LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – JJ: Věda ve sto slovech (5) – Kvízy a vědecké nebe

Jak už jsme si řekli minule, vědecké nebe je velice inspirativní prostředí, ve kterém páni vědci tráví svůj věčný odpočinek vším možným, jen ne odpočíváním. Prostě jako za života – snaží se držet krok se současným stavem vědy, studují, konají semináře, diskutují spolu… a o zajímavá setkání a situace tu není nouze. Většinou pány (a tedy i dámy, abych na ně nezapomněla) prosím o pomoc v případě, že téma je obzvláště vypečené. A to letošní bonus s názvem Kvíz tedy byl. Pánové stvořili nejprve těžký, inspirovaný vystoupením studenta chemie, a pak si dali říci a sepsali jednoduchoučký fyzikální.

 

 

Kvízový večer ve vědeckém nebi

(psáno jako DMD Bonus č. 2 pro 8. 4. 2023. Téma: Kvíz!)

 

Úvodní poznámka

 

„Pánové,“ pravil Komenský, „škola hrou. Od mých časů divadelních představení se pokročilo ke kvízům.“

Auditorium zašumělo.

„A protože jste všichni fyzici a matematici, bude kvíz…“

„Z našeho oboru.“

„Ale kdepak. Bude z chemie.“

„Jene Ámosi!“

„Já se to kvůli vám tady od Heyrovského učil! Uhlovodíky jsou velmi jednoduché. Neděste se, pánové. Stačí umět napočítat do čtyř. A dostanete nápovědy.“

 

Drabble:

 

Vyjmenujte první čtyři alkany.

(Vzpomeňte si na básničku, která pokračuje „brontosaurus, oranguntan…“)

Napište sumární vzorec metanu.

(UHLOvodík a uhlík je čtyřvazný.)

Napište strukturní vzorce alkanu ethanu, alkenu ethenu a alkinu ethinu.

(Jak násobné vazby jsou v alkanech, alkenech a alkinech? Čím dál tím víc!)

Alkadieny jsou odvozeny od alkanů, alkenů anebo alkinů?

(Stačí pozorně přečíst první polovinu slova.)

Kolik mají alkadieny dvojných vazeb?

(Stačí pozorně přečíst druhou polovinu slova!)

U kumulovaných alkadienů spolu obě dvojné vazby sousedí, u konjugovaných se střídají s jednoduchými, u izolovaných jsou na koncích uhlíkového řetězce. Existuje konjugovaný propadien?

Co vyrábíme polymerací butadienu?

(Tak se cítíte.)

 

Závěrečná poznámka:

 

Výsledky kvízu:

Pánové uspěli, Komenský zářil spokojeností a snažil se Heyrovského umluvit k sepsání nové učebnice organické chemie. Páni fyzici a matematici se rozhodli vymyslet kvíz na příště.

Aha, vy chcete i správné odpovědi? Dobře.

Metan, etan, propan, butan.

CH4

H3C-CH3, H2C=CH2, HC=-CH (Jak napsat tady trojnou vazbu?)

Alkadieny jsou odvozené od alkanů a mají dvě dvojné vazby.

Protože propadien má jen tři uhlíky, konjugovaný být nemůže.

Protože se cítíme totálně vygumovaní, je to syntetický kaučuk. Tímto děkuji studentovi učitelství chemie Jakubovi, který mi tento pocit ve středu plně dopřál. Tak se musím podělit. 😀

 

Jednoduchoučký kvíz – Fyzika kolem nás a v nás

(psáno jako DMD Bonus č. 2 pro 8. 4. 2023. Téma: Kvíz!)

 

Úvodní poznámka

 

Tak jelikož pánové z vědeckého nebe četli zděšené reakce, rozhodli se pro tvorbu jednoduchoučkého kvízu na téma Fyzika kolem nás a v nás. Co vy na to?

 

Drabble:

 

Když zakopneme, spadneme:
A) na zadek
B) na nos
C) na ruce, které strčíme dopředu.

 

Když uklouzneme, spadneme:
A) na nos
B) na zadek
C) nemůžeme uklouznout, pokud už ležíme po zakopnutí.

 

Kolik je běžný lidský tep (za minutu)?
A) 5 až 12
B) 50 až 120
C) 200 až 1200.

 

Jaký tepelný výkon ve wattech vyzařuje člověk v klidu do okolí?
A) Jako žárovka – 100.
B) Jako mikrovlnka – 700.
C) Vracíme to, co dostaneme ze Slunce – 2600.

 

Jak se mění kvalita sluchu s věkem?
A) Slyšíme hůře nižší tóny.
B) Slyšíme hůře vyšší tóny.
C) Slyšíme jen co chceme.

 

Závěrečná poznámka:

 

Správné odpovědi 1 B,C – 2 B,C – 3 B – 4A – 5 B,C.

 

Přeji krásné léto, spoustu odpočinku, a radost z poznání až na podzim. 😀

 

Aktualizováno: 19.9.2023 — 15:58

48 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Je možné, že nám studujícím gymnasium v třídě s humanitním zaměřením před 50 lety zatajili pojmy jako „konjugovaný propadien“ a další?
  Tedy je možné, že v minulém tisíciletí se to říkalo jinak…
  Testíky jsou povedené a přes úvodní otázku se cítím dobře, protože pár odpovědí jsem měla správně.

  1. MaRi, možná je i ta verze, že chemické názvosloví bylo jiné, jak píšeš. My se odnaučovali kysličníky a učili oxidy. 🙂
   Děkuji za pochvalu, potěšila.

 2. Cis, trans, vinyl,míček skáče ,že by se jeden divil. Ach jo, studovala jsem ale jsem z toho jelen. Takže za mně bezva,aspoň jsem na sobě zapracovala v mezích mé normy. Díky JJ.
  Kvíz jsem dala, mám již osobní zkušenosti. 🙂 . Selektivní hluchota dnešního dne. ON : kup mi dvě Cara, já ti to zaplatím. Ona : Koupila jsem ti to Caro, neplať mi to, kup za to zítra v obchodě anglickou. ON : Proč !? No prože ,si to říkal. ON : tak o tom nic nevím,asi špatně slyšíš.
  Závěr : je to prostě moje zlato, nemáte někdo Lučavku královskou ? ! 🙂

  1. Ještě jsem chtěla poznámku k té žárovce. Vytápěla jsem si 2W žárovečkou starý peřináč na balkoně,lodžii, ve kterém jsem měla polystyrénem obložený vnitřní obvod, za účelem uskladnění brambor. Fungovalo to skvěle.

   1. Jenny, díky za komentáře. K tomu prvnímu – raději no comment. 🙂 K tomu druhému – a proto nám Evropská unie přikázala žárovky označovat jako tepelný zdroj. 🙂
    P.S.:Tu básničku jsem neznala, díky.

 3. Bože, dnes máme u nás kousek od domu Den seniorů, hraje tam Karel Gott Revival Band Moravia. Nikomu z vás bych to nepřála, něco hrozného, ale snad už budou naštěstí končit.

  1. No ale musím uznat, že pán má hlas hodně podobný božskému Kájovi, jen zpívá hrozné opruzy, teď třeba něco z Mrazíka. Proč si ti lidé myslí, že senioři jsou naprosto dementní? Vždyť ty dámy, co tam sedí, nosily za mlada nebezpečně krátké sukně a nebezpečně vysoké podpatky, měly úžasně podmalované oči a poslouchaly spíš Led Zeppelin nebo Rolling Stones?

   1. Uff, než jsem to napsala, už naštěstí přestali, fakt naštěstí. Mně opravdu vadí, když někdo ze starších lidí dělá naprosté dementy.

   2. Ono naši taky poslouchají rock a podobně. Taťka dechovku vyloženě nesnáší, ale cimbálovku může. 🙂

    Alw mamka chodí s ostatními seniorkami na výlety a podobně a říká, že to je občas děs, co její kamarádky poslouchají. 😀 Typicky Šlágr TV a podobné hitovky. 🙂 A nejlepší je výmluva typu „To já ne, to starý.“ 😀

      1. Aha. My jsme o fous, cca o 10-15 let mladší, něco jako Dede. Ale hele, včera jsem byla na tom koncertě skupiny Planeta Ro, jak jsem psala u předchozího článku, kapelníkovi je kolem 70 a je naprosto skvělý. Asi je to spíš mentálním nastavením než věkem. Někdo je starý ve 40, někdo je i v 70 duševně mladý.

         1. Jak tenhle druh hudby nemusím, tak se mi líbí třeba Kollárovci, jak se to šmrncne jinam.

 4. Tepelný výkon ve wattech, jako žárovka a dokonce stovka 😮 ! Selektivní hluchotou za C) jsem trpěla již jako mladá 🙂 .

  1. Alex, díky za komentář. To číslo mám od našeho šéfa, takže bych hodnotě věřila. 🙂 V místnostech, kde je hodně lidí na malém prostoru, je to dokonce i poznat, jak topí. 🙂

   A co je na tom lepšího, člověk může na noc sníst dvě a půl tyčinky Deli, a pokud bude spát nepřikrytý, tak je do rána vytopí. 😀 Skvělý argument, proč večer vlézt do ledničky.

   1. Jojo, tepelný výkon má člověk fakt jako 100 W žárovka. 🙂 A někteří, když se napijí mají i podobný výkon světelný. 😀 😀

 5. Zdravím po čase. Oboje OK, s fyzikou jsem kdysi bojovala (pak jsem z ní – paradoxně – dala na VŠ zkoušku za 1, konečně jsem totiž pochopila, v čem je problém – v učitelce, ne ve mě), ale chemii jsem měla od gymplu docela ráda. Maturovala jsem z ní a pak jsem z ní na VŠ měla asi 6 různých zkoušek. Ale – jak dělám něco jiného, všechno jsem zapomněla, fakt všechno a jsem ráda, že jsem si na tyhle rudimentární základy aspoň trochu vzpomněla.
  P. S. Prosím o další test.

  1. Děkuji, Aido, jsem ráda, že sis nakonec našla k fyzice cestu.
   Chemie je fajn, máš ale pravdu, když člověk v oboru nepracuje, neskutečně rychle zapomíná.
   Test? Děkuji, tos mi udělala radost. Jen tedy zrovna žádný nemám… tak až nějaký budu dělat, vzpomenu si.

   1. Jj, to budeš hodná.
    Já jsem toho tolik zapomněla z té školy, vlastně skoro všechno. Teď přes léto stěhujeme naši knihovnu od nás ze SVS na Vetuni, děláme na tom skoro každý den. Jsou to tisíce a tisíce svazků (celkově snad 25 tisíc). Občas do něčeho nakouknu a vím, že jsem to kdysi bezpečně znala – a teď – nic.

    1. Aido, s knihovnou vydržte. Ono se řekne vzdělání, ale ze stěhovací akce, kterou jsme přežili v roce 2005, vím, že knihy jsou krásné, ale váží. Takže vás moc lituju, nadřete se.

     Zkusím si vzpomenout, až budu něco mít.

 6. Chachacha, v chemii jsem teď sice zase propadla na celé čáře (kdo si to má od dubna pamatovat, že jo), ale fyziku jsem zvládla! Jsi dobrá, JJ, tvé dlouholeté působení na mně zanechalo očividně stopy!

  1. Já ti musím, Toro, poděkovat za trpělivé betování drabblíkū. Vždyť ty už vše se mnou moříš už deset let! Jsi svatá žena. 🙂

 7. Milá JJ, na chemii mi nestačila ani představivost neučila jsem se s Heyrovským:)) a jednoduchoučkou fyziku jsem dala 😀 Mimochdem mě nadchl bod – slyšíme co chceme:))
  Jsi doslova okouzlující pedagog a až budeš dělat webináře pro zvědavé, kteří fyziku na škole nikdy nepochopili, hlásím se jako první! 🙂

  1. Díky, Dede. Slyšíme, co chceme je můj oblíbený argument, proč nereaguji.
   Webináře jsou v nedohlednu, ale máme novou přednášku pro budoucí učitele přírodovědných předmětů. Moderní fyzika. Včera tam sedělo dvacet budoucích učitelů matematiky, chemie a fyziky, ale k tomu dvacet biologie a zeměpisu. A my na ně se speciální a obecnou relativitou… 😀 zatím neutekl nikdo, tak se snad zadání „nevydėsit, případně něco naučit“ povedlo splnit. 🙂

    1. Alex, tak můžeš dorazit v rámci Univerzity třetího věku. Není vyloučeno, že tam v lednu budu mít kurz. 🙂

     1. Jaký? A jaký je nejnižší vstupní věk? Docela bych měla zájem, Mor Gal mi letos vybuchla, nemám kam chodit, opakují pořád ten samý kurz a po třetí už ho asi fakt vidět nemusím.

      1. Elektronová mikroskopie. Pokud mi tedy napíší, že to chtějí ještě někdy zopakovat. 😀 Ve zkouškovém, v lednu v únoru. Tora Ti může poreferovat, celý ho statečně přetrpěla. 😀

       1. No, tak na to si asi netroufám, na tu fyziku jsem vážně úplně marná. Ale, jen tak mimochodem, syn spolupracuje s Thermo Fisher Scientific, dělá jim takové ty sítě a PR. Možná se nakonec znáte.

         1. Je mi hodně podobný a máme stejné příjmení. 🙂 I naše nová snacha je má, s pomlčkou k tomu svému předchozímu, kvůli jejímu synovi Tondovi, aby se necítil odstrčený.
          Tonda nám už několik let říká babi a dědo, je to příjemné.
          Veselou historku z Vánoc před několika lety tu napíšu až o Vánocích, myslela jsem, že mě šlehne, ale byl to přesně Tondův styl. On je hodný, jen kapku asertivní.

 8. Tak tady se vůbec nechytám. A to jsem měla na základce 1 z chemie. Ale je dávno.
  Já jsem více humanitně založená. Výtvarné umění a historie to je moje. 🙂

  1. To by ses divila, Míšo, kolik toho ze školy v hlavě uvízne. Máš prima koníčky, ty ti moc přeji.

 9. Fyziku jsem jakeš takeš dala, no a chemii snad nebudu nikdy potřebovat 🙂 protože tak jsem totál vyhořela. Inu, zlatý kuřata.

  1. 🙂 Nic si z toho nedělej. Chemii nejsem nakonec dala, když nás ten student zkoušel, ale závity se vařily a při mozkové archeologii jsem musela kopat hodně hluboko. 🙂
   S fyzikou jsi mě potěšila.

 10. První kvíz jsem si přečetla, nic mi to, bohužel, neříká.
  Druhý jsem měla správně, jen u otázky horšího sluchu jsem se zarazila, neboť MLP mě přesvědčuje, že hůře slyší hluboké tóny a vyžaduje, abych soustavně ječela, což odmítám. Ovšem ve stínu podezření na selektivní hluch je skutková podstata jeho požadavku silně zpochybněna…
  Máš můj hluboký obdiv!

 11. Dobré kvízy. 🙂

  Padám, padáš, padáme,
  na fyziku nedáme.
  Nedáme též chemii,
  nebudem se učiti.

  My si budem radši hrát,
  planá slova na zeď psát.
  A už vůbec vyrábět
  pár sloganů známe nazpaměť.

  Máme naše silné motto
  nemakáme, se… na to.
  Pak se budem velmi divit,
  že peníze, ty nám chybí.

  Skončíme u lopaty,
  smůla lepila se nám na paty.
  Za to mohou přece jiní,
  že se nám vlbec nic nedaří.

  A tak uč se, pilně studuj,
  ať nenatahuješ furt ruku,
  za lepší život jen se bij
  a spokojeně s námi žij.

  🙂

  1. Davide, díky za skvělou báseň. Jestli můžu, tak ji budu synům recitovat pravidelně (holt přijímačky na obzoru 🙂 ).

   1. Jasně. 🙂 — Ať se dostanou kam chtějí a ať je jim to v dalším životě ku prospěchu. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN