BTW: Alžběta na cestách (i s drakem:))

„Hm, vy tedy vůbec nevypadáte tak, jak jsem si vás představovala!“ Starší paní si mě zkoumavě prohlíží, zatímco v ruce drží můj román. Bleskne mi hlavou – co zrovna na tohle říct? Jak by vlastně měla vypadat správná autorka? Na sobě mám triko, tříčtvrťové džíny a sandály. Nakonec se chápavě usměju a zlehka podotknu: „To budou ty vlasy, co?“ říkám, a posunkem ukážu na kudrnatou houštinu, reprezentující můj každodenní účes. Paní zjevně roztaje a ani nevím, zda tuší, že mi přikyvuje.

 

Trochu podivnému výjevu přihlíží se spokojeným úsměvem majitelka knihkupectví. Právě přijala do prodeje několik mých knih, takže pozorně naslouchá našemu rozhovoru. O čem ta kniha je? Proč jsem to vlastně psala? Proč je tam drak? Vedle nerozhodné zákaznice stojí její asi třináctiletá vnučka, kterou náš rozhovor zjevně baví. Ačkoliv se paní načrtnutý příběh líbí, pořád si není jistá tím drakem. Takže mírně zariskuju – konec konců, kdo mě v Kopřivnici zná?

„Víte, ten drak je v příběhu skutečný, ale v zásadě je to do jisté míry alegorie. Na vlastní sílu, kterou v sobě člověk občas prostě musí najít – už proto, že v zásadních okamžicích života jsme obvykle sami.“ Paní pořád kouká trochu nedůvěřivě. A tak vstoupím na ještě tenčí led. „Konec konců, vezměte si ty návaly horka, kterými trpí ženy v menopauze. To jsou chvíle, kdy máte chrlení plamenů takřka nadosah!“ To vyvolá smích všech zúčastněných, načež vnučka pohladí babičku po paži a nevinně prohlásí: „Neříkalas před chvílí, že je ti zase horko?“

Jak vidíte, napsat knihu je jen začátkem celého dobrodružství, ve kterém se snažíte dostat příběh ke čtenářům. V mém případě spíš čtenářkám. Cestou na Slovensko jsme projeli pár nezávislých knihkupectví, která jsme měli na trase – tedy ve východních Čechách a na severní Moravě. Výsledky byly velmi různé – od nadšeného přijetí a poměrně velké objednávky ve Vysokém Mýtě, až po opravdu rozpačitý výsledek v Litomyšli. Nikdy by mě nenapadlo, že román Alžběta a drak může být považován za ezoterickou literaturu! Překvapivě velký zájem pak projevila knihkupectví na severní Moravě – ani v jednom nezůstala naše snaha bez odezvy.

Jednoznačně ale mohu prohlásit, že majitelé přežívajících nezávislých knihkupectví, kterým se přece jen nějak daří, jsou vesměs velmi pozitivní a stateční lidé, oddaní literatuře a čtení. Asi ani nemohou být jiní. Tohle je tvrdý chlebíček a chce to spoustu vynalézavosti, vůle a vytrvalosti, pokud má takový obchod v internetové době přežít.

Opravdu kouzelný rozhovor jsem pak vedla s jednou z majitelek knihkupectví, která se vyznačovala vedle velmi kompetentního obchodního jednání i velmi zvláštními náušnicemi. Byla to totiž pírka… Nedalo mi to a o náušnicích jsem se zmínila. Paní se na mě vědoucně usmála, a zatímco rychle zaznamenávala do počítače potřebné údaje, prohlásila: „Ach ano, jsem orlí žena a ty náušnice k tomu patří. Jak jste na tom vy?“ „Váhám mezi dračicí a vlčicí, oboje mi je blízké,“ odvětila jsem a paní bez překvapení přikývla. Je logické, že si člověk není vždycky jistý, že?

Potom po mně chtěla dva z výtisků podepsat (jsou zákazníci, kteří to ocení) a mezi tím opět rychle a profesionálně obsloužila další dvě zákaznice s různými požadavky. Když jsem odcházela, znovu jsem se rozhlédla po vlídném, přehledně uspořádaném knihkupectví, skrytém pod historickým podloubím.

A v té chvíli se mozaika dojmů z rozhovorů s nezávislými knihkupci složila a dala perfektní smysl. Ano, řetězce prodávají tisíce rychle se otáčejících titulů. Konec konců je to pro ně asi dobrý byznys. Ale milá menší knihkupectví s nadšeným, a navzdory potížím pozitivním majitelem nebo prodavačem, je vůči těm velkým asi jako… malá michelinská restaurace proti celosvětovému řetězci. Kniha je tam prodávána i s kouskem příběhu onoho místa a lidí kolem něj.

Když kromě ujištění, že Alžbětě i s drakem bude ve vybraných knihkupectvích dobře, jsme tak objevili i mnohá, námi doposud opomíjená, krásná historická náměstí malých měst. Byl to nakonec i parádní výlet:))

 

 

Aktuální seznam knihkupectví, kde je možné koupit román Alžběta a drak

 

Praha: Vršovické knihkupectví

Hradec Králové: Knihkupectví Ambra, Hlavní nádraží

Strakonice: Knihkupectví BukAbuk

Písek: Knihkupectví Elim

Vysoké Mýto: Kuncovo knihkupectví

Ústí nad Orlicí: Knihkupectví Flétna

Mohelnice: Knihkupectví Karolínka

Hranice na Moravě: Knihkupectví Nebe

Nový Jičín: Knihkupectví Jana Fialová

Kopřivnice: Knihkupectví Pohoda

 

Slovensko:

Levoča: Kníhkupectvo Vladimír Halcin

 

A tak se dnes ptám – máte „svoje“ oblíbené knihkupectví nebo antikvariát? 🙂

Aktualizováno: 5.10.2023 — 08:20

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. To je krásné DEDE, opravdu jak píše YGA, jsi jako obrozenec a rozvážíš literaturu po naší zemi.
  Já teď dočítám jednu knížku a pak se hned vrhnu na Alžbětu a draka.

  Moje oblíbené knihkupectví je v Plzni na náměstí a jmenuje se Dobrovský. Tam chodím ráda. Já se přiznám, že čtu nejraději klasické knihy. Mám ráda vůni nové knihy.
  Mám potřebu otáčet stránky. A nejraději čtu před spaním v posteli. Pak se mi lépe usíná.

 2. Přeji Alžbětě a Brandy šťastnou cestu nejen do knihkupectví, ale zejména k dalším a dalším čtenářkám.
  Pro případ, že byste plánovali cestu na sever, tak v našem městě máme hned 2 zavedená knihkupectví mimo velké řetězce. 🙂

 3. Já Ti přeju, abys měla hlavně hodně čtenářů, kteří budou chtít další a další knihy autorky. Já bohužel už jsem zaplnila veškeré možné skladovací knižní prostory a ještě mne každou chvíli upomíná ségra, že je potřeba něco udělat s knížkama po našich….

 4. Tak mě napadá – kdybyste měli ve svém okolí nějaké nezávislé knihkupectví, které není v našem seznamu, dáte mi vědět? Děkuju!

 5. Dede – ty jsi jako novodobý Kramerius! Objíždíte kraj a lákáte lid na dobrou literaturu. Přeji vám, ať na svých cestách s drakem potkáváte hlavně dobré a zvídavé čtenáře.

  Jinak já měla oblíbené knihkupectví Vašíček. Jeho majitel prodával knihy ještě za bývalého režimu a každý čtvrtek jsme se vykláněli z okna a koukali, zda se již tvoří fronta v podloubí – pak do ní naklusala skvadra bíloplášťů a lidé nám uctivě ustupovali „Páni doktoři, běžte dopředu, určitě vás v ordinaci čekají pacienti…“ Chudáci, netušili, že bílým pláštěm se tenkrát vyznačovala ještě jiná profese – projektanti! 🙂 🙂 . No ale pan Vašíček s paní je už v důchodu, následovníky nemají, tak v jejich knihkupectví teď panuje Luxor. Tož zaplaťpambu, že aspoň ty knížky tam zůstaly…

  P.s. Ten rozhovor s paní „takhle jsem si vás nepředstavovala“ bych ráda slyšela. Mohla jsi kontrovat „No vidíte, a já jsem si svou čtenářku představovala zrovna takovou, jaká jste vy!“ To by paní určitě hnedle jednu Alžbětu zakoupila, abys nebyla zklamaná 😉

   1. Nooo – mne všechny geniální odpovědi na méně geniální otázky napadají tak tři hodiny zpětně. „Teď, teď kdyby mi řekla tohle, já bych jí řekla tamto…“ Bohužel, v reálném čase většinou hledím jak puk

    1. No jo, to máš pravdu. Zpětně mě taky ledacos chytrého napadne! pravda už je to obvykle k ničemu:))

 6. Dede, tak ať se Alžbětě daří! Dobře děláš, že jí pomáháš mezi lidi, bylo by škoda, to trošku nepostrčit 😉
  Jinak – do knihkupectví už raději nechodím – svoje literární chtíče uspokojuju e-knihami. Jen mě vždycky štve, že zatímco na Amazonu koupíš knihu od 1 dolaru (kamkoliv výše), u nás e-knihy začínají na třech stovkách. Ráda bych četla česky, ale tohle mi vadí – a nemyslím, že by to bylo tím, jakou hromadu peněz z ceny dostane autor…

  1. Nakladatelé tvrdí, že s e-knihou je stejně práce jako s papírovou. Něco spolknou náklady na zakoupení originálu, spoustu toho pro papírovou prý sežere tiskárna (a proto se překladatelům platí až nakonec), ovšem potom nechápu ty náklady na e-knihu, když tam není ta tiskárna… že by se tolik platilo tomu, kdo to z Wordu přesápne do e-bookového formátu? V tom případě jsem se živila blbě….

   1. Podle mě je to prostě proto, aby to nepodrazilo cenu papírové knihy. Vezmi si třeba, jak mile byli knihkupci překvapeni, když jsme jim řekli, že jejich cena je stejná na internetu. Jsou zvyklí na to, že je ta internetová obvykle podrazí (a vést obchod něco stojí, s tím nehnou)

  2. Zano, jsem na tom velmi podobně – stovky knih v Kindlu to dosvědčují. Můj účet je na Amazon.co.uk a tak pravidelně čelím svodům v podobě akcí „kniha za 99 pencí“ 😛 Bývají tam i velmi dobré knihy, hlavně, když je to první díl z několika:)) Ty další už pochopitelně za 99 pencí nejsou.
   A ty ceny? Knihy psané v angličtině mají k dispozici obrovský trh, takže mohou být levné. Někdy mám i výčitky, když na mě vykoukne v českém vydavatelství zajímavá kniha od anglicky píšícího autora a já si ji radši koupím na Amazonu v originále.

 7. Mám svoje oblíbené knihkupectví,jmenuje se Ezop a je v Hranicích pod podloubím,jsem poměrně častou zákaznicí,objednám přes FB a za dva,tři dny,jedu pro knihu. Musím se tedy podívat ještě do toho „Nebe“. Už jsem myslela,že pod tím podloubím jsi byla v tom mém ale asi mají ta knihkupectví oblíbenou jeskyni. 🙂 Už jsem si přestala dělat starosti, co bude s mými knihami až já tu nebudu,sem si říkala, že to mi bude už jedno,ať si poradí ti co zůstali. 🙂

  1. Milá Jenny, knihkupectví v Hranicích jsem nenavštívila – tam jsem se psima obíhala náměstí a přilehlé ulice, protože už tou dobou už byli v autě moc dlouho. Teď mě napadá, jestli jsme na Ezop v seznamu nezapomněli – musím se Martina zeptat (seznam je jeho dílo).
   Podloubí bylo v Novém Jičíně 🙂
   Mimochodem, jak Hranice tak Nový Jičín jsem znala jen po okrajích, jak člověk projíždí. Jejich nádherná náměstí mě velmi příjemně překvapila!

   1. No, kdyby si přece jenom do Hranic zavítala, tak se ozvi,když nic, tak ti aspoň vyvenčím psy. 🙂

 8. Tedy Dede, vy nenecháváte nic náhodě. Jak říkává Yga, voják se stará, voják má. A co si člověk nezařídí sám, to za něj nikdo neudělá. Ten druhý z toho my je Martin? 🙂

  Malá knihkupectví a antikvariáty miluji právě kvůli té atmosféře. Jedno naprosto senzační bylo ještě před dvěma lety (od té doby jsem tam neměla cestu) ve Žďáru nad Sázavou na nádraží. Jen škoda, že už si tyhle radosti musím odpírat, protože nemáme u nás doma vyztužené podlahy. V knihkupectví a v cukrárně se ovládám opravdu špatně.

  Díky za milý článek do nového dne.

  1. Antikvariáty mi přijdou ještě nebezpečnější, než ta knihkupectví! 🙂 Tam člověka nedrží ani ten podvědomý příkaz neutrácej, protože kdo by to nekoupil za tyhle peníze? 😛 Myslím, že jen z anglických antikvariátů jsme přivezli tak patnáct kilo knih:)) Včetně Shakespeara v originále!
   Jo, ten druhý je Martin a je to on, kdo první chodí s knihou do knihkupectví 🙂 Mezi námi, umí být okouzlující!

   1. Občas chodím do různých vetešnictví, bývají často ještě levnější než antivariáty. Jednou jsem tam koupil například 8 prvních vydání K. V. Raise, každé po 10 Kč,- nebo zákoník ABGB z roku 1890 za 20 Kč,- 😀

    To pak člověk musí opravdu přemýšlet spíš v těch kilech knih než v penězích. 🙂

     1. 🙂 Jsem na tom podobně, snažím se postupně spíš věcí zbavovat, než další vnášet. Což vytváří zajímavý koloběh 😛

   2. znáš antikvariát na Malém náměstí v HK, že ano? mají tam knihy, gramodesky, CD…a díky za vyprávění o dračím putování – přeji Ti i za smečku a domácí dráčky, aby se Alžbětě a Brandy dařilo 🙂

  2. Ty jsi můj člověk, JJ 🙂 cukrárnu s naprosto luxusními zákusky ( za normální ceny ) míjím každé ráno při cestě do práce a právě v tu dobu otvírají…knižní chutě zachránili: 1)knihovna až do stropu od přátel, kteří přestavovali dům a už se jim nevešla 2) náš osvědčený truhlář a jeho tým, kteří k té knihovně vyrobili tutéž, jen užší, aby se zaplnila celá stěna 🙂 před knihovnami stojí ušák a lampa…když se mi podaří přemluvit Snížka, aby mne tam pustil, tam si čtu 😀

      1. O tajném hříchu se nemluví 🙂 Čokoládovnu míjím hrdě! I když asi dokážu sníst jednu belgickou pralinku za týden 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN