BTW: Ponožky s medvídkem aneb jak ošetřovat zraněné otlaky u psů

„Ari, stůj!“ volám při procházce na fenku, a ta se rezignovaně zastavuje. Je jí jasné, o co jde – zase jí budu rovnat ponožky! To, co mi v létě přišlo jako drobná nehoda vyrostlo v opravdový problém – a oponožkovaného psa.

 

Byl horký den uprostřed července a já vzala psy k rybníku, aby si zaplavali. Ari se normálně vodě vyhýbá, ale za klackem do rybníka skočí i s rozběhem. Rex má vodu rád, ale plavat byl ten den poprvé. Během radostné půlhodiny Rex ukázal, že umí plavat, i když technikou za Ari jednoznačně zaostával. Když lezla Ari z vody nakonec ven, zahlédla jsem na její patě drobnou krvavou ranku.

„Asi se odřela,“ napadlo mě cestou k autu. Nebylo by divu, břeh rybníka je lemován velkými kameny. Doma jsem ranku na vnější straně paty standardně ošetřila a v podstatě to pustila z hlavy. Jenže ranka se nehojila a po nějakém čase se ukázalo, že na druhé noze to vypadá podobně. To se mi už přestalo líbit a konečně jsem se na problém podívala zblízka. A sakra, jsou to otlaky!

 

Ari s pevně obvázanými ranami

 

Veterinář moji amatérskou diagnózu potvrdil. Dostala jsem mastičku s tím, že to bude běh na dlouhou trať. Což se bohužel naplnilo. Otlak znamená v podstatě dva propletené problémy: snadno se zraní a velmi špatně se hojí. To proto, že ztvrdlá kůže není dostatečně prokrvovaná, není pod ní skoro žádné podkoží, ale rovnou kost. Normálně stačí, aby člověk psu otlaky občas promazal mastičkou, jinak mu nevadí.

Ale jak se jednou poraní, je zle – právě pro to velmi špatné a pomalé hojení. Ránu dokáže znovu oteřít i běžné olíznutí. A v našem případě si ránu nelízala jen Ari, ale horlivě ji ošetřoval i Rex. Bylo tedy třeba rány přikrýt – a přitom se nejlépe hojí, pokud na ně nic netlačí. Něco vám řeknu – udržet obvaz na psích patách není vůbec žádná legrace! Už zvládnout tvar a pohyb postižené části nohy je tristní, ale když se k tomu přidá ještě snaha druhého psa jakýkoliv obvaz sundat, hraničí krytí rány s šamanismem.

 

Detail

 

Ušetřím vás výčtu slepých uliček a řeknu vám jen výsledek:)) Pokud má Ari zrovna otevřenou ránu, kterou je potřeba sterilně krýt, dávám přes ni gázový čtverec nebo větší náplast, potom patu omotám pružným „lepivým“ obinadlem a výsledek zajistím ještě tenkou leukoplastí – páskou omotanou do osmičky – tedy smyčka pod hleznem přejde ve smyčku nad hleznem. To je bezpečné a vydrží. Jen to stiská nohu víc, než je nutné, tedy beru to jen jako rychlé řešení pro zacelení rány. (Součástí opatření je vykrákat Rexe za kožich kdykoliv se to z Ari snaží strhnout:))

 

Zásoba ponožek

 

Jakmile se rána zahojí, zůstane kůže na otlaku ještě poměrně dlouho (klidně deset dní až dva týdny) velmi křehká, což znamená, že sebemenší lízání nebo drbnutí v podrostu otevře další ránu a můžete začít s léčením od začátku. Jinými slovy – kůži je pořád třeba chránit, ale pokud možno hodně volně, aby na ni nic netlačilo. Řešením je (aspoň pro nás) ponožka s ustřiženou špičkou. V případě Ari pak je to dětská ponožka velikosti plus minus 21, ideálně s hodně stahovací kotníkovou částí, jakou mívají ponožky pro sport.

 

Ari s ponožkami

 

Samotná ponožka však moc nedrží (experimentálně ověřeno:)) a ztracená bývá k nenalezení. A to i v uzavřené zahradě – Rex je určitě schovává! Je třeba tedy opět používat leukoplastovou pásku. Aby netlačila na šlachy, obtáčím ponožku jen dole, pod patou, nad tím ustřiženým koncem. Je potřeba to kontrolovat a občas ponožku povytáhnout – viz úvod článku. Získá se tak solidní výdrž – pokud psi nedělají moc velké pestvy, vydrží to cca 24 hodin, kdy nohu zkontroluju, máznu mastičkou a aplikuju nové nebo vyprané ponožky. Samozřejmě ponožky jsou v tomto případě rychle spotřební zboží, nicméně pokud koupíte nějaké levné, vychází to stále finančně lépe než ten smrštitelný obvaz, který navíc ránu stiská.

 

Nijak jí to nevadí, myslím, že je už ani nevnímá.

 

Momentálně jsme ve stádiu, kdy má Ari paty na první pohled zahojené, ale ponožky nosí stále. Opakované otevřené rány mě poučily, že je lepší s ponožkami nějakou dobu vydržet. Samozřejmě dalším opatřením by mělo být přinutit Ari důsledně využívat vnější i vnitřní pelíšky. Což je pro ni z neznámého důvodu problém – to zvíře klidně leží na podlaze vedle pelechu a ani moje povelování to ne a ne změnit.

 

 

Podmínkou takového ošetření je samozřejmě ochota zvířete oblečení snášet. To je něco, co učím své psy už od Nazgúlích časů. Dost hrozná zkušenost s Kazanem a velkým plastovým límcem (vztekle s ním rozbíjel vše v okolí a odmítal v něm jíst a pít) mě přesvědčila, že límec musí být až ta úplně poslední možnost. Zatím se nám to vyplácí.

 

Ari se na vycházkách normálně směje, ponožky neřeší 🙂

 

A tak se dnes ptám na vaše zkušenosti – jak s péčí o otlaky psů (nevím, kočky to asi nemají – jsou lehké?), tak s různými způsoby dlouhodobého krytí ran. Pojďme dát hlavy dohromady a vznikne tu opět místo, kde se sejdou užitečné zkušenosti pro ty, kdo problému čelí poprvé.

Věřte, že na Dedeníku jsou znovu a znovu čteny i velmi staré články! 🙂

Aktualizováno: 7.10.2023 — 18:57

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, myslím, že už to máš vychytané. Přeji pacientce brzké uzdravení a tobě nekonečnou trpělivost s oběma miláčky. 🙂

 2. Hihi…. „Během radostné půlhodiny Rex ukázal, že umí plavat, i když technikou za Ari jednoznačně zaostával“ – moc pěkná věta 🙂

  Chudince Ari přeji brzke dokonalé zacelení kůže a tobě trpělivost při obvazování. Trixie měla na „kolenou i loktech“ děsně tvrdou kůži, naštěstí jí silně praskala až hodně k stáru, tak jsem jí raději nemazala. Bála jsem se, že krémy by se asi spatně vpíjely a na vlhkou, mastnou kůži by se o to víc zbatečně lepila špína.

  ALE s bandáži jsme si užili pořádně u Sadie. To když se jí špatně hojil zlomený a na veterině (asi) špatně vytržený dráp na přední pacce. Furt se to nehojilo, krvácelo a mokvalo to a Sadie navíc sabotovala náše (resp. moje) pokusy packu jí zafačovat. Těch různých obvazů (pružných, obyč, uzké, široké…), zásypného prášku na zastavení krvácení, nic nepomáhalo. Obvazy jsem obtáčela různými lepenkami, stejně postupně obvaz sklouzl. Tedy moje léčebné pokusy by možná pomohly, ale to by Sadie musela jen ležet. Nevím, jestli jí zranění bolelo, ale paličatě s tím chtěla dál chodit. Manžel v garáži odkládá svoje na patách prochozené bavl. ponožky na různá další použití a využití. A já je nejprve Sadie navlékala celé (na holeni zatočila a zalepila), pak jsem odstříhávala jen pružné vršky a navlékala přes obvaz, aby alespoň nějakou dobu zůstal čistý. Dokonce jsem jí navlékala ustřižené prsty gumové rukavice – nic nepomáhalo. Jakmile se to uvolnilo (nebo krví promkvalo), Sadie si to sthávala. Nechat ránu volně „větrat“ nešlo, právě pro to sice mírné, ale vytrvalé krvácení a vet uměl Kris (majitelce) jen poradit dál obvazovat. Takže si Dede říkej, pořád lepší na lokti, než na samotné pacce.

  1. Maričko, to muselo být nekonečné léčení! Já jsem jen párkrát řešila pořezané polštářky na packách a naštěstí se to vždy hojilo rychle a bez problémů. 🙂

 3. Dětské ponožky na otlaky jsou vynikající nápad! Přeji Ari brzké vyléčení – nejlépe bez odborných zásahů dr. Rexe. 🙂

 4. Naši labroši měli otlaky, taky to byli oba pořádný kus psa, ale nikdy s nimi neměli problém. A obvázat psa zrovna v těch místech, je pořádný kus kumštu. Já jim je občas – tím myslím ne každý den 🙂 mazala jakýmkoliv krémem, který mě přišel pod ruku (Nivea, Indulona…) . Občas jsme řešili trn nebo říznutí na tlapce, ale oba byli hodní, nechali si vyčistit , ošetřit a zavázat cokoliv se stoickým klidem. Na tlapkách pak nosili „botičky“ vyrobené ze staré džínoviny, těch jsem měla zásobu. Je zajímavé. že Majk, který vodu miloval a koupal se třeba i v ledové tříšti, natož v létě, nikdy žádnou zapařeninu neměl. Za to Darek, který nám jednou předvedl, že plavat umí – víc ne, prý stačilo :-))), ale s chutí se vymáchal v kdejaké hlavně bahnité louži, nebo plné strouze u silnice, na ně trpěl. To byl vždycky problém, protože to bolí a on to míval v místech obojku, takže v tu dobu i venku chodil holt bez obojku na volno, pak jsme mu dávali kšíry, ale ty moc nemusel.
  Kočky jsem zatím ošetřovat nemusela, ani starou Čerťu, a upřímně řečeno si to neumím představit. Vlastně jo, Líza měla velké problémy po kastraci, ale byla zlatá a držela, mazala jsem mastičkou, ale pak jsem 2 hodiny seděla s Lízou na klíně a na břiše jí držela ruku, protože to zavázat nešlo (obvaz šel přes kyčle a nemohla chodit) a ruku jsem měla olízanou dočista do čista :-)))) , ale je ze všeho dávno venku, už je to docela velká kočka, i když na Káju nemá :-))

  1. Alimo, labrouši jsou velcí psi a zjevně jste měli kliku 🙂 Ty zapařeniny jsou zvláštní – třeba Daník na ně trpěl a Kazan ne – oba měli stejný kožich a stejnou náklonnost k vodě. Proč jeden ano a druhý ne? nevím.
   A musím uznat, že se na tvoje kočičí novinky vždycky těším. jsem zvědavá, kdy ti Kája (kocour:)) skončí v posteli… 🙂

   1. Já taky :-)). Momentálně spí v kuchyni nataženej na dvou židlích, na jednu se nevejde 🙂 . Ale už s náma kouká večer na telku 🙂

    1. Oriáš zkouší spát na krabici od kapsiček. Přetíká na všechny strany a vypadá jako vosa na bonbóně.

 5. S otlaky u koček problémy nejsou, ty myslím snad ani neexistují, jen možná u koček, které třeba nemohou na zadní končetiny nebo tak, nevím, nemám zkušenosti. Ale s límcem ano – Rozárka nám s ním tehdy zajela pod postel, ale ven už se nedostala, museli jsme postel zvednout a lovit zpod ní vyděšenou kočku. Takže límce už jsem potom taky nepoužívala. Při kastraci jsem dávala „košilky“, pokud bylo potřeba krýt tělo,tak Jája na přední packu dostal apartní dupačky po holkách, jednu nohavici jsme ustřihli a druhou dali na nemocnou packu. Vypadal prčovně – každá oblečená kočka vypadá prčovně, ale pomáhalo to – nemohl to lízat, což byl přesně stejný problém, jako u Ari. A Ari navíc ponožky moc sluší, viděla jsem na vlastní oči :D. A myslím, že jí vůbec nevadí, neměla sebemenší snahu je sundat. Podrbej Rexe i Ari, jsou úžasní oba.

  1. Pozdravovala jsem i s podrbáním! 🙂
   Ovšem kačka zaseknutá s límcem pod postelí, to je něco…

 6. Tak otlaky asi brzo bude řešit Terka u Frama – ten pes se na zem skládá jak podkopnutý dvoják žebř. A i když spí na lehátku a dvou peřinách 🙂 , tak přes den se povaluje po holé zemi, dokonce i dekou opovrhuje. Na to, že je to tříletý pes, má ty otlaky docela velké, naštěstí zatím nepraskají…

  U ostatních psů jsem toto neřešila, ale Brooke se štípaly a vylamovaly drápy, takže jeden čas nosila ven botičky – docela drahá záležitost, protože co týden, to jedna ztracená botka…

  1. Jo, ztracené botky taky znám:))
   Fram má kožíšek tenkej, to se dělají otlaky snadno. Ale zase je relativně lehkej pes, tak to snad nebude velkej problém…

 7. Kupodivu jsme za třicet let s velkými a potažmo těžkými psy – Mimi mělo v době největší slávy metrák – neměli potíže. A to i když žádné pelíšky neměli a akorát Majda měla dvě deky. Límec, který dostalo slepé Mimi byl dost děsivý, protože okamžitě ztratilo prostorovou orientaci. Takže límec pryč a do trička. Sice jsem si musela vzít na psa dovolenou a hlídala jsem ho ve dne v noci, ale rána po operaci torze se zacelila ukázkově a Majdě jsem límec po hysterektomii už ani nedávala. Takže mohu jen popřát hodně štěstí a trpělivosti. Zato mám bohaté zkušenosti se zapařením

  1. To je ten kožich medvědí! 🙂 Berry na tom byla stejně, i když byla určitě skoro o polovinu lehčí než tvoji pejsci 🙂
   Ovšem – stejně – jsem u Rexe řešila zapařeninu – hotspot. Moc doufám, že to bylo tím, že v létě v podstatě nelínal, jen se mu měnila srst na dospělou. Na rozdíl od Ari se z něj v podstatě nic nevyčesalo. Vzhledem k tomu, že bych byla ráda, kdyby plaval častěji, musím doufat, že na jaře příští rok už normálně vylíná a ty zapařeniny přestanou být takovou hrozbou. Když mu v horku schne mokrý kožich tři dny, je zapařenina takřka jistá.

   1. Na to je výborný „mokrý ručník“ – po koupání s ním ze psa vydrbat co jde, aby neschnul tak dlouho.

 8. Vašek se s límcem odmítal i pohnout, takže se všechno muselo zvládnout bez něj. Když měl pak límec Spratek, musela jsem je oddělovat, protože zatímco Sprateček nic neřešil a dál lítal jako buldozer, Vašek z něj měl hrůzu.
  Otlaky se krásně vyřeší právě dobrými pelíšky. Ovšem pokud je pes ignoruje… Dost si lidé pochvalují vetbed – na tom by nebyla ochotná spočinout? Pelíšky jsou na strategicky správných místech? Ignoruje je odmalička?

  1. Odmalička a asi ji to naučila Berry. Tedy, ona někdy některé používá, ale je to taková náhodná střelba. Když přemístím pelíšek na místo, kde chce ležet (a chvilku předtím ležela), v 99 % případů si jde lehnout vedle. Jenže co Berry nikdy nevadilo (otlaky nikdy neměla), jí vadí – přece jen i když lehčí Ari nemá ten kožich medvědí, co měla Berry a má Rex.
   Vetbed hodlám zkusit ve chvíli, kdy bude přece jen větší naděje, že ho (T)Rex nerozpáře…

   1. Pokud jsi hodně doma, co ji to prostě natvrdo naučit? Povel „pelech“ a kdykoliv sebou flákne někam jinam, tak povel. Může se zvednout a odejít,… ale nesmí si lehnout jinam než na pelech. I venku – trávník nebo pelech, tvrdý povrch je zakázaný. Buzerace pro obě strany, ale zas pokud to způsobuje zdravotní komplikace a psa pak věčně ovazuješ a olepuješ… A doufala bych, že se to časem přeučí a než se nechat povelovat, prostě tam lehne rovnou.
    Rex je ještě pořád T-Rex?

    1. Už poveluju 🙂
     Jo, Rex je stále ještě (T)Rex! Zrovna před chvilkou jsem je volala ze zahrady domů (u nás prší, zatím jsme venku nebyli) a co nese v hubě? Jednu z Ariiných ponožek! A ještě se tvářil vítězně:))
     A včera, když byli s Martinem v lese, vyplašili divočáky a náš malej velkej dement je šel vyštěkat (neutekl). Naštěstí se divočáci rozhodli pro útěk…

     1. Tak ještě,že s nima nezdrhnul..aby je pak nepřivedl domů 😀 miláček týraný….
      moji ovčouni otlaky měli až k stáru,ale mazala jsem lanolinem nebo indulonou..sádlem ne, to si blízali…nikdy to neprasklo…

      1. Ty loketní se dají zvládnout, to ty paty mě fakt překvapily. Nikdy jsem nic podobného nezažila.

 9. Kavalírky tyhle problémy nikdy neměly- jsou malé a lehké, navíc jejich oblíbeným poležením je pohovka. Ponožku jsme potřebovali jen na Karamelin ulomený dráp. Ponožka dobrý, zakoupená botička jí vydržela asi 5 kroků, ehm skoků. Karamel totiž ulomený dráp naprosto ignorovala, naštěstí ho kousíček zbyl, takže jakmile jsem zastavila krvácení a nasadila ponožku, bylo jí to jedno- teda jedno jí to bylo i předtím, ale mně vadily ty krvavé ťápoty.

  1. Eh, krvavé ťápoty by mi vadily taky:)) Každopádně já čistila koberec v hotelu – když jsme byli předminulý týden v těch Košicích. Ari si to drbla v lese a já si toho nevšimla… Takže zbytek pobytu strávila právě s tím modrým obvazem.

 10. Protože jsem bez psí, tak neporadím.
  Ale DEDE myslím, že s těmi ponožkami si vymyslela výborně.
  To je dobrý nápad. A Ari sluší.

  1. Děkuju, Míšo. Člověk se opravdu snaží problém řešit a zvířecí pacient mu ne vždy pomáhá 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN