HOST DEDENÍKU – Mamut: Na slovíčko s květinou (3) – Adventní svícení

Čas letí jako bláznivý a než se jeden otočí, léto je pryč a podzim v podstatě už taky. Brzké stmívání a chladné počasí nám zvěstují, že se blíží čas adventní, čas rozjímání. Pro dnešní povídání jsem tedy nepozvala žádnou květinovou krásku, ale trochu větší rostliny – jehličiny, které nám pomohou zpříjemnit období krátících se dní a dlouhých večerů.

 

Rozsvícená světýlka na stromcích a domech prosvětlují tmavé ulice, dveře domů zdobí věnce a domovy se odívají sváteční výzdobou.

Povídání o křesťanských tradicích nechám na povolanějších (to víte, já jsem tak trošku rebel ) a dnes si povíme, jak si vyrobit a vyzdobit adventní věnec.

Co budeme potřebovat:

 • Podložku – polystyrenovou nebo slaměnou
 • Cívkový drát
 • Folii na obalení podložky
 • Chvojí – pro použití v bytě takové, které neopadá – thuja, cypřišek, jalovec, jedle
 • Nářadí – zahradnické nůžky, kleště, nůžky, tavnou pistoli
 • Svíčky
 • Podklady pod svíčky s bodcem (není nic horšího, než vášnivě vzplanutý věnec)
 • Stuhy a další přízdoby – baňky, hvězdy, dekorace
 • Sušené ovoce, slaměné ozdoby

 

01 Příprava na podklad

 

Postup práce pro zhotovení těla věnce:

Nejprve si obalíme podložku folií. Pomůže nám začistit podložku a u polystyrenové nám ji ochrání před proříznutím drátem při utahování.

02 Obalíme podklad folií

 

Připravíme si chvojí – postupně odstříháváme větvičky v délce 8–12 cm a děláme si dvě hromádky: kratší větvičky do středu věnce, delší větvičky na bok a vrch těla věnce.
Při stříhání dáváme pozor, abychom střihli vždy jen hlavní stonek, a ne přes jehličí (nevypadá to hezky a věnec působí jako okousaný)

 

03 Nastříháme větvičky jehličin

 

04 Správně střižená větvička

 

05 Chybně střižená větvička – přes jehlice

 

Vpíchneme drát do těla podkladu a dvakrát obtočíme, aby se uchytil.

06 Ukotvení cívky s drátem

 

Vezmeme si hrstku delších větviček a přiložíme k podložce a dvakrát obtočíme drátem. Poté si vezmeme hrstku kratších větviček a přiložíme k vnitřnímu kruhu podložky a opět obtočíme drátem. Znovu přiložíme delší větvičky z vnějšího boku a nakonec na horní část a obtočíme drátem a opatrně utáhneme.

07 Vázání těla věnce

 

08 Vázání těla věnce

 

Aby se nám věnec pravidelně tvaroval a tzv. necouval, na vnější obvod přikládáme řady větviček vždy dvakrát po sobě a do vnitřního kruhu a na horní hřbet jednou: 2x – 1x – 1x.
U pokládání větviček dbáme, aby se překládaly „stopkami“ cca 2-3 cm přes poslední řadu. Tak se nám budou pěkně posouvat a vrcholky budou tvořit nadýchané vějířky.

09 První řadu si stáhneme gumičkou

 

Když se po obvodu přiblížíme ke konci podložky, opatrně si nadzvedneme první řadu chvojí a stáhneme gumičkou. Tak pod první řadu pěkně založíme poslední řadu větviček a zatáhneme drátem, který přetáhneme na rubovou stranu.

 

Uvolníme první řasu chvojí z gumičky a rozprostřeme přes poslední, aby se zapojily.

Věnec otočíme naruby, odštípneme drát a zapíchneme jej do podložky – proti rozmotání věnce.

11 Nakonec drát uštípneme a zasuneme do podložky

 

Hotové tělo věnce zkontrolujeme, případnou vynechanou mezírku vyplníme větvičkou chvojí a můžeme zdobit.

 

12 Hotový podklad

 

Zdobení záleží už jen a jen na tom, kam věnec chceme umístit a jaký styl se nám líbí.

 

Zdobení – chaos, ale výběr

 

 

Věnce na stůl:

Věnce na stůl zdobíme čtyřmi svícemi – 4 neděle do Vánoc.

Rozestavení svíček můžeme zvolit klasicky do kříže 1-1-1-1, ve dvojicích naproti sobě 2-2, postavení jedna svíce proti třem 1-3 nebo všechny čtyři svíce na jednu stranu věnce.

 

Postavení svíček na věnci

 

V některých případech – církevní výzdoby či velké aranže – se používá i 24 svic, za každý den jednu svíci.

Následně si věnec dozdobíme stuhami, baňkami, hvězdami, sušeným ovocem – jablky, pomeranči, umělými šípky, šištičkami, skořápkami ořechů, slaměnými dekoracemi, …
Výzdobu věnce si volíme podle stylu, kde bude věnec umístěný a jak se nám bude líbit.

 

Zdobení s Johánkem

 

Zdobení s Johánkem 2

 

Zdobení s Johánkem 3

 

Adventní věnec klasický

 

Adventní věnec klasický

 

Adventní věnec klasický

 

Adventní věnec klasický – slaměné ozdoby

 

Adventní věnec klasický – svíčky na jedné straně

 

Adventní věnec netradiční

 

 

Věnec na dveře:

Věnce na dveře můžeme zdobit stejně jako věnec na stůl, ale bez svíček (to by nám krásně kapal vosk na podlahu ).

 

Adventní věnec na dveře

 

Adventní věnec na dveře z křídlatky

 

Adventní věnec na dveře

 

 

Štoly:

Štoly jsou vlastně takové natažené vánočky ze chvojí anebo můžeme použít vhodnou podložku.

Pokud nemáme místo na věnec ani štolu, můžeme si zhotovit jednoduchou vazbu z chvojí a svíčky si položit na talířek. Jen si musíme dávat pozor, aby nám zapálené svíčky neroztavily ty okolní.

 

Adventní štola klasická

 

Adventní štola na kostře

 

 

 

Adventní svícen

 

Netradiční adventní svícení

 

A teď chutě do toho.
Přeji vám krásný čas vánočních příprav a rozjímání.

 

Poznámka na závěr: přiložené fotografie většiny věnečků nejsou žádná aranžérská veledíla, ale věnce, které si v rámci Baňkobraní zhotovovaly moje kamarádky, takže se není čeho bát.

Ať se dílo vydaří 🙂

 

Dede: Děkuju moc našemu Mamutkovi za další pedagogicky vedený výlet do světa tvoření 🙂

A zrovna se ptám – míváte doma vánoční dekorace jakéhokoliv tvaru a umístění? Který tvar máte nejradši? A co barva svíček? Sázíte stále na stejnou, nebo je s každým rokem střídáte? Který z předvedených věnců vás inspiruje?

Pojďme si povídat o vánočním zdobení…

Aktualizováno: 19.11.2023 — 20:02

46 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Věnce, věnce, ale potřebuju něco ke dveřím. Loni jsem měla stromeček umělák a malou porcelánovou panenku, letos zvažuju, že vezmu některou větší z dob sbírky panenek všelikeré kvality, vyrobím jí zimní obleček a půjde ke dveřím na ulici- ta malá se loni neztratila, tak ta větší to snad taky zvládne… akorát nevím, kde vezmu větve na stromek? Ta tůje není nic moc, zato mám panašovanou cesmínu, co roste jak šílená. Něco musím vymyslet!

  1. Panenky, lucerny, věnečky, štoly 🙂
   Cokoli co udělá radost.
   Mám ráda čekání na Ježíška, protože všechno je takové sváteční.

 2. Jůů, Mamutku, ty máš nového kocourka 🙂

  Na vstupní dveře jsem si dělávala „věnec“ do plastového držáčku – kuželík s otvory v několika řadách. Ovšem to bylo v dobách smíchovské zahrady, kde byly k dispozici větve tújí, tisů, jedle, několika druhů jalovců a skalník vrbolistý, jehož červené plody neopadávají. Další veliký do druhého držáčku na velké šikmé okno do sklepa (tudy se sypalo uhlí).
  V Modřanech mám smůlu, nevím o zdroji vhodných větviček. Časem mi na zahradě určitě něco naroste. I ta jedle…

  Doma mám jednak „štolu“ kdysi jsem ji dostala od malého synovce – dlouhý hranol dřeva s vyvrtanými otvory na čtyři svíčky. Hranol dostal vánoční mašli, červené svíčky takové malé ozdobné vánoční věnečky a bylo hotovo. Ten máme v patře, v místnosti, kde sedáváme večer.

  Na jídelní stůl dávám plochou keramickou mísu (cca 20 – 25 cm), kdysi ji dotvořila výtvarně nadaná karamádka na keramice. Nějaký pozůstatek tvorby dětí krásně naglazovala do modrých tónů s tmavě červenou. Do mísy postavím čtveřici různě vysokých svící, položím pár jedlových větviček mezi ně a také je hotovo. V kočičí domácnosti je člověk opatrný.

  Moc děkuji za podrobný postup, jak na adventní věnec.
  Určitě to zkusím, alespoň něco malého. Jen co najdu zdroj větviček.

  Ovšem zálibně jsem se dívala na kroucené vrby u plotu. Potřebují prořezat… Tak jsem si říkala, z tenčích větviček umotat věnec a nějak ozdobit. Jen co ty vrby shodí listí…

  1. Děkuji Jajko.
   A skutečně i věneček z proutí protkaný kouskem neopadavé zelené větvičky pěkně poslouží.
   Přeji dobrý lov na větvičky a krásné dílo 🙂

 3. Velmi hezké adventní vazby. Věnec nebo štolu páchám každý rok. Obrovský cypřiš je na zahradě, větve jedlí nosím z lesa. Krabice plná serepetiček čeká v komoře. Letos jsem koupila svíčky bílé.

  1. To mne těší.
   Je to prostě ještě víc uspokojující pocit, když si člověk udělá své.
   Já letos vyrobila proutěný stromeček. Až přijde čas, koukne na vás i na Dedeníku 🙂

 4. všechny jsou krásné, Mamutku, díky za jejich předvedení 🙂 My neexperimentujme – je spousta šikovnějších autorů a tak si každý rok vesele objednáváme věnce na dveře pro nás i sousedy: poslední dobou vyhrává dílna U tří ještěrek. adventní věnec na stůl máme letitý proutěný se špicholci na svíčky, ten vždycky dozdobujeme podle momentální nálady 🙂

  1. Je krásné, že myslíte na ty, kteří umí.
   Nejdůležitější je nakonec pohodová atmosféra 🙂

 5. Mamutku, díky za osvěžení mých bývalých mých návyků a dovedností. Věnce jsem dělávala z ledačeho, dokonce i z buráku nalepovaných tavnou pistolí na korpus, vydržel dlouho. V poslední době využívám mé universální věnce, dobře uložené, včetně korpusu, akorát tento je pod postelí a požád nějak šustí s kocourem, budu se muset na to podívat,stejně hodlám před víkendem postel vymést. 🙂

 6. A mně se líbí všecky 🙂 . Jinak na adventní věnce moc nejsem, ale dávám věnec na dveře (většinou den před Štědrým dnem, protože nejsou lidi a čas), který mi vydrží někdy až do Hromnic 🙂 . Takže za mne ty závěsné, moc se mi líbí z křídlatky, akorát nevím, co to je. A adventní svíčky v pohárech jsou úžasná dekorace.

  P.s. možná bych se letos hecla a udělala nějaký věnce našim na hrob – díky mé neumětelosti by tam mohl vydržet dýl, než svítící andělíček, který byl sice hrozný kýč 🙂 a my ho tam dali spíš jako vtip mamce pro radost (vloni dostala strašidelnou svítící dýni), ale někomu se tuze zalíbil…

   1. jeden drobný výrobce čajové keramiky před pár lety vyrobil sadu, glazovanou popelem z křídlatky. bylo to velice zajímavé na pohled.

   2. křídlatka je pěkný prevít, té se nedá jen tak zbavit i za dvacet let se sem tam ukazuje výhonek

 7. Popis práce přesný, výsledek výborný, nic pro mne. Jsem netrpělivá, ne moc šikovná, určitě bych si do věnce umotala kus svetru, věnec by byl šišatý, pro mne žádné zadostiučinění. Tak se uchyluji k věnci z umělého brusinkového listí i s brusinkami, doprostřed zasadím silnou svíci na které jsou ty čtyři neděle vyznačeny a postupně je upaluji. Na dveře mám slaměný věnec, protkaný červenou mašlí, na horní straně pugétek z ozdobiček a dobrý! Múza ručních prací mě bohužel nepolíbila 🙂 .

  1. Taky mám jeden slaměný universální, něco tam vždycky píchnu a je to. 🙂 Mám ho v patře na dveřích svého vigvamu.

   1. Takhle využívám džínový od Matyldy, který jsem kdysi vydražila… tím nenápadně upozorňuju na Akci, která právě probíhá.

  2. Je fajn, že člověk ví. Tak máš své věnce správně rozvržené 🙂
   A tady se můžeš pokochat.
   Svetr taky každý neumí 🙂

 8. Já se zrovna chystám tvořit, jen se musím dokopat dojít do lesa nebo někam na větvičky. Už mám představu, ale moc děkuju za další inspiraci.

 9. Mamutku, když jsem to četla, měla jsem rovnou chuť něco zkusit umotat! Jenže na domě mám nádhernej koupenej (na proutěném základě, v celku stříbřitý s modrým) – prostě jsem neodolala, když jsem ho viděla.
  Vzhledem ke své fóbii ze zapálených svíček nemám nikdy klasický věnec, ale svíčky dám na nádherný tác z těžkého barveného hutního skla. Kolem trošku ozdob a jedem 🙂

  1. Já dostala před pár lety tu kostru na štolu – drát, proutí, bílý pedig.
   Tak asi 4 roky jsem ji různě oblepovala a dekorovala.
   Ketos bude královský návrat adventního věnce na náš stůl 🙂

 10. Jo a k otázkám- mám ráda věnce a preferuju ty, co mají kovovou podložku pod svíčkami- už jsem hasila 🙂 Klasika červená a zlatá nebo bílá a zlatá…

  1. Kovové podložky jsou nezbytné – souhlasím.
   Švagrová kdysi mávla rukou „drahé“ a pak měli z konferenčního stolu táborák.

 11. Asi nebudu tvořit, ale zaskočím k místnímu zahradníkovi a podpořím jeho živnost, protože je to můj oblíbený zahradník a jeho žena na obecním úřadu mi už taky mockrát pomohla. Tak čekám, až vyloží svá díla a buď bude prodávat, nebo to bude jako mimosezónní prodej- vyrobil si ze vchodu do garáže samoobsluhu s kasičkou a napsaným číslem účtu na dveřích. A prý jsou lidi poctiví…

  1. To je nádherné, když je ta možnost.
   Mě trošku nazvedávají trhovci, když vidím odbytou právi, jen pár zdobení a 400,-
   Jenže lidi jsou rádi, že něco mají.
   Pozdravuj pana zahradníka.

   1. 400,-? Mamutku, jsi z levného kraje, věnce v nákupácích a ve městech jdou málokdy pod tisícovku 🙂

    1. máš pravdu,proto si je dělám sama..včera jsem byla v Tedi, těch vánočních serepetiček za 30,- tam mají neúrekom…a tak budou svícny na hroby a něco ke vchodovým dveřím a štola na stůl….
     a svíčky- letos tam nebudou válce, ale hudba andělská (andělíčci s nástroji).. a tohle všechno s chvojím z lesa a trochou práce, mne to bratru vyšlo na 240 korun…

     1. Jana většínou dělala kolem dvou stovek i vázané dušičkové na hrob, z přírodnin. A ještě se to někomu zdálo drahé tak už nikomu nic, jen pro rodinu.

    2. to naše Jana dělala jedné známé adv. věnec. Jenže nevěděla, že si ho pověsí pod lustr a tam paní zapálí svíčky…. Nic snad neshořelo, jen značné očoudilo- No, věnec byl na přání. 🙁

 12. P.S.: Mamut, Johánek? Vás je doma víc? Je to fešák.

  P.P.S.: Dede, máš krásnou podkladovou fotografii. Už letošní sníh?

  1. Jo, je to letošní – a kdybys ji viděla celou! Martin vzal Rexe do Krkonoš, šli si obejít Kotel (s nadějí, že to zvíře trochu unaví:)). No a ta fotka jsou Kotelní jámy… Je úžasná!
   PS: Cíl ovšem nesplnil. Zvíře se prospalo cestou domů a pak už jen zlobilo a zlobilo… 🙂

    1. zrovna dneska jsme si říkali, že to loňské dravé zvíře nemohlo být tenhle pes domácí- Edýsek je mazlivý i když také občas zlobí. Loni jsem si myslela, že se z něho zblázním.

  2. Johánek byl náš veterán. Prožil s námi 17 let a každý rok pomáhal u věnečku. Takže fotečky jsou jemu na vzpomínku 🙂

 13. Mamutku, na tobě mě fascinuje, že návod na cokoliv umíš napsat tak perfektně, že to zvládne i taková gramla, jako jsem já. A ty výtvory jsou nádherné, všechny, nevím, který je hezčí.

  Otázka je, jestli nějaký věnec letos budeme mít. Kupovat nechci, a abychom udělali… to máte tak: když Bůh tvořil předvánoční čas, tak se ďábel zachechtal a stvořil konec účetního roku. 🙁

  Takže přeji všem hodně klidu a pohody.

  1. JJ
   Já už vím, že máš moc šikovné kluky. Co kdyby pomohli 🙂
   Udělají základ a maminka pomůže dozdobit. Však máte na to ještě dva víkendy než bude první svíčka 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN