HOST DEDENÍKU – DavidL: Silvestr!

Vánoční atmosféra má být poklidná, narozdíl od silvestrovského bujarého veselí. Pokud byste chtěli zajít v Pardubicích v centru někam na víno, tak je zde menší přehled vináren ze samotného centra. Občas se stane, že se to přežene a pak to může dopadnout jako v jednom z krátkých příběhů.

 

Předvánoční atmosféra

U Hrušky si dneska dáme,
atmosféru načerpáme.

Svařák si bereme s sebou,
na procházku pod Zelenou branou.

Jdeme si tak náměstím,
povídáme o štěstí.

Tu do oka mne praští hrom,
špici má ohnutou, strom.

Naše kroky zpátky míří,
k Hruškovi, kde život víří.

Mladé víno teče proudem,
hostů spousta, další jdou sem.

Prkénko je opět skvělé
a stres z práce mizí do…

 

 

Pardubické vinárny

Když popíjím u Hrušky,
nezůstávám nic dlužný.

Chceme-li si popít dobře
zakotvíme u Bílého Kocouře.

Na francouzská vína láká
kousek poblíž Café Bakla.

Čaj i víno, zde tě čeká,
uvítá tě Vino-Thé-ka.

Kousek vedle sítě tká,
vinárna U pavouka.

 

 

Po pařbě

Jdu vám takhle časně z rána,
a tu hledím jako vrána,
přede mnou Zelená brána.

Paměť prázdná jako duch,
z úst mi jde tlumené uf,
opustil jsem PataPuf.

Do očí paprsky se mi noří,
hlava uvnitř, ta jen hoří,
žaludek je jako v moři.

Musím aspoň chvíli spát,
odpočinek tělu dát,
neb únava je tu znát.

A tak pomalu začít žít,
vzpomenout, kde musím být
a pak tu pařbu oslavit.

 

 

Dede: Milí čtenáři, děkuju Davidovi a zrovna se ptám – jak trávíte poslední den letošního roku vy? 🙂 Pokud se na to cítíte, můžete veršovat! 😀 

 

Aktualizováno: 30.12.2023 — 09:43

40 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Protože u nás teprve půl jedno odp. venku ticho, modrá obloha a sluníčko a doufáme, že salvy budou minimální, jak tom naštěstí bylo i několik minulých let.
  Silvestr je pro nás jen další den, pouze večer (tedy ještě dlouho před půlnocí) připíjíme nejen všem živým, ale těm, kteří už nejsou mezi námi, ale „zanechali stopu v srdcích“. Bohužel čerstvě na seznam přibyla německá kamarádka (59 let), zemřela 23. a to jsem se s ní, zcela zdravou viděla před 4 lety, když kvůli mě (s další společnou kamarádkou) přijely do Prahy. Obě byly manželovy sekretářky, když jsme v Německu žili, ale staly se z nich naše kamarádky a odchod téhle byl prostě šok, pohřeb měla v pátek.

 2. Tady bouchají tak nějak průběžně od doby, co jsme přijeli. Ve Lhotě u Přelouče jsme viděli jeden pokus o ohňostroj již asi o třičtvrtě na čtyři, když jsme jí projížděli.

 3. Tak zřejmě máme za sebou první velkou vlnu. Psice to prospaly, kočky viditelně taky, protože se po půl hodině dostavil kocour se žádostí o večeři, zatímco Adéla spala na pohovce. Přesto si myslím, že je to úplně zbytečné a jsou to vyhozené peníze do luftu.

 4. Hmm, nějací retardi už tady začali s petardama, to fakt nepochopím.
  Aneb, jak jsem dnes někde četla už kapku otřepané heslo – kolik vystřílíš petard, tolikrát jsi retard.
  Ach jo.

  1. Četla jsem pěkný mem 😛

   Nechť všichni retardi
   do zadele strčí a odpálí
   všechny svoje petardy…

  1. Tak v Kutné Hoře jsem taky nikdy pořádně nebyla, jen jednou v Sedlci a jen na chvilku.
   Vše nejlepší v novém roce!

  2. Davide, moc krásné fotky! V Kutné hoře jsme byli asi dvakrát, takže o ní mám ponětí, ale v zásadě ji neznám.

 5. Tak my pomalu opouštíme Kutnou Horu a mizíme Silvestr strávit doma. V pátek jsme tady byli na koncertu Romana Dragouna a včera jsme procourali a fotili sváteční Kutnou Horu. Pak jsme si četli v Blues café a den jsme zakončili v Baru na Barborské. 🙂

  1. Vážení a milí, do nového roku vám všem přejeme, aby byl lepší než ten minulý, anebo aspoň aby nebyl horší. A především hodně zdraví a pohody.

 6. Budeme doma, jak jinak. Sami. Michal má službu, Kačka pracuje do odpoledne- prý se dneska šperky kupodivu dost prodávají- Kuba s Bárou mají hosty. Psy jsme už vzali ven na procházku, odpoledne a večer už jen vyvenčit na vodítku. Je tu bahna a bahna, navíc Karamel doma imitující lehce ztuhlá záda zdrhla a udělala si pořádné kolečko po poli. Vanil ji věrně následovala. Večer se bude bouchat kolem páté až šesté- rodiče s dětmi- a pak o půlnoci. O půl jedné už je obvykle klid. Na sídlišti bych asi zešílela, ale lidi ze sídliště by zas nevydýchali denně kokrhající kohouty a střelbu ve vinohradech celý podzim plus nějaké ty hony. Jenže to snáším líp.

  1. To je legrace, jak ty naše děti mají občas podobné zájmy, dcera taky dělá šperky (a má vystudované na SŠ to, co váš kluk na VŠ, pak zběhla k těm lesákům – což má zas po dědečkovi, aniž by to tušila; teď má zase velký obrat v kariéře, dělá IT – ale teda ve firmě, která dělá software pro lesnictví). Jaké šperky Kačka vyrábí?
   Dcera má s kamarádkou pronajatou dílnu v Malé Americe a obě dělají opravdu pěkné věci, ponejvíc ze zlata a stříbra, hodně ráda má i říční perly. Dokonce dělala synovi zásnubní prsten pro nevěstu a pak snubní prstýnky (a pak dalším asi 56 kamarádům, letos se to kolem našich dětí všechno vdávalo a ženilo).

   1. Nevyrábí, prodává. A dneska skončila. Po těch zdravotních malérech, co měla, nezvládá stát 12 hodin denně a navíc ji stresuje, když se opře o pult a majitel ji vidí na kamerách, okamžitě jí volá a řve na ni. Tak od Nového roku bude hledat novou práci.

    1. Matyldo, nová práce určitě bude, a lepší. Takový blbec, to je unikát, na druhého takového určitě nenarazí.

  2. Víš, Matyldo, už mě napadlo, že kdyby rodiče neučili děti, že petardy jsou normální a tzv. tradiční, mohl by být Silvestr za pár dekád i snesitelný 😛

   1. To máš pravdu, teď ještě vymyslet, jak tu tradici přeseknout, když ani utržené prsty nepomáhají. 🙁

 7. Jo a Davidovi dík za průvodce Pardubicemi. Nikdy jsem tam nebyla (jen mockrát projížděla vlakem), musím to napravit. Dtto Hradec, tam jsem taky nikdy nebyla.

  1. Tak mimo Bílého Kocouře, který je na náměstí u Zelené brány, jsou ty podniky všechny na jedné ulici mezi náměstím a zámkem. 🙂

 8. My jsme letos po mnoha letech netradičně doma, máme tu babičku (tj. mou tchýni).
  Zatím jsem dala péct krůtí stehno zhruba podle tohoto receptu: http://spicycrumbs.cz/2017/10/pomalu-pecene-trhane-kruti-pikantni-omacce/ – nedala jsem tam teda ten worcester (píše se to tak?) a tu hořčici. Zbytek se uvidí, ještě vařím brambory a zeleninu na takový ten falešný bramborový salát na chlebíčky (je to vlastně pomazánka, nic se nekrájí, jen strouhá), recept jsem sem, tuším, kdysi dávala.
  Teď přes svátky jsme si hodně užili rodinu, děti pražské tu byly několikrát (a velká radost, nevlastní vnuk nám sám od sebe začal říkat babi a dědo), my pak byli párkrát i u druhých spolutchánů (jsou tady z Brna, naše děti se totiž musely odstěhovat do Prahy, aby se poznaly, přitom jsou ze sousedních brněnských čtvrtí), včera přijela i nevlastní sestra, pěkné to bylo.

  1. Aido, to jste měli moc pěkné rodinné Vánoce 🙂
   Nám do toho hodila vidle nemoc – u Marka byli a jsou všichni nemocní, čtyřicítky horečky několik dní. Takže místo aby přijeli, vezli jsme do morového doupěte humanitární pomoc 🙂

   1. My si ty moribundy odbyli těsně před Vánoci, covid + jsem byla jen já, ale lehl i MLP a babi, už jsou naštěstí zdraví, ale dcera je fest nemocná teď.

 9. Jo a ještě kopíruju starší text – jak zakousnout nový rok 🙂 Účinkují velký Kazan a malá Berry 🙂
  Jak zakousnout nový rok
  Berry, jestlipak víš, že za chvíli tu bude novej rok?
  Prima. Myslíš, že nám přinese nějaký dobroty?
  Jo, to nikdo neví. Ale já bych řekl, že jo.
  Fajn, pošlapu mu nohy. To já dělám vždycky pánečkovi, když mám radost, že přišel domů.
  Komu chceš šlapat na nohy? Novýmu roku?
  No jasně, vždyť jsi říkal, že přijde a přinese nám dobroty – třeba jako Jana s Karlem, ti mají plné ruce ještě předtím, než vlezou do domu!
  Tedy ty jsi ale popleta – nový rok není člověk…
  A proč sem potom leze? Já ho kousnu, jo?
  Ale no tak, ještě kousat! Prostě začne nové období.
  Jakože bude zase hezky a teplo?
  No… ne hned.
  Tak co se vlastně změní?
  Číslo! Změní se číslo. Lidi si svoje doby číslují. A neříkej, že ho kousneš!
  Hm. Nic se nezmění, kousnout se to nedá… tak proč to lidi slaví?
  To je tak, lidi se snaží mít v čase pořádek. Představ si to asi tak, jako by rok byl velikánská kost, která někde začíná a někde končí.
  Jak veliká kost?
  Obrovská, dlouhá, mnohem větší, než náš dům… vždyť všechno, cos zatím prožila od narození nevydá ani na jeden rok!
  Nechci tak velikánskou kost! Ta je potom strašlivá… a nedá se ani kousat ani nosit. Jak můžou lidi snášet tak veliké roky?
  Jednoduše, berou to po malejch kouskách.
  Teda je to spíš jako plno malejch kostí?
  No… asi ano.
  Takže to znamená, že celej rok budou samé dobroty! Kostičky jsou mňam, jen panička s nima nějak zbytečně šetří.
  Eh, jak bych ti to vysvětlil…
  Neříkej, že nebudou žádné kosti!
  Ale budou! Jenom ne pořád, tak to na světě prostě nechodí.
  Ale já chci, aby to tak chodilo!
  No, chtít můžeš, ale to je tak všechno. Já ti to zkusím vysvětlit jinak. Představ si, že je rok taková dlouhá cestička a na ní hromádky granulí.
  Fuj! Granule já nerada!
  Neruš pořád! Sem tam je mezi granulema kostička nebo jiná mlsota, sem tam tam nejsou ani ty granule. A ty..
  Vyjím ty kostičky a mlsoty a granule nechám!
  No a to právě nejde! Z roku si musíš brát ty dobré i ty špatné kousky, jinak to neplatí. Musíš prostě doufat, že od jedné kostičky s trochou štěstí uvidíš na další. Nebo ji aspoň v dálce ucítíš!
  Hm. Ale to není žádná legrace. Já nechci novej rok, mě se ten starej líbí! Protože je plnej kostiček a mlsot.
  To ti jen tak připadá.
  Nepřipadá, já je jedla!
  Ale to víš, že jo. Ale taky nebyly každej den, že ne? Však jsi říkala, že s nima panička šetří! To jen když se koukáš zpátky, tak to vypadá všechno líp.
  Nebo hůř! Víš jen, kolikrát mě panička vykoupala??? Naposledy mě drhla svým šampónem za ušima a říkala neslušná slova, jaký bych já neměla vůbec slyšet! A páneček mě zradil – polejval mě a navíc říkal, že děsně smrdím. To se říká citlivé dívce???
  Když se citlivá dívka vyválí… no víš v čem, tak to oni potom tyhle věci říkají. A panička tě koupala jen asi šestkrát, pokud dobře počítám. Jenže při pohledu zpátky to špatný prostě vidíš jako častější, než to bylo ve skutečnosti.
  Bodejť bych neviděla! Tebe panička nedrhla za ušima až ti prokluzovaly oči!
  Já jsem se taky ne… No nechme toho. Prostě nový rok je vlastně něco jako starý rok, akorát lidi si většinou myslí, že musí být lepší, když je nový. Protože nové věci jsou taky na pohled hezčí a lepší než ty staré. Ale ono akorát záleží na tom, jak se k nim jeden chová.
  No, nemusíš hned bejt takovej!
  Jakovej?
  Jako panička! To bylo furt řečí, když jsem – tedy úplnou náhodou, já za to nemohla – roztrhala ten povlak na pelech…
  Ehm, nerad tě opravuju, ale to nebyl jen povlak a ten pelech byl můj! Jestli se budeš k novému roku chovat jako k mému pelechu, tak to nás teda čekají pěkné věci! Měla by sis dát předsevzetí, že nebudeš kousat co nemáš!
  A jak bych jako měla kousat, co nemám??? Já koušu jen věci, které mám, abys věděl! A vůbec, co je to předsevzetí?
  No, to si řekneš, co bys v příštím roce chtěla dělat, nebo zlepšit a tak…
  A ono se to pak udělá?
  Neudělá. To musíš ty!
  Tak proč si to mám předsevzít, když to nepomůže? To už to rovnou můžu udělat, ne?

  1. Milí pejsci, taky to číslo moc neprožívám, ale rok to byl dobrý, občas přinesl pěknou kost a občas mi ukázal, jak by mě mohl hezký zkoupat, kdyby chtěl, ale neudělal to.
   A máte pravdu, žádná předsevzetí, rovnou konat!

 10. Tak u nás bude Silvestr jednoduchý jako vždy – budeme doma 🙂 Se zvěří to ani jinak nejde, i když proti městům je u nás dost dlouho klid.
  Včera jsem se na FB dočetla, že v Zásmukách si retardi našli novou zábavu – házejí psům do zahrad petardy. Já vůbec nemám slušných slov pro retardy střílející petardy, takže prosím hlídejte svá zvířata a držte je dnes doma a psy radši na vodítku. Panika blokuje myšlení i poslušnost, je lepší dopředu počítat s malérem.
  Takže se psima vyrazíme za chvíli, pak před setměním a pak je nechám doma. Pro Rexe je to první Silvestr, chtěla bych, aby byl v pohodě a nebál se. Takže se budu snažit vyhnout nepříjemným překvapením.
  Je zajímavé, že po mnoho posledních let ne a ne najít na oslavách nového roku cokoliv pozitivního – asi kvůli utrpění zvířat z toho kraválu.
  Jinak u nás na vsi slaví poměrně velká skupina místních tzv. Předsilvestr – tam chodíme rádi 🙂 Je to v naší hospodě, probereme události uplynulého roku, popovídáme, hraje živá muzika. I já si pak dám svařák, protože výjimečně na místo můžeme dojít pěšky 🙂 A včera to bylo zase povedené 🙂

  1. Dede, četla jsem také na FB,jak jsi sdílela.
   Patřím klidem, kteří už odmladých let neoblibují Silvestra. Nesnášela jsem to hromadné rozjívené radování se, pěkně na povel, husí kůže mi naskakovala z tehdejších televizních estrád. No a poslední roky kanonáda z petard. Druhý den bloumající srny a divočáci, zakřiknutí ptáci. O psech a kočkách nemluvím. A co teprve koně a další dobytek.
   Odcházíme s Ajvi na dlouhou procházku, dokud je klid. Dareček bude mít také zaracha.
   Blbej Silvestr….

    1. Pár let jsme se scházeli v jedné vinárně, pak jsme šli se skleničkou na půlnoc na náměstí k Masarykovi, kde jsme bouchli šáňo a pak se šlo domů.

     Poslední dobou Silvestra trávímme doma. Tak nějak ho bereme jako běžný den. 🙂

     1. Nemám ráda organizované veselí, na povel netlesknu ani při aerobiku 🙂 Takže u nás bude klid a asi budu dál háčkovat tu deku, kterou se už teď při práci přikrývám 🙂

   1. Jak dokážu být sova, na Silvestra mám tendenci usínat už před desátou večer 😛 Ne, že by mi to bylo něco platné:))
    Dnes to bude první řachanda v Rexově životě, tak si to chci pohlídat. Aby se nebál a byl v klidu. Mělo by to jít – jediný hluk, který mu zatím vadí natolik, že zle štěká a rád by i zaútočil, je fén. Budu ráda, pokud u toho zůstane… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN