MATYLDOVINY: Kočičí advent

Během adventu se Adélka projevuje dost výrazně. Snaží se všeho zúčastnit a všude strká nos. Oriáš se projevuje poměrně typicky mužským přístupem, pokud možno se drží stranou nebo nám spí v posteli.

 

Museli jsme se postarat o svíčky, které míváme večer na stole. Adélka tu a tam nenápadně přistane na stole – i když ví, že se to nemá – a snaží se skrýt za hrnek nebo cukřenku, aby nebyla vidět. Bohužel během této akce začala několikrát doutnat, protože si připekla ocas nebo bůček o svíčku. Svíčky proto opět máme ve skleněných vázách, tentokrát i ty voňavé. Adélka k úhoně nepřišla, ale smrděla strašně.

 

 

Při zdobení stromečku se opět účastnila. Prolézala vršky banánových krabic, jukala okýnkem a pak zkusila prolézt přes ozdoby. Po zkušenostech, které říkají, že při lapání kočky dojde k větším škodám, než když kočku nechám proběhnout, jsem jen zatajila dech a poslouchala, jestli ty skleněné ozdoby zakřupou. A nic, kočka po nich proběhla lehoučce, i když jindy dupe jak stádo slonů.

 

 

Nakonec se zkusila pod stromeček nasoukat. Byla velmi dekorativní, ale naštěstí ji na tom nic nezaujalo, tak doufám, že stromek do Vánoc vydrží!

 

 

 

Dede: Děkuju Matyldě a ptám se – jak probíhá váš advent? 🙂

Aktualizováno: 17.12.2023 — 19:43

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. včerejšek jsem měla nabitý, dočítám až teď 🙂 máš úžasnou smečku, Matyldo, zejména její kočičí část – slečna Adélka je zdatná tanečnice mezi ozdobami, šikovná koč 🙂 naše kočky velice zajímá stromek a vůbec všechny rostliny ve větších květináčích – pod stromkem předstírají dárek, na ibišek se pokoušejí lézt ( zejména Vincent :-))

 2. Ach jo, pamatujete si tenhle den před 12 lety? Já docela plasticky. Dcera tu měla na návštěvě pražskou kamarádku Hubertu, pak šli s MLP do města, zapalovali svíčky, atd., atp. Já doma vařila a celý den jsem brečela. Pak jsme večer z čiré beznaděje vypili celou láhev šedé husy, i když tvrdé fakt nepiju (další ráno bylo opravdu krušné). Ach jo, už 12 let nám chybí. A teď do toho mezitím ten Karel. Ale co jsem to tak sledovala, i tu zádušní mši ve Vídni měl fakt pěknou, i mu tam mluvil můj oblíbený rakouský pan prezident, toho mám fakt ráda (normálně jezdí do práce tramvají a má pejska, který je dvojník naší Šišeny, jen je to kluk.

 3. Matyldo, krásný advent máte a káš pravdu, raději akci oželet, než se tam dorazit,oni to šermíři zvládnou,že jo?! 🙂 Bezva fotky,snad výzdoba vydrží a odstatní přestane doutnat. U nás adventíme hlavně po nedělích a těšívám se na charitativní koncert v TV. Mezi lidi raději nechodím, nechci riskovat toho neřáda, co zase straší, ten poslední mne málem sejmul.Pálím svíčky, hlavně medové,stromeček bude komorní haluze už mám doma ve váze achystám malinkatý náletový smrček, který zase vysadím. Kočenky si stromku nevšímaly,Damík už nic moc po zemi nehoní, honí a nahání hlavně mne asi mu dělám druhou kočku. Čte se mnou,vaří se mnou, peče, doprovází mne na WC, prostě se stal mým stínem ale je moc hodný.

  1. Nějaký neřád a není to covid u nás řádí už od konce listopadu. MLP proležel týden doma s vysokými teplotami a 2 týdny v nemocnici. A ještě není úplně v pořádku. U nás to vánočně moc nevypadá. Není nálada. I pejsan byl takový divný jakoby cítil tu špatnou náladu.

   1. Maruško, hodně zdraví vám všem, ať už vás to pustí. Však psi tohle dobře chápou. On se rozveselí, až bude u vás všechno ok 🙂

 4. Matyldo, máš príma kočky (i když některé smrduté 😉
  Naši včera postavili a ozdobili strom. Meg to loni nechávalo v klidu, letos se zdá, že snad taky… uvidíme.

  1. Hm, já uvažuju o tom, jestli se bude pod stromkem procházet Rex nebo (T)Rex… V takovém případě bych stromku moc naděje nedala. Budeme muset hlídat… všechny a všechno. 🙂

 5. Naše Šiša je hodná, stromek nijak neatakuje, jiná zvířata nemáme.
  A já jsem pořád pozitivní (test jsem si dělala ráno), i když je mi objektivně už vlastně dobře. MLP je se mnou doma už od středy, zatím je pořád negativní. Pokud to chytne, Vánoce letos zrušíme (ne, že by mi to až zas tak moc vadilo; Vánoce jen ve dvou jsou můj sen).
  Asi jsem se psychicky dostala do fáze Dede před dvěma lety. nakoupených knížek mám doma milión (a žádné jiné dárky, ty jsem se chystala kupovat tento týden), asi to nějak rozdělím a budu vydávat po kouskách v průběhu roku.

  1. Čím jsem starší, tím víc mi asi vadí trávit Vánoce na návštěvách. Ideální nàvštěva je na dvě hodiny 🙂

 6. Inu advent – jsem si myslela, jak si budu užívat a zatím si užívám bláta za ušima a zápřah Frama. Terka odletěla za teplem a posledním dostihem a já vlastně celý den lítam se psy po venku, v mezičase nabírám druhý dech. Ale pomalu se začínám cítit vánočně – na dveřích je už ozdobená větvička (akorát andělíček ještě čeká na baterky, aby mohl svítit), jedlička ze školky je na dvoře (letos jsem si poprve vybírala rostlý stromek) a dneska jsem uplácala těsta, za chvíli jdu péct – perník letos nebude! Jo – a po letech nám bude stromeček svítit, zakoupila jsem světýlka. Dárky jakžtakž mám…

 7. „Advent -to je nuda. Ta naše furt lítá s košem prádla na půdu, košem prádla z půdy a pak máchá tou dračí hlavou, co pouští páru. A když ne, tak máchá prachovkou a hučí vysavačem.“ ztěžuje si naše čičí Nebulla.
  „No to jo,“ potvrzuje Uhura „to stojí za starý mňau. Ale dvounožec, ten tak neblbne. Tak mu ležím na stole a zahřívám klávesnici. On mne odstrkuje a já se vracím. To je bžunda.“
  „Jojo, máš pravdu. Ale ona už dotáhla ten strom, voňavej a vééélkej. A prý bude stát v síni. Jen nevím, co myslela tím -koupila jsem plastový baňky- to jako nebudou střípky? Ccc…“
  „To nevadí, aspoň je budeme moc koulet až do kuchyně.“
  A dvě kočky se potutelně uchichtky a obrátily na druhý bok.
  Požehnaný čas klidu Adventu u nás.

  1. Už skoro jsou- musela jsem kočkám zabavit jednu krabici, abych měla kam naskládat cukroví. Drápance na dně zakryl alobal 🙂

 8. Naše kočky, žádný stromky neřešili. ZATÍM! Současný Dareček ač už jedenáctiletý, je čím dál více rozvernější a potměšilejší. Tak uvidíme, co vymyslí.
  Stromeček máme krásnou jedličku z místních lesů, prořezávku. Zatím sídlí a zdobí už ve stojanu pod pergolou na dvoře. Manžel ji koupil u obecního úřadu minulý týden a provoněla celé své okolí. Každý den vyzunkne vodu z nádobky stojanu a tak kromě krmení ptáků, ještě dolévám vodu jedličce. Advent se snažím užít v pohodě. Vycházky s Ajvinkou, (bláto po kotníky), čtu, když je zataženo a tma. Do společnosti nechodím, abych se něčím nenakazila. Bohužel. Při nákupu v centrech nosím roušku. Tak doufám, že to k něčemu bude.

 9. My máme stromeček (jedličku) zatím ještě ve stodole. Ale už se na něj pomalu chystám. Jsem moc zvědavá, jak dlouho přežije, protože Lízu ani Káju jsem u stromečku ještě nezažila. Čerťu nezajímá. Líza je šmejdilka, a jestli zaujme Káju, tak nevím, nevím, jak přežije jeho víc než 7 kg. Podle koček bude zima dlouhá a jak na Sibiři, žerou všichni jak nedovření, Zejména Kája by se cpal 24 hod denně. Už ho musím omezovat, je jak koule.

  1. Ta žravost u dřív hladových koček bývá, ta nejhorší pažravost ho časem přejde, ale momentálně se cpe, když je čím….

 10. Krásný kočičí advent máš! 🙂 Adélka zdobí i mezi ozdobami a i já bych radši spolkla řev a nechala kočku projít. Má to svoji logiku:)) Myslím v oblasti optimalizaci rizik 😛
  Oriáš kouká velice přísně a zodpovědně – kdo ví, co právě nastudoval?
  U nás byl zatím advent ve znamení průměrné péče. Tedy ozdobeno je, pokus o pečení se taky odehrál, ale mezi akcemi pro knihu a vánoční divadelní šňůrou (však taky hrajeme Vánočnice, že:)) mi moc myšlenek nezbylo.
  Ale máme stromek domů (menší na stůl – přece jen dvě batolata a Rex…:)) a dnes chci přivézt strom do zimní zahrady. A mám spoustu vánočních úmyslů! například ušít ubrus z velmi krásné látky, kterou jsem si koupila už někdy před měsícem 🙂
  Jo a ráda bych upekla své druhé perníčky z opravdového těsta podle Regi. Svoje historicky první jsme pekly z těsta koupeného v Tescu s Kačenkou minulý víkend. tenhle jsem v sobotu hrála a od neděle se snažím ustát chorobu, která nám rozložila poslední představení (Lenka v sobotu lehla s horečkou).
  Ale jinak všechno jde jak má! (aspoň doufám:))

  1. U nás je advent jakž takž- máme ozdobený stromeček a zabalené dárky. Část cukroví hotovou. Ale pořídila jsem si chorobu a dneska ráno dojedla atb, místo neschopenky mám home office. A nějaké ty zbytky dovolené 🙂 S nemocí jsem se strefila do nejkomplikovanějších dodávek za poslední měsíc, takže kolegové jsou na mrtvici, byť dostali všechno připravené. Ale chybí ten člověk, co by to v autě objezdil… ale oni, to zvládnou, chlapci šikovní 🙂 Ovšem šermířský vánoční večírek dneska nedám, protože bych mohla znovu prochladnout a to nechci, navíc doznívající atb nejsou dobrý společník.

   1. Já jen doufám, že se do čtvrtka významně vylepším, když už ne uzdravím. Máme jít na koncert filharmonie, po spoustě let a fakt bych o něj nerada přišla! 🙂

 11. Adélka je velmi dekorativní a navíc šikulka, když ozdoby nerozbila.
  Oriášek krásně znuděně hledí.

  Naši předchozí kocouři Honásek a Fousík a kočička Hepinka sromeček nechávali na pokoji. Hepinka si pod něj jen lehala, tváříc se, že je dárek.
  Ovšem náš poslední kocour Daník to dokázal. Po stromečku lezl a shodil ho. Takže od té doby ho přivazujeme k obývákové stěně. Manžel vymyslel zlepšováček a stromeček přežívá.

  1. No dneska ráno se kočičáci honili kolem stromečku, tak nevím, jestli neuděláme bězpečnostní opatření 🙂

 12. Adéla s baňkou je velmi dekorativní! Naši Tlapu už stromeček nezajímá, ale jako kotě sedávala u kmene na nejspodnějších větvích úplně neviditelná. A jednou nám překousla drátek od světýlek na stromě venku. Teď se spíš zajímá o dění v kuchyni.

  1. Elektrikářské sklony měla naše jedna andulka – když létala po bytě, odizolovala dráty od zvonku zobákem a pak je zobákem a jazykem zmáčkla k sobě. Kupodivu to dělala často šokům navzdory, asi ji bavilo, jak ten zvonek cinká. 🙂
   Mladá generace si ještě o radách rodičů myslí jen to nejhorší, ale poučky kolem elektřiny, svíček a trouby respektuje. Takže je u nás někdy výbušno, ale srst nedoutná. 🙂
   P.S.: Matyldo, máš tu zvěř daleko fotogeničtější než já. 🙂

   1. Ještě že tohle andulky nedělaly (naše brněnská ptačí léta byla velmi dlouhá). Že mi andulka ozobala učebnici fyziky (ta byla vojínem Tupečkem otvírána často, byť bez kýženého výsledku), vyráchala se v jogurtu a spadla do špenátu, beru spíš jako žertíček 🙂

  2. Klokanice, pamatuju si kočku omotanou kolem kmene stromku, která nepochybně pobaveně pozorovala, jak lítáme po domě a nemůžeme ji najít…

   1. Tak ona kočka dokáže tak dokonale splynout s okolím, že je, sama černá, neviditelná v bílé místnosti, jak všichni dobře víme 😀 Což teprve v takové dokonalé skrýši. Jistě pak na konci roku sestavují žebříček a dobře se baví naší slepotou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN