FOTOČLÁNEK – Jaroslav Winter: Fotografova noc pod hvězdnou oblohou

Jaké pocity vyvolává hvězdná obloha za jasné noci? Zajímalo mě, co si o tom myslí umělá inteligence, konkrétně ChatGPT. Podle něho vyvolává mnoho různých pocitů.

 

Pro někoho to může být především pocit úžasu nad krásou vesmíru a pocit malosti v porovnání s nekonečným prostorem hvězd. Jiní se mohou cítit romanticky, když se dívají na hvězdy a představují si příběhy a vzpomínky.

 

 

Pro některé lidi může být toto pozorování také zdrojem klidu a meditace, protože pohled na hvězdnou oblohu může pomoci uvolnit mysl. A samozřejmě, pro astronomické nadšence to může být doba radosti a nadšení, když zkoumají hvězdy, planety a galaxie dalekohledem. Celkově vzato, hvězdná obloha vytváří smíšené pocity úžasu, radosti, romantiky a pokory.

 

 

Doplním to o pocity fotografických nadšenců. Ti si samozřejmě nenechají ujít tu krásu, a snaží se ji zprostředkovat ostatním. Já jsem měl v poslední době možnost strávit několik nocí na dvou různých místech s minimálním světelným smogem.

 

 

Využil jsem toho a pokusil jsem se zachytit oblohu v delších expozičních časech, při kterých se projeví otáčivý pohyb zeměkoule.

 

 

Náramně se mi při tom hodila výborná funkce Live Composite, kterou disponuje můj OM-1. Opakovaně exponuje fotku s daným nastavením času a do snímku vykresluje jen nové zdroje světla. Zkoušel jsem různé expoziční doby, od desítek minut až po několik hodin.

 

 

Docela mě překvapilo, jak byly hvězdné dráhy různě zbarvené. A zvlášť zajímavý byl jeden snímek ze dne, kdy zpočátku byly místy na obloze mraky, což se projevilo přerušením některých světelných drah.

 

 

 

 

 

Jaroslav Winter

 

Dede: Děkuju moc za nádherné fotky a hned se ptám – měli jste někdy šanci pozorovat hvězdnou oblohu za opravdu příznivých podmínek? Kde? U nás nebo v zahraničí? A zkoušeli jste ji fotit?

 

Aktualizováno: 25.9.2023 — 14:16

17 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Opravdu krásné a profesionální fotky.
  Já ráda pozoruji hvězdy u nás na chatě v Plasích.
  Jsme na kopečku a je tam málo světelného smogu.
  Když je jasno, je tam hvězd jako máku.

 2. Krásné fotky. To už je vysoká foťařská!!! Já jsem spíš pozemní fotograf. Jen jednou jsem fotila zatmění Slunce 20. března 2015. Mám album někde na Rajčeti. Moc ráda na focení nevzpomínám. Ten den byla velká zima, mrazivý vítr a já seděla na stoličce před lesem, před sebou stativ a fotila. Probíhalo to na můj vkus docela dlouho, takže nakonec zmrzlá jsem sebe a vybavení ráda dopravila domů do tepla 🙂 .

 3. Fotky jsou nádherné, díky ! Pouhým okem jsme pozorovali každý rok Perseidy, z kopce nad Chvalčovem, kde jsme mívali chatičku, kolem byla černočerná tma, nebližší sporadické osvětlení 10 km ,krása to byla. Dnes pozoruji na kopečku nad dědinú,na lavičce u myslivecké chaty. Včera jsem vyfotila nastávající úplněk, lampion visel a svítil jak o dušu. 🙂

 4. Krásné fotky, dík 🙂 Tady u nás, když vyjdeme za ves a je jasno, jsou hvězdy vidět jak spousta drahokamů, ale málo platné, vzdálená Plzeň prostě je vidět – tedy její světla. Jen koukám, nefotím, protože to neumím :-))

  OT: Kája. Pan Kocour Kája. Bývalý kocour :-))). Teda ten nám dal. Přežili jsme všichni, ale já byla málem na infarkt – téměř doslova. Trénovala jsem, že když mu dám do přepravky mlsky, zajede tam a dává si, dokonce tam i usnul. Ne tak včera. Byli jsme u veta objednáni na třetí, tak někdy před polednem jsem vzala mlsky a Kája, tušíc nějakou čertovinu, se k přepravce ani nepřiblížil. Pustili jsme ho do kuchyně, to on rád a zkoušeli to všemi možnými i nemožnými způsoby včetně toho, že si MLP vzal kožené rukavice, hodil přes něj ručník a pokusil se ho do přepravky nacpat. Kája bojoval jak o život a ne a ne. Volala jsem tedy vetovi, že Káju nechytíme a že to tedy asi budeme muset odložit o týden. On má operační dny vždycky ve středu. Pustili jsme Káju ven a zmizel. Pak mě ale napadlo, že bychom ho mohli strčit do nějakého pytle, no jo, ale kde honem vzít pytel a Kája včudu…. Tak povlak na polštář, těch mám starých dost. I našla jsem 3 povlaky, mašličku a Kája se ve 4 hodiny zjevil za oknem, že má hlad. Pustili jsme ho dovnitř a zahájili bleskovou akci. Naštěstí MLP napadlo, že máme plastovou krabici s víkem, protože povlaky na polštáře páral jak nic. Byl zavřen v krabici, já před půl pátou volala vetovi, že jedem !!!! Jeďte, pravil. Je zlatej. Těch 10 km jel MLP snad 150 strachy, aby se Kája neudusil. Neudusil. Zle po nás koukal z rozškubaných povlaků. Pane jo, povídal vet, to je kousek. Odevzdali jsme krabici i kocourem, ordinace se zavřela a my si zničeně a odevzdaně sedli na lavičku před ní. Za chvíli bylo hotovo. Kája váží 6,5 kg a jsou mu tak 2-3 roky. A to tedy rozhodně není tlustej, je robustní, kostnatej, velkej. Domů jsme ho dovezli už v přepravce a normální rychlostí :-)). Udělali jsme mu pelíšek v kuchyni, dali misku s vodou a záchůdek. Chrápal jak dřevorubec 🙂 V noci jsem ho byla několikrát zkontrolovat, ležel už na židli, několikrát se poblinkal…. Ráno použil záchůdek, něco málo pojedl – já mu radši moc nedala a chtěl ven. Pustili jsme ho, nechali otevřené okno do kuchnyně a on chodí střídavě do kuchyně nechat se česat (to miluje) a střídavě se vyhřívá před oknem na sluníčku. Vypadá, že bude ok. JÁ NIKDY NECHTĚLA KOČKY !!!!! :-)))))

  1. Tak určitě bude veta milovat, navždy! Ale jste dobří, že jste to dali,odkládání ,to jsou pak další nervy na pochodu. Gratuluji k novému vomelíčkovi. 🙂

  2. Alimo, vím že to byl boj,ale musím se smát při popisu odlovení Kájíka. Znám to znám, velmi dobře. Náš Darek je v takových situacích jako přes kopírák.

  3. Milá Alimo, jste borci a Kája má kliku, i když si to v tu chvíli asi nemyslel 🙂 Počítám ti ho poslal Darek, abys neměla doma takový kočičí babinec 😛

 5. Jardo, díky za opravdu úchvatné fotky! Párkrát jsem měla to štěstí vidět oblohu skutečně posetou hvězdami, když se nám podařilo se vzdálit od civilizace, a bylo to opravdu dechberoucí. Nějaké hvězdy vídám i u nás na vsi, tady díky tomu, že se večer zhasne veřejné osvětlení. Ale není to ono 🙂 No a fotky neumím. Z těch tvých se mi asi nejvíc líbí ta první, co tam jsou i stromy. Ty člověka ukotví 🙂
  Pokud jde o techniku focení, pak můžu jen říct, že umíš:)) Víc tomu nerozumím.

 6. Krásné fotky, moc mě potěšily, děkuji. Noční oblohu nefotím právě proto, že vím, jak těžké je získat aspoň solidní výsledky, ale pozoruji ráda. Kraví hora je bohužel uprostřed města, astronomové tam dělají, co mohou, ale světelné znečištění tu prostě je. Ale stačí vyjet na Vysočinu a na obloze se objevují objekty, o kterých si ve městě jen vyprávime. 🙂 Letos byl zážitek ještě lepší, protože na naše soustředění se středoškoláky přijel pán z Univerzity obrany a přivezl profesionální přístroj pro noční vidění. Koukat se s ním na oblohu je zvláštní, ale úžasné – nejdříve si musíte zvyknout, že vše je jasně zelené 🙂 a pak si uvědomíte, že na obloze je mnohem více hvězd než při pozorování očima (zařízení zesiluje i velmi slabé signály). Tohle bych si ráda ještě někdy zopakovala.

  1. JJ, co dělá ty stopy hvězd různobarevné? Vzdálenost? Rychlost pohybu? Nějaký vesmírný prach? 🙂 Nevím a zajímalo by mě to!

    1. Ano. Dost často se ale přidávají i parazitní jevy – znečištění atmosféry (většinou zabarvuje červeněji) a vlastní nastavení fotoaparátu (pro velké jasy může obraz vyjít taky barevně zkresleně). Je to hodně velká věda, vyfotit oblohu nezkresleně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN