HOST DEDENÍKU – Topi Pigula: Dopamin, molekula, která určuje osud lidstva aneb jak 0,0005 % buněk řídí naše choutky

Dopamin vyrábí pouze 0,0005 % mozkových buněk. Ale to stačí k tomu, abychom brali drogy a zničili si život.

 

 

Zatímco Daniel Z. Lieberman je profesorem klinické psychiatrie a behaviorálních věd, tak Michael D. Long se živí psaním scénářů, projevů a divadelních her. Společně dali dohromady knihu, která osvětluje, proč se lidé tak snadno stanou závislí (na čemkoli, od drog po sex) a osvětlují, proč se chováme tak, jak se chováme.

Jako hlavní příčinu vidí dopamin, látku, kterou si mozek vytváří a která je zodpovědná za chtění něčeho (čehokoli) dosáhnout a mít toho víc. Přestože dopamin byl objeven až v roce 1957, tak je podezříván, že může za tak zásadní události, jako je migrace člověka z Afriky.

 

Násilí je pro dopamin jen prostředek k získání cíle.

 

Peněz, moci, slasti. Víc! Ještě víc!

„Dopamin není molekula radosti. Je to molekula očekávání, vysvětlují autoři a k protikladu k němu kladou neurotransmitery TaT (tady a teď). Zatímco dopamin chce dosáhnout něčeho v budoucnu a směřuje k tomu lidské jednání, TaT si užívají přítomné chvíle a činí nás šťastnými v danou chvíli.

 

Je lepší mít radost tady a teď než doufat v radost někdy v budoucnu

 

Knížka je pro snazší pochopení doplněna celou řadou příběhů konkrétních lidí, v nichž dopamin hraje hlavní roli. Třeba láska, respektive úchvatná zamilovanost Shawna a Samanthy, která po roce vyprchala a nepřeklopila se do trvalého vztahu. Dopamin, který stál za radostným očekáváním „jaké to bude až budeme pořád spolu“ vyprchal, ze vztahu se stala rutina a dopamin chtěl zase něco nového a vzrušujícího.

„Milostný poměr vybudovaný na dopaminu je vzrušující, byť krátkodobou jízdou na horské dráze, ale chemické procesy probíhající v mozku nám dávají nástroje, jak sestoupit dolů na cestu vedoucí k přátelské lásce.“ Tam už berou náš život do ruky neurotransmitery TaT, jež nám dovolují užívat si vztah. Publikace ale rozhodně není knihou o tom, jak si udržet partnera, naopak seriózně vysvětluje, proč se chováme, jak se chováme. Například proč jíme, i když nemáme hlad. Dopamin ví, že sytý člověk má v budoucnu větší šanci na přežití než hladový. A dopamin je molekula budoucnosti.

 

Jíme i když nemáme hlad. Dopamin myslí na budoucnost.

 

Stejné je to s bažením po čemkoli (drogy, sladké, sex). Nutí člověka, aby plánoval a prováděl akce (sehnání stříkačky nebo podloudné společnice) i když racionální část mozku tuší, že to není ani správné, ani výhodné. Ale ono chtění, bažení a představa budoucího blaha je často silnější, což ostatně ukazují i grafy počtů závislých. A to včetně gamblerů.

„Čím aktivnější byly dopaminové buňky (hráčů), tím vyšší výhru očekávali. Je více než stokrát pravděpodobnější, že vás zabije blesk, než vyhrajete v loterii. A přesto si lidé stále kupují losy,“ vysvětlují známá, ale přehlížená fakta stojící v pozadí gamblerství. „Dopamin nás povzbuzuje k maximalizaci zdrojů tím, pokud tak činíme.“ Proto máme radost z každého lajku na sociálních sítích a automat občas vydá drobnou odměnu. Tím vytváří nadějí pro budoucnost.

Pivo. Dali byste si?

 

Podle autorů „dopamin neusiluje o morálku, jeho cílem je získat víc. Násilí a podvádění jsou pro něj jen nástroje…. Vítězové podvádějí z téhož důvodu, proč drogově závislí berou drogy.“ Stačí si připomenout Lance Armstronga, sedminásobného vítěze Tour de France. Všechny tituly mu byly posléze odebrány kvůli dopingu.

Stranou nezůstane ani mediální scéna, která prodělala drastickou proměnu od dlouhých seriózních komentářů a analýz ke zkratkovitému podávání světa, nejlépe zabaleného do „šokantního“ hávu. Díky dopaminu se proklikáváme „desítkami provokativních titulků, jež vedou k videím s koťátky a přeskakujeme dlouhá pojednání o zdravotní péči.“ Smutné, ale drsně pravdivé.

Článek o zdravotní péči je sice pro náš život důležitější, ale koťátko krátkodobě potěší víc. Stejně tak je ve hře důvod, proč špatní lidé dostávají v médiích mnohem víc prostoru. Kdo by se díval na příběhy, které jsou pozitivní a poslouchal lidi, kteří se mají dobře, že? Zřejmě vinou překladu vznikla zajímavá věta v jednom z ilustrativních příběhů: „Podařilo se mu dosáhnout velice dobrého průměru 3,7, což je čistá dvojka“. To je údaj, který zmate i člověka stiženého dyskalkulií.

Dopamin může za to, že se poškrábeme na hlavě i za to, že v euroatlantické civilizaci započal demografický kolaps. Proč tomu tak je vysvětlují autoři závěru knihy. Je určena zvědavým a zvídavým a závěry, srozumitelně podané z vás udělají člověka, který má k lecčemu co říct. Od politiky až po drogy. Neudělá z vás politologa nebo adiktologa, ale u piva se můžete pochlubit, že víte, jak funguje lidská mysl v oblasti chtění.

 

Michael E. Long, Daniel Z. Lieberman: Dopamin, molekula, která určuje osud lidstva. 1. vydání, Praha, 2023, ISBN 978-80-7675-135-4

 

Další články autora najdete zde: https://medium.seznam.cz/autor/topi-pigula-39

 

Dede: Děkuju Topimu za recenzi velmi zajímavé knihy! Článek se mi líbil i proto, že nadcházející Vánoce znamenají obvykle i hledání vhodných knižních dárků. A věřím, že tahle kniha by se mohla leckomu líbit 🙂

Jinak se ptám – čtete rádi populárně-naučnou literaturu? Které obory (mimo váš profesionální zájem) vás zajímají nejvíc? 

Aktualizováno: 14.11.2023 — 15:02

25 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Omlouvám se OT.
  Prosím o palcodržnu, přes noc se Ajvinčin stav velmi zhoršil. Operace jsou v pohodě a ona je ani neřeší. Ale ATB, které dostala injekčně při operaci, zřejmě vyvolaly velmi silnou alergickou reakci. Průjem, krvavý a po půlnoci silné zvracení, takže neudržela v sobě ani vodu. Je na kapačce, do večera, je odebrané množství krve, část udělala pídr (oproti včerejšku je patrná dehydratace) a slinivku posílá do laboratoře pro „sichr je sichr“. Sono břicha dopadlo dobře. Bojujeme. Ale doma je bez ní strašně!

  1. Alex, držím vše co mám. A věřím, že teď je to už na dobré cestě. Koukej se trochu postarat i o sebe! Pro dělá noc hrůzy ti nepřidala a Ajvi tě potřebuje zdravou ❤️

  2. Neboj, kapačka vždycky udělala zázrak, jen to rozkrmování je vždycky strašně pomalinké a po kousíčkách.

  3. Alex, fest držím Ajvince palce, aby kapačka pomohla a byla zase brzy doma a zcela fit !!!! Ajvi mohla také mít reakci na uspání při operaci. Já po jedné operaci (sice ještě v nemocnici, ale až o dost hodin později) také najednou šíleně zvracela. Žaludek jsem měla stále prázdny a zvratky měly ošklivou zeleno-žlutou barvu. Bylo mi řečeno, že to je reakce právě z uspání. Možná psi také mohou takhle reagovat. Takže držím, držím, držím.

   A Dede, i tobě držím palce na zítra u očního ! Včera jsem zapmněla napsat.

 2. Myslím, že by mě to zaujalo, článek dost vysvětluje, ach ten dopamin! Čtu takovou literaturu ,kde laik pochopí a obzory rozšíří, naposledy Františka Koukolíka + Janu Drtilovou, Vzpoura deprivantů.

 3. Já už mám relativně slušně zazásobenou knhovnu populárně naučnou literaturou. Díky recenzní spolupráci s několika nakladatelstvími je mám „zdarma“ (všichni víme, že nic není zadarmo, ale penězi za to platit nemusím). Jde o poměrně širokou paletu téat – od zbraní přes cestování až po knihy typu Dopamin nebo Kyslík.

 4. Ještě k dopaminu – zatím jsem věděla jen o jeho existenci. Teď, díky tobě, vím víc. Je to nejen zajímavé, ale i kapku znepokojující.
  Maličko mi to připomíná změny v chování živočichů nakažených toxoplazmózou. Taky se vlivem chemické látky mění chování obratlovce, který si přitom myslí, že jedná podle své vůle. Brr.

 5. Četla jsem a čtu. Zpočátku to byla hlavně biologie ve všech formách, a pak cestopisy – pokud se sem dají počítat. prakticky cokoliv z etologie. Později přišly knihy z rubriky psychologie, sociologie a medicíny. No a poslední roky ještě historie.
  Mým velmi oblíbeným autorem je Malcom Gladwell a Nassim Taleb. Od těch máme doma i víc knih.
  Kupodivu jsem nahlédla i do fyziky – nicméně mám v hlavě zrovna prázdno – ne a ne si vzpomenout na knihu, která mě fascinovala ještě na základní škole. Možná si vzpomenu později 🙂 Nějaký Rus to byl (jak jinak s tehdejší nabídkou, ale bavilo mě to!
  No a bez debaty Richard Feynman „To snad nemyslíte vážně“. Z toho si dokonce i dost pamatuju 🙂

  1. Dede, nebyl to některý Perelman? Zajímavá fyzika nebo astronomie? nebo geometrie? LJ může půjčit, zdědil po tatínkovi.

 6. Krásná pozvánka ku čtení, děkuji. Akorát nevím, jestli v knize autoři nabízejí recept, jak s dopaminem bojovat.

 7. Velice zajímavý a poučný článek.
  Teď už vím, proč jsem měla takové ty vlčí hlady na sladké. Mohl za to dopamin.

  Populárně-naučnou literaturu moc nečtu. Spíše si o tomto tématu přečtu zajímavý článek v časopisech.
  U knih se chci, přiznávám, bavit a odpočinout si od problémů. Většinou čtu večer před spaním na lůžku.
  Miluji ty chvíle, kdy se přikryji a pod hlavou mám natřesený polštář a otevřu knihu a dám se do čtení.
  Jen musím trochu hlídat čas, abych nečetla do rána.

 8. Samozřejmě, patří to k mé oblíbené literatuře. Mám rád skvělý Elegantní vesmír od Briana Greena, Hawkingovu Stručnou teorii času. Občas zabrouzdám k oblíbené biologii, pár svazků Brehmova světa zvířat z konce 19. a počátku 20. století mám. Sem tam chemie, psychologie, historie.

  Poslední dobou mám, ale na čtení málo času, tak čtu převážně o dovolených a tam si beru většinou beletrii. 🙂

 9. Dede prosím, Vaša kniha bude dostupná aj na Slovensku? V Martinuse ju mám vo wishliste ale stále nie je možné si ju kúpiť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN