HOST DEDENÍKU – DavidL: Podzimní listí

Pomalu se plíží podzim, den se krátí, ale na počasí jako by to poznat nebylo. Babí léto za námi, stromy pomalu zlátnou, ale také se jim do toho nechce. Máme druhou půli října a chystáme se do našeho oblíbeného Harrachova.

 

Týdny před tím spustily splašený závod pracovních povinností a jen tak tak si stíháme před dovolenou vyčistit stůl. Tu chce něco zákazník, je potřeba dodělat pravidelnou fakturaci za služby, ještě vyfakturovat zboží je třeba a nezapomenout na výplaty. Ty také musím udělat, abych se tím o dovolené nestresoval.

 

Cesta_lesem

 

Konečně. Máme sbaleno, ještě přepočítat kočky, jestli není některá venku nebo nezalezla do ložnice. Se sousedkou máme domluveno, že bude kočky chodit kontrolovat a doplňovat jim jídlo, vodu a čistit záchůdky. Paráda, zařízeno, můžeme vyrazit.

 

Lišejník na smrku

 

Do Harrachova jsme dorazili kolem páté odpoledne, domácí nás vítají s úsměvem na tváři. Jen co přenesu sbalené věci do pokoje, domácí směje, jestli se stěhujeme na trvalo. Potom předáváme přinesené pochutiny pro domácí i kocoury. Jako obvykle pro domácí vdolečky, ořechovníčky, pro kocoury konzervičky. Na návštěvu se přeci nejezdí s prázdnou, to dá rozum.

 

Pařez a kámen

 

První dva dny bylo pošmourno, tak jsme doléčovali chcíp, který přišel náhle z velkého těšení, vařili jsme bylinkové čaje a já četl Alžbětu a draka. Bylinky zabraly, počasí se umoudřovalo a já spokojeně knížku dochroupal.

 

Huťská strouha

 

Další den jsme vyrazili na první procházku, jen se projít po Harrachově, nakoupit místní pochutiny, stavili jsme se u hajného Bedřicha na teplou medovinu a s majitelem mezi řečí pomluvili nepřítomné hosty. Cestou zpátky do penzionu se stavujeme u lanovky a míříme neomylně do naší oblíbené restaurace Terassa. Při vchodu na nás mává usmívající se kuchař a v očích mu svítí otázka, copak si asi dneska dáme.

 

Mumlava

 

Vzhledem k tomu, že je mezisezona, tak máme restauraci celou pro sebe. Objevili se ještě další hosté, my máme objednáno a kuchař praví: „Zákazníci jsou obslouženi, jdu domů.“ a utrousí k servírce „Chleba se sádlem tam ještě máme.“ a poťouchle na nás mrkne. Dobře se najíme, popijeme trochu vína a jdeme se uvelebit na pokoj, a těšíme se na další den.

 

Mumlava

 

Je dopoledne, domácí přinesli snídani a my přemýšlíme, že vyrazíme na procházku. Balím batoh, foťák a stativ. Vyrážíme. „Já si skočím do bistra pro kafe,“ hlásí Eva. Tak, kafe obstaráno a vyrážíme směrem ke sklárně, že bychom šli směrem k rybníku. Je hezky, sluníčko svítí a tu pohlédneme na hodinky a Evě zasvítí oči: „Vláček, myslíš, že pojede vláček?“

 

Mumlava

 

Dívám se na směrem k místu, kde běžně stává. „Stojí tam jakýsi náklaďáček.“ odpovídám. „A to žluté?“ „To je popelnice na plasty. Uvidíme.“  Tak míříme směrem ke sklárně a za křižovatkou stojí na točně výletní vláček na Mumlavu a k můstkům. Nasedáme do něj. S řidičem se krátce pobavíme a říkáme, že jedeme jen k vodopádu. „No, tak to je za 300,- na osobu.“ Ještě se čeká na opozdilé Němce a už jedeme. Není to naše první jízda, téměř při každé delší návštěvě Harrachova se svezeme.

 

Mumlavský vodopád

 

Dorazili jsme k vodopádu a vyrážíme směrem ke Krakonošově snídani. Nemáme v plánu dojít až tam, ale připomenout si cestu, a hlavně fotit Mumlavu. Potkáváme cestou pár turistů, tak se zdravíme. Občas zastavím, vytáhnu foťák a rozestavím stativ. Pár cvaků a jde se zase o kousek dál. Vyběhnu kousek výš k Orlímu ručeji, Eva čeká o pár zatáček níže.

 

Kamenice

 

„Vosecký potok je ještě výš, už to otočíme“, říkám. Zastavíme se u vodopádu, udělám pár fotek z jednoho i druhého břehu. Eva mne nabádá, abych vyfotil turistky u vodopádu jejich mobilem, ať mají společné foto. Vždycky mne přemluví, abych někoho vyfotil.

 

Kamenice

 

Cestou zpátky se stavujeme opět na teplou medovinu u hajného Bedřicha. Tentokrát už nastartoval venku ohřívací nádoby. Já mám medovinu a Eva svařák. Po procházce si to namíříme opět na Terassu. Na pokoji zpracovávám dnešní fotky. Ještě stíhám poslat přání o písničku do rádia Beat a přidávám odkaz na fotky. Dnes živáky obsluhoval Jirka, který fotí koncerty, tak by jej to mohlo zaujmout. Stalo se, mail přečetl a písničku na přání nám zahrál.

 

Kamenice

 

Další den mírně pršelo, ale když jsme se vyhrabali na procházku, už bylo po dešti. Vydali jsme se tedy na trasu kolem Huťského rybníka, kolem říčky Milnice až k hájence. Stavil jsem se u krmelců, kde cedule hlásá „Krmné zařízení mimo provoz.“ Mno to překvapení, až se srnky přijdou nadlábnout a přečtou si ceduli. Myslím si, že je to vyvede docela z míry. Po večeři na Terasse míříme do pokoje. Eva si čte a já stahuji fotky z dnešního dne a dávám je na web. Čím dříve, tím lépe, pak se mi nebude chtít to třídit.

 

Krmelce mimo provoz

 

Předposlední den jemně mrholí a my se vydáváme na výšlap ke Kamenickému vodopádu. Vzhledem k počasí neplánujeme dojít až k němu, protože kameny jsou kluzké a za držkopád i s fotovýbavou to nestojí. Fotím tedy Kamenici, okolní barvící se les a užíváme si klidu. Den zakončujeme tradičně. Terassa a pak fotky a těšíme se na poslední den.

 

Milnice

 

Dopoledne snídaně, pak balení. Nasáčkovat věci do auta a pak venku povídáme s domácími. Předávám odkaz na fotky, kolegyně, která vede penzion spolu s mladým panem domácím, projevila zájem, že by si třeba nějakou vybrala. Uvidíme. Vyrážíme z Harrachova, je krásný den a míříme do Liberce do botanické. Ještě je třeba zakončit dovolenou malým výletem.

 

Dede: Děkuju Davidovi za článek a krásné fotky. A rovnou se ptám – kde jste si letošní ech barevný podzim nejlépe užili vy? 🙂

Aktualizováno: 8.11.2023 — 17:46

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Přišedši domů z vinárny z ochutnávky skvělého svatomartinskéhp vína, jsme se usadili u televize, otevřeli archivní červené víno, zapálili v krbu a dokoukali konec Návrat krále. Nádherné zakončení dnešního večera.

  Eva ještě otevřela knihu, já možná přeložím nějakou píseň., pokud mne napadne kterou a půjdeme se uložit. 🙂

 2. Právě sedíme ve vinárně, popíjíme svatomartinské. Vynesli jsme naše čtyřicítkové oblečení. Já anglický tvídový oblek šitý z látky, ze které se šily obleky anglickým letcům. Prostě je třeba si život užívat. 🙂

  1. A Eva má kabátové šaty z italské vlněné látky ve vzoru červenozeleno mudrá kostka. 🙂

   1. Paráda! Kdysi jsem nosila tvídové kalhoty v délce pumky, vysoké boty,v rámci oufitu k tomu rolák a homespenový kabátek,završeno manchestrovou šiltovkou.:-)

   2. Jejda, to vám ale muselo moc slušet.
    My včera vyrazili ke kamarádovi Martinovi, když bylo toho Martina. On má takový moc krásný a hodně starý dům vlastně v centru Brna a v něm hospůdku, kterou otevírá jen když chce. No a teď se mu chtělo, měl husu a vše ostatní. Byl to moc pěkný večer, sešli se tam fajn lidi.
    Z husy jsme měli jen kaldoun a paštiku, ale oboje bylo moc dobré.
    Jo a na pití bylo samozřejmě svatomartinské víno a i pivo, z nějakého malého pivovaru někde od Tišnova. Jak pivo nepiju, tohle mi chutnalo (napila jsem se trošku od MLP).

    1. A večůrek se oplatil, seděla tam s náma kurátorka z Moravské galerie a dneska jsme od ní dostali tajné vstupenky na čtvrteční vernisáž výstavy Made by Fire (jak to bylo na tom benátském bienále letos), je moc hodná, je to totiž jen na pozvání. Už se moc těšíme!

   1. Cca dost podobne to tomu je. Jen k tomu mam klobouk z padesatych let. Ano klobouk je vyrazne starsi nez ja asi o 20 let. 🙂

      1. Většinou se na nás usmívají. 🙂 Často se s námi dají do hovoru, třeba, když jsme na veteránech, tak se nás ptají, které je naše auto a podobně. 🙂

 3. Díky za krásné prochajdy i fotky. Mumlavský vodopád je nádherný, jako závoj nevěsty. Podzimní krása je úžasná, mně se podzim líbí i když prší, to pak posezení u dobrého jídla či moku,znásobí prožitek. 🙂

 4. Davide, hezky popsané krkonošské procházky. A překrásné podzimní fotky. Velice se mi líbí ta se stříbrným lišejníkem. Vždycky se mi líbily, pamatuji se, že se říkalo, že se v lese pozná severní stranu podle kmene stromu – lišejník roste na té severní (jestli je to pravda nevím). Ale ve zdejší alabámské, vlhké divočině roste lišejník snad na všech stranách stromů, větví (živých i suchých) a pařezů. Některé jsou stříbrné, jiné spíše do zelena, některé tvoří velké husté trsy, jindy podobně jako na tvé fotce. Všechny se mi moc líbí. Zajímavé je i to, jak fest jsou do větve či kmene vrostlé, strhnout je skoro nejde.

  1. Díky. 🙂

   Tady když už je lišejník na stromě, tak to většinou znamená, že strom nemá dostatek obranyschopnosti a pomalu již odchází. U vás mohou být klidně v symbioze a nemusí to znamenat, že strom již je na konci své životní dráhy.

 5. U nás už najednou – ze dne na den, opadaly lípy, je pod nimi žluto. Ale les, na který vidíme, i ty, kterými pravidelně projíždíme, je pořád krásně barevný, je tam spousta javorů, buků, osiky (ale ty už jsou asi taky bez listí) a samozřejmě smrky a borovice. Včera jsme se pozdě odpoledne vraceli z Mostu, ten západ slunce byl nádherný (až na to, že nám sluníčko svítilo přímo do očí 🙂 ). Byli jsme pryč od dopoledne, Kája s Čerťou byli doma, ale Líza lítala venku a na uvítanou nám přinesla malýho potkana. No malýho, měl asi 10-12 cm bez ocásku. Ale už chytla i opravdu dospělýho, mě z ní šlehne. Je fakt lovecká a je rychlá jak blesk. Kam na ně chodí čert ví, ale za naším plotem je potůček, který byl většinu roku vyschlý, ale je na něm řada propustků, tak že by v těch rourách ? Radši to nechci vědět :-))
  OT pro Dede : Už píšu !

  1. Pravidelně ze dne na den nám opadá naše ginkgo (jinan dvoulaločný), který nám roste před letní kuchyní 🙂

 6. Měli jste hezkou dovolenou (až na ten chcíp),ale Alžběta to jistila. My také jezdívali na dovolenou začátkem září, potom koncem září a dnes už se bez turistů asi nedá. Ale Mumlavský vodopád se ti povedl a vůbec všechny fotky jsou nádherné.

  1. Díky. Na konci října a v listopadu bývá mezisezona, i většina restaurací mívá zavřeno. I teď, když jsme tam byli, tak turistů už bylo pomálu, ale u vodopádu se většinou někdo nachomýtne.

  2. právě že díky horskému vzduchu, bylinkovým čajíkům a odpočinku se chcíp dal na útěk už po dvou dnech 🙂

 7. Krásné fotky potoků a cest! Zaujal mě Mumlavský vodopád, který na obrázku vypadá jako plastová folie, hozená na kameny.
  Podzimní listí je překrásné na stromech, ale jeví se mi méně krásné při jeho odklízení. Ze šesti lip a jednoho velkého javoru!

  1. Díky. 🙂

   Mumlavský vodopád je asi hlavní přírodní atrakcí pro turisty. 🙂 Je poměrně složité najít čas, kdy tam nikdo není, aby se dal rozumně vyfotit.

   Souhlasím, úklid listí je poněkud otravný. Já předpokládám, že u nás na sídlišti nechají úklid listí až na jaro, aby se přes zimu hezky rozjezdilo po nově opraveném parkovišti. 😀

 8. Bezva, že jste si dovolenou v Krkonoších užili se vším všudy – knížka, výlety, bašta a fotky! Tak to má být

  Já si podzim užívám téměř každý den – pokaždé mne překvapí jinými barvami. A ty západy slunka – epesní!
  https://www.rajce.idnes.cz/yga/album/2023-listopad-3-hratky-se-svetlem

  Včera jsem už teda pro jistotu uklidila některé letnící se kytky, ale citron a ibišek zatím zůstávají, na ty dojde až zítra. Aještě pořád mi kvetou růže.

  1. ibišky už jsme uklidili do velkého obývacího pokoje se střešními okny před dovolenou… jen co se aklimatizovaly na přezimování, šláply na plyn a odměnily nás záplavou květů, velkých jak dezertní talířky 🙂

  2. Jojo, růže pomalu dokvétají. 🙂 Tento víkend už uklidím zelenec, možná už i klívie, minulý víkend jsem schoval letnící se pryšec.

   1. Právě ty klívie jsem uklízela (neuvěřitelně se mi rozrostly a na jaře jsem přesazovala jak najatá), dále hromady aloe (nechcete někdo? už ani Pinďa to nežere 🙂 ) a mořskou cibuli (amarylis).

 9. Po cestě vlakem ze servisu. Trať z Tanvaldského Špičáku na Smržovku. Úplně oranžový tunel

  1. anoooo to je v „naší“ dovolenková destinaci…Regioshark sviští z Tanvaldu do Jablonce/Liberce a na opačnou stranu až do Sklarzke 🙂

   1. Jen mě mrzí, že Správa železnic právě zakázala provoz ozubnicových lokomotiv na Zubačce a řeší tím již mnoho let odkládanou opravu této technické památky. Jinak díky za fotky. Přestože bydlím přes dva kopce, byla jsem na Mumlavských vodopádech naposledy jako dítko školou povinné.

    1. Přesně tak. Bohužel SŽ není dobrým hospodářem, jinak by věděli,že pravidelná údržba a včasná oprava vyjde mnohem méně než kompletní oprava či rekonstrukce. A styl, když to bude drahé, tak to zrušíme také nesvědčí o správném hospodaření se svěřeným majetkem.

 10. U nás v lese je krásně 🙂 Ale letos pro mě vede úsek dálnice D11 mezi Hradcem Králové a lanovým mostem u Poděbrad (právě jsem tudy projela:)). Asi jak sazeli kolem dálnice stromy a keře, tak to navrhoval nějaký zahradník. Tolik kilometrů ohnivých barev jsem jinde neviděla 🙂
  Fotky máš, Davide, parádní! Byli jsme tam s Martinem v září a ač bylo krásně, tolik barev ještě nebylo.
  A těší mě, že ti chcíp s Alžbětou a drakem lépe uběhl 🙂

  1. podzim se letos opravdu zvolna plížil 🙂 v atriu u domu vedle chryzantém dokvétají surfinky a stále ještě kvetou lobelky a karafiátky 😀 Barevné listí se nám letos vyvedlo opravdu pěkně, včetně zahnání chcípu ( mého) a schroupnutí Alžběty a draka 🙂 kde jinde taky lépe číst o dracích a spol. než v penzionu s vyhlídkou na huňatý voňavý les se zurčící Kamenicí…mmch. Dede, od té chvíle máš indiánské jméno Spisovatelka návykových knih 😀

 11. Kupodivu za volantem. Jela jsem v pondělí odpoledne do Ostravy, krásná cesta, minimální provoz. A najednou mě doslova udeřila do očí ta krása: sluníčko nad obzorem osvětlovalo úžasné barevné stromy, k tomu modrá obloha, zvlněná krajina polí… Takové okamžiky se mi vryjí do paměti, aby se vynořily při představě slova podzim.

  1. Podzim je nejkrásnější v lese, když les hýří barvami a příroda se pomalu připravuje ke spánku. 🙂

   Ale i remízky mezi poli s barvícími se stromy a pokud se podaří správné světlo, tak je místo naprosto kouzelné. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN