HOST DEDENÍKU – DavidL: Hudební hádanky (22)

Období dušiček a Halloweenu i podzimní počasí nás občas dožene k zamyšlení o vlastní smrtelnost, o nesmrtelnosti ducha, či jen nad tím, jaké by to asi bylo, kdyby byl jako jeden z mála člověk nesmrtelný. Ve filmové tvorbě máme hodně příběhů, ať již kultovního Highlandera nebo například lehce filosofický snímek Pozemšťan z roku 2007.

Dnešní přebásnění je inspirováno dvěmi známými písněmi z nichž jednu patrně nemusím představovat vůbec neb je ikonickou. Druhá je od americké skupiny založené v roce 1995 a píseň je z roku 2003, takže již má také za sebou nějakou tu řádku let. Obě písně je možno zaslechnout poměrně běžně v rádiích.

 

Takže pokud budete mít chuť hádat, můžete a směle do toho. 🙂

 

 

Kdo chce žít věčně

 

Prý není čas pro nás
prý to nejsou naše dny,
že nemůžeme mít své sny,
že jde to mimo čas.

Kdo stále žít by chtěl,
bez vášně, lásky, bez cíle.
prý šanci nemáme,
prý nám je to dané,
že svět jak je zůstane
pouze když se mineme.

Jen pro tebe žít bych chtěl
jen, kdyby nám to osud neupřel
Já věčný z osudu jsem
jsi láskou, kterou jsem chtěl.

Odcházíš, ač jsi součástí mou
část mé duše odchází s tebou
budeme spolu stále sví
dokud nás zem nepohřbí,
v našich srdcích
než obě dotlučou.
(ač jedno už je navždy pryč)

Chcete zde stále být?
Chcete zde stále žít?
Chcete své lásky přežít?
Chcete zde přesto být navždy?

(Je tíživé být věčným)

 

 

 

Nesmrtelný

 

Jsem rád, že zde nohu být,
stále s Vámi mohu žít.
Jsem ten ten, o koho můžeš se opřít,
když potřeba je, svou hlavu složit,
jsem ten, kdo věří ve Vás.

Spoustu jsem Vás vyléčil,
také jsem tu s Vámi žil,
ač se zdá, že jsem pouze snil.

Ač trápení máš, jsem tu já,
na koho trápení svá dáš.
Ač roky, věky dál plynou,
jsem já Vaší jistotou.

Jsem ten, kdo na cestu Vaši svítí Vám,
jsem ten, kdo lidstvo v srdci svém chová,
jsem ten, komu své sny posíláš,
ač nevěříš, stále jsem to já.

Jsem rád, že zde nohu žít,
stále s Vámi mohu žít.
Jsem ten ten, o koho můžeš se opřít,
když potřeba je, svou hlavu složit

a díky tomu nejsem sám.

 

 

 

Aktualizováno: 31.10.2023 — 16:43

54 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jako každý pátek jsem tu pozdě, tak jsem ráda, že jsem už mohla vstřebat nápovědu. Díky, bylo to zajímavé a přebásnění taky. 🙂

  1. Rádo se stalo. 🙂

   Rozhodně v tom máme v plánu pokračovat. 🙂

   Jak říkají angličtináři:
   Stay tuned!

    1. Ten pes (Rex:)) si někde ostrouhal prst na zadní tlapce, takže když přišel domů že zahrady (a že byli venku jen chvilku, protože pořád leje) krvavě razítkoval podlahu. Zjistit a) který pes b) která tlapa usvědčeného psa c) který prst z usvědčené tlapy, nebylo vůbec lehké. Ale zvládli jsme to, je ošetřeno, vytřeno a teď čekáme, až mu to zaschne, abychom se všichni přesunuli do obýváku (kde je koberec:))

  1. To první jsem věděla hned, ale nepsala, to druhé jsem uhádla až po několika nápovědách, tuhle skupinu jsem fakt neznala, holt jsem starší paní, no.

   1. Jojo, ono to bylo v Medúze, která tehdy běžela na ČT2. 🙂 Možná v té době ještě existovalo Eso. 🙂

 2. Mně se líbil v málo známém filmu Hlídat Tess, kdy jako agent strážil bývalou manželku amerického prezidenta, dost svéráznou starší dámu.

 3. zpátky z jednání, můžu komentovat 🙂 obě písně skvěle sedí na dnešní vpravdě dušičkové počasí…z filmů u mě jednoznačně vede Batman forever a Mrtvá nevěsta… Tim Burton je pro mne režisérská jednička / ostatně na Schumacherově Batmanovi se podílel jako producent. vždycky si ho pouštíme o Halloweenu i Dušičkách. Coco je skvostný animák, má nádhernou atmosféru a propracovaný děj. u toho konce jsem vždycky dojatá 🙂

 4. Nápověda č. 2:

  Skupina má za celou dobu působnosti jediného stálého člena a tou je zpěvačka, klávesistka, pianistka a hráčka na harfu.

  Jejich stylem je gothic metal, hard rock, alternative metaů/rock. Spousta jejich písní je šmrncnutá či inspirována klasickou hudbou.

  Upozornění: Můj text je písní jen inspirován a je o něčem jiném než je originál.

  1. Jo, tak pokud je frontmankou zpěvačka, tak už vím, začíná název kapely na E?. Ale upřímně se přiznám, že tu kapelu, zpěvačku ani písničku neznám a nikdy jsem je dodneška neslyšela.
   No a ta první písnička je snad jasná, to jsem ani nepsala.

   1. A ještě se upřímně přiznám, že ani ten film Pozemšťan neznám, úplně mě minul, asi je to škoda.
    Filmy Tima Burtona mám naopak moc ráda, on je dobrý šílenec. Ale taky jsem od něj neviděla všechno, jen tak namátkově.

 5. Tak písničky nedávám – ani neumím anglicky, ani nejsem kovaná ve světě hudby. Nicméně obě dušičkové básně-texty se mi líbí.

  Miluju Mrtvou nevěstu a dneska je ten pravý čas se na ni podívat (bude-li čas), protože nejenom, že jsou Dušičky, ale i počasí je přímo dušičkové 😉 .

  1. Majka, Forever young bych také mohl předělat, ale možná ne. Mistr měl při přezpívání dost povedený text. 🙂

   1. Mistr ( uznávám ho i jako přesvědčená rockerka ) zpracoval Alphaville skvěle, i verze s Bushidem a potom s Leošem Marešem se povedly.

    1. O Mistrovi si přečtěte (a velice to doporučuju) loňskou knížku od Pavla Klusáka, úplně se Vám rozšíří obzory, o spoustě věcí, o kterých se tam píše, jsem vážně nevěděla. Nijak ho nepomlouvá, naopak, snaží se na něm najít to lepší.
     Viz https://www.kosmas.cz/knihy/285931/gott/

 6. Tak první písnička byla (poprvé!) okamžitá jistota. ne, že by to byla extra zásluha (tu písničku snad zná každý) ale aspoň něco 🙂
  Ta druhá – to je zajímavé, našla jsem cosi, co vypadá, že by to mělo být, ale úplně jistá si nejsem 🙂 Zatím jsem neměla čas podrobně projít text 🙂

   1. Ono u té druhé, to je prakticky inspirace textem ne překlad a nejsem si jistý jestli to úplně sedí do melodie, psal jsem to po paměti. Tak se uvidí. 🙂

     1. Já si taky počkám na druhou nápovědu, u té druhé písně moc nevím. Jako jeden tip bych měla, ale o té kapele píšou, že byla založená v roce 1998 (i když v Little Rocku).

 7. Nápověda č.1 ke druhé písni.

  Skupina byla založena v roce 1995 v americkém Little Rock. Zakládající zpěvačka se inspirovala v počátku své tvočby Danny Elfmanem.

 8. S písničkami se už nesnažím, ale Highlander patří i mezi mé oblíbené filmy, Sean Connery v něm byl naprosto uchvacancující 🙂
  K halowweenským filmům bych zařadila ještě Mrtvou nevěstu nebo Coco, ale to jsou animáky, byť spíš pro dospělé.

  1. Jj, Coco je skvělý film, Mrtvá nevěsta jakbysmet. Ještě tam patří i Batman forever a samozřejmě spoustza dalších. 🙂

  2. Sean Connery je nádherný ve Skále (The Rock). Skvělá esence Bonda v důchodu, co ještě nepatří do starého železa. 😀 A super hlášky.

   Písničky zatím nevím, ale líbí se mi oba texty.

   1. To jo, ale nemá tam odění z třicetileté války (no, skoro) a plášť s pavím peřím- plus ta katana a náušnice v uchu, no achach 🙂

   2. Až na ten český překlad/dabing (myslím tu Skálu), některé hlášky už zlidověly. 😀 – viz Generál Attorney apod. 😀 Taky tam ještě Cage hrál příčetně, ne tak, jak později (přiznám se, že jsem ho za mlada měla i ráda, třeba ve Zběsilosti v srdci se mi líbil moc, ale pak jsem se nestačila divit, přitom je z dobré filmařské rodiny, strejda režisér, sestřenice režisérka…).
    P. S. Jinak se všem omlouvám za své prokrastinování a nadměrný počet příspěvků, jsem na indispozičním volnu (moc a moc nepříjemným způsobem mě chytla záda), už se mi dnes trochu ulevilo a holt se nudím. Nezlobte se všechny a všichni.

    1. Tak z počítačové branže jsou také skvělé překlady. 🙂

     Kdo je Generál Failure a proč mi čte disk? (General failure reading disc)

     1. Jj, to jsou skvělé věci. Naštěstí už to trochu mizí. I když takový Deepl dokáže být taky hodně veselý. Ze zásady ho nepoužívám a dělám to podle sebe, i když to trvá dýl. Hlavně teda jak nezná nějakou specifickou terminologii, to je pak i ještě veselejší. Navíc mu vypadávají věty nebo i celé odstavce, to je taky fajn.

    2. Tak ti přeji, aby ti záda vydržela, ba přímo se i zlepšila.

     Tak moje oblíbená hláška způsobená překladem je „přehřáté plazma“ (nebo to byla „přehřátá plazma“? ta je ještě lepší). Ale raději nechci vědět, jak to zní v originále, budu doufat, že je to způsobeno překladem. 😀

     1. Jestli najdeš originál, docela by mě zajímal.
      Se zádama je to snad trochu lepší. Můžu si za to v podstatě ale sama. V poslední době jsem seděla u PC hodně hodin denně, mám v práci tolik práce, že bych potřebovala být 3 a nějak to na mě duševně (nervově) sedlo. Fakt to asi ani není od páteře, ale od nervů – od té zodpovědnosti. I mají už kolegové naplánované nějaké školení, podle materiálů, které teď dělám. Tak mě asi chytla panika, že to do té doby nestihnu. Je toho totiž opravdu hodně.

      1. Vydrž. A k tomu školení – proč ho neudělat dvojdílné s mírným odstupem? Příliš mnoho informací najednou člověk stejně neprobere. A budeš to mít ve větším klidu.

       1. No, uvidíme, ale moc šancí tomu nedávám. Už to mají naplánované na 14.11. pro celý náš úřad (celorepublikově) přes Teamsy.

        1. O to líp, nemusí nikam jezdit. A pokud by na druhou část někdo nebyl přítomen, dá se to přece nahrát a někam vyvěsit nebo na vyžádání záznam poslat. Jelikož pracuju ve firmě, která má pobočky po celém světě, tak se záznam vyvěšuje zcela běžně, přes Teamsy se řeší spousta věcí. Prezenčně je nutné být jen na mítínku plánovačů a ten je pro celou Evropu.

   3. tam je Sir Sean naprosto skvostný…ta nonšalance, s níž unikne svým strážcům, když se chce setkat s dcerou, zatímco oni se s radostnou chutí vrhají na opulentní svačinou, kterou jim nechal poslat 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN