kapucemi, v létě kraťasy a trička, chlape kšiltovku. Oblečení vždy s jiným vzorem, barvou (prostě velký šatník). Je to moc pěkné, vždy kdy tamtudy jedeme dáváme pozor, abychom
  je neminuli a koukli co že mají na sobě.

  Matyldo, píšeš, že pleteš a háčkuješ, hlavně šátky a plédy. Možná by tě tohle zajímalo. Už několik let mám háčkovanou deku, asi metr na metr (dávám si ji na kanapi přes nohy). Jedna moje sousedka ji chtěla vyhodit, mě se líbila, tak jsem si jí vzala. Vrtalo mi hlavou, jak je háčkovaná, ač je měkká, nemohla jsem přijít na to, jaký je to vzor, protože deka nemá ruba a líc, obě strany jsou stejné. Tak jsem tenkrát hledala na netu a nakonec zjistila, že je to úplně snadné, krátké sloupky ob jedno očko, ale mě to fakt nedošlo. Jestli neznáš, koukni, je to hezké, rychlé a snadné. Udělala jsem si malý kousek jako vzorník a je to moc pěkné, takové pérovací. A druhý odkaz je vzor, který mi tenkrát také naskočil, ten je v čeština. Říká se mu turecký vzor, neznala jsem ho a také si udělala vzorník. Také pěkné, takové festnější. Jen jsem měla problém udržet rovné okaje, zapomínala jsem nahodit a tak šly pak šejdrem, byly vykousané. Teď jak jsem si odkazy znovu vyhledala, žasnu, kolik různých krásných vzorů existuje(tedy jestli to tobě naskočí stejně jako mě tady).

  https://www.youtube.com/watch?v=0WDUZPIv2yk

  https://www.youtube.com/watch?v=Imgs_JgV980 – turecké

 2. To je krásný nápad s medvědem. Možná by se nějaký retro našel ve starožitnictví. Já mám ještě svého z dětství, ale toho do světa nepošlu 🙂
  Já jsem zimu coby vášnivý lyžař a běžkař měla vždycky ráda, sníh a mráz a sluníčko. Jenže jak už teď sníh není… zachraňují nás jako obvykle koně a zahrada, protože před začátkem sezony koňské i zahradní musíme stihnout aspoň pár výletů.

 3. Tak zrovna dnes to u nás na typický únor nevypadalo – bylo krásně, slunečno, teplo, až mě to lákalo k práci na zahradě. Po těch větrných a propršených dnech, kdy jsme se zvenku vraceli jako zabahnění vodníci, prostě balzám na nervy!
  Medvěd je skvělý nápad, snad nám ho představíš. 🙂

 4. Tak já budu trochu provokovat a zdravím všechny z jižního Španělska zalitého sluncem – příjemných 21 °C ve stínu. Ode dneška jdu své druhé Camino de Santiago, tentokrát z Almeríe. Jsem pochopitelně široko daleko jediný poutník a užívám si to…

  1. Jé, Jitčo, moc zdravím! A doufám, že podáš zprávu o svém putování, moc a moc by mě to zajímalo!

   1. Uvidíme, co budu stíhat. Pokud Tě to zajímá, mrkni na FB stránky „Jitka na cestě“, tam budu průběžně dávat info pro rodinu a kamarády, aby se o mě nebáli .

    1. Kouknu! Martin šel loni do Santiaga de Compostelo prakticky z Porta, z Portugalska. Letos chce jít tou starou cestou přes hory 🙂 Ale o něco později…

     1. Jitčo, pamatuji se, žes cestu už jednou šla a teď znovu ??? Jsi úžasně odvážná a přeji pochod bez problémů a hlavně bez úrazu.
      No a Dede, u Martina mě to ani nepřekvapuje, ten je „chodec světoběžník“,ale že šel i tohle jsem nevěděla. Třeba by o tom mohl napsat, ráda bych si o tom přečetla, protože já o téhle cestě vím pouze ze staršího pěkného filmu „The Way“ , asi znáte.

      https://www.youtube.com/watch?v=RBHR5iOqp9c

 5. Dobrý nápad s medvědem! To se mi líbí, sím tě pak to vyfoť. 🙂 Už ho taky vidím v létě, v plavkách nebo námořnickém tričku ale ty jsi kreativec, takže kdo ví, v čem bude ,model chlupatý, 🙂 Tady u nás je poslední dny docela teplo, zatím to nemá s únorem moc společného,jen toho vichru už mám plný zuby ,jenže tady fučí pořád.

 6. Zimu nesnáším a to čím dál tím víc. A je jedno, jestli je prosinec, leden nebo únor nebo co. A letošní zima nezima to nesnášení ještě umocňuje. Když mrzne a je sníh, tak to nemusím, ale ještě víc nemusím bahno a šero a mlhy. Jak já už se těším na jaro!!!
  Medvěd je skvělej nápad ! Úplně vidím paní medvědici v zimě v kulichu a kabátku a kalhotách, na jaře džíny a triko – nejlépe pruhované, se svetrem, v létě ve slamáku a makových šatečkách. Co? Źe to vidíš taky? 🙂

    1. Neblázni, medvěd bude ve výklenku dveří sedět vlastně na ulici, oddělený od chodníku jen předzahrádkou bez plotu- už jsem zadala prosbu o medvěda kamarádce, co běhá po sekáčích 🙂

     1. však jo, to by nebyl starožitný vzácný meďan, neboj…pan I. má dům nacpaný od přízemku po půdu vším možným od obyčejných věcí typu “ mě se nehodí, někdo to užije“ až po opravdu starožitné obrazy a nábytek 🙂 tak bys třeba měla dva…když bude, vyfotím a pošlu fotku 🙂

 7. Chápu tě, také mám zimy, zvláště té letošní už plné zuby! A to my máme ještě jeden měsíc přidaný. Nejmíň. Pak to vykompenzije prudké jaro, ale než! Přeju hezkého medvěda, určitě bude v šatečkách podle ročního obdobi neodolatelný fešák.

 8. Taky nemám ráda únor a vlastně ani leden.
  Ožívám až v březnu. Mám ráda jaro. Asi proto, že jsem se na jaře narodila

  Ale letošní únor je pro mě jiný.
  Koncem února jdu na operaci na totální výměnu kolenního kloubu.
  Čekám na to rok. Tak doufám, že to klapne.
  A já budu zase dobře chodit.
  Plyšového medvěda bohužel žádného nemám.

 9. Matyldo, dyť si hezkou medvědici uháčkuj! Jsem na FB ve skupině o pletení a háčkování a tam jsou parádní výtvory!

 10. Budu tady za protivu, ale já si únor užívám. Ano, je pravdou, že jsem doma a už nemusím jezdit za tmy do práce a odpoledne z práce. Takže odpoledne využívám k prochajdám s Ajvi, buď u nás, když nejsou davy turistů roztroušených po okolí, nebo naložím Ajvi do auta a popojedeme kousek dál od města, do lesů a do luk. Jen kdyby mi to víc chodilo, to by bylo bezva. Únor si užívám proto, že není vedro, nejsou štípaví hmyzáci a je trochu mokro a ne jen prach a sucho. Tmavé podvečery a večery trávím buď čtením, nebo štrykováním. Nyní dodělávám dlouhou háčkovanou šálu, bude pruhatá, chci využít veškeré zbytky, aby nepřekážely. Čepice je už hotová ze dvou barev, takže ještě tu šálu. O očistě (vyklízení) taktéž uvažuji, ale taktéž, jako Matyldě se mi do toho nechce. Očistu psa po každodenní prochajdě beru už jako samozřejmost, boty si momentálně nečistím, stejně v nich budu zase zítra chodit v blátě.
  Děsí mě teplé počasí, bo poslední roky je to normál, aby vzápětí pomrzly rozkvetlé ovocné stromy a ozimy.

   1. Já jsem měla únor dlouho ráda – tedy dokud zima znamenala sníh a mráz. V únoru už jsou delší dny a mráz znamenal tlakovou výši, tedy sluníčko přes den a hvězdy v noci. To býval pěkný únor, bahno přišlo až v březnu, ale zase netrvalo věky, protože sluníčko ho brzy začalo vysoušet.
    Jenže teď… co si budeme povídat, v únoru už má člověk listopadového bahna prostě plné zuby.

 11. Únor je moc krátký, tam nic nestíhám, nic neplánuji 😀
  Ale na druhou stranu. Letos mám z něj radost, protože ještě krátké dny mi umožnily znovu najít kouzlo klubíček háčků a jehlic. Na půdě se totiž teď plést koše nedají a pořád přetahovat hromady pedigu, kdy se mi v něm v přízemí válí pes nebo kočka, se mi nechce.
  A když se mi začnou křížit oči i ruce, tak je nejlepší čas na knížku.
  Medvědice nebude, protože tu by mi venku hned uloupil Napi – on plyšové a jiné hračky tuze rád nosí do své boudy a tam je upravuje k obrazu psímu 😀

 12. Asi je to stářím ale moje dny, měsíce, roky jsou už stále stejné. A je mi vlastně jedno jestli je únor a nebo červenec. V únoru je mi víc zima, zvlášť v tomhle Jindrově bytě kde jsou tři metry do stropu a teplo uniká tam nahoru. Ani v létě se tu moc neohřeju. Dům je z roku 1888 a jeho zdi jsou půl metru silné. V domě s půlmetrovými zdmi jsem i vyrůstala.
  Matyldo nemám žádného velkého medvěda, ale mám velkého plyšového psa. Dělal společnost mým neplyšovým psům. Možná, že bych si ho sem měla přivléct když už žádného živého psa mít nemohu.

 13. Tulipány! 😀
  Milá Matyldo, tvůj nápad se moc líbí a v duchu už vidím pokračování:))
  Sousedky obhlédnou tvoji medvědici a vystaví svoje – panenky nebo medvědice. Vzájemným pozorováním a vznikne módní proud mezi vystavenými medvědy a medvědicemi. Dámy začnou mírně soutěžit. Kreace se budou vyvíjet. Do vaší ulice budou proudit zvědavci, aby viděli medvědy a v duchu si určili ty nejlépe oblečené. Začnou tam chodit školkové děti na procházku. Fotky medvědí ulice se dostanou na sociální sítě. V dalších městech začnou vznikat medvědí módní kreace. Dámy se začnou setkávat jak na FB tak reálně v medvědích módních klubech. Vlna zasáhne i zahraničí… 😀
  A ty začneš zase přemýšlet, jakým jiným způsobem si zkrátit nejkratší měsíc v roce:))

  1. skvělý nápad! a bude z toho výslovně únorová akce a rázem se nudný šedivý únor změní na měsíc kreativity 🙂

 14. Botanická zahrada se probouzí. Kvetou lísky, bledule, sněženky, krokusy, dřišťály. Je to nesmělý začátek jara, ale je tady. Vše je letos navíc obveseleno zlatým bažantem, který přišel kdovíodkud, z kuřete roste v puberťáka a je úměrně tomu drzý. Zahradnice ho ženou sviňským krokem, dá-li se to o ptákovi říct, protože vyzobává semínka a vytahuje cibulky, a on se vrací druhou stranou. U nás je únor vcelku plný událostí. 😀

   1. Představ si, že ano. Kde se vzal, netušíme. No, nenudíme se tu. 🙂

    P.S.: Taky máme kachny, kuny a spousty ptactva. Holt botanická zahrada nejsou jen kytky.

  1. Tady na soutoku kvetou v lese sněženky. A na záhonu u baráku začíná vystrkovat modrou hlavičku malý iris.
   Flekatá hlavička má po dvouhodinové procházce zavřená očka 😉

   1. Počítám, že je flekatá hlavička brzy zase zvědavě otevře v očekávání něčeho dobrého a další procházky:))

 15. my ho máme pocitově ještě delší jak Matylda, neb nám dělají konečně nová okna..
  ale napadla mne dveřní ozdoba – Matyldo, ty jsi taková šikovná osůbka, co takhle „Klobouk s oblohou“ 😉

  1. Sharko psala jsem ti e-mail, ale nevypadá to, že ti došel.
   Synovi taky moje e-maily nechodí, tak nevím.

 16. Dříve jsme jezdívali do jižních krajin na dovolenou (sluníčko a teplo přímořských krajin je na ponurou zimu to pravé). Teď nemůžu, takže klasicky svíčky, žluté světlo a když je u nás hnusně, kouknu na webkameru na kopci, třeba je tam hezky, tak jedeme zaplavat do bazénu a užít sluníčka (jako včera).
  Jinak hlavně třídním loňské fotky a nejlepším lékem je setkávání s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN