HOST DEDENÍKU – Barbora Šťastná: Jak vznikala kniha Hotel Atlantic

Když jsem se před několika lety poprvé dočetla o dramatickém putování tisíců židovských uprchlíků z bývalého Československa na začátku druhé světové války do Palestiny, mou první reakcí byl naprostý úžas. Jak to, že ten příběh neznám? Brzy jsem zjistila, že to není jen moje osobní díra v dějepisu, že tenhle příběh mimo okruh těch, jejichž rodin se osobně dotkl, upadl do zapomnění. A přitom má všechny atributy hollywoodského velkofilmu: smrtelné nebezpečí, dramatická rozhodnutí, exotické kraje, námořní bouře, ztroskotání zaoceánského parníku, mladé lásky a těžká loučení.

 

 

Židé na začátku války v protektorátu stáli před těžkou volbou, zda zůstat doma, nebo odejít do emigrace. Nacisté zpočátku jejich odchodu za hranice nebránili, ale možností, kam utéct, rychle ubývalo. Jedna země po druhé přestávaly židovské uprchlíky přijímat. Palestina zůstávala jako jedna z posledních možností. Ale cesta tam byla plná rizik a strastí. Znamenala nasednout na jednu z několika lodí, přeplněných tak, že pasažéři si nemohli na palubě ani sednout, po cestě přijít o veškeré úspory, hladovět, snášet děsivé hygienické podmínky. Největší rozčarování však přišlo u palestinských břehů, když vysílení uprchlíci zjistili, že Britové, tehdejší správci palestinského území, považují židovskou imigraci za ilegální a nechtějí je přijmout na pevninu.

Od první chvíle mě to téma lákalo jako krajina budoucího románu. Ale přistupovala jsem k němu s velkým ostychem. Předně proto, že nemám židovské kořeny a když jsem se začala o tento příběh zajímat, měla jsem nepříjemný pocit, jako bych jaksi vstupovala někam, kam mě nikdo nezve. Zároveň mi připadá, že holocaust je v současné literatuře téma horem dolem využívané, až mě to děsí. V každém knihkupectví najdete desítky knih s Osvětimí v názvu. Nelíbí se mi, když se z utrpení dělá cosi jako markentigový nástroj. Umínila jsem si, že pokud má moje kniha vzniknout, musí být jiná. I když utrpení je součástí jejího příběhu, je především o naději, začíná ztrátou domova, ale vypráví o hledání domova nového.

 

 

Při psaní jsem se snažila o maximální věrnost historickým reáliím. Snažila jsem se zjistit, co uprchlíci na lodích jedli, jaké fyzické obtíže je trápily, jaké pohledy se jim naskýtaly z paluby lodí v přístavech, které míjeli. Poslouchala jsem nahrávky vzpomínek pamětníků v Paměti národa, pátrala jsem po historických záběrech míst, kde se příběh odehrává, objednala jsem si online kopie některých dokumetů z archivu památníku Jad vašem. Objevila jsem dokumentární film Příběh trosečníků Patrie, v němž jeho tvůrce Pavel Štingl zachytil tehdy ještě žijící pamětníky potopení lodi Patria. S reáliemi judaistických svátků mi později poradili přátelé a známí z židovské komunity: Hana Bergmannová Klímová, rabín David Maxa a Pavel Aschermann, manžel mé nejlepší kamarádky, která mému psaní vytrvale zpovzdálí fandí.

Přála jsem si, aby moje kniha byla tak trochu jako velkofilm  plný exotických vjemů, ale zároveň s intimitou emocí jednotlivých hrdinů. Zatímco u historických okolností jsem usilovala o co největší věrohodnost, hrdinové a jejich příběhy jsou zcela fiktivní. Od začátku jsem věděla, že chci, aby to byla kniha o dospívání, o obyčejných emocích v hodně nestandardních podmínkách. Dvě hlavní hrdinky, s nimiž jsem se vydala na cestu, pocházejí každá z jiného prostředí. Ferda je vzorná studentka z typické pražské vzdělané liberální rodiny, Charlotta jako dcera karlovarského hoteliéra vyrostla v poněkud bohémštějším prostředí. Shodou okolností se však ocitnou (doslova) na jedné lodi a kniha sleduje jejich putování i poté, co je ztroskotání lodi Patria osud nečekaně rozdělí: Charlotta smí zůstat v Palestině, kdežto Ferda je se skupinou dalších deportována na ostrov Mauricius.

 

 

S uprchlíky na palubě lodi Atlantic jsem při sbírání materiálu a poté při psaní prožila něco přes dva roky, ale teď, když je práce hotová a kniha přichází do knihkupectví, se mi zdá, jako bych s nimi skutečně cestovala přes půl světa. Pořád ještě se mi nedaří se s nimi úplně rozloučit. Vyprovázím je na cestu s poněkud sentimentálními pocity, nad nimiž by Charlotta a nejspíš i Ferda obrátily oči v sloup. Tak tedy prostě – šťastnou cestu.

 

Barbora Šťastná (1973)

Mou publikovanou prvotinou byla Šťastná kniha (2013), soubor fejetonů na motivy hledání štěstí v každodenním životě. Navázala na ni dvě pokračování, Jak jsem sebrala odvahu (2015) a Dobrá tak akorát (2017). V odlehčeném duchu je psán i román Láska pro samouky (2019), který se letos dostal do kin jako předloha romantické komedie Život pro samouky s Janou Plodkovou v hlavní roli.

Pak jsem se odhodlala k velkému žánrového obratu, což mého nakladatele, Motto, nejdřív asi trochu vyděsilo, ale snad mi to už odpustili. Další dvě knihy, Hezčí svět (2020) a Samotářky (2022), byly totiž příběhy zkoumající rodinnou minulost a její propojení s naším současným životem.

Psaní knih mě neživí. Alespoň zatím ne. Do roku 2019 jsem pracovala jako redaktorka a později šéfredaktorka v lifestylových časopisech. Nyní jsem editorkou archivu Paměť národa, který zachycuje a uchovává vzpomínky pamětníků dějinných zvratů 20. století.

 

Dede: Je mi potěšením, že mohu na Dedeníku přivítat další autorku! 🙂 Dnešní nabídka se liší od těch předchozích a už podle popisu je zřejmé, že půjde o silné a zajímavé čtení. Vánoce se pomalu blíží, je čas se inspirovat 🙂

Aktualizováno: 26.9.2023 — 09:50

16 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Od včerejšího rána přemýšlím, jaký komentář sem napsat. Podle Vašeho vyprávění je kniha psaná s hlubokou znalostí věci a s pokorou, takže bych si ji neváhala přečíst. Přeji tedy knížce hodně čtenářů a Vám další inspirativní nápady pro psaní.

 2. Díky za dnešní téma. Je mi ctí se seznámit s tvorbou autorky. Zabývám se touto tématikou poměrně často,není mi lhostejná minulost a otázky proč se to všechno muselo stát,jsou stále aktuální. V mém rodném městě a vynikajícím archivu mého zemřelého kamaráda Jiřího Rosmuse je zajímavý materiál o a životě a podrobnostech ze života židovské rodiny Brisseů,se kterými se znali mí rodiče. O tom jak to vypadalo v životě těch ,kterým se podařilo odjet,odplout toho ale moc nevíme, takže vítám a knihu určitě přečtu. Díky!

 3. To by mohlo být hodně zajímavé! Asi vím, komu to dám, když se Vánoce blíží (a mě to teda neděsí) 🙂

  1. Dobrý den, děkuji za připomenutí parníku Pentcho! I ten se v knize Hotel Atlantic na chvilku objeví, i když jen jako loď, kterou moji hrdinové míjejí na Dunaji ve chvíli, kdy Pentcho uvízl na hranicích mezi Rumunskem a Bulharskem… Kniha Jaro Riháka Pentcho – príbeh parníka patřila k literatuře, kterou jsem si před psaním nastudovala…

 4. Paměť národa ke mně přichází náhodně a dost často. Je to opravdu záslužný projekt a příběhy, ke kterým jsem se zatím dostala, jsou opravdu silné. Je moc dobře, že Paměť národa existuje a zachycuje vyprávění přímých účastníků o době, která by jinak uplynula do zapomnění.
  Děkuji Barboře a Dede za seznámení s knihou. Také o této době vím pramálo a ráda se dozvím víc – až se knížka dostane do prodeje.

  1. Díky. Já pracuji pro Paměť národa čtyři roky a pořád je to velká radost. Moje práce spočívá v tom, že poslouchám nahrávky pamětníků a dělám z nich psané texty pro web. Když se mi nějaká nahrávka dostane do rukou, většinou předem nevím, o koho jde, co ten člověk zažil… Vždycky je to veliké překvapení.

 5. Vypadá to na zajímavé čtení, občas k podobné literatuře uteču od sci-fi a fantasy. 🙂

  Přeji ať se s knihou daří. 🙂

 6. Milá Báro, tohle vypadá na těžké, ale strhující čtení. Přiznám se, že tyhle historické události mi utekly. Poučit se o nich z románového příběhu je lákavé. A pak, Vánoce se blíží (já vím, zní to hrozně, ale je to fakt:)) a minimálně u knížek člověk potřebuje přemýšlet a vybírat předem.
  Každopádně, ať se knížce daří! 🙂

 7. To vypadá na velmi zajímavé čtení.
  Přiznám se, že o tomto osudu českých židů, kteří uprchli do Palestiny, jsem vůbec nevěděla.

  1. Dobrý den, ano, pro mě to byl taky překvapující objev, když jsem o tom poprvé slyšela. A děkuji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN