BTW: Pozor, hrozí průšvih!

Jdu lesem, je krásně, barevno. Psi si čuchají a já mám našlápnuto k pokojnému stavu šťastného nemyšlení. Najednou mě z klidu vyburcuje známý zvuk a v hlavě se mi rozezní poplach. Honem přivolat u uvázat Rexe. Než bude pozdě! Uf. Povedlo se a já si oddechla. Tohle mohlo skončit všelijak!

 

Jak může vypadat napínavý moment na psí vycházce? Inu, různě. Obvykle jde o nečekaná nebo nechtěná setkání s někým nebo něčím, co může ve společném koktejlu způsobit nepříjemnosti. Výběr je široký a záleží na preferencích jednotlivců. Třeba zvěř člověk nechce zblízka minout u většiny psů – chvála těm, které utíkající zajíc nebo srnka nezajímají. Věřím, že nikdo nechce potkat divočáky, protože takové setkání se může velmi ošklivě zvrtnout.

 

 

Někteří psi však mají k honičkám radši jinou kořist – běžce, cyklisty, v horším případě třeba i auta nebo motorky. Taky nic moc! U některých pak může znamenat konflikt a průšvih setkání s jiným psem. Myslím, že většina soudných majitelů se snaží své psy vychovávat a potížím předcházet, nicméně náhoda umí být opravdu zákeřná.

Nejde však jen o setkání se živými tvory. Mnozí pejskaři aspirují na indiánské jméno „Bystré oko“ z podstatně (někdy doslova:)) přízemnějších motivů. Ano, myslím tím exkrementy všech druhů, mršiny a další nechutnosti, které psi touží buď požírat (fuj!) nebo se nich vyválet (fujfuj!).

 

 

I proto se člověk snaží mít v hlavě aktualizovanou mapu velkých nechutností, kterým se pak dá vyhnout. Třeba na zkoušce divadla, kde jsme ze čtyř hereček tři osoby psí žijící a venčící ve stejném regionu, si vyměňujeme i takové informace. O hnojištích starých i čerstvých víme všechny, ale považujeme za důležité si navzájem sdílet právě polohu a stav občasných mršin… (fujfuj).

Vraťme se ale na začátek článku. Proč jsem musela honem uvázat Rexe a odlehlo mi, že jsem to stihla včas? Inu, lesem šly a švitořily děti. Rex miluje děti, hlavně ty plus minus předškolní, ale radostně se vrhá i k menším, i k větším. Díky rozbíhající se pubertě si vyvinul nepřekvapivou schopnost naráz ohluchnout, musím tedy situaci častěji jistit vodítkem.

 

 

Rex nikomu naschvál neublížit nechce. Však si ho už jako štěně mazlily všechny děti z jedné školky, a od té doby mnoho dalších, o těch našich nemluvíc. Jenže bez přímého dohledu může dítě vyděsit, omylem shodit a určitě by se ho snažil olíznout.

Nějak mu vůbec nedochází, že ne každé dítě si chce hrát. Že v pohádce o Karkulce nebyl vlk báječným parťákem do společných her. A to nemluvím o jeho velikosti. Sám se pořád považuje za roztomilé štěňátko, ačkoliv už má přes pětatřicet kilo, a když sedí vedle jídelního stolu, může si bez námahy odložit bradu na ubrus a plivat míčky mezi talíře (o což se opravdu snaží:)).

 

 

Každopádně musím mít oči bystré a uši pořád nastražené. Hlavně, když jdu ven do obydlenějších oblastí, odpoledne nebo o víkendu. Pořád mám v hlavě historickou zkušenost z Norska, když Kazan (Nazgúlové taky opravdu nadstandardně milovali jakékoliv děti) skočil přes plot do školky, aby si konečně užil děti, které si ho předtím už týdny občas drbaly přes plot. Protože tohle se nedělá. Ani kdyby to bylo z upřímné psí náklonnosti.

 

A tak se ptám, tentokrát tedy hlavně pejskařů – co může přinést napínavé momenty do vašich vycházek?

Aktualizováno: 6.11.2023 — 18:16

30 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Kdyby byl Rex můj, určitě bych ho milovala jako ty miluješ jeho, byť je to někdy o nervy. 🙂 Měla jsem celý život mazlící psy i když Conča než mazlí tak někdy blafe ale vždycky to myslí jako vítací rituál. Ovšem venku jsem stále ve střehu, už mám tak vytříbené nozdry, že cítím lišku a rozlišuji i jiné pachy, prostě je ze mne další pes.Můj postřeh kolem rybníka je na místě, páč volavky stále napichují ryby a pak je nechají na břehu a občasná úmrtnost zvěřiny taky pěkně zavání. Naposledy dostala Conča přes držku vysušenou kůží kdoví čeho,už jsem vypěnila jak na ni hodila záda. Pak se místu obloukem vyhýbala a jenom po mně oko házela. Tož tak je to.

  1. Milá Jenny, naprosto chápu tvé vytříbené smysly! 🙂
   Kdysi jsem ráda chodila se psy kolem přehrady Les Království – snad jediná cesty kolem vody, která tady v okolí je. Něco ti řeknu – zlaté volavky, proti rybářům! Ti za sebou nenechávají jen kousky ryb, ale i podpapíráky smrduté 😛
   Po několika smrdutých incidentech jsem na procházky u vody rezignovala…

 2. Dede, nádherné fotky !!!! Rex je prostě velice zajímavě zbarvený pes a tím pádem asi pro lidi všech velikostí a věku(včetně mne) přitažlivý. Fotka psů z profilu skoro klame – nejprve jsem první moment užasla, že se Rex na hřbetě „vybaruje až do běla“, než mi došlo, že za ním stojí Ari.
  My jsme podobné zkušenosti s Trixie neměli, ona se bohužel s ostatními psy ani dětmi nepotkávala nijak pravidelně. A když už (většinou v parku), tak nikdy nebyla na volno a my byli extra ostražití. Naštěstí myslím, že to, že Trixie měla cíleně jasně červený oboje, už na první pohled vypadala tak trochu jemnější, nevyzařovala agresivitu a lidi se na ní skoro vždy usmáli . Přesto jsme se s protijdoucími pejskaři nejprve vzájemně vyhnuli (hlavně, když šlo o menšího psa), nebo se už z dálky ptali, zda se psi mohou setkat. A i když se situace zdála v pohodě, psi vrtěli ocasy, dávali jsme pozor, protože se přátelské očuchávání mohlo rychle změnit. U dospělích lidí nikdy nebyl problém, Trixie byla kliďas. U dětí jsme měli spíše pocit, že si u nich není jistá jak se chovat (nevím, jestli z nějaké dřívější zkušenosti). Nikdy na žádné dítě ani nezavrčela, nechala se od nich obejmout (po dotaze a s naším svolením), buď při tom vrtěla ocasem, ale spíše ho měla stažený mezi nohy. A když dítě odešlo skoro byla ráda.

  1. „Better safe than sorry“ aneb opatrnosti není nikdy dost – to je něco, co se u psů vyplácí. Takže si myslím, že jste byli prostě rozumní.
   Rex měl štěstí, že se setkával se spoustou dětí včetně našich, takže je zná a nijak ho nerozhodí ani hlučná odrážedla (máme dvě takové ty plastové „motorky“ i doma:)) Jenže to vím já, že ano:))
   Jo a Rexovo zbarvení se stále vyvíjí! Právě se mu začíná rýsovat světlejší okruží lemující černý obličej… 🙂

 3. milý týraný Králi…jak já bych se nechala olízat, povalit a ne jednou…ten hermelín za ušima a kolem krku, to měl i Šarik…kdyby Ti nevadilo,že bych u toho bulela a cítil bys tu bolest a smutek,co pořád v sobě mám…nakonec bych se snad i usmála a byl achviličku šťastná, chybí mi,spoustu let už mi chybí, víš…

  1. Mazlil by se, a rád 🙂 někdy mám dojem, že je kapku přesocializovanej:)) Ari si to rozhodně myslí! 😛

 4. Rex je prostě nádherný psisko, tak bych ho s chutí hladila a muchlovala. Ale já se psů nebojím, já je miluju a oni to poznají 🙂 Ari je za dámu, ale taky bych jí podrbala za ušima.
  U našich labroušků jsem musela hlídat lidi, především děti, protože se chodili kamarádit a já chápu, že ne každý je unesený z toho, když se k němu řítí 40 kg pes. V mršinách se s chutí vyváleli, ale zas tolikrát se to nestalo. A se zvěří jsem si nemusela lámat hlavu, zajíci, srnčí a vysoká je nechala v naprostém klidu, jen jsem se bála divočáků, tedy, ne že by na ně psiska šla, ale naopak. Je jich tady fůra, takže v lese byli na flexe a já oči na stopkách.

  1. Víš co, ten klid u zvěře je prostě úžasná výhoda! Rex je zatím ok, ale v necelých deseti měsících je ještě brzo na hodnocení. Jediné, co můžu říct, je, že je lepší než Ari. Jenže lepší než Ari je tak 95 % všech psů… 🙂

 5. U nás fungují sousedé. Ajvi se k nim vrhá s kňučícím a vrtícím nadšením. Oni jsou už zvyklí, i vlídné slovo pronesou, ale ono se to takhle nemá.
  Další položkou jsou exkrementy. V průběhu dospělého života byl klid, na stáří se jí mění chutě…. Takže opět jsem se zapojila do sdělování kde a co. U nás nastává problém, že jsme se stali turistickou destinací a to návalovou destinací. Takže v lese člověk nepotkává jenom turisty všech věkových kategorií, ale i jejich …ehm odpady. No prostě lidově řečeno okolí cest v lese je po*rané.

  1. Alex, takhle to vypadalo v době covidu na trase k Masarykově chatě v Beskydech. Děs. Evidentně chodili ven lidé, kteří tak obvykle nečinili, a neuměli se chovat.
   Mimochodem zaznamenala jsem na hradeckém rádiu jakousi osvětovou akci přesně na tohle téma…

 6. Hlídám vše vyjmenované, protože někdo nemusí o přízeň psů stát, o vyválení v hnusu zas nestojím já. Naštěstí je aspoň nežerou. Zajíce a srnu se snažím vidět dřív jak psice, protože ač se snažím trénovat, běží za nimi, nedejbože když na zajíce šplápnou vedle cesty. Onehdy našly bažanta den po lovu, spíš by mě zajímalo, proč ho našli gaučáci a myslivci s lovečáky ne (byl u cesty). Budeme mít polívku 🙂 Spousta dětí se k nim hrne, ale dost se jich taky kavalírek bojí, tak je v přítomnosti dětí radši beru na vodítko….

  1. Nikdy bych nevěřila, že se někdo může být kavalírek, ale viděla jsem to na vlastní oči, takže se už nedivím 🙂 Ale je fakt, že lidi mají právo se bát i půvabných hračkokočkových psů.
   A k tomu bažantovi – však kavalíři jsou původně lovečtí psi specializovaní na ptáky. Tak čemu se divíš? 🙂

  2. geny totiž nepřemluvíš a Ty máš správné kavalírky 😀 doma na gauči, venku na lovu 🙂

 7. velký pes basset obdivovatele maximálně oslintá nebo pošlehá ocasem, na to jsou experti…je ovšem povahy nanejvýš družné a jak vytuší, že by mohl být obdivován, táhne páníčka k zájemci o seznámení 😀 neslyšela jsem o jediném agresivním představiteli plemene. u malých dětí jsme drželi na krátkém vodítku, přece jen, dospělý pes má kolem 35 kg. už dlouho máme jen kočky, takže vycházkové zážitky mohu popsat jen ze strany chodce 😀 a tam je to takřka bez výjimky odbočka k nám, nasátí nosem, případně šťouchnutí čumákem na pozdrav 🙂 páníčkové: “ kam mě vlečeš! vy ho/ji znáte?“ nediv se Geraltovi, jednou plyšáček, pořád plyšáček…:-) a on je opravdu krásný, huňatý medvídek 🙂

  1. Basset mi přijde jako sice nízká, ale statná ušatá lokomotiva 😀 A jo, taky bych na takového s velkým zájmem koukla, na což by si mě pravděpodobně šel očuchat. Oni mají na zájem radar…
   V tom jednom jediném případě, kdy jsem Rexe neuhlídala, se totiž setkali přesně ti dva, kteří se setkat chtěli. Chlapeček na odrážedle se Rexovi, který mu radostně nabízel klacek, nadšeně vrhl kolem krku (doslova). Ani já ani jeho maminka jsme se neodvážily křičet (i když se nám asi chtělo oběma), jen jsme je tiše oddělily (ani jednomu se to nelíbilo) a nejspíš si obě v duchu přísahaly, že to bylo naposled.
   Později mě napadlo, že Rex možná tak jednoznačně neposlechl, protože to dítě ho chtělo… protože ono ho fakt strašně chtělo.
   Každopádně z toho ve mně zbyl pocit viny a opravdu se snažím, aby už k ničemu podobnému nedošlo.

   1. když to máš těžké – na jednu stranu pes musí být ovladatelný, na druhou stranu je třeba, aby byl přátelský a socializovaný. a děti nemají zábrany 🙂 než maminka pronese “ musíme se zeptat „, už jsou zachumlány do psího kožichu. Pan Pes je mazlící medvídek, no ale kila má…ano, basset má sílu odšlajfovaného povozu. a radar mj. na nákupní tašky 😀 to jsem obdivovala krásného plášťového a mezi dvěma podrbáníčky stihl vecpat čumák do našeho nákupu a už (úspěšně) lovil.

    1. 😀 Úplně ho vidím, i s tím veselým zablýsknutím v očích. Ne, moc bassetů nepotkávám, ale mám dost zkušeností s jejich dlouhonohými bratranci 🙂
     Jinak Rex je s dětmi socializovaný v naprosto nezvyklé míře. Když jsem s ním byla na Dni spolků ve stánku Rescue Stopaři, omazlilo ho postupně snad čtyřicet dětí všeho věku a on nevypadal, že by měl dost.

     1. takže on považuje všechny lidi za přátele a děti úplně automaticky 🙂 kdybys mu to zakazovala, byl by zmaten 🙁 tohle je spíš na výchovu protistran všeho druhu – aby se dovolili, že můžou Geraltovi skočit kolem krku a nechat se zapsit 😀 ( alternativa k zakočičit)

      1. No, já jsem ho maximálně socializovala a chránila před špatnými zkušenostmi právě proto, že bude velký, silný a potenciálně nebezpečný.
       Takže teď mám skoro dorostlého hromburáce, který si myslí, že lidi jsou na světě hlavně pro jeho potěšení 🙂

 8. Tak já hlídám v podstatě všechno, co jsi vyjmenovala. V místech, kam nevidím (lesní křižovatky) musí psi na vodítko, i když se tomu Jeník diví (a já se divím, že se diví, po tolika letech soužití se psy). Jo milej zlatej, copak já vím, na co narazím za zatáčkou? Už jsme potkali divočáky, smečku psů i cyklopeleton (ten ovšem byl slyšet na kilometr daleko, takže tam se o překvapení nejednalo). O různých hnusobách ani nemluvím – Brůča žere a Erník se válí (tak naštěstí u něj je to jednou do roka, ale pak je to výživné).

  1. Jo, když člověk nevidí za roh, je lepší se pojistit! Eh, u nás bylo válecí Nazgúlové a žrací holky. Rex se zatím výrazněji neprojevuje, ale pokud ho vede Ari, obávám se, že svět hnusů zcela jistě objeví… 😛

 9. Ale on je roztomilé štěňátko a těch pětatřicet kilo, pff! Je krásný a mě se líbí ta první fotka, na které jasně vysvětluje ‘dyť sem nevinnej, co šílíš’!? A Ari, ta je jednoznačně za dámu!
  Scott byl velice přátelský pes, ale k cizím se nehrnul. Vyčkával, až se dotyční pohrnou sami, aby ho obdivovali. Zato zdrhnul, kdy se mu zachtělo a že se mu zachtívalo! 🙂

  1. Scott byl srandista, leč toho typu, že z něj tekly nervy 😛 Ovšem mám dojem, že takový byl i proto, že minimálně tebe to bavilo 🙂 A co by pro tebe neudělal! 🙂

 10. Aby to nebylo jen na psech – vždycky si vzpomenu jak jsme ťapali pěšinou k nějakému hradu, Baroušek první, a cizí protijdoucí dítě mu najednou vkleče viselo okolo krku a s naprosto nevinným výrazem se na mne podívalo se slovy „můžu si ho pohladit?“. No, být na tom místě Vašek… takže ono to kolikrát není jen o tom hlídat psy, ale u některých psů prostě musíš myslet i za všechny okolo.

  1. Jo, přesně. Mně se to stalo dokonce s dospělým, v Anglii, a na našem dvoře! Naštěstí to byli Nazgúlové a naštěstí nebrali dvůr pronajatého domu jako echt naše teritorium. Každopádně jsem zírala s naprostou nevírou, když ten člověk od psů vstal (fakt je objímal!) a sdělil mi, že se chtěl zeptat na cestu…
   U Rexe je potíž, že byl nesmírně populární štěně – lidi se k němu vrhali způsobem, který jsem u jiného psa nezažila. Sama netuším přesně proč – vždyť nikdy nevypadal s tím černým čumákem vysloveně roztomile! Ale je fakt, že byl vždycky neodolatelně huňatý.
   No a on ještě úplně nepochopil, proč se k němu lidi nevrhají dál 😛 Tedy, ne v těch původních počtech a rád jim vyjde vstříc:))
   Ari je z toho na nervy, protože to je proti všem jejím instinktům! Takže ho občas seštěkne, což situaci taky nevylepší.
   Ono se to lepší, ale ještě to nějaký čas potrvá, než si uvědomí, že není plyšák na hraní 🙂

 11. Já nejsem pejskař, psy mám docela ráda, ale mám z velkých psů strach.
  Nemám je holt tak načtené, jako kočičáky.
  A jsem opravdu ráda, když si majitel velkého psa přivolá a při setkání se mnou ho drží.
  Asi je to na mě vidět, že se bojím.
  Fakt nemám ráda, když na mě pes skáče a majitel na mě z dálky volá, abych se nebála, že pes je hodný.

  1. Míšo, na tohle myslím pořád – už i proto, že to chvilku trvá, než člověk naučí psa, aby cizí lidi ignoroval. Vždy beru psy k sobě, když máme potkat děti, velmi často, když na blízko potkáváme dospělé.
   Tedy psy… Ari o cizí nestojí, ale s Rexem je problém. někdy mám pocit, že stačí, aby si ten člověk vlídně pomyslel „to je ale pěknej pes“ a Rex by se už hnal, aby mu to potvrdil! 🙂

 12. Školkové děti si pravidelně Majdu hladily přes vrata. No a když nás některé to dítko potkalo na procházce, hnalo se k ní. Maminky šílely, protože Majda byla často větší než to dítě. A děťátko mamince vysvětlovalo, že tohle není pes , ale Majda

  1. Maminky musely v hlavě rychle přeřadit – vždyť to není pes, to je Majda! 🙂 Jo, to je prostě nádherný…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN