HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: Zazimování aneb chrrrr?

Netopýry čeká zima. Někteří se připravují. Někteří už jsou dávno připravení. Někteří mají na háku zimu i lidi. Copak je nového v netopýří záchranné stanici?

 

 

Mám ráda září a říjen, babí léto čili hezky staročesky polétí. Není tolik vedro, ale pořád spousta slunce, příroda je hezky barevná…

Netopýři mají tohle období také moc rádi. Potomstvo vyletí z kolonie a rodičům začíná život. Tedy sezóna lásky. Tedy usilovné vyrábění dalších netopýrů.

Poté přichází příprava na velký spánek. Netopýři se vykrmují na zimu a využívají nabídku hmyzu za tmy i za světla. Asi proto se stali symbolem Dušiček a všech jejich zahraničních mutací.

Vykrmují se. Migrují do zimovišť. Sem tam končí vyčerpaní v záchranné stanici. Ono cestování je vyčerpávající. Kdyby jen cestování! Nejeden frajer láká do svého pářícího bejváku jednu netopýří dámu za druhou a pak se ráno cítí jako přejetý parním válcem.

 

Julián chrní

 

Naši svěřenci se každý listopad stěhují do zimovacích boxů a svážejí do umělé jeskyně. Bývají jich menší stovky – hendikepové v trvalé péči, dočasní pacienti, které lze vypustit až na jaře, a kolonie zvaná “hoteloví hosté”, která pravidelně před zimou přilétá na osvědčený pražský balkon, aby u nás mohla přezimovat.

Hotelová hosté zpravidla vysílají už počátkem podzimu předsunutou hlídku. Je třeba obhlédnout, zda je balkon stále na místě.

Letos kromě hlídky přiletělo několik dalších jedinců, nechali se nakrmit a poté ráčili zase odletět.

Kolik jich asi přiletí na svačinu příští rok?

 

Mariella chrní

 

Donedávna jsem netušila, že různé netopýří druhy mají různě poskládané diáře. Přitom to není nic překvapivého. V Česku žije 27 druhů netopýrů a ty se od sebe můžou velmi lišit nejen vzhledem, ale také způsobem obživy. Některé loví nízko ve vzduchu, jiné létají hodně vysoko, další zase loví na zemi. Ty nejmenší loví komáry a ty největší zase zvládnou slupnout střevlíka.

Netopýři velcí, soudě podle mých dvou, chodí spát brzy. Mariella pravidelně začíná zahibernovávat už v říjnu, Julián se obvykle přidá v první polovině listopadu.

Obvykle je klíčové slovo.

 

Čenich na čenich

 

Příprava na hibernaci je pomalý proces, kdy se netopýři vykrmí, pořídí si zdravé zásoby hnědého tuku a postupně se probouzí obden až jednou za pár dní. Když se dostanou do správného prostředí (vysoká vlhkost vzduchu, teploty ideálně mezi 4—10 °C a minimum rušivých vlivů), do dvou dnů tvrdě zaspí a ideálně se vzbudí až na jaře.

Letos začali Mariella a Julián nechávat nevyjedené misky už v druhé polovině října. Začátkem listopadu zahibernovali úplně a bylo jim jedno, že jsou v pokojové teplotě. Jindy žravá Mariella nezareagovala na misku s jídlem vůbec. Julián až druhý den. Zvláštní.

 

Pohromadě na hromadě

 

A co naši další svěřenci?

Někteří už jedli jen jednou týdně. Jiní byli ještě aktivní a žrali jako diví. Po hotelových hostech zatím ani vidu ani slechu. Zvláštní to není; obvykle přilétají až v listopadu a první půlce prosince. Netopýři rezaví jsou otužilci.

 

Protože je ještě poměrně brzy a teplo, nemá smysl vozit Mariellu a Juliána na naše zimoviště.

Prozatím budou hibernovat na lodžii. Je zasklená, takže většinu zimy se prostředí uvnitř drží v mezích vhodných pro netopýří zimování. V posledních letech jsem ji několikrát úspěšně použila pro dočasné zazimování. Některým netopýrům se tam obzvlášť líbilo.

 

Superhypermoderní senzor

 

Podmínky v zimovacím boxu na lodžii jsem vždy monitorovala meteostanicí. Ta ale v nejméně vhodnou dobu na začátku listopadu odešla. Nahradila jsem ji „hlídacím“ tagem, který umí měřit teplotu a vlhkost. Připnula jsem ho k postýlce a ta putovala na lodžii i s Mariellou a Juliánem. Mobilní aplikace k tagu nejen ukazuje grafy teplot, ale dokonce umí poslat upozornění, pokud podmínky v postýlce vykročí mimo nastavené rozmezí. Paráda!

Stěhování netopýry ani neprobudilo.

Nerušeně spali další tři týdny. Jednou týdně jsem jim přinesla misku se zophobáky. Někdy čekala na zbaštění do dalšího večera.

 

Mariella a Julián u mě žijí už přes tři roky. Přesto mě ještě pořád dokážou překvapit.

Například vůbec nechápu, co má znamenat tohle:

 

Přece neznečistím postýlku

 

Netopýři jsou zvířata čistotná. S hygienou se potkávají už krátce po narození a brzy se sami začnou čistit. Jejich přístup k čistotě vlastní a čistotě jejich okolí je ale značně odlišný. Doteď jim však nevadilo čůrat a kálet do postýlky. Člověk to přece pravidelně čistí. Ale tentokrát jsou na lodžii a ne doma! Co když se pokojová služba nevztahuje na lodžii?

 

Netopýři celkově umí lidem zamotat hlavu. Třeba výběrem úkrytů, když je zima zastihne nepřipravené. Letos soutěž o nejabsurdnější úkryt vyhrály toalety ministerstva vnitra.

 

Zachráněný netopýr z ministerstva vnitra (Zdroj Pražská zvířecí zachránka)

 

Ne že by je vždy omlouvala překvapivá změna počasí. Někdy si jednoduše vyberou kuriózní zimovací místo.

 

Ne, fakt nesvítím

 

Případně se nastěhují do připravené budky, ale… bydlet uvnitř není dost punk.

 

Známka punku

 

Brzké zahibernování mých svěřenců je mi záhadou. Dokud mě jednoho rána nevzbudí oznámení ze senzoru, že teplota na lodžii klesla na jeden stupeň. Když se jdu podívat ven z okna, všude je bílo.

Moment.

COŽE?

 

Ochlazuje se

 

Netopýři mají jakýsi šestý (sedmý? Nebo naopak některých z prvních pěti?) smysl pro počasí. Na jaře poznají, kdy je venku teplo a hmyz k jídlu. Vypadá to, že ti moji dva zdaleka vycítili blížící se tuhou zimu.

Záhada vysvětlena. Ovšem nastává problém.

Teplota má příští dny klesnout v noci až k mínus osmi. Mariella a Julián zatím spí, ale na lodžii už být nemůžou. Hrozilo by jim umrznutí.

Stěhuji je domů do boxu. Pokud za pár dní přijde obleva a typický prosinec posledních dvaceti let, pár dní v teple vydrží. Snad budou dál hibernovat, jako kdyby se neřeklo. Jen je musím častěji budit na krmení.

V teple se Mariella a Julián chovají jako v teple. Kdykoli se jich dotknu, jsou zahřátí. Když jim nasypu jídlo, za chvíli vyběhne Julián z úkrytu a vyráží lovit. Mariella jíst nechce. Nemusí. Zásob má hodně.

Venku je stále mráz. Hladím oba netopýry po zádech. Měkké polštáře tuku.

Ještě mám zophobáky. Je škoda je nezkrmit.

Odpočítám šest. Běžná denní porce. Případně jim přidám.

Hodinu se neděje nic.

Pak nastane rachot. Jdu se podívat. Miska je fofrem prázdná. Když jde o zophobáky, je Julián pěkně oprsk… hrdina. (Video – Lovec!)

 

 

Druhý den odpoledne najednou slyším rychlý pohyb v úkrytu a žvýkání. Některý zopbohák včera prchnul z misky a unikl svému osudu. Dočasně.

 

Zima pokračuje. Dozvídám se, že přiletěli první hoteloví hosté. Otevírací doba zimoviště se blíží mílovými kroky. Odvážím Mariellu a Juliána do stanice, odkud poputují do umělé jeskyně.

Už když jedu domů, začínají mi chybět.

 

Aktualizováno: 12.12.2023 — 11:04

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krása. Netopýři jsou moc zajímavá stvoření.
  O.T.: Děkuju všem, co drží palce Panu Černému (viz včerejší diskuzi), prosím pokračujte a nepouštějte… Dnešní zprávy z veteriny: Pan Černý už byl dnes bez teploty, vypadá o něco lépe, snáze dýchá, na kontakt reaguje vrněním. Stále ale nechce sám žrát, musí se krmit. Zítra mu udělají kontrolní odběry a podle výsledků se uvidí, co dál. Pane Černý, bojujte!

  1. držíme všechno, co máme! Pan Černý to nevzdá, věřím tomu… nemůžeš tam s ním aspoň na hodinu dvě každý den být? udělalo by mu to dobře. když naše Rozárka marodila s ledvinami, jezdili jsme na kapačky vždycky na tři hodiny. kočička ležela v přepravce a my jsme ji drželi za tlapičku, četli jsme si, povídali, hladili a kapky kapaly 🙂 odhaduji, že Pan Černý nechce baštit z toho šoku, jak mu najednou bylo zle 🙁

   1. Zrovna jsem na to myslela, že je škoda, že se nedá na veterinu chodit na návštěvy jako do lidské nemocnice… No, Pan Černý je od nás asi hodinu cesty, tento týden mám odpolední, z práce bych to stejně nestíhala. Ale vet poctivě volá, ráno a večer každý den a informuje, co je nového. Nedám na naše veterináře dopustit, mám s nimi jen ty nejlepší zkušenosti a jsem si jistá, že dělají, co mohou. A Pan Černý snad taky dělá, co může. Doufám, že začne jíst.
    Moc vám všem děkuju!

 2. Netopýrko, to je úžasné čtení, zajímaví tvorečci a jak jsou šikovní, ti vědí kdy je jejich čas na to či ono. Kam se hrabem! 🙂 Díky tvé osvětě aspoň víme co a jak, kdybychom některého tak nějak čelně potkali a vrazili se mu do cesty nebo kdyby nám přistál doma. Tak na tom MV asi se jim líbilo to bzučení vůkol i když zase ten ódér no, nic moc. Hlavně,že byli zachráněni. Ještě by mohli něco škodlivého odposlechnout při jejich radarovém systému.

  1. Zachráněni byli úplně všichni, kdo by chtěl chodit na toalety hlídané syčícím děsivým zvířetem? 😀

 3. Dík, zase jsem se dozvěděla něco nového.
  A přidávám se do klubu, taky bych chtěla být netopýr a probudit se na jaře štíhlá :-)), ale hezky pod dekou, hlavu v normální poloze, případně obložená kočkami :-))

 4. Též jsem tým Netopýr. Každé ráno se přemlouvám, abych vylezla zpoza deky :). Usnout a vzbudit se na jaře a ještě k tomu štíhlá, to je sen.
  Parádní článek, díky.

 5. vždyť se před chvílí vzbudili a už zase jdou viset do ledničky? Achjooooo…no nic,budu trpělivě+ čekat na jaro..tak ybych to nejradši zaspala..ale v postýlce..pověšená neeeee…
  tak dobrou noc a hezký sny, Mariello a Juliáne.

  1. To já taky, tuku mám na menší dobu ledovou 😀 Probudit se tak na jaře štíhlá, ááách

   1. nápad dobrej…prospat se ke štíhlosti..to zatím nikoho nenapadlo a zviřátka to praktikujou tisíce let..přehnala to jen jednou,když ta, co chtěla být ještě štíhlejší, vyhynula hlady

 6. Začínám mít dojem, že meteorologové by měli kromě rosniček sledovat i netopýry – tedy hlavně na podzim a zjara. Taková nápověda by jim přišla vhod!
  Líbí se mi tvé technické zabezpečení zimování netopýrů:)) I s grafem! Fakt dobrý (tvé vědecké založení se nezapře:))
  K těm podivně zimujícím. Žárovka je neodolatelná, pankáč je prostě svobodomyslný tvor – přece nebude spát někde, kde se to od něj čeká:))
  K tomu ministerstvu – napadlo mě, že tam musejí mít na záchodech fakt kosu! 😛
  Chápu, že ti tvoji mazlíci chybějí…
  A díky za bezva článek!

  1. Tak si říkám, jestli by si netopýři speciálně pro meteorology nevyvinuli schopnost zvednout prostředníček 😀
   Rádo se stalo 🙂

   1. mám ten dojem taky 🙂 ministerstvo mě pobavilo velice…asi to byl bojový netopýr pestrý, proč by jinak zakempil na Ministerstvu vnitra? Přiléhavější by bylo přece Ministerstvo zemědělství, ne? 🙂

 7. Zajímavé zprávy z netopýřího světa!
  Když jsme hledala, kdy je na Rybničním zámečku v Lednici vánoční výstava, našla jsem informaci, že na půdě zámečku sídlí početná kolonie netopýra brvitého, v roce 2013 uváděli 700 kusů. Ti si uměli vybrat zimoviště- v přírodě, u rybníka…

  1. Jů, brvití jsou krásní. Na zimoviště ale nemá smysl dávat webkameru, byla by na ní dost nuda 🙂

 8. Netopýrko, zase jeden skvělý článek! Asi nejlepší je umělá žárovka. 🙂 Podrbej za mě mazlíčky, až vstanou.

  Hned bych taky hibernovala, s gustem. Vykrmená jsem. Máte ještě volná místa?

  1. JJ! taky bych hibernovala a taky mám dostatečné zásoby:)) Ovšem hlavou dolů nee… Jsem spíš medvědí typ:))

    1. chicht a posílám rovněž pohlazení do rezervy na jaro 🙂 netopýři jsou moje oblíbená zvířátka 🙂 osobní setkání na blízko ( když nepočítám průlety nad zahradou) jsem měla jedno – je to pár let, před obchodem se zeleninou seděl chuděra jeden zmatený na chodníku, bylo asi půl osmé ráno, září. udělala jsem, co mě napadlo jako první – obalila jsem si ruku plátěnou taškou, podebrala jsem ho a posadila na okenní parapet vedlejšího domu. a než jsem domyslela, co dál, sebral se a odfičel 🙂 dneska už bych věděla, kam zavolat díky Tvým článkům 🙂

     1. Některé druhy neumí odstartovat ze země. Anebo vypadl z hnízda a potřeboval se probudit 🙂 stává se i záchranářům – někde mám video netopýra, který byl minutu apatický a ve chvíli, kdy ho chtěli odnést na ošetření, jednoduše odletěl zpátky do pelechu 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN