MATYLDOVINY: Vánoční výstava v Rybničním zámečku

Na vánoční výstavu v Rybničním zámečku jezdíme už pár let. Pořádá ji Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity, která sídlí v Lednici a pomáhá se starat o zámecký park. Poprvé jsem to vzala jako příležitost se do Rybničního zámečku vůbec podívat – během roku je obvykle zavřený, pokud si ho nepronajmete na nějakou akci. Zámeček je malý roztomilý letohrádek na dvě patra propojená točitým schodištěm a v suterénu obvykle bývá posezení s občerstvením. A dá se tu pronajmout ubytování jako v hotelu, kdybyste potřebovali ubytko 🙂

 

Je odtud nádherný výhled přes rybník a okolí, protože stojí na svahu nad rybníkem. Obvykle člověk dojede k zámečku autem, zaparkuje na štěrkem vysypaném parkovišti nebo u silničky, tedy v podstatě polní cesty. Ne tak letos.

Jelikož v sobotu napadla spousta sněhu a silničáři radili vyjet až v neděli, kdy budou silnice v pořádku, počkali jsme ukázněně na tu neděli. Dálnice v pořádku byla a tam to končilo. Hlavní silnice v dědinách nikdo neprojel, byly plné rozježděného sněhu a kolem lednických rybníků spíš sněhu a ledu. Ani trocha štěrku, když už by se asi nemělo kolem parku solit.

 

 

Po polní cestě jsme dojeli k zámečku. Cesta je na jedno auto a v tom sněhu nikdo neuhne stranou, protože neví, co vedle cesty je. Řidiči ovšem ukázněně čekali, až se cesty uvolní, aby mohli zaparkovat a tam byl druhý problém. Vůbec nebylo poznat, kde končí parkovišťátko, a tak jsme všichni kolemjdoucí pomáhali vytlačit auta zapadlá do okolního sněhu.

 

 

Ovšem v zámečku to byla paráda. Výzdoba z rukou studentů byla na téma kukuřičné šustí. Trochu jsem se bála, aby to nebylo až moc přírodní, ale studenti se s tím poprali zdatně a hezky nakombinovali květiny, šustí, jehličnany i klasické vánoční ozdoby. Samozřejmě že v těchto prostorách je možné se víc rozmáchnout do výšky a přidat na designu, ale s tím se počítá. 🙂

 

 

Ovšem inspiraci bylo možné nabrat i tak a jako výletík na první adventní neděli to bylo moc fajn.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dede: Děkuju Matyldě za pěknou reportáž a hned mám pár otázek: Co se nejvíc líbí vám? Tvoříte někdy z kukuřičného šustí?

A jak jste strávili první adventní neděli? (Také jste někde zapadli?:))

 

Aktualizováno: 3.12.2023 — 19:18

20 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Matyldo, než jsem začala číst, sjela jsem si fotky a u té druhé koukám „jéé to je ze šustí“. No a ono to bylo vybrané téma výzdoby. Jsou to krásné věci – třeba naparádit schodiště musela dát fušku. „Křídla“ za elegantní dámou patří k ní? Nebo je to samostatná paráda na zdi?

  Já mám šustí ráda, mám dost různých kousků, třeba teď na prkně nad krbem ve vedlejším domě po stranách papírového betlému „hrají“ malí andílci ze šustí. Kdysi jsem si ho jen tak z roupů zkusila udělat. V tvrdých deskách jsem lisovala slupky z kukuřice, byly hezky placaté. Jenže jsem asi stejně nepostupovala správně, listy byly až moc suché tvarovat s nimi nešlo, lámaly se. Jó, kdybych byla tenkrát viděla tenhle obrázek misky ze šustí, ta by z těm mých listů udělat šla.

 2. Díky za zprostředkování té nádhery. Opravdu krásné. Já tedy občas nějaký věnec na dveře vyrobím (když už jsem po dvou letech našla pečlivě uloženou tavnou pistoli :-))) ), ale šustí jsem ještě nepoužila. Dobrá inspirace. A letošní adventní věnec jsem koupila v zahradnictví, protože než jsem se dokopala do lesa na větvičky, napadlo tolik sněhu, že to nejde :-)). Na dveře mám od vloni, jen jsem ho poupravila.

  1. Já jsem věnec na stůl taky koupila u zahradníka…. jehličnaté lesy tu jsou nanejvýš borové a jezdit pro větvičky daleko se mi nechtělo.

 3. Vždy jsem nadšena, jaké nápadité kreace nová krev vymyslí. Prostě se nebojí experimentu a opravdu pojali téma velmi zajímavě a ještě zábavně. Až mne mrzí, že to nevidím na vlastní oči. A tak moc děkuji za náhled na tak kouzelnou akci.

 4. Díky za nahlédnutí na dílo šikovných rukou. Mně se líbí věnec na dveřích. Je takový ukázněný, nepřezdobený, elegantní. Oživení šustím té zeleni prospělo.

 5. Krásný výlet i když sníh na silnici a parkovišti tedy taky nemusím. Tady u nás bylo bílo po kolena,takže jsme museli počkat až nás protáhnou. Se psicemi jsem byla akorát na upažení od domu, prostě se nedalo. V sobotu sněžilo,v pátek taky, takže vyřešeno. Výstavka je u nás teď v sobotu s vánoční kavárnou a koledami,chystám se fotit. Tvá nedělní Lednice je moc hezká a poetická, kombinace šustí a zeleně je krásná. Mně se nejvíc líbí ten věnec na dveřích.První adventní neděli jsem byla víceméně zalezlá v pelíšku neb mi jaksi nebylo nejlíp ale už je zase fajn,tak jdu vytvářet domácí hodnoty. 🙂

  1. U nás to sice projel obecní traktůrek, ale jen protáhl a neposypal, čímž vznikla moc hezká ledovka po všech ulicích v dědině….

 6. Matyldo, to je taková krása! díky za zprostředkování, poslalas tím plnou náruč adventní nálady 🙂 všechno se mi líbí, nejvíc asi dáma se splývajícím ozdobným šálem a věnec v růžové…naše neděle byla pohodová, zasněžená a zdobicí…potom jsme zapálili svíčku na adventním věnci, oheň v krbových kamnech a užívali jsme si filmy s konvicí šípkového čaje 🙂

 7. Tak na tohle tvoje hlášení se těším, protože z té krásy prostě přecházejí oči. Nebylas tam i na nějaké výstavě kamélií?
  Trochu jsem se lekla, když jsem četla o šustí – neinspiruje mě, stejně jako slaměné ozdůbky (straka, že:)) Ale tohle nemá chybu. Takovou hvězdu ze šustí, jako je na posledním obrázku, bych i brala 🙂
  Nádherný je stromek a pak ta postava, co má pás květin splývající po šatech. Díky za zprostředkování té krásy!
  My jsme na adventní neděli jeli z Brna domů. Byl to krásný den a slušná cesta, na to, kolik sněhu v sobotu napadlo…

  1. Jo a nedivím se, že jste tahali lidi ze závějí (se čtyřkolkou). Já jsem taky byla v sobotu vděčná za svoje auto, i když v Brně nebyly zrovna závěje 🙂

 8. Matyldo krásné fotografie. Věnce jsou velice zajímavě nakombinované, ale krásné. Moc se mi líbí ten nazdobený stromek.

  Dede na první advent jsem v sobotu i v neděli zapadla do kuchyně 🙂 a pekla cukroví.

  1. Víš, na tom je zajímavé, že v podstatě jsem nafotila celý letohrádek… je to fakt malé 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN