BTW: Vánoční restart

Představte si, že je tak půlka prosince a někdo před vámi zlehka podotkne: „Ani se neotočíme, a už tu jsou Vánoce.“ Co se vám vybaví jako první? Radostné očekávání nebo seznam úkolů?

 

Pokud jste hospodyně a příprava Vánoc je ve vaší režii, bez seznamu to asi nebude. Je toho třeba opravdu hodně zařídit a plán pomáhá předcházet stresu a chaosu. Potíž nastává, pokud se vám v hlavě objeví jen ten seznam. V horších případech doprovázený panikou.

Něco takového se stalo před lety mně. Představa Vánoc postupně ztrácela na jakékoliv lákavosti. Snaha o sebeovládání a pozitivní myšlenky nefungovala. Jen se přidal pocit viny – proč se nedokážu radovat jako každý jiný?

Můj muž si byl mého trápení vědom a přede dvěma lety přišel s nápadem – štědrovečerní večeři si dáme v dobré restauraci a jen ve dvou! Zajistili jsme, že každý v rodině od nás dostal, co potřeboval, a pak se nezodpovědně propadli do romantiky v kulisách Starého Města pražského. Bylo to úžasné.

 

 

Loni jsme šli ještě dál. Synové nám dali darem hlídání psů a my si vyjeli přes Vánoce na týdenní pobyt do Izraele. Toulali jsme se tisíciletou historií a Štědrý den strávili v Negevské poušti. Kde právě pršelo.

Když nad Betlémem vyšla první hvězda, seděli jsme na lavici před čerpací stanicí, jedli hummus, arabský chleba a zapíjeli to kefírem. A právě tam, uprostřed pouště, za šumění deště a nad jednoduchým pokrmem, se mi do srdce tak nějak vrátil smysl Vánoc. A s ním i ta radost.

 

 

Je možné, že někteří z vás také mají trable naladit v sobě ty… správné… vánoční pocity. Netrapte se, stává se to. Zkuste si udělat svůj osobní vánoční restart. Vyrazte do přírody, někam na cesty, nebo buďte s chutí sami. Bez výčitek. Dejte kouzlu Vánoc šanci se vrátit.

Milí čtenáři, přeju vám z celého srdce radostné a požehnané Vánoce. Ať už je trávíte jakkoliv.

 

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2023

 

 

 

Aktualizováno: 23.12.2023 — 22:04

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. U nás stále šterdý večer a tak dopředu přeji všem krásný Boží Hod,když už jsem to dřív nestihla. Doma jsme si přes den pouštěli desky českých a angl. koled a já při tom zadělala na vánočku. Tedy dvě jsem upekla už předevčíerem, ale jednu jsem odvezla kamarádce, se kterou každý rok handluji vánočku za krabičku jejího výborného cukroví. A protože jsme včera byly u bývalé sousedky, kde zase jejíž manžel udělal náramně dobré steaky,s kracicí mých perníčků jsem jim dala i tu druhou vánočku. Pro nás tak nezbyla, tak jsem zadělala poloviční dávku jen na jednu pro nás. Zatímco těsto kynulo, šli jsme se krátce projít (tedy vyjeli autem a pak šlapali v místech, kde jsme chodívali s Trixie), abychom „vychodili“ ty steaky a měli chuť na večeři. Obloha se totiž už od rána začínala mračit a hrozil déšť nejen na zbytek dne, ale i další dva. Teď je večer, désť zatím nedorazil, ale mapa ukazuje, že je na cestě. Večeře byla česká – brsalát a catfish (místo kapra).

 2. Přeji krásný Štědrý večer, tedy alespon tu poslední hodinu, a pěkný zbytek vánočních svátků, u nás se bude slavit až po svátcích, ale to nevadí, hlavně, když se sejdeme s těmi, na kterých nám záleží 🙂

       1. Jde otevřít a líbí se mi, díky.

        Děvčata, musíte ručně ukázat z www adresy to „s“, stránky jsou bez šifrování, jen „http“, ne „https“.

     1. Samozřejmě, slušně vychovanej psejk, ne? 😉

      Žraní až na povel je u bígla nutnost. Často taky hrajeme odmítací hru – postupně před sedícího psa pokládám pamlsky (a bráním) a když si jich nevšímá, dostane jeden navíc a postupně jí podám i ty ze země. Neboli ovládej se a dostaneš odměnu. Cílem není nic jiného, než aby se to pažravé pako ovládalo i když něco najde venku a radši dostalo odměnu za nevšímání, než abychom se o nález přetahovali.

      Salát = brambory, jablko, vajíčko, jogurt. Pod řízečky jsou syrové odřezky 😉

 3. Připojuju se k přání co nejhezčích Vánoc všem!
  Dede, něco na tvůj způsob by se mi líbilo, budu muset prozkoumat, jestli bych Frantu zlomila. Jinak se hlásím do klubu bolavých zad, naštěstí nic dramatického, prostě déletrvající stání u plotny.

 4. V krbu vlídný plamen praská
  od svíček se line vůně známá.

  Stromek už je ozdobený
  čeká až se pod ním dárky zjeví.

  Kočky pěkně pospolu
  okusují vánočku.

  Radši salát rychle schovat
  než i na něm budou si chtít pohodovat.

  Mohlo by to špatně skončit
  když by to chtěly vínem zapít.

  Naštěstí je víno nezajímá
  a salát v lednici se vyjímá.

  A tak Vám všem od stolu
  přejeme Vánoční pohodu.

  1. Děkujeme Davide, moc de ti to povedlo! 😀
   Vím, že je to ze života – viděla jsem hříšníka, který okousal vánočku:))

 5. Žádný velký úklidy se u nás už léta nekonají, uklízím průběžně, tak co už. Nikdy bych nevěřila, kolik je z tří koček chlupů :-)), zlatej pes. Stromeček je naštěstí vůbec nezajímá. Salát je od včerejška v lednici, polévka hotová, štrůdl udělám za chvíli, bude raz dva. Cukroví jsem taky nějaký vyrobila, ale zdaleka ne tolik, jako před lety. I dárky se nám povedlo zabalit :-). Rybu k večeru obalím, usmaží MLP. A může přijít Ježíšek :-). Těším se na zítra, to přijedou mladí s dětmi, ty rozzářené dětské oči jsou nejkrásnější dárek.

  1. O chlupech mi nemluv! Jen mě utěšuje, že Ježíšel či spíš jeho maminka, taky chlupy neřešili:))

 6. Bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic! Rozhodila jsem včera úkoly na úklidové a kuchyňské a dneska jen ta ryba a bude. Zkoukli

  1. jsme pohádku, ozdobili stromek, a teď už jen pohoda, koledy a nadílka.

   Hezké vánoce všem, a hlavně zdraví!

 7. Tak brambory jsem uvařil včera jak na salát k rybě tak na chlebíčkový salát, stejně jako vánoční kyselicu. Pak jsme šli na cour na trhy a nakonec jsme zaparkovali v oblíbené vinárně.

  Dnes dochutím salát, mladý připraví rybu, žádný spěch a stres. Cukroví moc nepečeme, jen Eva peče tradiční rohlíčky a já občas udělám vosí hnízda. Již pár let ostatní cukroví objednáváme v cukrárně, prakticky jen na ochutnávku, aby bylo něco na stole. 🙂

   1. Naši tradiční vánoční bílou. 🙂

    Zelí, žampiony, pravé hřiby, kmín, brambory, cibule a šlehačka.

 8. Štědrý večer máme ve dvou, jakože klidný (ehm příprava na druhý den), ale Boží hod je ve znamení nájezdu 8 lidí ke stolu. V mé režii. Už teď se mi ježí vlasy! Na Štěpána přijde zklidnění, odcházíme k přátelům, takže konečně se ke sporáku nepřiblížím. Ale nestěžuji si, jenom povzdychávám 🙂 .

  A vám všem přeji hodně radosti s blízkými i vzdálenými, užijte si hezké vánoční svátky v klidu a dobré vůli!

  1. Jano, je mi jasné, že ti je kapku těžko při pomyšlení na tu pořádanou hostinu, ale nepochybuju, že bude skvělá. Nikdy jsem u tebe nejedla něco, co by nebylo skvělé 🙂

 9. Vánoce mám moc ráda, ale nemám ráda ty rodinné návštěvy poté. Kdybychom se totiž nedobrali k hysterickým scénám a probírání starých hříchů, snesla bych je. takhle to jezdím odtrpět, neb nepřítomnost je přičtena k hříchům a odnese to ten, kdo přijede.
  Takže dneska si dáme malé opáčko Vánoc(schovali jsme jeden dárek, hlavní Vánoce byly v pátek). Přidáváme se ke spolku bolavých zad- mně se tradičně rozbolela esíčka a Káju zlobí vyhřezlé plotýnky. Ale dneska to ještě bude fajn 🙂

 10. Já Vánoce před lety zrušila. Úplně. A postupně, pomaličku, jsem ochotná je zase pustit dovnitř. Nejtěžší na tom je přesvědčit okolí, že fakt nee. Že opravdu nechceš žádné dárky, neříkáš to jen tak, ale že z toho vážně nebudeš mít radost a nechceš.
  Minulý pátek Petr přinesl domů chcípa a samozřejmě jsem to chytla i já. On prospal celou sobotu, já většinu pondělka. V pátek už mi konečně začalo být aspoň trochu slušně, takže jsem zvládla aspoň uklidit. Žádný předvánoční, ten nejnutnější, co už byl hodně potřeba. Ale přežili jsme, před chvílí jsem i trochu nazdobila.
  A dovolím si přilípnout sem PFko a popřát všem hezké dny a hodně zdraví do příštího roku.
  http://barry.unas.cz/PF2024.jpg

   1. Devítiletá bíglová, povely nedotčená. Ale už se naučila aspoň základní pravidla, i dneska krásně zvládá zákaz vjezdu do kuchyně (pidiprostor, tudíž při vaření různými způsoby velmi nebezpečno). Za odměnu dostane psí verzi brsalátu a dokce může zhřešit i dvěma pidiřízky (bez soli a mouky).
    Tady už se to smaží 😛

 11. Sotva mě opustil hnusný chcíp, klekly mi záda. Takže nemám výzdobu, nemám uklizeno, ale mám MLP, který včera zvládl udělat salát a dnes upeče rybu. Zítra přijede nejbližší rodina, Lucka s Emou určitě zvládnou kuchyň a moc se těším, že se všichni uvidíme – to je podle mě smysl Vánoc.
  Všem přeji, aby mohli strávit Vánoce s těmi nejbližšími, které má rád.

  1. Alčo,mám to podobně, záda,která zlobí furt a tak vše se odehrává v komorním duchu,přiměřeně mým silám a létům.Nejlépe je s tepými kožíšky chlupatců domácích, díky kterým je úžasně naklizená domácnost utopií. 🙂 Přeji Ti brzké uzdravení.

   1. Jenny, tohle „Nejlépe je s teplými kožíšky chlupatců domácích, díky kterým je úžasně naklizená domácnost utopií. “ podepíšu!
    Luxuju denně, vytírám podle potlapanosti. Co už:))

  2. Milá Alčo, lity lity! Když ono je to spojené – v hnusném chcípu musíš ležet, tělo je napjaté, kašel taky dělá s tělem rotyku. Takže jak se uvolníš, šup, záda se pomstí. Tak ať je ti brzy líp! Máš pomoc, to je dobře 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN