Čas letí jako bláznivý a než se jeden otočí, léto je pryč a podzim v podstatě už taky. Brzké stmívání a chladné počasí nám zvěstují, že se blíží čas adventní, čas rozjímání. Pro dnešní povídání jsem tedy nepozvala žádnou květinovou krásku, ale trochu větší rostliny – jehličiny, které nám pomohou zpříjemnit období krátících se dní a dlouhých večerů.
Rozsvícená světýlka na stromcích a domech prosvětlují tmavé ulice, dveře domů zdobí věnce a domovy se odívají sváteční výzdobou.
Povídání o křesťanských tradicích nechám na povolanějších (to víte, já jsem tak trošku rebel ) a dnes si povíme, jak si vyrobit a vyzdobit adventní věnec.
Co budeme potřebovat:
- Podložku – polystyrenovou nebo slaměnou
- Cívkový drát
- Folii na obalení podložky
- Chvojí – pro použití v bytě takové, které neopadá – thuja, cypřišek, jalovec, jedle
- Nářadí – zahradnické nůžky, kleště, nůžky, tavnou pistoli
- Svíčky
- Podklady pod svíčky s bodcem (není nic horšího, než vášnivě vzplanutý věnec)
- Stuhy a další přízdoby – baňky, hvězdy, dekorace
- Sušené ovoce, slaměné ozdoby
Postup práce pro zhotovení těla věnce:
Nejprve si obalíme podložku folií. Pomůže nám začistit podložku a u polystyrenové nám ji ochrání před proříznutím drátem při utahování.
Připravíme si chvojí – postupně odstříháváme větvičky v délce 8–12 cm a děláme si dvě hromádky: kratší větvičky do středu věnce, delší větvičky na bok a vrch těla věnce.
Při stříhání dáváme pozor, abychom střihli vždy jen hlavní stonek, a ne přes jehličí (nevypadá to hezky a věnec působí jako okousaný)
Vpíchneme drát do těla podkladu a dvakrát obtočíme, aby se uchytil.
Vezmeme si hrstku delších větviček a přiložíme k podložce a dvakrát obtočíme drátem. Poté si vezmeme hrstku kratších větviček a přiložíme k vnitřnímu kruhu podložky a opět obtočíme drátem. Znovu přiložíme delší větvičky z vnějšího boku a nakonec na horní část a obtočíme drátem a opatrně utáhneme.
Aby se nám věnec pravidelně tvaroval a tzv. necouval, na vnější obvod přikládáme řady větviček vždy dvakrát po sobě a do vnitřního kruhu a na horní hřbet jednou: 2x – 1x – 1x.
U pokládání větviček dbáme, aby se překládaly „stopkami“ cca 2-3 cm přes poslední řadu. Tak se nám budou pěkně posouvat a vrcholky budou tvořit nadýchané vějířky.
Když se po obvodu přiblížíme ke konci podložky, opatrně si nadzvedneme první řadu chvojí a stáhneme gumičkou. Tak pod první řadu pěkně založíme poslední řadu větviček a zatáhneme drátem, který přetáhneme na rubovou stranu.
Uvolníme první řasu chvojí z gumičky a rozprostřeme přes poslední, aby se zapojily.
Věnec otočíme naruby, odštípneme drát a zapíchneme jej do podložky – proti rozmotání věnce.
Hotové tělo věnce zkontrolujeme, případnou vynechanou mezírku vyplníme větvičkou chvojí a můžeme zdobit.
Zdobení záleží už jen a jen na tom, kam věnec chceme umístit a jaký styl se nám líbí.
Věnce na stůl:
Věnce na stůl zdobíme čtyřmi svícemi – 4 neděle do Vánoc.
Rozestavení svíček můžeme zvolit klasicky do kříže 1-1-1-1, ve dvojicích naproti sobě 2-2, postavení jedna svíce proti třem 1-3 nebo všechny čtyři svíce na jednu stranu věnce.
V některých případech – církevní výzdoby či velké aranže – se používá i 24 svic, za každý den jednu svíci.
Následně si věnec dozdobíme stuhami, baňkami, hvězdami, sušeným ovocem – jablky, pomeranči, umělými šípky, šištičkami, skořápkami ořechů, slaměnými dekoracemi, …
Výzdobu věnce si volíme podle stylu, kde bude věnec umístěný a jak se nám bude líbit.
Věnec na dveře:
Věnce na dveře můžeme zdobit stejně jako věnec na stůl, ale bez svíček (to by nám krásně kapal vosk na podlahu ).
Štoly:
Štoly jsou vlastně takové natažené vánočky ze chvojí anebo můžeme použít vhodnou podložku.
Pokud nemáme místo na věnec ani štolu, můžeme si zhotovit jednoduchou vazbu z chvojí a svíčky si položit na talířek. Jen si musíme dávat pozor, aby nám zapálené svíčky neroztavily ty okolní.
A teď chutě do toho.
Přeji vám krásný čas vánočních příprav a rozjímání.
Poznámka na závěr: přiložené fotografie většiny věnečků nejsou žádná aranžérská veledíla, ale věnce, které si v rámci Baňkobraní zhotovovaly moje kamarádky, takže se není čeho bát.
Ať se dílo vydaří 🙂
Dede: Děkuju moc našemu Mamutkovi za další pedagogicky vedený výlet do světa tvoření 🙂
A zrovna se ptám – míváte doma vánoční dekorace jakéhokoliv tvaru a umístění? Který tvar máte nejradši? A co barva svíček? Sázíte stále na stejnou, nebo je s každým rokem střídáte? Který z předvedených věnců vás inspiruje?
Pojďme si povídat o vánočním zdobení…
Věnce, věnce, ale potřebuju něco ke dveřím. Loni jsem měla stromeček umělák a malou porcelánovou panenku, letos zvažuju, že vezmu některou větší z dob sbírky panenek všelikeré kvality, vyrobím jí zimní obleček a půjde ke dveřím na ulici- ta malá se loni neztratila, tak ta větší to snad taky zvládne… akorát nevím, kde vezmu větve na stromek? Ta tůje není nic moc, zato mám panašovanou cesmínu, co roste jak šílená. Něco musím vymyslet!
Tady u nás mají u vchodů,takové ty otvírací lucerny a v nich nazdobeno. 🙂
Panenky, lucerny, věnečky, štoly 🙂
Cokoli co udělá radost.
Mám ráda čekání na Ježíška, protože všechno je takové sváteční.
Jůů, Mamutku, ty máš nového kocourka 🙂
Na vstupní dveře jsem si dělávala „věnec“ do plastového držáčku – kuželík s otvory v několika řadách. Ovšem to bylo v dobách smíchovské zahrady, kde byly k dispozici větve tújí, tisů, jedle, několika druhů jalovců a skalník vrbolistý, jehož červené plody neopadávají. Další veliký do druhého držáčku na velké šikmé okno do sklepa (tudy se sypalo uhlí).
V Modřanech mám smůlu, nevím o zdroji vhodných větviček. Časem mi na zahradě určitě něco naroste. I ta jedle…
Doma mám jednak „štolu“ kdysi jsem ji dostala od malého synovce – dlouhý hranol dřeva s vyvrtanými otvory na čtyři svíčky. Hranol dostal vánoční mašli, červené svíčky takové malé ozdobné vánoční věnečky a bylo hotovo. Ten máme v patře, v místnosti, kde sedáváme večer.
Na jídelní stůl dávám plochou keramickou mísu (cca 20 – 25 cm), kdysi ji dotvořila výtvarně nadaná karamádka na keramice. Nějaký pozůstatek tvorby dětí krásně naglazovala do modrých tónů s tmavě červenou. Do mísy postavím čtveřici různě vysokých svící, položím pár jedlových větviček mezi ně a také je hotovo. V kočičí domácnosti je člověk opatrný.
Moc děkuji za podrobný postup, jak na adventní věnec.
Určitě to zkusím, alespoň něco malého. Jen co najdu zdroj větviček.
Ovšem zálibně jsem se dívala na kroucené vrby u plotu. Potřebují prořezat… Tak jsem si říkala, z tenčích větviček umotat věnec a nějak ozdobit. Jen co ty vrby shodí listí…
Teprv teď dočítám… krásná vzpomínka na Johánka…
Děkuji Jajko.
A skutečně i věneček z proutí protkaný kouskem neopadavé zelené větvičky pěkně poslouží.
Přeji dobrý lov na větvičky a krásné dílo 🙂
Velmi hezké adventní vazby. Věnec nebo štolu páchám každý rok. Obrovský cypřiš je na zahradě, větve jedlí nosím z lesa. Krabice plná serepetiček čeká v komoře. Letos jsem koupila svíčky bílé.
To mne těší.
Je to prostě ještě víc uspokojující pocit, když si člověk udělá své.
Já letos vyrobila proutěný stromeček. Až přijde čas, koukne na vás i na Dedeníku 🙂
všechny jsou krásné, Mamutku, díky za jejich předvedení 🙂 My neexperimentujme – je spousta šikovnějších autorů a tak si každý rok vesele objednáváme věnce na dveře pro nás i sousedy: poslední dobou vyhrává dílna U tří ještěrek. adventní věnec na stůl máme letitý proutěný se špicholci na svíčky, ten vždycky dozdobujeme podle momentální nálady 🙂
Je krásné, že myslíte na ty, kteří umí.
Nejdůležitější je nakonec pohodová atmosféra 🙂
Mamutku, díky za osvěžení mých bývalých mých návyků a dovedností. Věnce jsem dělávala z ledačeho, dokonce i z buráku nalepovaných tavnou pistolí na korpus, vydržel dlouho. V poslední době využívám mé universální věnce, dobře uložené, včetně korpusu, akorát tento je pod postelí a požád nějak šustí s kocourem, budu se muset na to podívat,stejně hodlám před víkendem postel vymést. 🙂
Snad věnec kocourek dobře vyzdobil 😀
O chlup lepší 😀
Moc děkuji.
A mně se líbí všecky 🙂 . Jinak na adventní věnce moc nejsem, ale dávám věnec na dveře (většinou den před Štědrým dnem, protože nejsou lidi a čas), který mi vydrží někdy až do Hromnic 🙂 . Takže za mne ty závěsné, moc se mi líbí z křídlatky, akorát nevím, co to je. A adventní svíčky v pohárech jsou úžasná dekorace.
P.s. možná bych se letos hecla a udělala nějaký věnce našim na hrob – díky mé neumětelosti by tam mohl vydržet dýl, než svítící andělíček, který byl sice hrozný kýč 🙂 a my ho tam dali spíš jako vtip mamce pro radost (vloni dostala strašidelnou svítící dýni), ale někomu se tuze zalíbil…
křídlatka: https://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%ADdlatka
🙂
Křídlatka je „fuj“, co zarůstá kdejakou mez. Ale tady byla aspoň užitečná.
jeden drobný výrobce čajové keramiky před pár lety vyrobil sadu, glazovanou popelem z křídlatky. bylo to velice zajímavé na pohled.
křídlatka je pěkný prevít, té se nedá jen tak zbavit i za dvacet let se sem tam ukazuje výhonek
Popis práce přesný, výsledek výborný, nic pro mne. Jsem netrpělivá, ne moc šikovná, určitě bych si do věnce umotala kus svetru, věnec by byl šišatý, pro mne žádné zadostiučinění. Tak se uchyluji k věnci z umělého brusinkového listí i s brusinkami, doprostřed zasadím silnou svíci na které jsou ty čtyři neděle vyznačeny a postupně je upaluji. Na dveře mám slaměný věnec, protkaný červenou mašlí, na horní straně pugétek z ozdobiček a dobrý! Múza ručních prací mě bohužel nepolíbila 🙂 .
Taky mám jeden slaměný universální, něco tam vždycky píchnu a je to. 🙂 Mám ho v patře na dveřích svého vigvamu.
Takhle využívám džínový od Matyldy, který jsem kdysi vydražila… tím nenápadně upozorňuju na Akci, která právě probíhá.
Je fajn, že člověk ví. Tak máš své věnce správně rozvržené 🙂
A tady se můžeš pokochat.
Svetr taky každý neumí 🙂
No, já taky ne! Myslela jsem ten, který bych měla zrovna na sobě :-).
Já se zrovna chystám tvořit, jen se musím dokopat dojít do lesa nebo někam na větvičky. Už mám představu, ale moc děkuju za další inspiraci.
Rádo se stalo a určitě bude výzdoba kouzelná 🙂
Mamutku, když jsem to četla, měla jsem rovnou chuť něco zkusit umotat! Jenže na domě mám nádhernej koupenej (na proutěném základě, v celku stříbřitý s modrým) – prostě jsem neodolala, když jsem ho viděla.
Vzhledem ke své fóbii ze zapálených svíček nemám nikdy klasický věnec, ale svíčky dám na nádherný tác z těžkého barveného hutního skla. Kolem trošku ozdob a jedem 🙂
Jinými slovy, oslovil mě ten skleničkový! 😀
Já dostala před pár lety tu kostru na štolu – drát, proutí, bílý pedig.
Tak asi 4 roky jsem ji různě oblepovala a dekorovala.
Ketos bude královský návrat adventního věnce na náš stůl 🙂
Jo a k otázkám- mám ráda věnce a preferuju ty, co mají kovovou podložku pod svíčkami- už jsem hasila 🙂 Klasika červená a zlatá nebo bílá a zlatá…
Kovové podložky jsou nezbytné – souhlasím.
Švagrová kdysi mávla rukou „drahé“ a pak měli z konferenčního stolu táborák.
Asi nebudu tvořit, ale zaskočím k místnímu zahradníkovi a podpořím jeho živnost, protože je to můj oblíbený zahradník a jeho žena na obecním úřadu mi už taky mockrát pomohla. Tak čekám, až vyloží svá díla a buď bude prodávat, nebo to bude jako mimosezónní prodej- vyrobil si ze vchodu do garáže samoobsluhu s kasičkou a napsaným číslem účtu na dveřích. A prý jsou lidi poctiví…
To je nádherné, když je ta možnost.
Mě trošku nazvedávají trhovci, když vidím odbytou právi, jen pár zdobení a 400,-
Jenže lidi jsou rádi, že něco mají.
Pozdravuj pana zahradníka.
400,-? Mamutku, jsi z levného kraje, věnce v nákupácích a ve městech jdou málokdy pod tisícovku 🙂
máš pravdu,proto si je dělám sama..včera jsem byla v Tedi, těch vánočních serepetiček za 30,- tam mají neúrekom…a tak budou svícny na hroby a něco ke vchodovým dveřím a štola na stůl….
a svíčky- letos tam nebudou válce, ale hudba andělská (andělíčci s nástroji).. a tohle všechno s chvojím z lesa a trochou práce, mne to bratru vyšlo na 240 korun…
Jana většínou dělala kolem dvou stovek i vázané dušičkové na hrob, z přírodnin. A ještě se to někomu zdálo drahé tak už nikomu nic, jen pro rodinu.
to naše Jana dělala jedné známé adv. věnec. Jenže nevěděla, že si ho pověsí pod lustr a tam paní zapálí svíčky…. Nic snad neshořelo, jen značné očoudilo- No, věnec byl na přání. 🙁
P.S.: Mamut, Johánek? Vás je doma víc? Je to fešák.
P.P.S.: Dede, máš krásnou podkladovou fotografii. Už letošní sníh?
Jo, je to letošní – a kdybys ji viděla celou! Martin vzal Rexe do Krkonoš, šli si obejít Kotel (s nadějí, že to zvíře trochu unaví:)). No a ta fotka jsou Kotelní jámy… Je úžasná!
PS: Cíl ovšem nesplnil. Zvíře se prospalo cestou domů a pak už jen zlobilo a zlobilo… 🙂
No jo, měl ho nechat cestou domů řídit, ne spát. 😀
Dede, Rex přece zlobit nemohl. Má jen víc energie než vy- a za to přece nemůže!
zrovna dneska jsme si říkali, že to loňské dravé zvíře nemohlo být tenhle pes domácí- Edýsek je mazlivý i když také občas zlobí. Loni jsem si myslela, že se z něho zblázním.
Johánek byl náš veterán. Prožil s námi 17 let a každý rok pomáhal u věnečku. Takže fotečky jsou jemu na vzpomínku 🙂
Aha, tak proto ho neznám. Krásný kocour, kudy chodil, tudy zdobil.
Mamutku, na tobě mě fascinuje, že návod na cokoliv umíš napsat tak perfektně, že to zvládne i taková gramla, jako jsem já. A ty výtvory jsou nádherné, všechny, nevím, který je hezčí.
Otázka je, jestli nějaký věnec letos budeme mít. Kupovat nechci, a abychom udělali… to máte tak: když Bůh tvořil předvánoční čas, tak se ďábel zachechtal a stvořil konec účetního roku. 🙁
Takže přeji všem hodně klidu a pohody.
JJ
Já už vím, že máš moc šikovné kluky. Co kdyby pomohli 🙂
Udělají základ a maminka pomůže dozdobit. Však máte na to ještě dva víkendy než bude první svíčka 🙂
To by šlo. Jeden nakrájí cibuli a druhý uplete korpus. 😀
Tak vidíš 😀