FOTOČLÁNEK – MartinR: Toulky Tádžikistánem (2)

Ve druhém fotočlánku se podíváme za lidmi a za zvířaty. Děti se fotily moc rády, mužům to nevadilo, ale ženy focení často odmítaly. Ovšem pohostinní a velmi milí byli místní obyvatelé prakticky vždy. Zvířat vysoko v horách zase tolik nebylo, ale i tak se podařilo pár pěkných záběrů. 🙂 Původní článek najdete zde a první fotočlánek tady.

 

 

01: Pec na pečení chleba se musí pořádně rozhicovat

 

02: Chlebové placky nalepené ne stěnách pece

 

03: Odhodlání a budoucí síla

 

04: Večerní táborák u Velkého jezera

 

05: Šťastný otec (zásadně bez alkoholu)

 

06: Plody podzimu ve výšce kolem 2800 mnm

 

07: Místní fauna

 

08: Mnoho místní domácí fauny na cestě

 

09: Šťastnou cestu

 

10: Hop…

 

11: … a skok!

 

12: Pozváni na čaj (a tvaroh a jogurt a popovídání). Mladá (patrně ještě nevdaná) žena, která to fotila, se odmítla nechat fotit

 

13: Jistým krokem

 

14: Ahoj

 

15: Potomek Džingischána

 

16: Pec ve vesnici

 

17: Hlídači

 

18: Letní ležení pastevců

 

19: Za oslíkem

 

20: Pot a kamení

 

21: Bylo nás pět

 

22: Průvod ulicí

 

Dede: Děkuju Martinovi za fotky a opět se ptám – které na vás nejvíc zapůsobily a proč? 🙂

Aktualizováno: 16.10.2023 — 17:35

35 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Díky za další přísun obrazů cesty daleké a obtížné i když přezajímavé. Fotky jsou bezvadný a tentokrát si nevyberu tu nej, všechny jsou velmi exotické a pro nás zápecníky hodně frustrující neb jen se dívám a už funím námahou, to jak jdu v duchu s vámi. 🙂 No ale přece, ti psi na střechách vypadají pěkně a zřejmě jsou i užiteční a když ne ,tak aspo%n mají přehled.

 2. Opravdu těžké vybrat jen jednu fotku, nicméně nakonec jsem se rozhodla pro č. 19 – Za oslíkem – mě ti naložení a odevzdaně pochodující oslíci prostě dojímají.
  A hned v závěsu jsou č. 10 a 11 – Hop! a Skok! – doufám, že kozlík se odrazil dostatečně a doskočil. 🙂

 3. Martine, další krásné fotky. Líbí se mi všechny, kdybych ale musel vybrat jednu tak č.8 to je krásná kompozice. Navíc to nevypadá, že je tam nějaká vyšlapaná stezka, takže zvířata musí dávat sakra pozor, aby došlápla na pevno. Ale samozřejmě bezva je i vnitřek pece s plackami, když už jsem se nad tím divila minule. Zajímavá je i poslední fotka č.22. Vždy se mluví o pastýřích a tady sice jsou také pastýři, jenže velmi mladí a o stádo určitě pečují hlavně pastýřky. Takže č. 18 je i „ležení pastýřek“ (MMCH byla ta kráva opravdu takový obr, nebo jen optický klam?).
  No a když už tu dominují zvířata, tak moc se mi líbí psí hlídači, oslíci i skákací kozlík (no tvůj skok je také působivý). A též se ptám, zda je tam dostatek čerstvé potravy, jak pro kozy, krávy, ale hlavně oslíky, kterým přeci musí po takové tůře se zátěží vyhládnout. A co v zimě? Seženou dobytek do nějakých ohrad se stříškami? A čím je krmí, když napadne sníh ? Rozhodně to nevypadá, že by tam v letní sozóně šly ženy „kosit, hrabat, sušit a skladovat seno na zimu“?
  A ještě nakonec – trefný já název fotky „bylo nás pět

  1. Kráva byla opravdu veliká :-). Potravy málo, v nižších výškách to je lepší. Psi byli docela ostří a moc jsme k nim nechodili. Na zimu myslím že stáda seženou do vsi, ale čím je krmí jsem neodhalil…

 4. Fotky jako obvykle super. 🙂 vybirat nejlepsi nebudu, protoze
  kazda ma neco do sebe a hlavne tvori reportazni celek.

  Ja budu dnes nebo zitra vybirat dnesni fotky z toulky kolem Mumlavy. Zitra pokud bude pocasi prat, vyrazime na vyslap na Kamenice plazen wasserfall. 🙂 Po dnesnim prizemnim mraziku by se mohly stromy vice odhodlat ke zbarveni listi. 🙂

  Uz se pomalu tesim domu, v nedeli budeme temer jiste sbirat minikiwi na marmeladu. 🙂

  1. Děkuji. Na Mumlavě jsme byli před pár dny, bylo tam krásně a fotí se to teď na podzim krásně, jenom člověk neví, co dřív fotit 🙂

 5. Vlastně jsem se ke čtení všeho možného dostala až dnes. První článek a fotky o Tádžikistánu. K těm hrdinným oslíkům bych přidala ženy. Porodit dítě a jet do údolí s miminkem v náručí na oslu….
  Dnes obr.20: Pot a kamení. Ten človíček co na pozadí neúrodné země se plahočí, aby vykutal jakous takous krmi, je opět žena. Pro mne pořád platíme: hrdinové této země jsou ženské a malí koňovití.

 6. Mě fascinují fotky pece na chleba. Myslím, že něco podobného jsem jedla v Polsku v Krakově v takové umělecké čtvrti, kde se dělaly zapiekanki a i cizokrajné speciality a chutnalo mi to.
  Podle fotek mají místní hodně těžký život.

  1. Velmi těžký. Za běžných podmínek si to možná někteří ani neuvědomují. Problém musí být nenadálé problémy, například operace, kterou si musí zaplatit.

 7. Krásné fotky, těžko vybírat, líbí se mi všechny 🙂 Snad č. 7, taková poklidná, ten králíček (nebo co to je :-)) ) vypadá jako plyšový. Díky za možnost nakouknout.

 8. Ta místní fauna tam žere co? Že by kamení?
  Fotky jsou pěkné, náměty taky. Zaujala mě šestnáctka. Si myslím, že to musela být pěkná dřina, zvedat do výšky kámen po kameni při stavbě baráku. Nějakou mechaniku ku pomoci asi nemají, že.

 9. Krásné fotky jsou všechny, těžko vybírat. Máš opravdu dobré oko, Martine. Díky za sdílení.

 10. Já jsem zase pro 13, protože lidi dobrý, ale ta voda!
  Dvojskok mě rozesmál, i když dobře vím, že s batohem nejsou tyhle přeskoky zrovna sranda.
  Jo, ten chleba jsem taky nepochopila – plácáš tam těsto, fajn, to drží. Ale pak se to přece upeče a to už nedrží!

 11. Děkuji za úžasné fotky, za mě vítězí 20 – vím, jaké je to hospodařit na úrodné půdě; tohle musí být šílená dřina, obrovská vůle, výdrž a odhodlání.

 12. Velmi vtipná je „dvoufotka“ Skok přes kouzelný potok. Odskočí kozel, doskočí muž. Jestlipak to funguje i naopak? Fotky 9 a 14 se zdravícími muži jako znamení, že poutník je zde vítaný. A kouzelná fotka je ta noční u ohně se slavícím otcem. Kouzelné a krásné jsou však všechny, děkuju, že jsi se o ně podělil.

  1. Všichni, které jsme potkali k nám byli nesmírně přátelští. U toho ohně to bylo takové dávnověké. A hrozná zima 🙂

  2. :.. a ještě k tomu skoku: naopak to funguje samozřejmě také, akorát pak ten kozel má problém o tom napsat na Dedeník 🙂

 13. Mám ráda tvé fotky lidí – umíš se dívat a máš cit pro okamžik.
  Mě tedy fascinuje to pečení chleba – jak to, že jim to nespadne do ohně a neshoří? Musí to mít sakra vychytané, aby poznali ten okamžik, kdy je chleba hotový…
  Jinak se ti omlouvám, ale ta koza je při přeskoku přes potok kapku elegantnější než ty! 😀 I když je fakt, že nemá baťoh 😛

 14. zimolez č.6..a oslíci..a tváře lidí….
  ty fotky člověka vtáhnou..jako bychom tam byli také….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN