HOST DEDENÍKU – Alex: Bacouši nikdy nespí!

Náš milovaný kocourek Dareček se začátkem září dožil 11 let a nyní v říjnu jsme oslavili jeho přineseniny z útulku Tibet v Marefách u Slavkova. V polovině července se ale vyznamenal. Na několik týdnů usadil mého muže do křesla, odsoudil ho k potupnému ježdění autem pouze v roli spolujezdce a mne jako ošetřovatelku, mnohdy i krmičku a řidiče v jedné osobě.

 

Přihodilo se to jednoho pátečního rána. Manžel dospával a Darek k němu přišel, předl a stál u jeho postele. Manžel pouze svěsil pravou ruku a líně kocoura podrbával, když ten najednou „zařval“ a manžela škrábnul zubem na hřbetu ruky. On manžel netušil, že kočičí chlapínek se nechtěl právě mazlit, ale sděloval mu, aby vstal, sešel dolů ke kuchyni a dal mu najíst. Když se mu nevyhovělo, dal svou nespokojenost najevo. Já o ničem nevěděla, manžel tak jako mnoho lidí si miniranku vycucal a dál se o ni nestaral.

 

 

V pondělí ráno vystřelil manžel z domu, že jede k lékaři a zamával na mne pravou rukou, která měla podobu až po loket, něčeho mezi tlustým fialovohnědým jelitem a bájným olgojem chorchojem. Prsty vidět nebylo. On to přes víkend přede mnou bravurně tutlal!!!

A protože v létě, je v Česku dost ospalo, i lékař měl dovolenou, tak jeho zástup naordinoval ATB, Aescin na otok a bylo. Já jsem alespoň měřila teplotu a ruku chladila gelovým polštářkem. Několik týdnů bylo už šílené vedro, otok se nemenšil, ruka získávala čím dál víc tvar olgoje chorchoje, kterého jsem viděla nakresleného v nějakém časopisu, a protože se po dvou dnech měl vrátit náš pan doktor, snažila jsem se nahnat manžela na kontrolu. Ne, zasekl se a prý až zase v pátek.

 

 

No zkrátím to. Doktor mu během pěti týdnů třikrát vyměnil antibiotika, hned mu naordinoval Detralex na otok a místo chlazení jsem celou ruku až po loket mazala třikrát denně Polysanem, který udělali v lékárně. Je to stará účinná mast a funguje. I tak jsme bojovali několik týdnů. On měl ten náš drahoušek na zubu nějakou hnusnou bakterii, určitě to bylo něco, co mělo přídomek „zlatý“, protože tak zarputilého bacouše jsem už léta neviděla.

Když jsem kdysi při nástupu do důchodu chodila dva roky na U3V na brněnskou Veterinární fakultu, vzpomínám si, jak nám promítali fotky nekrotických ran na končetinách lidí po kočičím škrábnutí nebo kousnutí. Ono to má i odborný název, který si už nepamatuji, ale co si pamatuji, tak nám kladli na srdce, že každé takové zranění je velmi dobré ošetřit nějakou desinfekcí. Vycucat nestačí.

 

 

Až už bylo po všem, tak mi sestřička pana doktora sdělila, že před mým mužem léčili paní, u které k nekróze už došlo, a to teprve byl běh na dlouhou trať! Takže přátelé, desinfekci po ruce a nic nepodceňovat! Bacouši nikdy nespí!

 

P.S. Kočičí miláček se zase dál válí pánečkovi po klíně, zamilovaně na něj mrouká a slastně přede, když se spolu dívají na TV.

 

Dede: Tohle drama jsem z dálky sledovala a poctivě trnula, když léčba ne a ne zabrat. Takže dnes to vezmeme cestou dezinfekční:)) Jak ošetřujete drobné rány od zvířat vy? Měli jste také někdy až tak závažné trable? Co na to platilo?

Aktualizováno: 29.10.2023 — 18:06

41 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. někdy ani nevycucám, ale vyděsila jsi mne..přitom doma betadinu nebo slivovici mám…chudák Dareček, je bacilonosič a neví o tom….

 2. Téda Alex, četlo se to jako horor, manžel mělt štěstí, že to dobře dopadlo a že je zase on i Dereček v pohodě. Je dobře, žes to sepsala. A Darečkovi tímto gratuluji k 11. narozeninám je to pořádný krásný macek.

  Mne kdysi dávno kočička Smoky prokousla vrchní kloub (pod nehtem) ukazováčku na levé ruce (moje hlavní ruka). Napjatě u okna sledovala venku kolem procházející kočku, vrčela, tak jsem jí chtěla sundat ze stolu, ona se ohnala a – jasně omylem – mě rafla. Chladila jsem to, máčela v heřmánku, mazala. Otok sice splaskl, ale ukazováček zůstával i po měsíci ztuhlý, nedal se ohnout, trčel rovně vpřed. Takže jsem ani nemohla do té ruky vzít ouško hrnku jak jsem byla zvyklá levačkou dělat. Sice jsem ho „obkladovala“ a masírovala, nepomohlo to. Už jsem se smiřovala s tím, že to tak zůstane, až při další kontrola u dr. jsem prst ukázala a on řekl, že se s tím možná dá ještě něco dělat, ale že to bude bolet. A poslal mě na rehabilitaci. No bylo to jak inkviziční mučení, ale snad po 6 či 8 návštěvách (2x týdně) a cviky s prstem tam i pak „domácí úkoly“, se ho podařilo rozhýbat. Už ho zase stočím do kolečka „pod palec“ i když ne tak těsně jako na prvé ruce. Äle vršek prstu zůstal místně pokřiveny, kloub zvětšený.

  Jinak různé rány a škrábance také nejprve umyji, hned pak potřu jod.tinkůrou a fest přelepuji flastrem. Nebo desinfikuji peroxidem, či lékařkým alkoholem (70%), to když třeba vytáhnu hlubší třísku nebo štípance apod. Když jsou tahle zranění na prstu, prostě ho celý strčím jako špunt fest do láhve s alkoholem (mám odlito z velké lahve), láhev otočím vzhůru a chvilku tak prst louhuji. Většinou bolest rychle přejde a do dalšího dne už o tom nevím.

  1. Milá Maričko! Napadlo mne, je štěstí, že se s tím špuntovým prstíkem v lahvičce špiritusu nedá opít. Že se to kůží nevstřebává 😉 .
   Já mám takhle pokřivený prsteníček na pravé ruce (moje hlavní ruka). Je funkční, nebolí a na estetice už nesejde 🙂 . Utrhla jsem si malý svaleček, když jsem se prudce opřela ve sprcháči o zeď. Pět týdnů jsem nosila ortézu, ale prstík stejně zůstal křivý.

 3. Syn, když mu bylo 6 let dostal Toxoplazmózu. Tehdy jsme ještě neměli doma ani králíky, ani kočky. U babičky ano. Nebyla jsem si vědoma, že by přišel do styku s něčím, co by vyvolalo tuto nemoc. Vždycky jsem dbala na to, aby rána od zvířete ať už kousanec, nebo škrábanec byla řádně vydezinfikována. Kočky se potulují po různých místech, aspoň ty naše a nikdo neví s čím přišly do styku. I děcka už se sama naučila, že taková ranka se musí důkladně ošetřit.

  1. možní snědl špatně umytou zeleninu ze záhonu..toxu chytne z minimálně 24h-48h starého kočičího exkrementu…a vědomě by bobek nesnědl…

 4. Takhle kdysi dopadl můj muž, kousl ho Čeněk, tehdy už starý a docela neduživý. Asi ho tehdy zvedl a Čendu něco zabolelo, tak se ohnal. Nikdy předtím nás nekousl, nebyl zlý. Taky skončil s ATB. No jo, žerou maso, tak holt mají „zlé“ bakterie. Hlavně, že jste to vyléčili, někdy to fakt není sranda a hlavně se to nesmí zanedbat.

  1. No právě! Nesmí se to zanedbat. Můj muž to tutlal tři dny a bylo vymalováno…..
   Moje rada – pánové, nic takového netutlat a raději s kůží na trh.

 5. abych nezapomněla – páníček měl pořádnou kliku! gratulujeme k úspěšnému uzdravení, užil si svoje 🙁 kocour to tak nemyslel, je to zkrátka kocour…

 6. No páni. Kocouři a kočky se mnou spolužijí snad už od plenek.
  Vzpomínám si, že jeden z našich kocourků – šilhavý Matýsek, díky svému postižení, netrefil přistání na mém klíně a rozsekl mi nohu nad kolenem z vnitřní strany.
  Dodnes se chlubím, že jsem měla šablozubého tygra, protože ta deseti centimetrová jizva tam i po padesáti letech je. A přitom jsme nemuseli ani šít. Zkrátka si mne podepsal na věky věků, Ámen.
  Jinak koky ani stafylo ani jiné jsme (zatím a doufám, že i nadále) neřešili.
  A tak držím palečky ať už ani vy ani nikdo jiný nemá doma olgoje.

 7. No nazdar, ještě, že to dopadlo dobře. Protože je MLP diabetik, je u nás vždycky po ruce nějaká dezinfekce, líh, nebo něco ve spreji, peroxid v koupelně v lékárničce, betadin a pod. A naučili jsme se (MLP automaticky, já po frflání) vždycky ranku vydesinfikovat . Zatím jsme neměli žádný podobný problém – musím zaklepat !!!
  Kočky jsou v pohodě, ale Kája občas v rámci hry to přežene a vytasí meče. Pak jsme jak po domácím násilí a desinfekce je na pořadu dne. On je to strašnej mazel a hračička, ale podle mě už bude mít přes 7 kg – musím ho zvážit, jen nevím jak ho přesvědčit, aby si sednul na váhu :-)). A musím se přiznat, že když si mi lehne na klín, když se v pololeže koukám na telku, přední packy mi položí na ramena, čumáček má kousek od obličeje, slintá blahem a vrní, což zní jak basová kytara, mám smíšené pocity. Obě kočky to dělají taky, ale ty jsou poloviční !

  1. Alimo, otevřela jsem si článek a první mě napadlo: No nazdar. 🙂
   Teda ale Alex, hlavně, že jste to zvládli, podle popisu to vypadá dost nepříjemně. Betadinu máme doma vždycky, vozíme ji i na cesty (a tam rozdáváme, včetně větší části lékárničky). Pomalu budeme muset něco dokoupit, zas v únoru jedeme na jih, těším se moc. Ale letos asi naposled, příště zkusíme vyrazit jinam.
   P. S. Pokud chcete, mrkněte na Hady, dala jsem tam pár odkazů ohledně nového, zcela utajeného alba pana Lasici.

   1. Vyhledala jsem si, jak vypadá manul, a ne Kája to není :-)). Kája je obyčejnej venkovskej kocour, je černobílej, záda a kus tlapek a hlavy černý, bříško a zbytek kocoura bílej. Jen holt trošku víc vyrostl. Má velkou hlavu (podle fotky bych řekla větší než Alexin Dareček) a teď se na zimu pořádně vykrmil, takže má tváře jak křeček :-)).
    Jsem naprostá lama, neumím sem vkládat fotky, mám ho vyfocenýho na WhatsAppu, případně bych fotky mohla poslat někomu na mejl. Nemáte někdo nějaký nápad ?

    1. A co takhle napsat pár slov o svém kočičinci, přidat do mailu pár fotek (jsem na tvoje kočky fakt zvědavá) a poslat sem jako článek? 🙂 Vždyť nemusíš psát román, cokoliv o dílce běžného příspěvku stačí. A my konečně uvidíme Káju! A holky taky, samozřejmě:))

      1. Neslibuj, napiš 🙂 Však to nemusí být sága, většina z nás Kájovo objevení a jak to bylo dál sledovala z tvých střípků 🙂 Hlavně ty fotky! A ty stačí prostě dát do mailu…

 8. Ono běžně se totiž v dutině ústní či kolem nosohltanu vyskytuje Staphylococcus aureus, tzv. zlaťák. A s tím když se rána nedesinfikuje, tak bývají slušné problémy.

 9. Přiznávám, že v tomto jsem dost nezodpovědná a kocouří škrábance řeším pouze mýdlem a vodou – to mi poradil doktor, když jsem přišla s prokousnutou rukou cizím psem. „První pomoc je ránu řádně vymydlit, tím se většina nepřátelských bakterií zničí. A stačí na to obyčejné mýdlo, ani nemusí být antibakteriální!“ Tak se teď podle toho řídím a zatím v pohodě.

  P.s. ta prokouslá ruka se hojila dva měsíce, naběhlá jizva se ztratila za tři roky – včil už tam mám jen bílé šrámy.

 10. Jednou mě takhle kousla do zápěstí divoká kočka
  Druhý den jsem měla žílu fialovou až po loket
  Naštěstí atb zabraly
  Podpořila jsem je přikládáním tělových svící přímo na žílu

 11. zásada č. 1 zní “ okamžitě vypláchnout a dezinfikovat “ . kamarádčina dcera hlídala svojí sestře sibiřského kocoura, obrovské huňaté stvoření, osm kilo kočičího dynamitu. Kocourek se rozhodl, že poletí na nějakého třídního nepřítele, i když byl v postroji a na vodítku. a jak ho drapla do náruče, otočil se a zakousl se jí do předloktí. v nastalém zmatku nějak nedošlo na vyčištění rány a když přijela druhý den domů, ruka byla fialová a oteklá 🙁 následoval měsíc léčení, protože šelma se mj. trefila dosti nešťastně do šlachy, takže se kromě hrozící otravy krve řešilo i to, jestli se rozhýbou dva prostřední prsty 🙁 No, zadařilo se nakonec a kocoura z domu nedali – nemůže za to, že je kocour…

  1. Osm kilo živé kočičí váhy, tak to už je jako malý tygr. MLP se už také dál dívá s našim miláčkem na televizi a vrkají spolu. Kdyby to bylo ošetřeno včas, tak to nemuselo takhle dopadnout.

   1. přesně tak… stačilo vypláchnout peroxidem nebo jakýmkoliv bylinkovým odvarem a bylo by se řešila asi jen pohyblivost prstů. njn. taky kdyby kocourka pojmenovali třeba Fido nebo Maxmilián , nestalo by se to. jenže on je podle PP Heffron 😀 nomen omen, kocour drsňák.

   2. Mineček a byl obyčejný kocour, měl 13 kilo…když byl v nejlepší formě…často si říkám, jaká by to byla nádherná koťata, mojí Miňákovic rodiny…a jejich geny by žily dál..jeho a Pitinky…

 12. Jinak z různých dezinfekcí mám asi nejradši peroxid. Doma mám ale i betadinu tekutou i mast.
  Také si vyrábím hojivou mast. Ale jak jsem zjistila, na prsty musí být zároveň ta náplast..

 13. Kočičí zuby jsou plné všeho možného, zejména když baští syrové maso. Mě prokousl prst Snížek I., měl zaměřeno na veta, jenže ten šťastně uhnul a schytala jsem to já. na veterině to byla hračka, dezinfekce, zalepeno, ovázáno. jen v čekárně na mne hleděli páníčkové pacientů s výrazem “ oni tam ošetřovali Vás???“ Domácí drápance okamžitě a střelhbitě zakapu levandulovou silicí od ATOK, kterou s sebou všude i vláčím v kabelce. Jeden by nevěřil, v jakou strašlivou lítou šelmu se dokáže proměnit něžný kocourek, když se mu děje příkoří v podobě česání kožíšku, obírání listí a semínek a stříhání knotů 🙂

 14. Mne jednou hlouběji škrábl Zrzek na zápěstí, kousek vedle žíly. Pák se to pár týdnů hojilo.

  Člověk si musí dávat trochu pozor. 🙂

  1. Co na to platilo? Dezinfekce a pak kombinace řepíku a jitrocele. Zabíralo to lépe než hojivé masti volně dostupné v lékárně.

   Mastičku jsem si udělal sám. Ono to zas až tak složité není. Často si dělávám doma něco na způsob psího sádla pro případ nachlazení z kombinace bylinek. – Tymián, rozmarýn a šalvěj mi tvoří základ a pak dle uvážení. 🙂

 15. Ehm, u nás si kočičí škrábanec takhle odnesla Vanilka a tam to bylo i s nekrózou. Měsíc atb a mazání něčím, co nevadí, když olíže- nekróza se přikrýt jaksi nedá, musí to větrat- a zároveň to nemokvalo a hojilo se. Takže heřmánek moc vysušoval, řepík byl dobrej, taky domácí měsíčková mast. Uf, byl to děs. Vet na dovolené dostával vyžádané fotky na whatsapp a ordinoval podle nich. Díky, znovu nemusím. Jo a chlupy tam už znovu nenarostly. Okolní delší to obvykle zakrývají.

  1. Jo ty nekrózy že škrábnutí, to by mohli hlavně veterináři povídat. Chudák Vanilka nekrózu a v chlupech ….

 16. Milá Alex, to byl pořádný průšvih na jedno zanedbané kousnutí! Brr. Ještěže je už páneček v pořádku.
  Já teď bojuju s podobným problémem. Rex mi vzal zubem ukazováček (omylem, byl na klacku:)) a protože je ranka na ukazováčku pravé ruky, ne a ne se zahojit. Tak po troše zanedbávání už aplikuju náplast a Framykoin. Jenže chápeš, jak dlouho asi taková náplast vydrží na ukazováčku pravé ruky! 🙂

   1. Jj, na to je právě super ten řepík, proti nekrotizaci a hojení ran. Většinou se používá jako výluh na vymývání. Když se spojí s jitrocelem, tak to jde zkombinovat do masti.

    1. Jojo, na řepíček nedal náš taťka dopustit, ten musel být doma vždy + měsíčková mast. Ještě že mamka byla taková čarodějka-bylinkářka, ta vše potřebné měla doma po ruce…

  1. Dede, takhle mi jednou vzala ruku na klacku Klérka. To bylo krve, byli jsme v divočině u říčky Doubravky. Teprve třetí tlakový obvaz z kapesníků zabral.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN