LITERÁRNÍ LÉTO NA DEDENÍKU – Ivana: Poslední den

Vracel se domů. Byla už tma. Zaparkoval, zatáhl ruční brzdu, vytáhl klíčky ze zapalování a vzdychl. Cítil se unavený jako nikdy předtím. Nechtělo se mu opustit vyhřátou kabinu auta. Po paměti nahmatal rukojeť svého kufříku na vedlejším sedadle a nespouštěl přitom oči z osvětlené lavičky vedle parkoviště. Začínalo sněžit. Měkké světlo pouliční lampy dodávalo vločkám růžový odstín. Připadalo mu to divné. Nevkusné. Růžový sníh pomalu pokrýval lavičku a on seděl v autě a přemýšlel o životě.

 

Když se konečně odhodlal vystoupit, byl poprašek taky na jeho voze. Sníh vrzal pod nohama a mráz štípal do tváří. Jaromír se naposledy ujistil, že zamknul auto, a rychlým krokem odvrzal k nejbližšímu vchodu. Klíče! Kde jenom má ty klíče? Prohrabal kufřík a potom kapsy, až v poslední z nich klíče našel. Pořád si přitom bručel pod vousy něco nespokojeného. Vešel do domu, smetl si z čepice sníh, vzdychl podruhé, přešel ke dveřím jednoho z přízemních bytů a za stálého brblání otevřel.

Ledabyle mávl rukou, plácl do stěny vedle dveří, trefil vypínač a v bytě se rozsvítilo. Všude byl ohromný nepořádek. Nebo spíš mnoho neuspořádaných věcí na příliš malé ploše. Jaromírovi to nevadilo. Když něco hledal, vždycky to nakonec našel, cestičkou mezi věcmi zvládal projít, kam zrovna potřeboval. Jiní lidé k němu nechodili a on sám doma stejně nikdy nepobyl moc dlouho. Brzy ráno musel do práce, odkud se vracel večer. Unavený, zničený.

Obratně překročil bednu s nářadím, vyhnul se hromadě tašek s různým obsahem a přes další věci doklopýtal do kuchyně. Namazal krajíc chleba margarínem, otevřel lahev piva a sesunul se na židli. Cítil se mizerně. Měl toho dost. Do jedné ruky vzal chleba, do druhé mobilní telefon a zadoufal, že mu internet zvedne náladu. Zamračeně zíral na displej, když ho najednou něco doopravdy zaujalo. Titulek jakéhosi neseriózního článku hlásal: „Žijte tak, jako by to byl váš poslední den“. Jaromír odložil telefon, v klidu dojedl večeři, napil se piva a poprvé toho dne se usmál.

Rozhlédl se kolem sebe. Co bych asi dělal, kdybych věděl, že je to můj poslední den? Myšlenka byla tak dotěrná! Určitě bych neuklízel, napadlo ho. Na světě jsou přece důležitější věci než pořádek v bytě. Vstal ze židle a zamířil rovnou do koupelny. Oblečení pohodil na okraj pračky a sprchou ze sebe začal smývat špínu uplynulého dne. Pořád ho pronásledovala ta neodbytná představa. Co by dělal, kdyby…? Jaromír se umyl, lehl do postele a okamžitě usnul.

Budík. Ráno. Žaludek stažený nervozitou z toho, co ho zase během dne čeká. Nechuť vstát. Zadíval se někam ke stropu a věděl, že takhle to dál nejde. Svůj poslední den by určitě nechtěl trávit takhle. Rozhodl se. Vezme si týden dovolené, pro začátek. A potom… Potom se uvidí. Našetřeno má dost peněz na to, aby v nejhorším zvládl i nějakou dobu bez práce. Zatím bude každý den v týdnu žít tak, jako by už žádný další den přijít neměl. S nadřízenými si promluvím osobně, pomyslel si a začal se chystat na cestu. Řídil totiž docela rád. A ano, uznal, že i během toho posledního dne na Zemi by se chtěl projet autem.

Bylo mu jedno, co si o něm kdo myslí. Cvok? Podivín? A co má být? Lepší pár lidí naštvat než skončit v blázinci. Nemusí celý život dělat jenom to, co se očekává. Nemusí dělat pořád správné věci. Jaromír si cestou z práce nahlas zpíval s autorádiem. Nejel domů přímo, ale oklikou přes svou oblíbenou alej. Vlastně ani nevěděl, jaké stromy tam rostou, ale měl je rád. Snad lípy? O přírodu se nikdy moc nezajímal. Napadlo ho, že je vlastně škoda, že jeho poslední den nastal právě v zimě. Zastyděl se totiž, že si ani není jistý, jestli je jeho oblíbená alej zrovna lipová. Kdyby bylo léto, zastavil by, utrhl by si jeden lístek a doma by se podíval, co to vlastně je. Bez listí nemá šanci to poznat.

Na lavičce pod pouliční lampou večer ležel ten zdánlivě růžový sníh, ale na něm bylo ještě něco. Jaromír si všiml tmavé skvrny, kterou nemohl identifikovat. Tentokrát dění kolem parkoviště nepozoroval z auta, ale z okna svého bytu. Chystal se do nedaleké restaurace na večeři, tak se rozhodl, že se na ten černý objekt na lavičce podívá zblízka. Jen tak, ze zvědavosti. Když je ten poslední den. Trochu se upravil, oblékl, do kapsy kabátu strčil peněženku a spokojeně vyrazil užít si klidný večer.

Vchodové dveře zavrzaly, když jimi procházel. Studený vítr sfoukl ze střechy trochu sněhu a poslal ho Jaromírovi přímo do obličeje. Teda, takové počasí! Ale co, řekl si Jaromír smířlivě, počasí neovlivním a projít se chci. Udělal pár kroků směrem k lavičce, aby si mohl lépe prohlédnout to tmavé cosi. Překvapeně zůstal stát. Kde to je? Teď to tam bylo! Zmateně se rozhlížel. A pak k němu vítr přinesl tenký, tichý zvuk. Jaromír si nejdřív nebyl schopen uvědomit, co to je, ale když se to ozvalo podruhé, potřetí… Bylo to čím dál zřetelnější.

 

 

Někde mňoukala kočka. Chvíli poslouchal, až zjistil, odkud zvuk přichází. Pod lavičkou se krčilo drobné černé stvoření, žlutýma očima si ho prohlíželo a občas mňouklo. Jaromír pokýval hlavou a pronesl: „Tak to jsi byla ty, kočko!“ Pak se otočil, pomyslel si něco o tom, že je to zvíře úplně hloupé, když se v takovém nečase potuluje venku, a odkráčel směrem k restauraci.

Objednal si své oblíbené jídlo a byl rád, že je v teple. Po dlouhé době si mohl dopřát pořádnou večeři a sníst ji bez otravných myšlenek na následující pracovní den. Ještě ráno se dohadoval s nadřízenými, ale teď byl nečekaně svěží. Proč si kazit svůj poslední den? Jaromír se do toho tak vcítil! Obsluhovala ho pěkná mladá servírka, několikrát opětovala jeho úsměv, jídlo mu chutnalo a napadlo ho, že by ten poslední den mohl být častěji.

Dobře naladěn se vracel z restaurace domů. Vítr pořád foukal, sníh pořád ležel, ale Jaromír byl ponořen do svých představ. Došel až ke vchodu a začal hledat klíče. Jedna kapsa, druhá kapsa… Že ony budou zase až v té poslední… Vtom se mu něco otřelo o nohy. Jaromír leknutím strnul. Opatrně se podíval dolů. „Zase ty?!“ křikl na kočku. Zvíře odpovědělo mňouknutím, odstoupilo stranou, sedlo si a tázavě se zadívalo na Jaromíra. Ten vytáhl klíče, rychle odemknul a vešel, aby se náhodou kočka nedostala dovnitř. Směrem k zabouchnutým vchodovým dveřím ještě dodal: „A táhni domů!“

Následující ráno si trochu přispal. Po probuzení zůstal v posteli a uvažoval, co bude dělat tento poslední den. Mohl by se vrátit k některému ze svých koníčků, na které přestal mít čas. Rozhlédl se po místnosti a pohledem zavadil o zaprášený obal nahoře na šatní skříni. To je ono! Vezme kytaru a zkusí, jestli nezapomněl hrát. Ze všeho nejdřív si ale musí dojít na nákup, rozhodl se. Přinese čerstvé pečivo a další potraviny. Cestou se aspoň může těšit na to, že si po dlouhé době zahraje na kytaru. Jaromír byl spokojený, jak to pěkně naplánoval.

Sotva vyšel z domu ven, uviděl černou kočku. Zase. Tentokrát zamířila přímo k němu, jako by byli staří známí. Přátelsky mňoukla a otřela se mu o nohy. „Jdi pryč!“ zareagoval podrážděně. Kočka to zkusila ještě jednou. Jaromír se sehnul, že ji odstrčí. Dotknul se sametově hebkého kočičího hřbetu a poznal, jak je to zvíře hubené. Kost a kůže. Že by snad žádný domov nemělo? Nevěřícně kočku pohladil, jako by se chtěl ujistit, že se mu to nezdá. Pod rukou ucítil hřejivý kožich a pod ním každý obratel, každé žebro. „Kočko?“ zašeptal překvapeně. Odpověděla spokojeným zavrněním.

Jaromír zamyšleně procházel supermarketem a do nákupního vozíku skládal potraviny. Snažil se myslet na sebe, na svůj poslední den, na starou zaprášenou kytaru, která na něho čeká. U regálu s chovatelskými potřebami se zastavil. Sám nad sebou zakroutil hlavou, dokonce si i v duchu zanadával, že dočista ztratil rozum, a potom hodil do vozíku pytel kočičích granulí.

Seděla na lavičce jako černá socha. Jaromír vzal z bytu prázdnou misku od margarínu, nasypal do ní granule a přinesl ji kočce až pod nos. „Tak si teda vezmi.“ Nenechala se dvakrát pobízet. Hladově se vrhla na krmivo a Jaromír s úsměvem odešel. Hned měl lepší náladu. Sundal ze skříně kytaru, naladil ji a hrál, až se mu na netrénovaných prstech udělaly puchýře. Pak přešel k oknu a přistihl se, že v okolí lavičky hledá ten černý kočičí stín.

Další den už čekala na svou porci granulí. Žlutýma očima hypnotizovala vchodové dveře a když se Jaromír konečně objevil, vítala ho se zdviženým ocáskem, lísala se a předla. „Kočko, kočko, co to děláš?“ domlouval jí. „Tohle je můj poslední den, nemůžu se o tebe starat. Mám se chovat, jako by to byl poslední den. Chápeš?“ Kočka zjevně nechápala. A Jaromír si začínal uvědomovat dosud nepoznaný pocit, jakousi podivnou náklonnost k tomu malému černému tvorovi, který ho vyhlížel a těšil se na něho.

Krmení se stalo jejich rituálem. Setkávali se u lavičky, kočka hltala granule a nechávala se při tom hladit. A Jaromír čím dál intenzivněji přesvědčoval kočku i sám sebe, že se jí nemůže ujmout, protože je to jeho poslední den a nebylo by to v takové situaci zodpovědné. Byl tou myšlenkou posedlý. A hlavně si odmítal připustit, že by mohl mít rád něco takového, jako je kočka. Všichni chovatelé koček, které osobně znal, mu připadali divní. Taky byl přesvědčený, že kočka v bytě jen shazuje věci ze stolu a všechno ničí. To doma nechtěl.

Konec týdne se blížil a Jaromír přemýšlel, co bude dál. Řekl si, že si užije ještě jeden poslední den, nakrmí kočku a potom se rozhodne, jestli se vrátí do práce. Nasypal granule do misky, přes ramena si přehodil kabát a vyrazil před dům. Nikde se nic nehýbalo, nic nemňoukalo. „Kočko?“ zamračil se. „Kočko!“ Jaromír bezradně obcházel lavičku a volal. Najednou mu bylo jedno, co si pomyslí sousedé. „Kočko! No tak, kočko!“ Po půlhodině se zklamaně vrátil do bytu. Zase mu bylo nanic.

 

 

Nahlas si říkal: „Já jsem takovej sobec! Můj poslední den, můj poslední den… Ale co když to byl její… Její poslední den?“ Chtělo se mu brečet, ale protože chlapi nebrečí, vzal aspoň do rukou kytaru a zahrál si pár smutných písniček. Myslel na to, jak mohl kočce zpříjemnit její poslední den. Mohl ji vzít k sobě domů. Mohl jí koupit lepší krmivo. Odložil kytaru, vzdychl a rozhodl se, že se ještě jednou podívá ven.

Vchodové dveře zavrzaly, Jaromír vyšel před dům a rozhlédl se. „Kočko, kočko…“ řekl už jenom šeptem. Pak se ozvalo tiché mňouknutí a odkudsi se vynořila drobná černá postavička. Přiběhla k Jaromírovi, nechala se zvednout do náruče a začala vrnět. „Kde jsi byla, kočko? Už jsem se bál!“ vydechl s úlevou Jaromír a postavil kočku zpátky na zem. Podržel otevřené dveře.

„Chceš jít ke mně? Zvu tě na granule.“ Kočka vklouzla do domu a poté do Jaromírova bytu. „Příští týden musím do práce, kočko!“ sdělil jí. „Abych ti vydělal na kvalitnější žrádlo. A musím tady taky trochu uklidit, ať mi něco nezničíš, nerozškrábeš a tak. To kočky dělají, víš…?“

Aktualizováno: 12.9.2023 — 16:59

35 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. OT – mám dobrou zprávu!
  Čtenáři z okolí Hradce Králové, nebo ti, kdo cestují přes Hradec vlakem mají nově možnost si koupit můj román Alžběta a drak v knihkupectví Ambra přímo v hale vlakového nádraží 🙂
  Kromě toho tam mají mimo jiné spoustu literatury pro milovníky vlaků a nádraží, to je jejich specialita proti jiným knihkupectvím 🙂
  (odkaz na knihkupectví – https://1url.cz/Zu2vO )

 2. Ivano, moc krásné mil0 čtení! Jakmile jsem četla o prvním slabém mňouknutí a pak viděla hezkou kresbu černé kočičky…no už jsem tušila, jak do asi dopadne (a druhý obrázek doplnil). Jsem ráda, že jsem se nespletla. Také velice dobře známe tohle „první nešťastné mňouknutí, které je prostě nutné vyslyšet.

  1. Díky. Ano, někdy to takhle začíná. A některé kočky dokážou být dost neodbytné, když se rozhodnou, že k někomu patří. :⁠-⁠)

 3. Dobrý příběh. 🙂

  Dnes mne inspiroval k tomu, že jsem začal hledat nového externího účetního. Se stávající účetní mi pomalu došla trpělivost. 🙂

  1. Dnes jsem se po hektickém létě (mj. jsme minulý týden ženili syna, pak jsem se letmo objevila na Pražení, protože jsme náhodou šli kolem jinam a poté jsme byli na další svatbě) konečně dostavila na značky, zběžně jsem pročítala, co se tu vlastně dělo a povídalo a musím říct, že jsem mírně zklamaná, čekala jsem dnes další hudební hádanku, bude ještě nějaká někdy příště?
   P. S. To není nic proti dnešní autorce, napsala to moc hezky a zajímavě.

   1. Určitě bude. 🙂 Dede má ještě na příští pátek myslím naplánovanou jednu povídku z literárního léta a pak budou zase hudební hádanky. 🙂

    Už jich máme pár připravených do zásoby. 😀

 4. Moc hezké povídání! Ve svém životě jsem měla kolem sebe jenom vlastnoručně nalezené kočky. Jenom poslední kocour Dareček je z útulku Tibet, u Slavkova u Brna. Moje osudová kočičí barva je bílá, s mourovatými flíčky. To byl předchozí Dareček (kotě od popelnice) a to je i náš současný Dareček (kotě z útulku). Minulý týden měl jedenácté narozeniny. Ty jsme mu určily s majitelkou útulku na 7.září. To měl narozeniny můj tatínek, tak aby se mi to dobře pamatovalo .

  1. Jedenácté? To to utíká, já si ještě dost věrně pamatuju, když byl u vás nový, to snad ani není pravda.

 5. Pěkně napsáno, Jaromír byl zachráněn! Díky Ivano.
  Nebyla jsem tu nějaký čas, tak teprve všechno dočítám,snad už bude lépe,ta vedra mne jaksi sejmula.

  1. Jenny, jsme na tom podobně. Vedra mne dostala do kolen. Zničila vlastně celé léto. Prožila jsem jenom pár klidných příjemných dnů. Ve vedru, ráno, pokud teplota dovolovala, stihnout všechny věci, na které bych měla v normálním počasí v klidu celý den. Brrr. A ta únava. Brrr. Vařila jsem venku na dvoukolovém vařiči, ráno, dokud bylo jakžtakž, žehlila jsem také venku.

   1. Alex,cítím s Tebou neb dobře vím,jsem na tom stejně,nebyla jsem schopna ničehož. Se psicema jsem šla až večer,přes den šel MLP,vracela jsem se totálně vyřízena a to jsem byla venku necelou hodinku,pořád jsem stála někde ve stínu a snažila se dýchat.

 6. a abych připomněla skvělou zpěvačku, kterou si před pár dny k sobě pozvali na nebeský koncert…
  Černá kočka cestu přechází
  Nebudem se bát, nebudem se bát.
  Čistou radost s sebou přináší
  hedvábný kožich jí probírám
  Domů pozvu ji bez nesnází
  Ona přede já se usmívám 🙂

 7. Nejvyšší Kočka opět poslal ten správný kožíšek do správných rukou…a paní Kočka už Jaromírovi vysvětlila, jak mít radost ze života, ke které svým rozhodnutím nakročil 🙂 moc pěkná povídka s dobrým koncem, díky. mám ráda dobré konce 🙂

  1. Děkuji. Přiznávám, že povídku jsem napsala před několika lety v takovém docela depresivně laděném období. A tenkrát jsem na sebe byla trochu naštvaná, že jsem nedokázala dát tomu příběhu jiný než dobrý konec. :⁠D

    1. Tak to je možné! Protože já tehdy ten konec chtěla skutečně udělat nějak jinak, ale prostě to nešlo. Už vím, kdo mi vedl ruku! :⁠)

  1. Já děkuji, mám radost, že se líbí. Je to už pár let starý příběh, jen mi trčel v počítačovém „šuplíku“. 🙂

 8. Ehm, taky jsem v zimě potkala kotě, které se nám vnucovalo do auta a první den jsem doufala, že má svoje doma… druhý den jsme to nevydrželi a manžel mu našel nový domov u kolegy, který zrovna oplakával kočku. Občas referuje, Mínafrida se má jako pověstné prasátko v žitě. Tehdy začalo strašně mrznout a to kotě by se už ani nenapilo…

 9. Krásný příběh. Černý kočky jsou asi i můj osud, černá Čerťa, černá Líza a černobílý krasavec Kája, už je pacholík objednán na kastraci 🙂 .

  1. Děkuji. Přemýšlím, jestli mám taky nějaké „osudové“ kočičí zbarvení, ale asi ne… U nás se to všelijak střídá. Černý byl můj první mainský mývalí kocour – možná tady ještě někteří pamatují Calibose alias Kalíška, černý je i jeho mainský nástupce. A pak je tu černých nebo černých kouřových víc, a tam si vesměs našli oni nás :⁠D

   1. pamatuji si Kalíška, Pana Kocoura 🙂 a vlastně náš Snížek je také černý, minimálně podle oficiálního popisku “ černá stříbřitě stínovaná“ 😀

  1. Děkuji. A přání kočkám je taky milé – i když, Jaromírovi to celkem trvalo, než se nechal kočkou přesvědčit… :⁠)

 10. Milá Ivano, myslím, že každý, kdo kdy chodil do práce, která ho deptala, ví, o čem píšeš. Bohužel ne vždy je možné takovou práci opustit. Okolnosti prostě nemusejí změně přát z mnoha důvodů po dlouhou dobu a pak člověk prostě musí vydržet.
  Tvůj Jaromír měl nakonec velké štěstí – nejdřív si sám pomohl osvobozující myšlenkou a pak mu bylo pomoženo 🙂 věřím, že kočička mu časem pomohla vidět svět v lepších barvách a kdo ví, třeba si i pak našel práci, které ho nevysávala jako upír…

  1. Myslím, že mu kočka určitě pomohla vidět věci jinak, optimističtěji. Otázka je, jestli to takový bručoun byl ochoten světu přiznat. Ale nakonec asi jo. :⁠)

 11. Dost mi zatrnulo když nepřišla. To ji sakra nemohl vzít domů rovnou? Čekal celý týden!
  Dobře napsáno!

 12. Moc krásně napsané.
  Nám se stalo také něco takového.
  Přitoulal se nám k chatě mourovatý kocourek.
  Byl také kost a kůže.
  Manžel je přes léto na chatě a tak jsme ho přes léto vykrmili. Domů on nechce, zdržuje se u chaty a chodívá po okolí. Nikoho ale zřejmě nebude. Říkáme mu Tuláček.
  Manžel mu vyrobil na podzim a zimu zateplenou boudičku a tu mu dáme na terasu chaty.
  Bude tam jezdit každý týden a krmit ho.

  1. tu mu tam už dejte Míšo,aby si na ni zvyknul..a děkuju za Tuláčka, ještě tak ho vykastrovat..to by bylo moc fajn…

  2. Nádhera. Taky už jsme se ujali několika toulavých koček, každá z nich by si zasloužila vlastní článek. Nejnověji se snažíme ochočit kocoura pracovně zvaného Pan Černý 🙂 Včera večer se poprvé nechal pohladit! Zvíře, které nikdo nehladil možná několik let… Najednou zjistil, jak je to příjemné, začal vrnět a lísat se… Tyhle okamžiky miluju.

   1. Jo, to znám 🙂 VŠECHNY kočky si nás našly, já nikdy kočku nechtěla a když, tak zrzavého kocourka :-)))
    Černá Čerťa už před cca 11 lety i je dvěmi černými koťaty, jak jsme posléze zjistili. Malýho kocourka srazilo auto ještě ten podzim, Pepina (dcera, s námi byla 4 roky, potom taky auto). Čerťa byla dlouho sama a docela si to „jedináčkovství“ užívala, měla parťáka Darka (labrador, jak tady asi každý ví), pak se k nám od sousedů nasoukala Růža – ta jediná byla trojbarevná, Darkovi nevadila, tomu nevadila nikdy žádná kočka. No a pak vystřídala Růžu kotě Líza, v únoru , doslova se k nám vmňoukala, jak jinak, černá. A někdy v květnu kocour jak hrom, černobílej (víc černej) Kája. To už Darek skoro rok běhal za Duhovým mostem, jinak by to nedopustil, kočky nevadily, kocoury hnal. Kája je velikej, asi ne už nejmladší kocour, velmi opatrnej, bál se přiblížit, ale pak se to nějak zlomilo a i když jsem utržila dost šrámů, když jsem se ho dotkla, kde jsem asi neměla, je to největší mazel pod sluncem. Nechá se hladit, vrní, já se nejdřív vyděsila proč na mne vrčí :-)) , vrní úměrně své velikosti, ale mňouká jako každá kočka 🙂 , na pergole přijde, hupne na houpačku, půl kocoura na klín, strašně by chtěl domů, už je objednaný na kastraci, tak se pak dočká, risknem to. Já jsem vysloveně PSÍ člověk…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN