FOTOČLÁNEK – Topi Pigula: Begonie, krásky tropického pralesa

Šli jsme vyšlapanou cestičkou subtropického pralesa v Panamě a najednou se objevily. Věděl jsem, že begonie jsou v něm doma, jenže něco jiného je literární znalost a něco jiného je osobní nález. Netuším, jaké druhy jsme tehdy našli, nicméně radost vyrobily nezměrnou.

 

Je to podobné, jako kdyby Panaman chtěl vidět nějakou chrpu, věděl z fotek jak některé chrpy vypadají a najednou na ně na louce narazil. Rozdíl v přirovnání pokulhává jen v tom, že zatímco volně u nás begonie nenajdete, některé chrpy, jako například chrpa bělavá (Centaurea cineraria) je zavlečená do Panamy. Ale nechme chrpy chrpami, vraťme se k begoniím do pralesa.

 

01 Begonia cubensis

 

To, jak je znám z botanických zahrad nebo z vlastních pěstitelských pokusů, se ukázalo být pravdou i v terénu. Stonky begónií jsou křehké a lámavé, takže se blbě „instalovaly“ do pohledově pěkných úhlu podle toho, kam svítilo světlo, aby na fotce vynikly.

 

02 Begonia corallina

 

Za objev begonií můžeme poděkovat francouzskému mnichovi Charlesi Plumierovi, jež byl kromě jiného význačným botanikem své doby, byť vystudoval matematiku a fyziku. Kromě jiného popsal v roce 1703 z ostrova Hispaniola rod Fuchsia.

 

03 begonia

 

K botanizování se mu hodilo i jeho nadání pro kresbu. Pokud vám jeho jméno připomíná název tropických dřevin plumérií, tak máte pravdu. Skutečně jsou pojmenovány na jeho počest. Sám begonie pojmenoval po Michaelu Begónovi, s nímž se potkal během vědecké výpravy na Antily. Plumiér tehdy objevil pouhých šest druhů z více než tisícovky dnes známých begónií.

 

05 begonia Boweri

 

„Nejnovější publikace odhaduje počet botanických begónií na 1 550 a dalších 1 500 hybridů,“ píše se ve studii Begonia: history and breeding. Dokonce i jedna z begónií, druh Begonia plumieri, nese jeho jméno. Když už jsme zmínili Hispaniolu, tak právě odtamtud „begónie Plumierova“ (jak by zněl český název, pokud bychom přeložili ten latinský), pochází.

 

06 Begonia brevirimosa Nová Guinea

 

Hrnkové, skleníkové, letničky, okrasné květem i listem. Begónie jsou prostě pro každého. Do Evropy byla první begónie, konkrétně Begonia discolor, dovezena z východní Indie. Máte-li doma klasiku milovníků pokojových rostlin, knihu Zelený domov od L. Tavlinovové a J. Diensbiera, můžete se v ní dočíst, že „původní druhy pocházejí z tropických oblastí světa, hlavně z Brazílie. Jen begónie královská pochází z druhů původních v tropické Asii.

 

07 Begonia corallina 1

 

Moje Begonia erythrophylla pochází z květináče v pražských Dejvicích. Zatímco tam poněkud chátrá, můj aplégr se chytil, pravidelně kvete a dělá mi radost. Mám ho zdarma, zatímco taková Begonia baramensis se na internetu nabízí za zhruba 90 – 100 dolarů, což při stoupajícím kurzu není zrovna za jednu kytku málo.

 

08 Begonia corallina 2

 

Ale každý utrácíme za něco. Někdo za cigarety, někdo za cestování, knihy, kytky… Některé z begonií jsou opravdu okrasné květem. Nemusí to být jen chronický známá begonie královská, ale třeba Begonia longiciliata ‘Sizemoreae’ nebo Begonia Sea Urchin (doporučuji vygooglit obrázky, neboť elegance na jedné straně a podivuhodné tvary květů na druhé se špatně popisují).

 

09 Begonia epipsyla, Gent botanická zahrada

 

Begónie mohou působit jako běžné, „každému známé“ rostliny, což je dáno tím, že většina z lidé, kteří se o rostliny zajímají, se s nimi potkali. Tím dochází k jistému kongitivnímu zkreslení, že v případě begónií vlastně jde o „obyčejnou kytku“.

 

10 begonia erythrophyla květ

 

Jenže World Journal of Pharmaceutical Research vydal studii o celém spektru léčivých účinků begónie. „Cílem této studie je rozšířit vědecké poznatky pro využití tradičně používané léčivé rostliny Begonia picta,“ napsali její autoři. Pak se jen těžko mávne rukou a řekne, „to je jenom obyčejná begónie“.

 

11 Begonia fenicis

 

PS: Přestože pro begonii byly navrženy názvy jako křivolist nebo kysala, tak se žádný z nich neujal.

 

Další články autora najdete zde 🙂 https://medium.seznam.cz/autor/topi-pigula-39 

 

12 Begonia ficicola

 

Dede: Děkuju Topimu a dnešní otázka je nasnadě – pěstujete begónie? Pokud ano, tak jaké a jak? Jakou barvu květů máte nejradši? 🙂

 

13 Begonia longiciliata

 

14 Begonia rajah

 

15 begonia rex hybrid escargot

 

16 Begonia sizemoreae

 

17 begonie od Veri Brackov (1)

 

18 begonie od Veri Brackov (2)

 

19 Panama

 

20 Peradenyia – Královská  botanická  zahrada

 

 

Aktualizováno: 8.11.2023 — 11:40

34 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zaplesalo srdce zahradníkovo.
  Konečně se dostalo těm opomíjeným kráskám jejich místa na výsluní.
  Mám ráda behónie: venku pěstované semperflorky (lidově boskovky) i begonie hlíznaté, ale stejně tak i ty doma pěstované. Ukazuji dětem ve škole, jak se množí z kousku listu a pak mi doma ápřibývají :D.
  Ta největší, královská, už má své domácí jméno Adéla. Zabírá si pořádný kousek z obýváku 😀

 2. Díky za článek o begóniích. Moc se mi líbí ale u mne se jim nedaří,slunečná okoa a podkroví jim fakt nesvědčí. Obdivovala jsem je ve venkovských bydlících v době,kdy ještě nebyly muškáty v kurzu.Několikrát jsem donesla domů ale ne a ne, tak jsem je přestala mučit.

 3. Begonie jsou úžasné. Tyhle optické fotky jsou skvělé, ale měla jsem je v elektronovém mikroskopu a tam je vidět mnohem víc, i když černobíle. 🙂 Ona matka příroda nešetří nádhernými tvary, chloupky a nanočásticemi. Jedna paní u nás fotí nové portfolio pro botanickou zahradu a nosí si skvělé věci. Až z toho bude výstava nebo diplomka, dám vědět.
  Topi, díky za nádherné fotky mých oblíbených kytek pokojovek.

 4. Nepěstuju, protože mám s nima soucit. Ale hned se mi vybavila pravidelná jarní hlásání místního rozhlasu, že u Jednoty stojí zahradník, který prodává macošky, voskovky a betonky na výsadbu hrobů. 🙂

  Fotky jsou překrásné, nejvíce se mi asi líbila ta listová spirála.

 5. Naše okna vedou na sever. Nic jiného než begónie na nich pořádně nekvete. Každý rok tam kupuju jen ty. Jdou tam skvěle. Doma nám za okny kvetou kočky. Je to jejich území, kytky tam nesnesou. Takže doma nic, za okny begónie.

  1. to je hezké 🙂 naše kočky občas kvetou v obřím květináči s ibiškem, ať se letní venku nebo přezimuje v domě v obývacím pokoji 😀 samozřejmě výhradně ty se světlým bříškem nebo bílé, že ano 🙂 Pan Snížek II., paní Pippinka a Mistr Vincent 🙂

   1. to naše Činda vegetí v misce s vřesy. Vyjímá se tam, vřesy jsou barevné a kočka mouratá

    1. Hm, Rex se do truhlíků nevejde, takže jich zatím několik roztahal a okousal. Mimo jiné rozkousal a tak zpola sežral dva z mých třech zakoupených vřesů. Pochopitelně si vybral ty krásně růžové! Trest však nepřišel z mé ruky – blil jak Dán a pak musel mít hladovku. Snažím si říkat, že se poučil, ale ten poslední (bílý), přece jen skončil v extra květináči na parapetu. Co kdyby to chtěl zkusit znovu… 😛

     1. sušený vřes a z něho čaj je prý dobrý na zklidnění a na žaludek…jen teda ne v téhle neupravené verzi 🙁

      1. Čaj možná, ale ten keříček ne! Potvrdí Rex i já, která jsem to musela (několikrát) uklízet! 😛

     2. já nepočítám kolik toho zničil náš miláček, naučila jsem se to zapomenout. Loni před jeho nenechavou tlamou a zuby neobstálo téměř nic. Před packami ani trávník a to máme jen klasický, různorodý- já už jsem tady asi psala, že jsme mu říkali ,,sokolovský horník“ 🙂 .
      Begonie jsem už také měla ale já nemám zelené ruce.

     3. Culek vřesy naštěstí nežere, jen se v nich rád válí, takže záhon vypadá poněkud rozcuchaně. Zato netřesky z téhož záhonu mi vytahal a zničil všechny do jednoho.

    2. barevně jsou sladěni dokonale všichni 🙂 česání bříšek a kožíšků je potom také veselé pro všechny zúčastněné 😀

 6. Topi, díky, begonie miluji a s radostí pěstuji… jsou zvláštní, co se týká místa, kde se jim líbí: jeden rok jsem je měla (v barvě růžové až do oranžova) v truhlíku na okenním parapetu a ony tam opulentně kvetly ještě druhou adventní neděli 🙂 u Davida v bytě se jim líbí, zato v domečku jsou spokojené jen venku nebo ve vstupní prosvětlené chodbičce. mamka má vždycky neuvěřitelné závěje květů na begoniích, což upřímně přávidím 🙂

 7. Milý Topi, moc se mi líbí představa, jak jdeš pralesem a radostně zvoláš pokaždé, když najdeš nějakou begónii 🙂 Už jen proto, že já jsem kdysi na Taiwanu, úplně na jihu v tamějším… no… spíš lese než pralese, taky poznávala naše pokojové kytky, ale v obrovské formě! Je ty stromy – fíkusy, ty byly! Martin mě pak vyfotil o ohromného keře tchyniných jazyků… kdo ví, co tím chtěl říct! 😀
  Jinak máš moc pěkné fotky, jako obvykle.
  K begóniím – zkoušela jsem je pěstovat a nefungovalo to. Tady v domě mi na okně přežije jen vánoční kaktus. Jakákoliv kytka potřebující severní nebo východní okno má u nás smůlu. Pak jsem si je jednou koupila do truhlíku a taky se jim nedařilo. Přitom byly tak krásné! No, a protože nerada hubím kytky, už je nekupuju. Je to škoda, jsou nádherné!

  1. Přesně to mě taky v tropickém deštném pralese ohromilo – jak velké jsou vlastně ty naše pokojovky, když jsou doma. Begonie jsme tam taky našli.
   A jak píšeš o tom tchýnině jazyku, docela mě pobavilo, že i svahilsky se vlastně jmenuje stejně (taky byl ten, který jsme viděli, obrovský).
   Jo a můj muž stále tvrdí (a já se k němu opatrně připojím), že vidět ten tropický deštný prales byl pro něj větší zážitek než safari.

     1. Princ Ládík (tak mu děcka z legrace říkají, fakt nevím proč, asi je to nějaký interní vtip) je fajn, oni s ním m.j. hrají v jednom klubu z Nymburka petanque. Kdybys chtěla knížku s podpisem a věnováním, asi bych to mohla zařídit. Knížky jsou myslím ještě v prodeji, třeba na Kosmasu.

 8. Pěstuju jako letničku begonii „Dragon“, protože je jediná, co snese naše jihomoravské vedro. Na doma bych chtěla takové ty okrasné listem, ale viděla jsem je jen v hobbymarketech viditelně všelijak ošetřované za cenu připomínající drahotu…

 9. Pěstujeme. 🙂 Mám jich pár v bytě, mamka jich má taky hodně a vždy se mi snaží dát nějaký odkopek. 🙂 V Pardubicích nám roste také jedna zachráněná z Uni Hobby. 🙂

  1. Prakticky pravidelně se chodívám dívat, když jdeme do botanické v Liberci na begonie nahoru do patra. Mají tam jejich prakticky stálou výstavu. 🙂

   1. Díky tomu, že jsem měl nakoukané begónie z botanické jsem je pak našel v panamském pralese.

    1. botanická v Liberci je naše pravidelná radost o dovolených 🙂 pokaždé jinak krásná ( včetně mých miláčků begonií, leknínů a kamélií).

     1. Kamélie jsem znala jen z literatury, dokud jsme se nepřestěhovali do Anglie. Tam rostla jedna ohromná hned u vchodu. Když poprvé za náš pobyt vykvetla, lámala jsem si hlavu, co to mlže být? A ona to byla kamélie! 🙂 Pak jsem zjistila, že jich mají spousty v parku u hrádku Hever. To je vůbec úžasný park – jen těch rododendronů a růží, co tam vedle těch kamélií mají! 🙂
      (Doma na zahradě mi neroste nic kyselomilného, i když tomu míchám rašelinu a tančím kolem toho povzbuzující tance… Začínám se s tím, byť nerada, smiřovat)

      1. a já, dokud jsme nejeli na svatební cestu a nešli na procházku do botanické v Liberci…a tam v pavilonu stály a kvetly tři vysoké košaté překrásné stromy…

        1. A to já jsem se jela podívat na kamélie do zámku v Rájci. V té šílené zimě je jim tam dobře 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN