HOST DEDENÍKU – MartinR: Na trojmezí v Poloninách

Když člověk napíše, že v pokročilejším věku objeví v kraji svého rodiště území, kde nikdy nebyl, o kterém v dětství jenom slyšel jako o místě, kde jsou medvědi, vlci a miny z druhé světové války, probudí možná jak čtenářovu fantazii, tak možná i nějakou tu poznámku o ignorantech.

 

Světa, Česka a Slovenska znalý čtenář už tuší – dostáváme se na nejseverovýchodnější cíp Slovenska, do Karpat, kde se potkávají hranice Slovenska, Polska a Ukrajiny, do Polonin. Ty jsou tedy hlavně na Zakarpatské Ukrajině, ale malým kouskem zasahují na Slovensko. Tady vznikl v roce 1997 Národní park Poloniny, druhý nejmladší na Slovensku.

Trasa túry z Nové Sedlice na trojmezí

 

Miny už tam dávno nejsou, zákopy zanesl čas a hlína, medvědi a vlci jsou tam stále a je to jediné místo výskytu zubra hřivnatého. Abych předešel zklamání čtenáře, tak poctivě přiznávám, že nikoho z nich jsem nepotkal. S tím medvědem je to stejné jako všude jinde – všichni vám říkají, ať si dáte pozor, nechodíte mimo značené stezky a děláte trochu hluk.

Sice mi nedoporučovali sprej na medvědy jako v Jackson Hole v Yellowstonu, ale člověk nikdy neví. Zvlášť, když večer před túrou slyší o medvědu, kterého tam lidé viděli a ráno hned za vesnicí najde jasnou stopu v blátě. Cynik ve mně poznamenal, že si tam tu stopu hýčkají místní pro turisty, ale kousek pochyb zůstal.

 

Výškový profil trasy

 

Je to daleko? Je. Z Košic nebo z Popradu asi tři hodiny autem, autobusem se tam dá dostat také, ale je to patrně na hodně hodin s několika přestupy.

Za Humenným směrem na Sninu už jedete v údolích listnatých lesů, ta se za Sninou prohlubují a když po mnoha otočení volantem dorazíte do Nové Sedlice, obce nejblíž k trojmezí, octnete se v prostředí, které na mně udělalo dojem. Obklíčená horami, roztažená údolím směsicí starých chaloupek a nových domů neurážejících očekávání prosté vesnice.

 

Letní sena ve východních Karpatech

 

Dvě hospody. Jedna i s ubytování pro turisty a tedy honosnější, nabízející skvělé kromě jiného skvělé pirohy a neustálý úsměv paní domácí. Od první věty rozhovoru s ní se cítíte jako byste do té vesnice patřili. Podvečerní procházka vesnicí pak poodhalí něco z historie.

 

Dřevěná maketa dřevěného kostelíku svatého Michala

 

Maketa dřevěného kostelíka svatého Michala, původně postaveného v roce 1754, ve velké, leč podživotní velikosti připomíná, že tady stával ještě do sedmdesátých let řeckokatolický dřevěný kostel. V těch sedmdestkách jej rozložili na prvočinitele, odvezli do Humenného do skanzenu a tam zase poskládali.

Pokud tím ti dobří lidé chtěli poukázat na geografickou ztracenost Nové Sedlice, kvůli které se turista musí plahočit mezi vlky a medvědy, tak se jim to moc nepovedlo. Museli by totiž odnést také ten kopec za ním, aby zachovali monumentálnost jeho umístění. Takto sice mají v Humenném dřevěný kostel, ale bez duše. V obci je místo něj pravoslavný Chrám Usnutia Presvätej Bohorodičky.

 

Soudobý Chrám usnutí přesvaté bohorodičky

 

Největší místní atrakcí ale je… Večerníček. Vlastě jeho chaloupka. Na Slovensku je televizní večerníček uváděn krátkým animovaným šotem dědečka, který vychází se světlem a pejskem před chaloupku zapálit večernici, jde přitom kolem stromu, který je podle ročního období patřičně aktualizován.

 

Chaloupka Dědečka Večerníčka…

 

A ta chaloupka má předobraz… v Nové Sedlici. Prý v ní žila rodina s tuším sedmi dětmi, dnes je načančaná, aby vyhověla očekáváním turistů z Bratislavy a Košic, a ti mohli svým ratolestem říct: „Tak vidíš, tu býva deduško Večerníček“. Děti nechají vlétnout mouchu do otevřených úst a pro ty nejmenší se svět pohádek zase o něco přiblíží tomu našemu.

 

… a její předobraz

 

Večer ještě návštěva druhé hospůdky, spíš tedy nalévárny pro místní. Tvrdé lavice, dobré pivo a chlapi kolem stolu, kteří mě nechali přisednout. A to bylo asi tak vše, nerozuměl jsem jim skoro ani slovo. Rusínský jazyk, ač bych mu měl s mým porozuměním ruštině, polštině a trochu i ukrajinštině rozumět, se stal nepřekonatelnou bariérou.

 

Haluška a pirohy

 

Cílem mého pobytu nebyl kupodivu dědoušek Večerníček, ale turistika. Ráno jsem vyrazil po červené Výchokarpatské magistrále směrem na Kremenec, jehož vrchol je tím trojmezím. Cesta vedla v červenci blátivým lesem, podél slovensko-ukrajinské hranice, občas jenom pár metrů od ní.

 

Pozor, jste v rezervaci

 

… a ta je občas divočinou

 

Je na ní potřeba překonat zhruba 800 m výškového rozdílu, ale po 12 kilometrech je člověk v cíli. Hezký sloup vyznačující tři země, které se tady potkávají je sice na rozlehlém paloučku, akorát člověk má chuť s Cimrmanem zvolat: „Dobyt! No teda, nic moc“.

 

Slovensko – ukrajinská hranice

 

Abych to vysvětlil – všude kolem trojmezí, které JE na kopci, jsou husté lesy. Tedy jediná možnost rozhlédnout se je vylézt jako Jeníček na některý ze stromů a kochat se. Nebo… podívat se do mapy a zjistit, že ne příliš daleko odtud je, již v Polsku, jiný vrchol, Wielka Rawka, vysoký 1304 metrů. Aby člověk poznal, že to je to správné místo, stačí využít výhod Schenghenu, popojít pár set metrů a otevře se výhled s příslibem.

 

Trojmezí Slovenska, Polska a Ukrajiny

 

Pak stačí pouze sejít nějakých sto výškových metrů, dvě stě vyšlapat, uvědomit si, že to samé půdu zpátky a šup – jsme na výhledu, na který se hodí snad jenom to americké WOW! Nekonečný výhled na Zakarpatskou Ukrajinu a její poloniny, na Slovenské Karpaty a polské nížiny v dáli. A neodbytné myšlenky na to, co za hrůzy se dějí na východě té krásné země přede mnou.

 

Pohled z Wielke Rawky na Slovenské Karpaty

 

Cesta zpátky vede po slovensko-polské hranici bukovým lesem s minimálními výhledy, zato v tichém osamocení, bez turistů. Chtělo by se pokračovat až na Jarabiu skalu, ale pro dnešek stačí, scházím do údolí dlouhou lesní cestou.

 

… a na Zakarpatskou Ukrajinu

 

Okruh (viz nahoře mapa) měří zhruba 24 kilometrů, vede kolem staré železnice, kterou si vzala příroda, divočinou bukových (pra)lesů, blátem a úzkými stezkami a pokud chcete strávit den v tichu, samotě a krásné přírodě, je to to pravé místo. Snad také nepotkáte medvěda. Poradím: na každém desátém kroku cinkněte hůlkama o sebe. Možná to medvěda nezažene, ale alespoň budete (možná) klidnější 🙂

 

Dede: Děkuju Martinovi za pěkné vyprávění o ne moc známém kraji:))

Mám hned dvě otázky – ta první zní: Byli jste někdy na Poloninách? A ta druhá: je v kraji, kde žijete nebo jste žili, nějaké místo, kam se ne a ne dostat? 🙂

 

 

Aktualizováno: 27.11.2023 — 07:57

63 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Martine, máš stejně toulavé boty jako Zana a Franta, jen chodíš trochu dále a cestám nechybí adrenalin. Tahle místa vůbec neznám, moc ráda jsem na tak krásná místa nakoukla alespoň skrz článek – díky. Ale musela jsem se zasmát tomuhle: „Pak stačí pouze sejít nějakých sto výškových metrů, dvě stě vyšlapat, uvědomit si, že to samé půdu zpátky a šup…“ ale ta štrapáce jasně stála za to „WOW“.
  Později kouknu na net, jestli najdu ukázku slovenského Večerníčka, vypadá to moc hezky. Je jeho chaloupka-předobraz skutečná (tedy velikostí), nebo také maketa původní? Když totiž za ní vidím maketu kostelíka, tak si nedovedu představit, že v ní žila rodina se sedmi dětmi. Kostelík je krásný, a líbí se mi, že malou kopii postavili (čí to byl nápad – místních?), když už jim původní z místa rozebrali a odnesli. Mnohem lepší, než jen stroná cedule : „tady kdysi stával“

  K Dedině otázce. Jsem na tom jako Olčava, vyrostla jsem v Praze (Žitná a později Zahradní Město), ale bylo (a je) spousta koutů, které jsem neznala a nikdy tam nebyla. Ale díky mému muži, který chtěl Prahu co nejvíce poznat (hlavně po revoluci jsme tam celých 6 let z Bavorska jezdili každý druhý víkend), jsem konečně i já zašla do částí a koutů mne do té doby neznámých.

  1. Mám podezření, že ten domek trošku do podoby večerníčkové upravili při přestavbě 😉

 2. Dobrá reportáž a hezké fotky. 🙂 Tím směrem moc nejezdím, leda k zákazníkovi do Košic jednou za čas.

  Ono se vždy najde něco kousek za humny, kde jsem ještě nebyl. Typicky pravidelně jsme chodili pod Velkou a Malou Javořinou na hřiby, ale nahoře jsem zatím ještě nebyl. 🙂

 3. Úžasné, díky. Tohle by se mi líbilo. Jenomže je to ukrutně daleko, zejména pro bezautové. Tak asi halt vyrazíme někam jinam.
  Mám-li vzít za měřítko stolní kalendáře s „52 nejhezčími výlety v tuzemsku“, tak jsme asi byli skoro všude 😉
  Kdepak, tolik hezkých míst jsme ještě neviděli.

  1. Tak dojet se tam dá asi nejlépe z Humenneho, kam jezdí snad ještě stále vlak z Prahy, ale nejsem si jist.

  1. No a o Nové Sedlici jsem se prvně dočetla u pana Turnera, je to přírodovědec a jako malý kluk zrovna do těch míst jezdíval s tatínkem a jeho svérázným kamarádem na sběr brouků.
   Celé se to dá najít na blog.idnes.cz, tady: https://turnerjiri.blog.idnes.cz/?us=82764&strana=2 – nejstarší článek je úplně dole. Je to hodně zábavné a docela poučné, o té Nové Sedlici a jejích obyvatelích se tam píše docela dost, tak kdybyste měli někdo čas…

   1. No a pokud jde o mě a poloniny – na těch ukrajinských nebo východoslovenských jsem nikdy nebyla.
    Jak jste tady zmiňovaly/i Bílé Karpaty, tam jsme jednu dobu jezdili docela dost, ke kamarádům, měli tam opravenou bývalou turistickou chatu, prochozené trošku jsme to měli, ale už jsme tam od Covidu nebyli.
    Něco jako poloniny jsem zažila na nejjižnějším a zároveň nejzápadnějším výběžku karpatského oblouku v Rumunsku. To pohoří se jmenuje Apuseni (resp. Munitili Apuseni, tj. Západní hory; česku se tomu říká Apuseny), je to tam moc pěkné, taková hodně velká Pálava. Krasové/vápencové kopce, vylezete do cca 1500 m.n.m. a tam velká plošina, na které se pasou ovce (někdy i krávy, fakt nekecám). Jak tam lezou, netuším, na jaře je tam zaženou, na podzim vyzvednou a svedou dolů do vesnice. V zimě je tam prý běžně 1,5 metru sněhu a i ti vlci a medvědi. Ale je tam fakt krásně. Naštěstí to nikdo moc nezná, tak tam moc turistů nejezdí, je to tam takové nedotčené. Elektřinu tam zavedli někdy v letech 2005-2008, předtím jeli jen na petrolejky.

     1. Je tam docela složitá doprava. I když je to ne zas tak daleko od maďarských hranic, musí se zajet do vnitrozemí do Cluje-Napocy, pak do Turdy a pak zas zpátky západním směrem. Neexistují (teda před pár lety neexistovaly) prakticky žádné podrobnější mapy, ale zabloudit se tam, myslím, moc nedá.

      1. Pro případné hledání jsou záchytnými body vesničky Posaga de Sus, Posaga de Jos, Orasti, Cortesti, Incesti a Sagagea, v okolí je několik pěkných hřebenovek, pěkný kopec je např. Scarita, tzv. „hora s dírou“.

 4. Díky za dnešní putování. Ano, ukrajinské poloniny znám,byla jsem tam před lety v rámci přeshraniční pomoci. Prošli a projeli jsme je, úžasný zážitek. Občas se v mysli toulám po těch mistech. Dost mne totiž zasáhla. Taky jsem tam měla nehynoucí zážitek jízdy po poloninách na náklaďáku zvaný ZIl,nafta umístěna zvenku na kapotě a hadičkou do motoru. Byli jsme otlučení jak bramory.Jenže ta nádhera kolem byla nej a modřiny se zahojily.V těch slovenských jsem nebyla, jen ve Slovenském ráji a v Tatrách.Ovšem, že jsem si slibovala Bílé Karpaty, no,jo,no.Kdo můžete neodkládejte to a jeďte.

  1. A ten ZIL jel v kolejích prašné cesty po nápravu hluboko, předpokládám ? :-). Je to nádherný kraj, už se těším, že se tam bude jezdit ne se sanitkami a zbraněmi, ale na turistiku a budeme tam nechávat nějaké turistické útraty ať se domácím vede lépe.

   1. Jo, po nápravu, další ho jistil, občas jsme museli vyskočit a aftomobil byl vytažen, nástup zpátky po desce,prostě savětskaja mašina nezná bratra ni sestry.:-)

 5. Martine dík, hezké povídání, fotky nádhera. Jak jinak, nikdy jsem tam nebyla a tuším, že už asi nebudu :-). My sice byli párkrát na Slovensku na dovolené, ale až tam ne. MLP má nějaké vzdálené příbuzné v Prešově, tak kromě Vys, Tater a Slovenského ráje jsme dojeli až tam. Už je to dávno…
  Svůj rodný kraj – Žatecko a České středohoří mám prochozené opravdu hodně, i Mostecko až ke Krušným horám znám docela důvěrně :-). Ale mám rezervy – vlastně moc neznám Moravu. Budu s tím muset něco udělat, dokud mi to ještě jakž takž chodí 🙂

 6. Kraj který neznám a nikdy nepoznám, ale poznala jsem několik lidí zakarpatského původu, kteří kdysi studovali v Praze. Lidé družní, ale s těžkou duší. Neskončili dobře, bohužel. U nich jsem také ochutnala omaštěné pirohy plněné bramborama, zamíchanýma s osmaženou cibulkou a zapíjenými kyselým mlékem. Lahoda, ale když jsem to zkusila sama, nebylo to ono. Asi jsem neznala čarovná slůvka 🙂 .
  Máš hezké fotky a mne nejvíc zaujaly oba kostelíky.

  1. Jano, ty pirohy jsi popsala tak věrně, že by ze mě Pavlov měl radost :-). Lidé družní a s těžkou duší je velmi výstižné.

 7. Krásný kraj, krásné fotky, kdybych byla mladší a pohyblivější, hned bych se tam vypravila. Vždycky, když slyším/čtu Poloniny, naskočí mi Ivanko z polonin.
  Žiju v Praze, narodila jsem se v Praze a tak strašně málo ji znám. A je spousta míst (v Praze), kam se ne a ne dostat. Kdoví, jestli aspoň kousek stačím ještě objevit.

  1. Já když slyším Poloniny, tak mi naskočí Karel Čapek a Povídky z druhé kapsy, Balada o Juraji Čupovi.

 8. Martine, jedním dechem!!! Kdysi dávno, jsem se snažila jako dorostenka, přemluvit rodiče, když jsme byli na právě napuštěné Šíravě, abychom se do kraje Rusínů, vlků a medvědů vypravili. Zubr tam ještě nebyl, ten se vyskytoval jenom v Bielovezskem parku. Samozřejmě, že jsem neuspěla. A to jsem netušila o jaké nádherné lesy jsem přišla. Je fakt, že tenkrát, za totáče to bylo asi opravdu jiné.
  A tak moc, moc děkuji za zprostředkování tak nádherné přírody a za hezký, vtipně napsané povídání.

  1. ano, bylo to tenkrát vzdálené, divoké, takuplné a pravděpodobně taky trochu nebezpečné

 9. OZNÁMENÍ 🙂
  Zítra budu i s Alžbětou a drakem v šest odpoledne v kavárně a vinotéce Naturel 🙂

  Lipová 11, Praha 2 (mezi Karlákem a Pavlákem, odbočka vpravo kousek od Štěpánské, která jde vlevo:))

  Kdo má chuť si přijít popovídat, o knížce nebo i jen tak, je vítán 🙂

 10. Páni, Martine, zůstala jsem zírat. Ne proto, že bych o Poloninách nic nevěděla, ale právě proto,že jsem se nedávno docela hrabala jejich historií a procházela je aspoň na mapách, když už jsem se tam zatím ještě nedostala. A proč? Protože se snažíme dát dohromady rodinnou historii jak moji, tak mého muže. A jeho otec pocházel ze Slovenska, z malé vesnice Hosťovce u Zlatých Moravců. A jak jsme tak procházeli kde co, moje dcera našla úmrtní list jednoho jeho příbuzného. Jmenoval se Jakub, byl vojín bývalého honvédského pěšího pluku č. 14, narozen roku 1892 ve Slepčanech, okr. Zlaté Moravce, zemřel 7.4.1915 na vrchu Bukovec u Runiny. Označení hřbitova: Na bojišti.
  Našla jsem si informace o bitvě u Bukovce, zjitila jsem, že boje v bukovských horách skončily koncem dubna 1915. Je to drsné čtení, pokud by měl někdo zájem, tady jsou dva odkazy.

  https://retrospektiva.eu/runina-v-plamenoch-a-ruinach-1915/
  https://www.treking.cz/archiv/velka-valka-v-karpatech.htm

  Máme v plánu se tam někdy podívat, ale netušíme, kdy, jestli příští rok nebo někdy později. Ráda bych ta místa viděla.

  Tady u nás poblíž nemám pořádně prozkoumané Chřibské vrchy, tam jsem byla jen dvakrát a prošla si jen malý kousek. Ale co se týče republiky, totálně neznám západní hranici – Chebsko, Karlovarsko… strašně moc bych chtěla do Bečova nad Teplou podívat se na maurský relikviář. Snad přijde doba, kdy to všechno projedeme, teď z rodinných důvodů jsme víceméně přikováni doma.
  Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala 😀

  1. Pátrání po rodinné historii je často kombinace poznání s dobrodružstvím 🙂 Díky za odkazy, vypadá to moc zajímavě.

  2. Ten Bečov nad Teplou vřele doporučuju, opravdu to stojí za to. I Cheb je krásné město, o lázeňském trojúhelníku ani nemluvím.

   1. no jo, ale od nás je to minimálně na víkend, ne-li prodloužený, a to teď holt nejde. Ale určitě tam jednou dojedu, jen jak to trochu půjde.

 11. Krajina, co doslovně bere dech a Tvoje vyprávění je skvělé… ne, tak daleko jsem dosud nebyla – byla jsem v Nízkých Tatrách, ve Vysokých Tatrách, David má zákazníka v Košicích…. Poloniny neznám a ráda jsem si početla a pokoukala 🙂

  1. Východní Slovensko má podobných skvostů několik – Slovenský ráj, Vihorlat s Mořským okem,… Košice jsou podle mě druhým nejhezčím městem na Slovensku. Ne, první není Bratislava, ale Banská Štiavnica 🙂

 12. No teda, Východní Karpaty s medvědy a vlky – moc hezké povídání a fotky!

  Jsem na tom jako Matylda – do Bílých Karpat se ne a ne dostat. Kdysi tam byla Terka na koňském táboře a my tam chtěli strávit pár dnů též, jenže si Jeník zrovna zlomil ruku a tak jsme zůstali doma. Od té doby si často říkám (když hledím z Vrbice do kraje na jejich vlnění), že bychom tam měli vyrazit – kopečky tak akorát pro nás. Snad se nám to někdy podaří…

 13. Tohle místo mne někdy láká, já mám prohozené jen ty ukrajinské Poloniny, které nejsou zarostlé, takže tam se člověk kochá pořád (a taky je vystaven větru, dešti a slunci). Celkově mne tam hrozně myšlenkově zaměstnává ta hranice. Byl jsem několikrát na té ukrajinské straně toho kopce a dál podél hranice s Polskem. Pásmo, kam se nesmí už začíná dál od hranice, pohraničníci tam kontrolují doklady a Ukrajinci na tohle trojmezí mohou vylézt jen s permitem, který trvá vyřídit neznámo jak dlouho. Dál na sever nad Užokem se po Poslkém příhraničím hřebeni chodí organizované treky, také s permitem od úřadů v Mukačevu tuším. Nejhorší na tom je, jak ta hranice ty lidi rozdělila. Už z fotek je vidět, že Nová Sedlica vypadá podobně jako obce na ukrajinské straně. Užocký kostelík je třeba podobný tomu sv.Michalovi. Navíc v Užhorodu i Bereznem najdete turistické mapy zobrazující značené cesty přes ty lesy jako když tam žádná hranice není. Snad časem dojde k propojení, zrovna o Nova Sedlica – Stuzhytsia se hovořilo, že by tam pěší přechod jednou mohl být, ale zas válka…

  1. Já věřím tomu, že ta hranice bude brzo prostupná alespoň v malém příhraničním styku. Je to hrozná škoda, že nejde ze Slovcenské strany sejít do údolí na Ukrajině.

   1. Ani nejde jít po Polském hřebeni až k prameni Sanu, což je škoda. Krom politických důvodů tam ještě tlačí ochranáři, protože se tam samozřejmě daří vlkům, rysům apod.

 14. Popravdě jsem byla ráda, že žádného medvěda opět nepotkal:)) Každopádně to byl výlet podle jeho gusta.
  Pokud jde o náš kraj, tak nemáme prochozené Orlické hory. Občas jimi projíždíme, nějaký čas jsme před lety jezdili do Hrádku, ale jinak nic moc. Když ony nás vždycky stáhnou Krkonoše!

  1. možná by Tě Orlické hory úplně nechytily za srdce… jsou jiné než Jizerky a Krkonoše… jiný vzduch, jiná nálada. je tam taky hezky, o to nic. naše srdcovka jsou jasně Krkonoše a rozmezí Jizerek a Krkonoš…

 15. Děkuji za krásné vyprávění i fotky. Na slovenský večerníček jsem se jako malá pravidelně dívala a moc se mi tehdy líbil dědeček, pejsek i jeho chaloupka.

 16. Poloniny jsou místo, kam bych se ráda podívala, ale je to fakt daleko- když se vzpomenu na tu nekonečnou jízdu z Brna do Košic…
  Jinak u nás moc neznám Bílé Karpaty. Vždycky tudy jen projedeme….

  1. Tam je to krásné, a člověk vyjede vysoko I autem, takže se dají dělat kochací výhledy i bez velkého šlapání. Docela se tam i odkazuje dílo Žitkovske bohyně, tam je to nejhezčí

   1. ano, tam už je místy kraj, kde lišky a převaděči dávají dobrou noc, jak říká náš kamarád rodem ze Starého Hrozenkova 🙂 to je tam, kde „když se chlapi poperou, tak jenom nožem a nebo sekerou“ 🙂 je tam ovšem krásně…

  2. Z Brna do Košic to už je hodně po dálnici a pokud se člověk netrefí do plného provozu pod Strečnem… Jinak z Košic jenom na ukrajinskou hranici je to ještě dvě hodiny jízdy.

   1. Ehm, pod Strečnem existuje ještě nějaký jiný než plný provoz? Jezdíme tudy ke Katce do Liptovského Mikuláše a je celkem jedno, která je hodina, horor je to vždycky.

 17. Zajímavý článek a krásné fotografie.
  Já v našem kraji, přiznám se, to moc neznám směrem na Rokycansko.
  Ostatní části kraje jsem tu a tam navštívila.
  Některé více jako Domažlicko, kde jsem studovala.
  Na severu na Plasku máme chatu a na Plzni jihu má chatu zase švagrová se švagrem.
  Lázeňský trojúhelník máme procestován.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN