BTW: Pod sprchou

Je to chvíle, na kterou se těším, ať je venku horké léto, studená zima nebo cokoliv mezi tím. Večer před spaním si stoupnu do sprchy a smývám ze sebe únavu a neklid uplynulého dne. Teplá voda s voňavým sprchovým gelem mi nezajistí jen čistotu a uvolněné svaly, ale ztiší mysl a navodí lenivou pohodu, která napomáhá příjemnému usínání.

 

 

Trochu jinou, možná ještě intenzivnější kategorií, je sprchování po významnějším fyzickém výkonu, vůbec, když se při něm člověk pořádně zpotí a zmaže. Ta úleva! Pamatuju si, že prvně jsem vnímala blaho večerní sprchy někdy ve třinácti, když jsem začala chodit na jízdárnu.

V Praze, v sedmdesátých letech, bylo ježdění na koni až podvečerní bonbónek, protože předtím se muselo udělat vše, co bylo ve stájích zrovna potřeba. Když se člověk příslušně vyčerpal při vyvážení hnoje, úklidu jízdárny, přípravě sena, slámy či čehokoliv, co bylo právě na řadě, mohl si jít vyhřebelcovat přiděleného koně a konečně si zajezdit.

Potom bylo nutné své oře opět vyčistit, nově jim podestlat a nakrmit je. Velké jezdecké dobrodružství končilo důkladným zametením celého dvora. Než jsme s tím vším byli hotoví, obvykle jsme navzdory svačinám vyli hlady a smrděli hůř než ty stáje. Doma mě maminka hnala rovnou do sprchy a nachystala obrovskou večeři. Ach! Doteď nevím, co bylo v ten okamžik úžasnější:))

To se pak opakovalo celý můj život, ať už šlo o sprchu po namáhavé práci, sportu nebo náročnějších výletech. Jen to jídlo si už obvykle dělám sama. Blaho horké vody se v mém životě pevně zakořenilo.

„Ale kde, stejně to nevydržíš a do té koupelny se vrátíš,“ prorokuje můj muž v případě, kdy večer usnu v křesle a obvyklý sprchovací rituál mi v tu chvíli přijde zbytečně namáhavý. Většinou se na něj zaškaredím, protože vím, že má pravdu. Nedá se nic dělat, musím si to přiznat – propadla jsem sprchoholismu! 😀

 

 

Kdysi jsem četla, že se lidé dělí na ty, kdo se sprchují večer a kdo ráno. Že to nějak souvisí i s tím, kdo je skřivan a kdo sova. Eh, napsat se dá ledacos:)) Podle mě hlavně záleží na tom, jak se kdo přes den zpotí a zašpiní:)) Takže z mého pohledu je to večer vždycky a ráno někdy. Hlavně, když se potřebuju rychle probudit (vlahá voda, studenou nedávám:)) nebo rozhýbat (horká voda:))

Kdy dělá sprchování dobře vám? Patří do vašeho usínacího rituálu nebo vás naopak voda probouzí? 🙂

 

Aktualizováno: 18.11.2023 — 20:00

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. O tom, proč nade vše miluji vanu před sprchou jsem kdysi napsala celý článek. Obliba vany stále přetrvává, lehám si do ní každý večer, vysloveně se na to těším. Tedy i tehdy, kdy to z hlediska očisty ten den nepotřebuji (pracovně jsem se nezpotila apod.). Prostě miluji slastný pocit vnořit se do teplé vody a vždy si uvědomuji, jak jsem ráda, že tuhle možnost mám, moc by mi chyběla. Pouštím si opravdu teplou (no spíše horkou) vodu, pouze v letním vlhkém vedru teplotu snížím, ale vlažná voda je opravdu vyjímečná. Koupu se vždy před tím, než si jdu (už v noční košili ) sednout do obýváku, abychom se s manželem dívali na nějakého filmu. Ráno lezu do vany jen tehdy, když musím jet k lékaři na prohlídku, jinak zůstávám u denního večerního blaha v horké vodě.

 2. Co sprcha nebo vana ráno nebo večer, ale ta tma teď, to je hrůza. Už teď se mi chce spát, přitom v létě jsem dobrovolně byla vzhůru ještě pár hodin a teď bych už nejradši zalezla.
  Jinak – o čtvrteční vernisáži výstavy Made by Fire jsem už psala jinde, byla úžasná, stejně jako celá ta výstava, určitě tam běžte, kdo máte tu možnost. A v sobotu jsme byli ve Vídni, děsně tam foukalo, jako ostatně v tuhle dobu vždy. Byli jsme v Albertině Modern a bylo to pěkné, ale ne tak pěkné, jako ta minulá věc, nicméně to stálo za to i tak. No a pak klasicky Café Hawelka, dlouhá procházka městem a naše oblíbená balkánská restaurace Sokače s výborným jídlem. Užili jsme si to. Chtěli jsme tam jet na celý prodloužený víkend, ale náš oblíbený hotel měl plno, tak jsme jeli jen na otočku.

  1. Ta výstava by mě moc zajímala, ale mám v Brně čas rozpočítaný tak natěsno, že to opravdu nepůjde.

   1. Tak přijeď příště, fakt to stojí za to, nic takového jsem doteď neviděla, a že fakt po nějakých těch výstavách chodíme opravdu pořád a viděli jsme všelicos.

 3. OT pro Dede : poslala jsem ti e-mail s první částí povídání o mých kočkách vč. fotek. Podívej se, prosím, jestli to došlo a napiš, jestli mám poslat další. DÍK !!!!

 4. Tak já jedu na letní a zimní režim.
  V létě, to se člověk potí a ještě více zapotí, když má zahrádečku až ZAHRADU jako my. Tedy radostně skáču pod proud vlažné vody a čachtám se jak můj pes – mooooc.
  V zimě přijdou dlouhé večery a úsporný režim teplotní (přehřáté místnisti nad 20 st nesnesu). A tady přichází kouzlo plné vany s teplou bodou a spoustou pěny.
  Ááách 🙂

  1. Eh, teprvé poté, co se s věkem porouchal tělní termostat mohu více méně žít v místnosti vytopené na 20 stupňů:)) Předtím bych mrzla… Teď mi začne být horko v okamžiku, kdy by mi začala být opravdu zima 😛
   Nicméně pokud jsem skutečně v zimě, je vana s horkou vodou lepší než sprcha. Pokud tedy není po ruce sauna:))

 5. Vyrostla jsem v bytě s malou karmou, takže koupání ve vaně, ne moc plné.
  Kouzlo sprcháče jsem tudíž objevila až jako dospělá a dodnes si ho užívám s myšlenkou, že to je bonus. Neřekla bych, že jsem ranní člověk, ale sprchu vyžaduju ráno. Jinak podle potřeby 😉

  1. Abych ti řekla, nežila jsem s karmou, ale s lokálním kotlem ve starém činžáku (Vinohrady), nicméně tu vděčnost za dostatek teplé až horké vody ve sprše cítím dodnes.
   Navíc jsem zjistila, jak moc ovlivní dobrá sprchová hlava radost ze sprchování – teď máme úžasnou! 🙂

   1. prosím pěkně, dej tip 🙂 co nejdřív přijde na řadu nová baterie, neb kapající ramínko mě zlobí 🙂

 6. Kdybych ráno jásavě vyskočila z postele,tak se nedožiju večera.Vstávám tak, že se napřed rozhoupu tzv.kolébkou jakmile se dostaví žádaný efekt,posadím se s nohama z postele dolů, pak záhadně čumím do blba a pokusím se zjisit,co se stalo. 🙂 Sprcha je příjemná kdykoliv, nejraději mám, když voní kokosem. Ranní káva po sprše je nezbytností.Večer po sprše většinou omdlím nebo co to je. Pak se ovšem proberu a nastává čas sovy.

  1. Naprosto tě chápu! 🙂 Ráno i večer. Jen poslední dobou mám pocit, že nejsem obvyklá sova, ale medvěd 😛

 7. Sprchuju se podle potřeby, ale do vyhřáté vany lezu jen večer. Do vany si sypu sušené kokosové mléko od Rituals, hezky voní. Když mě bolí svaly, tak sůl. Ale ta mě hodně vysušuje. Ovšem vlasy se musí umývat ráno nebo odpoledne, i důkladně vyfoukané vlasy mi do rána vytvoří na hlavě vrabčí hnízdo, které se nedá jen namočit, ale musí se znovu umýt. Tak to je zbytečná drbačka 🙂

  1. já se ráda hřeju v roztoku z epsomské soli ve vaně..sice prej potom smrdim jak tuleň, ale pomáhá mi to..na kůži i na křeče…vlasy večer a dobř emi dělá arganovej olej od Avonu.

  2. Jo, máš pravdu – vůně dělají z koupele ještě o něco příjemnější záležitost. Nemám stálé oblíbence, ale v zásadě preferuju citrusové vůně. Nebo kokos s vanilkou. Jednou mi někdo koupil sprchový gel vonící po čokoládě – bylo to… divné. Pokud to byla narážka na můj čokoholismus, pak jsem zjistila, že do koupele fakt čokoládu nechci! 🙂

   1. to byl možná ten čoko-mátový gurmánský od Palmolive…voní hezky, ale v mátových bonbonech je ta vůně na vhodnějším místě 😀

 8. Já mám rád horkou vodu, i v létě, prostě je to takový domácí wellness. Jak mám rád otužování a koupání v chladné vodě, tak studené sprchy jsou mi nepříjemné a ta horká relaxace je hrozně fajn. A pak ten kontrast, když člověk vyleze

  1. Jestli v létě dokážu vlézt do studené vody a užít si ji, tak studenou sprchu nedávám. I kdybych si měla v případě nějaké nouze na kamnech ohřát vodu a polévat se hrníčkem:))

 9. Teď budu zapšklá baba, která zabije každou radost, ale ehm… sem někde četla, že sprchu před spaním né! Narušuje spánek a dělá ještě jiné neplechy. Třebas – vlhké vlasy zvlhčí polštář, z čehož mají bakterie vánoce, psavci poukazovali na změnu tělesného tepla a sypali další moudra. Probírali to velice učeně a došli k závěru, že když už teda jo, povolili tak dvě hodinky před spaním.
  Tak bych řekla, že znalci jsou někdy otravní a jestliže někoho sprcha před spaním potěší, ať si dá klidně dvě!

  1. Vlasy mám na centimetr a jsou suché než dojdu do obýváku. Ale spát s mokrou hlavou fakt né – už proto, že se pak člověk ráno probudí „na strašidlo“. Změna tělesného tepla – záleží jak teplou sprchu si dáš. Ale jo, naruší se to. Každý si ovšem jistě sám dokáže najít ten správný způsob jak tohle vyladit tak aby se mu pak spalo co nejlíp.

  2. Eh, každý to má jinak 🙂 To už by mohli vědci taky (na internetu) zjistit:))
   Ad mokré vlasy – do sprchy si je vždycky na pevno spínám do skřipce a díky používání ruční sprchy (tu horní vlastně používá jen Martin) si je udržím suché. Už jen proto, že pokud bych to neudělala, budu ráno vypadat ještě příšerněji, než obvykle. Navíc se mi pak kudrny na koncích uzlují – fakt uzlíky!

 10. Napsat se da ledacos, lidi se holt nedají rozskatulkovat a neexistuje zadna zkratka 🙂

  Sama jsem ranní člověk, což neznamená, ze se budím v pět ráno, ať jsem šla spát kdykoli. Znamená to jen to, že když jsem zdravá a odpočatá, budím se přirozeně podle východu slunce nebo v téhle době plus mínus mezi šestou a sedmou, a nejvíc náročné prace zvládnu udělat před polednem.

  A přesto se ráda prohřívám ve sprše před spaním, i kdyby to byl odpolední šlofík 🙂

  1. Takhle to mám ráda v zimě – když mám čas. Jak přijdu se psima domů po delší sněhové vycházce, ráda hupsnu do sprchy a rozehřátá si zdřímnu. Ne, že by se mi to povedlo často, ale pokud ano, stojí to zato:))

 11. Já se sprchuji večer i ráno.
  Večer ze sebe smývám únavu a pot.
  A ráno mě vlažná sprcha probudí.
  Mám i odlišné sprchové gely. Večer krémovější a se sladkou vůní a ráno preferuji vůně citrusové.

  Sprchový kout máme cca rok, předtím jsme měli vanu.
  Ale už jsem z ní špatně vylézala.
  Je však pravdou, že jsem milovala se položit do vany plné vody s pěnou a číst si knížku nebo časopis.
  To ve sprše nejde :-D.

  1. Míšo, oceňuju tvůj vkus na sprchové gely 🙂
   Kdysi jsem si ve vaně ráda četla, teď už mě to nějak neoslovuje – v křesle mi to přijde pohodlnější (pokud mi někdo neustále necpe do knížky oslintané míčky:))

 12. Koupání obvykle nevyžaduji, ale když je člověk po náročném výkonu (jakože opravdu náročném) bolavý, promrzlý a úúúplně utahaný, tak neznám nic lepšího než vanu horké vody. Ty svaly tak nááádherně zrelaxují! No nic, vanu už skoro 13 let nemám 🙁 . Párkrát do roka bych ji platila zlatem.
  Sprchu mám jako „tečku“. Teď mám hotovo a už nic nemusím a nedělám. Proto taky naprosto nejsem schopná a ochotná pak ještě sprcháč jakkoliv uklízet. Ano, já vím, že ty zaschlé kapky tam udělají fleky. Ale já jsem teď čistá a voňavá a hadr do ruky prostě nevezmu!

 13. Jsem Skřivan, takže ráno vyskočím z postele a po snídani následuje hygiena včetně sprchy. Pak teprve pro mě začíná nový den…
  Samozřejmě po práci na zahradě, grilování apod. sprcha i večer. Koupání nesnáším (to jen, že včera MLP zahájil zimní sezónu první koupelí ve vaně a nemyslím si, že hlavním důvodem byl sníh venku).

  1. Alčo, vysloveně obdivuju, že o sobě můžeš napsat, že ráno vyskočíš z postele! 🙂 Já se vyplížím, a to až po delší meditaci na téma, jestli je to opravdu nutné… 🙂
   Kdysi jsem se večer ráda koupala, myslím ve vaně – někdy jsem pak usínala málem ještě ve vodě 🙂 Ale poslední roky mi koupání nechybí – v žádnou denní dobu 🙂

   1. z postele neskáču, neb jsem sova 😀 důkladně se protáhnu, natlakuji a pak zvolna vstanu, vypustím kocoura z ložnice, roztáhnu závěsy a otevřu okno 🙂 ráno může začít 🙂 sprcha potěší ráno i večer – mám pěknou zásobu oblíbených voňavých gelů, zejména limitek od Radox a Dove, ty mám nejraději. ráno je třeba nejprve vyparkovat ze sprchy kocoura, který tam lstivě čeká za závěsem 😀

    1. Kocour ve sprcháči? Má rád vodu nebo tam čeká, aby tě přepadl a utekl dřív, než je voda na scéně? 🙂

     1. teď jsem dorazila a usadili jsme se u krbových kamen s čajem 🙂 kocour má ode všeho kus – má rád vodu, sníh, mrholení, mokrou trávu :-)do vany/sprchy chodí upíjet odstátou vodu na zalévání domácích květin 🙂 a když už tam je, počíhá si na paničku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN