HOST DEDENÍKU – Netopýr budečský: Jak mluví netopýři

Netopýr je zvláštní zvíře. Je to jediný savec schopný aktivního letu, žije desítky let, umí si pozastavit těhotenství a odložit porod na příznivější období a dokáže přežít vzteklinu. A také má zajímavý repertoár řeči těla.

 

Sluch je nejlepším smyslem netopýra. Slouží mu nejen k echolokaci, ale také ke komunikaci. Člověk slyší jen část jeho hlasového repertoáru — zejména hrozbu, nadávání a sociální hlasy, kterými se spolu baví netopýři v koloniích. Aby to nebylo příliš jednoduché, hlasy se liší podle druhu. Dva netopýři různého druhu si tedy příliš nepopovídají.

Obecně si ale netopýr dokáže popovídat s člověkem.

Například hrozba je poměrně pochopitelná. Netopýr má otevřenou tlamku, a kromě zubů ukazuje ještě čelistní žlázy. Podle množství stresu může vřískat, kálet, močit nebo kousat. Některé druhy navíc syčí, prskají a roztahují křídla.

 

Hrozba neboli Velké děsivé zuby

 

Čelistní žlázy můžete zahlédnout také při zívání, které s trochou zkušeností od hrozby rozpoznáte snadno.

Otevřená tlama může taky znamenat strach. Netopýr má pak stažené uši a celkově se krčí. Může taky kousat nebo se pomočit či pokálet. Méně obvyklým a hodně nezvyklým projevem strachu je akineze, kdy netopýr předstírá, že je mrtvolka.

 

Nechtěně roztomilá akineze u netopýra parkového

 

Netopýr zvyklý na lidi či spokojený působí jinak. Pokud vydává slyšitelné zvuky, jsou určeny pro jiné netopýry. Pokud si chce ulevit, zvedne ocásek a někdy přitom udělá několik kroků dozadu, kteréžto gesto je mezidruhově srozumitelné i pro nováčky. Kouše pouze omylem, pokud si váš prst splete se zophobákem. Pokud jemně vibruje, je to zahřívací třes nebo spokojené předení.

Spokojený netopýr se nejen snaží neznečistit sebe na úkor lidí (nebo ostatních netopýrů), ale také se rád čistí. Zvlášť je třeba dát pozornost křídlům. Čistění ve vaší ruce se považuje za nejvyšší projev důvěry.

A ony zvuky, které lidské ucho neslyší? Ty vám může “přeložit” ultrazvukový detektor.

 

Netopýří detektor

 

Převede je do slyšitelných zvuků a ukáže vám frekvenci netopýřího hlasu. Samotná frekvence napoví, o jaký druh jde — různé druhy totiž využívají škálu frekvencí od 20 kHz do 160 kHz (pro srovnání, člověk slyší přibližně v rozsahu 16 Hz až 16 kHz).

Vypadá to hezky jasně a snadno, že?

Samozřejmě je tady háček. Netopýr echolokuje, jen pokud potřebuje někam letět nebo něco ulovit. Některé druhy jsou navíc takzvaní šeptající netopýři, kteří echolokují hlavně pro orientaci, při lovu jsou vražedně tiší a nechají kořist, aby se prozradila sama. Mezi ně patří i netopýři velcí.

V praxi to znamená, že u netopýrů rezavých, kteří echolokují kudy lítají a zvládnou vyšroubovat hlasitost na 150 dB, je třeba chvíli počkat na charakteristické kmitání tlamičky.

Naopak u Marielly se nemusíte dočkat vůbec. Za více než dvouletou předváděcí kariéru echolokovala celých deset sekund. Protože okolo byl lesopark, a co kdyby tam mohla něco ulovit! Kvůli lidem by se neobtěžovala. Vždyť lidé jí dají dobrotu zadarmo a ještě nadšeně.

 

A co vaši miláčci, jsou užvanění nebo tiší jako pěna?

Aktualizováno: 27.11.2023 — 18:56

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc ráda čtu tvoje povídání o netopýrech a dozvídám se nové a strašně zajímavé věci. Děkuju !
  U nás je nejukecanější Líza. Ta okomentuje všechno a i krásně nahlas vrní. Čertinka je tichá kočička, vrní, ale musím se na to hodně zaměřit, abych ji slyšela. Mňouká taky strašně potichu, když něco chce, tak spíš „čumí nahlas“. Kája vrní jak basák, mňouká jak malá kočka a zejména, když něco chce, jídlo, ale i za dveřmi, že chce pustit domů..
  Naši labradoři štěkali nejvíc na povel. Hlídací nebyli a máloco je rozházelo tak, aby štěkli. Náš první pes stř. knírač Dag štěkal velice velmi, když jsme potkali „nepřítele“ a nepřítel byl skoro každý :-)). Doma byl potichu.
  Zaujalo mě kdysi dorozumívání pískomilů. Když byli spolu, byli potichu. Ale když se poprvé Ferdině narodili mladí, oddělili jsme od nich tátu Ferdu, báli jsme se aby jim něco neudělal. Máma s mladými byla ve velkém terárku, táta kousek od nich v malém, neviděli na sebe. A začalo bubnování. Ferdina se vykašlala na mladý a dupala a dupala, Ferda taky dupal a dupal, fakt to znělo jako bubny. Tak dvě hodinky jsme to vydrželi, pak šel Ferda zpátky „domů“. A byl klid. Nic malým neudělal, dokonce s nimi pomáhal, když začali ještě slepí utíkat z pelíšku. Ferdina je drapla za krkem, jako nosí kočka mladé, Ferda je čapnul třeba za nohu a šup do pelíšku.
  Zase jsem se rozkecala, holt ukecaná baba :-))

  1. netopýr obecně vrní potichu, trosku je to slyšet a hlavně cítit na dotek.
   Už jsem ale mela v péči exempláře s výkonným motorkem 🙂

 2. U nás je nejukecanější kocour Darek. V jakoukoliv denní nebo noční dobu. Potom já, pak Ajvinka a MLP, takřka vůbec nemluví….

 3. Prosím, mám dotaz. Čelistní žlázy slouží netopýrům k čemu? Jsou to slinné žlázy? Díky!

 4. teď jsem četla článek na Aktuálně.cz, že se jakýsi netopýr pestrý usalašil na toaletách na Ministerstvu vnitra a syčel na uživatele, takže bylo nutno zavolat ochranáře, kteří si pro létavce přijeli a ubytovali ho v zimovišti 🙂

 5. Tak netopýři umí nadávat pěkně, když se při letu srazí s vašim provázkem na pouštění balónu. Mimochodem, umí i zpátečku. 😀
  Moji mazlíčci tam zpátečku většinou nedávají, držkují mezi 16-20kHz, a to česky. 🙂
  Netopýrko, dík za další super povídání.

 6. Díky za dnešní netopýří povídání a další poučení o těch krásných ,užitečných tvotrech, stále dovedou udivit. 🙂 Dneska asi zkusím akinezi, páč mne všicni doma štvou,kocoura jsem vyhodila za dveře, v noci pořád šustil. Je to má vina, má velká vina,nechala jsem rozkramařeno po Velkém stěhování staré matrace ven a nové dovnitř.Vyhodila jsem ho jemně a ON pak chodil průběžně bušit do dveří,bubnoval jak u Verdunu ale poražena jsem byla já, nakonec jsem povolila a otevřela. Zdravím Marielu! 🙂

 7. Prostě smekám.
  Já to dotáhla jen na kočky, psy, slepice, morčata, křečky… 😀
  Netopýři jsou úžasní. Pozoruji je v létě za šeření, jak kolem nás létají přes zahradu – těch svačinek, co u nás pro ně poletuje 😀
  Děkuji za zajímavé a hlavně laskavé počtení.

  1. Někdy vám do konce létají přímo kolem hlavy 🙂 Chudák netopýr se pak musí o to více snažit s vámi nesrazit 🙂

 8. Od mala miluji netopýry, ale fakt zblízka jsem neměla tu čest
  Jinak, mám kocoura, kterého jsme museli učit příst
  A stále s tím šetří, je to výraz vysoké spokojenosti a důvěry
  Zato umí velmi hlasitě a intenzivně syčet

 9. Jaké typické zvuky vydávají členové naší smečky – dílem už to bylo vyjeveno v Hádankách, tak to shrnu: Nejukecanější je Mia, nejmenší z těch pěti – komentuje vysokými tóny, kudy chodí, i když zrovna nic nechce. Eddie umí krásně příst, ale nemňouká, on píská a kvílí, když něco usilovně chce. Snížkovi II. přezdíváme Nico(Mc Brain), protože jeho vřískání, když se něčeho dožaduje, je velice podobno zpěvu bubeníka IM. umí ovšem krásně a hlasitě příst 🙂 Vincent toho moc nenamluví a přede tiše a hedvábně. považuje za potřebné ohlásit “ jsem tady“, když se konečně uráčí po x volání přijít ze zahrady – hláškou “ Ňa Ťa!“ jediná Pippi je reprezentantem tradiční kočičí mluvy: přede jako motorek, klasicky mňouká a syčí, když je nespokojena. 🙂

 10. Netopýři! moji oblíbení létavci 🙂 Mají pravidelnou trasu nad naší zahradou a taky kolem věže kostela Sv. Jakuba v Kutné Hoře – vždycky je pozorujeme, když se setmí. ještě se mi nezadařilo být u netopýra tak blízko, abych slyšela, jak vydává zvuky, chtěla bych to zažít. jo a zrovna včera jsem si na dobrou noc pustila Batman forever – vždycky mě znova pobaví hláška “ Netopýr není hlodavec, doktorko“ 🙂

  1. Tu hlášku si ani nepamatuju 😀

   Mně se to mimo záchrannou stanici povedlo jen jednou, když jsme jako děti viděly netopýra spadnout ze stromu, rozplácnout se na zádech a spustit ječák, než se mu povedlo se otočit a odletět. 🙂

   1. Dr. Meridian: “ Mohla bych napsat studii o muži, který se obléká jako létající hlodavec.“ Batman: “ Netopýr není hlodavec, doktorko!“ 😀

 11. Milá Netopýrko, jako obvykle jsem se bavila 🙂
  Číst přesněji řeč těla netopýrů asi umějí jen odborníci a nadšenci, jako jsi ty, ale díky tvým článkům, se i my, úplní laici, můžeme aspoň trochu orientovat. Kdybychom našli netopýra v nesnázích, aspoň budeme trochu vědět, co mu asi je a jak s ním zacházet.
  A tohle mě pobavilo „etopýrů rezavých, kteří echolokují kudy lítají“ – upovídaní netopýři! 😀

    1. Bezva: Kdo ještě dorazí?
     Sama ovšem nevím, jestli to stihnu, uvidím.
     Jo a před příchodem do hospůdky vřele doporučuju stavit se v Divadle na provázku, včera a dnes tam mají „vánoční art hrabárnu“ Rudolf Brančovský a Timo. Je možnost se jen kouknout, ale v případě zájmu i něco koupit.

 12. Jak kteří, někteří žvaní strašně a někteří málo. Oriáš jen občas skřípe. Adéla domovnice huláká často a má neuvěřitelné výrazové prostředky- málokdy mňouká, většinou ječí nebo si vrká a pobrukuje. Naopak psice hučí, skučí, hudrají, štěkají, kvílí- ale nikdy jsme je neslyšela výt. Ukecanější je Vanilka, Karamel je naopak důraznější 🙂

 13. Díky Tobě považuji netopýry za celkem snesitelná zvířátka. Ještě jsem osobně neměla tu čest (za tmy venku nebývám), ale až se jednou potkáme, snad to bude v pohodě.

  1. Jak v čem. Kaloni nepotřebuji echolokaci, ovoce zpravidla neutíká 🙂
   Osobně se mi víc libí netopýři.
   Umí kaloni příst?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN