BTW: Když knihy, tak v Brně!

Sedím u stolu a studuju propozice, které mi právě přišly mailem. Vypadá to, že naše poněkud nezvyklá myšlenka, zúčastnit se knižního jarmarku a literárního festivalu Knihy v Brně, se stává skutečností. Trochu ve mně zatrnulo – jak si poradíme s mými dvěma knížkami mezi zavedenými nakladatelstvími?

 

Pohled mi sklouzne na objemnou knihu ležící na stole vedle mě. Alžběta a drak. Příběh mého srdce. Najednou mi něco zezadu horce dýchne na krk a ozve se nadšené:

„Jedeme na výlet?“

Dračice Brandy mi ve své oblíbené varaní velikosti nahlíží přes rameno. Zaváhám.

„Měli bychom lidem představit knížku, víš?“

„Skvělý nápad! Lidi mě budou milovat!“

Musím se usmát – dračice opravdu nemá problém se sebevědomím.

Zkouším ji mírnit.

„Je to daleko a bude tam spousta jiných knih. Hlavně těch… učených!“

Brandy obvykle slyší jen to, co chce.

„Hurá! Pojedeme daleko a budeme předjíždět. Ochutnáme něco dobrého a poznáme spoustu nových lidí. Učené knihy nám budou dělat skvělou kulisu – kdo by odolal drakovi?“ Zelené oči se jí zablýskly.

„Tobě se to řekne,“ namítám. „Ty tam nemáš přednášku!

Pohrdavě vydechla plamínek, který naštěstí nic nezapálil.

„Neříkej mi, že zrovna pro tebe je trocha řečí problém!“

„To není jen trochu řečí! Budu muset být přesvědčivá. Věřila bys, že spousta lidí na draky vůbec nevěří?“

Uraženě vztyčila ostny a oči jí smaragdově zaplály.

„Zapálím pod nimi židle a hned budou vědět!“

„Brandy! To nemůžeš! Musíme na to jinak…

Hm…

Z vnitřního dialogu s dračicí Brandy, jednou z hlavních hrdinek z mého románu Alžběta a drak, mě probral telefon. Volá kamarádka, chce podrobnosti o akci, ráda by se také zúčastnila. Obratem jí posílám kontakty a propozice. O dračici jí ale radši neřeknu. Jednak by si mohla myslet, že mi přeskočilo, a pak… co kdyby ji chtěla mít také?

PS: V Brně to dopadlo skvěle a Brandy nic nepodpálila! 🙂

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2023

 

Víte, co je na tom prodeji knih nejlepší? Kolik zajímavých lidí potkáte. A k té mojí přednášce… měla to být beseda, jenže u nás lidé neradi besedují (dávala jsem prostor dotazům, ale byl využit jen minimálně:)). Takže to byl fakticky stand-up na téma „Jak osedlat draka“ 🙂 Když trval onu vymezenou hodinu, ukázněně jsem skončila. Mezi diváky byla i zástupkyně ředitele Moravské zemské knihovny, která se na mě hezky usmála a pravila: „Ale vždyť nás nic nehoní!“ 🙂 Tak jsem ještě dvacet minut pokračovala:)) Děkuju všem, kdo přišli… 🙂 Byly to šťastné dny. Potkali jsme s Martinem spoustu bezvadných lidí a úspěšně oslavili moje narozeniny. Nemělo to chybu – ani to úporné sněžení nevadilo:))

 

Náš stánek (stůl:)) v pátém patře MZK

 

Tora mi přišla v pátek ráno pomoct – díky jí! Nastěhovaly jsme věci a pak se mnou byla až do poledne, takže jsem mohla občas i odběhnout 🙂

 

 

Přednáška (stand-up:)) začíná (sobota dopoledne)

 

 

Aktualizováno: 11.12.2023 — 23:11

22 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Můj chlupatý minidráček mi už nesedí na rameni a neprská, kdykoliv se zvednu od práce. <3 Zase na jaře…

 2. Je skvělé, že se Brandy nedá odstrčit a dokáže dát najevo, po čem její srdéčko opravdově touží. A jako dáma, která se umí chovat, nezpůsobila žádnou škodu.
  Mimochodem, jak se jí daří? Zastaví se občas a připomene, že život jde dál a bylo by dobré zjistit, co se vlastně stalo?

  1. Jo, občas se zastaví a je se mnou nespokojená. Prý dělám všechno jen nepíšu co mám! Má pravdu, ale zatím se mi nepovedlo najít ten… klid? Soustředění? Je toho tenhle podzim nějak moc. A tento týden máme tři představení! 🙂

   1. ono si to sedne… třeba na jaře, až se začne příroda pobouzet a lístky zvolna rašit…najednou sedneš ke psaní a nebudeš moci přestat. jak řekl Jakub: “ Čekají nás zajímavé časy“ 😀 ten konec byl tak napínavý, že jsem okamžitě začala spřádat myšlenky, co se mohlo stát a jak to může pokračovat 🙂

 3. Bylo to fajn setkání a já byla ráda, že jsem tebe a část vaší rodiny viděla „naživo“ po velmi dlouhé době. Navíc, když jste ve zdraví dojeli domů! Počasí bylo fakt na … Brendu 🙂 .

 4. Dede + Brandy, gratuluji i za celou smečku k úspěšnému představení Vaší autorské dvojice…muselo to být příjemné a velice plamenné 🙂 a vidím ( a chválím), jakou sis pořídila zimní bundu v zářivé malinové barvě 🙂

  1. Díky! S Brandy za zády se nelze ničeho (moc:)) bát 🙂
   A ta bunda/ kabát (je delší, do města) je fakt skvělá! 🙂

 5. Bohužel jsme v sobotu kvůli počasí nedorazili. Nechtěli jsme riskovat, že někde pár hodin ztvrdneme po cestě. 🙂

  1. To je naprosto pochopitelné 🙂 Ono to bylo v tu sobotu fakt extrémní – dokonce i v Brně! 🙂

   1. psali jsme JJ+LJ, že jsme zapadali sněhem jako Karafiátovi Broučci – takže do Brna jsme nakonec s náloží z Akce jeli až minulý víkend…

 6. Jsem ráda, že se ti na Moravě líbilo. Jen jsem si pak musela překontrolovat, jestli jste po těch chumelenicích i v pořádku dojeli. Možná by na tu akci došlo i víc lidí, ale počasí bylo, jaké bylo.

 7. Gratuluju DEDE .
  Muselo to být moc fajn.
  Škoda, že je Brno tak daleko.
  Přišla bych se podívat.
  Kdyby jsi něco takového plánovala v Plzni, dej vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN