MATYLDOVINY: Pávi, pávi…

Mám moc ráda paví barvy. Ty měňavé tóny modré a zelené se zlatavou pro oka, prostě krása. Při courání po e-shopech s klubíčky jsem narazila na tohle klubko.

 

Majitelka e-shopu k tomu bleskově dohodila návod na deku Romantic blanket právě z tohoto klubka dostupný na Ravelry.com po nějakou dobu zdarma. To byly ale barvy! Jenže když jsem si přečetla popis materiálu, zhrozila jsem se. Cože? Klubko 3000 metrů a ještě 500 metrů poslední barvy? Navíc dvojitě. Nicméně jsem si návod pro jistotu stáhla – co kdyby něco, že…

 

 

No a pak měl tento e-shop jednoho dne slevy. Červík zahlodal a došla jsem k tomu, že to bude strašně výhodná koupě! No, strašně… Tak jsem si ta klubka objednala. Došla nádherná neuvěřitelně těžká klubka – do té doby jsem měla v ruce max 1500 metrů. Ovšem ty barvy! Nebudou vlastně hezčí jen tak v klubíčku?

 

 

Ale jednoho dne v létě jsem přesvědčila samu sebe, že tohle bude výzva roku. Začala jsem háčkovat a těšila se na uzlíček – tedy až jedna ze čtyř nitek změní barvu (vlastně dvě z osmi!) a pletenina začne vytvářet barevné přechody. Pravda, u toho jsem si taky uháčkovala tašku, základ pro dvě další tašky, pléd na záda… a vždycky se vrátila k tomuhle obřímu projektu, abych přidala pár řad.

 

 

Před Vánoci jsem už měla dost velký kus, ale pořád ne dost. Ovšem už jsem se s tím mohla při práci aspoň trochu přikrýt, což v chladnu výrazně zatraktivnilo večerní háčkování 🙂 a kolem Vánoc jsem si řekla, že jak na Nový rok, tak po celý rok – tudíž bude potřeba to dodělat.

 

 

No dobře, prvního to nebylo, ale za pár dnů ano. Byla jsem sama na sebe hrdá, že jsem vyrobila něco, co jsem považovala za nemožné, a ještě před půl rokem si ťukala na hlavu, že do tohoto by šel jen blázen!

 

 

Zvěřinec byl dekou potěšen už v procesu výroby. Při focení na zahradě mi přes ni Vanilka tolikrát proběhla, že jsem se snažila strefit do chvíle, když po dece nesprintuje.

No řekněte… ty barvy!

 

Dede: Děkuju Matyldě za motivující článek, protože tahle obří věc byla opravdu parádní výzva. A ona to dala s parádním výsledkem!

Takže otázka je nasnadě – máte v hlavě takovou nějakou… na pohled třeba i nemožnou myšlenku? Která tak nějak čas od času ťukne? Které podlehnout by chtělo tak trochu… dost… odvahy?

Aktualizováno: 22.1.2024 — 18:26

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Deka je úžasná, krásná, jen to čtu a už mě bolí ruce. Jsem na ruční práce dřevo a na stará kolena už to nedohoním. Jsi moc šikovná.

  1. Maruško, dokážeš si představit, že v 19.století byly ruční práce povinnost a ani na návštěvě nesměla žena zahálet a musela něco vyrábět? Co by sis vybrala?

 2. Matyldo, moc hezká deka a zaloužíš si pochvalu za vytrvalost! Tady se velkým pleteným nebo háčkovaným dekám „na zachumlání u TV“ říká afghany. Byly doby, kdy jsem také hodně pletla, šila a uháčkovla i jeden menší afghan. Určitě by mě ruční práce stále bavily, bohužel jsem zjistila, že při delším držením jehlic, nebo háčku mě chytá křec a u šití zase zápasím s navléknutím jehly. Na druhou stranu, ve zdejším podnebí a krátké zimě moc hřejivých oděvů na sebe neobleču. Vlastně jediné co stále ráda v létě nosím, je svetřík-blůza (přes hlavu, kulatý výstřih s krátkými rukávy). Vzorek volně pletený na silnějších jehlicích a to z bílé, tenké příze, ze které se tkaly v Německu záclony. Byl to výprodej končícího podniku, já tenkrát neodolala a koupila 2 klubka ($2 za jedno) – no spíše to byly skoro půl metrové vyšší „špalky“, možná 25cm v průměru (prostě pro pletací stroj). Z dvojité příze (z obou špalků najednou) jsem svetřík upletla. Prože příze, nehřeje a vzorek volný je svetřík krásně vzdušný a dělám v něm parádu i po letech a v horkém podnebí

  1. Ano, afghan- narazila jsem na to na různých webovkách. Se svetry mám problém, obvykle mi nepadne to, co upletu 🙂

 3. Úžasné paví barvy a úžasné konečné dílo, skoro si dovedu představit, jak hřeje! Jsi opravdu vytrvalá, Matyldo!
  No a pokud jde o nemožnou myšlenku, která chce odvahu, jednu bych měla, teda ale netýká se vůbec ručních prací. Jen jsem si předsevzala, že až napadne sníh (což jsem právě prošvihla), tak bosky oběhnu naši zahradu. Proč? To nevím, ale děsně mě to láká. 😀

   1. Ještě dotaz. Ono to nepotrvá dlouho a budeme tu mít naši babi (tj. mou tchýni) napořád. Šít, plést a háčkovat umí. Co byste mi poradily, aby to bylo pěkné, bavilo ji to a trvalo to udělat tak cca rok?

    1. Nakoukni na ravelry.com- tam jsou návody a já to používám spíš jako inspiraci. Nebo Pinterest. Ale dobře vybraná komplikovaná deka nebo přehoz přes dvojpostel vydrží dlouho. No a taky jsou různé charitní projekty, u Magic balls učitě něco je, Kročetka taky něco má… to vydrží tak dlouho, dokud máš klubka 🙂

 4. Matyldo, to jsou prostě úžasné barvy! A jak je výsledné dílo obrovské… teda to musel být výkon přímo heroický.
  Já teda momentálně žádný heroický plán v hlavě nemám. Celkem by mi stačilo zvládnout úkoly, které před sebou strkám a nějak ne a ne se jich zbavit.

 5. Matyldo, nádhera! To jsou barvy óóó! A musí mít nějaké kouzlo,když se tak líbí i zvěři. 🙂 Plány a projekty v tomto oboru nemám,budu ráda,když se mi podaří dotáhnout rodinou kroniku, na které stále pracuji.

  1. Jenny, z ručně dělaných věcí prý vyzařuje jiná energie a zvířata a malé děti to poznají 🙂

 6. Teda Matyldo, ty pokušitelko ! Je to krása fšechno, ty barvy i výsledek !
  Plány by byly, ale jsou jaksi….nekonečné 🙂 Vloni jsem si dala závazek, že zpracuju všechny zbytky vln, co mám. A že jich bylo ! No jo, ale ty vlny se množí snad dělením nebo co :-)) Upletla jsem sobě pruhovanou vestu, pruhovanej svetr ke krku a druhej na rozepínání, Aničce bílo modrej svetřík, Matějovi modro bílej, Aničce šátek přes ramena, nejaký šály a čepice…a ty vlny mi naopak přibyly .-)))). Já prostě nesmím do galanterie.

  1. Hmmm, co nakupuju občas i po netu, je snaha nekupovat další skoro marná. Ale stejně jako ty jsme vytáhla stará klubka a háčkuju z nich čtverce. Mám červenou, šedou, červenošedočernou- a pak přikoupím trochu černé na to, abych to dala dohromady a bude to zas něčí deka/pléd. Mám to jako dlouhodobější projekt vhodný i na cesty- je to malé 🙂

   1. jo a pak přikoupíš trošku modré, protože by se ti tam hodila, pak třeba žlutou pro oživení…. :-))))) to znám :-))

 7. je úžasná! potvrzují všechny chlupaté kožíšky v domě, takže o tom nemůže být pochyb. obdivuji Tvoji trpělivost 🙂 přede mnou leží velká výzva – dlouhý svetro-kabát. nic tomu nebrání, stačí vybrat barvu a rozměřit si střih. to, pravda, nevyžaduje odvahu ke skoku do neznáma, jen najít na to čas 🙂

 8. Matyldo, ta deka je nádherná a navíc vypadá extra pohodlně! Ostatně zvěř to svým přístupem potvrzuje velice velmi 🙂
  Barvy jsou fakt krásné. Jsem na ně ujetá podobně jako ty, takže to umím ocenit 🙂
  Jinak pokud jde o výzvy… No, největší je druhý díl Alžběty, leč… psaní mi nejde. A nejde.
  Dobrá. Pak je tu jedna veselá zakázka 🙂 Alis (snacha), by chtěla udělat patchvorkovou dečku, jejíž součástí by byly zvířecí hlavy, které měla Aylinka na řadě svých miminích oblečků – musím říct, že je to na dětech ohromně legrační, naštěstí miminkům a batolátkům je to jedno:)) Tak to je výzva jako hrom. Už jsem se poradila s Matyldou o teorii… jen ta praxe! Doufám, že to letos dám:))

 9. Matyldo, přesně, jak píšeš, ty barvy! A té práce k tomu! Prostě nádhera. A zachumlávací bonus při háčkování je taky přesně pro mě.

  Dede, takových nápadů by bylo… až bude mít den 48 hodin, tak je realizuju všechny. 😀 Do té doby o nich radši moc nahlas nemluvím, protože jak to udělám, tak se něco pokazí a nemám skoro čas ani na to, co běžně dělám. 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN