MATYLDOVINY: Ochladilo se!

„Ochladilo se!“ radostně jsem konstatovala první den po skončení vlny veder a zničila si záda při pokusu ostříhat na zahradě všechno, co bylo potřeba. „Ochladilo se,“ pronesla jsem i druhý den a snažila se nezívat i v poledne, protože přes černé mraky dorazilo množství světla jako v listopadu. „Ochladilo se,“ pomyslela jsem si i třetí den a zvážila, že bych si na venčení výrazně radostnějších psů měla obout místo balerín tenisky, protože bláta je všude dost.

 

 

Po otevření dveří bylo jasné, že se všechna zvířata probrala z letargie způsobené vedrem. Za dveřmi do předsíně na mě čekal chuchel vlny. Vyděsilo mě, že je to merino s umělým hedvábím, které jsem za nemalý peníz onehdy koupila ve třech barvách a hodlala vytvořit čepici s nákrčníkem, neb jsem dospěla do čepicového věku a občas si tu jedinou v zimě dám na hlavu (teda prý nemám nosit ve svém věku čepici s bambulí, ovšem pouze ta bambule mě smiřuje s existencí čepice. Co už.).

 

 

Postupovala jsem domem a nabírala chumle příze. Z předsíně do chodby, do obýváku, pod nožičky pohovek, do kuchyně a po schodech nahoru do místnosti, kde ležel převrácený pytlík s klubíčky. Opatrně jsem vše sebrala, donesla dolů na stolek a s hrnkem kafe začala rozplétat, co NĚKDO (že, Adélko) prohnal celým domem. No, nebylo to na hrnek kafe, spíš na tři hrnky a dva panáky. Nevěřila bych, že 25 gramů příze se může tolik zamotat. Navíc vlna měla trochu chlup, což ji zacuchtávalo ještě víc (a při pobytu na zemi získala ještě zajímavější chlup, psí i kočičí). Ale domotala jsem.

Vzala jsem psy ven, a ještě v letních šatech a teniskách s nimi šla kolem pole. Psice byly nadupané energií. Zkusila jsem s nimi zas trochu cvičit. Sedni, zůstaň. Couvala jsem, abych na ně viděla a včas vydala žádaný povel – a zjistila, že stojím po kotníky v kaluži. Inu, ochladilo se…

 

Děkuju Matyldě za tradičně výstižné povídání a hned se ptám – jak reagujete na ochlazení vy? 🙂

Aktualizováno: 4.9.2023 — 19:24

47 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dámy, moc se neraduje, Jižní Morava se řítí opět do velkého tepla a …sucha. A já jdu co??? Zalévat!

 2. Teda myslela hsem, že tohle se může stát jen v animovaném filmu 😀
  U nás se ochlazení projeví tím, že se kočka objeví i během dne a že zaujme i jinou polohu než rozpláclá na vlhkých kamenech ve stínu. A koně jsou takoví… vzrušivější. Stačí třepetající se lísteček, ptáček v křoví a už v plném chválu uskakujeme kolmo k původnímu směru. A když poskakuje kolega, tak musí i ostatní. Aspoň je veselo.

 3. My jsme tu sice na vedra zvyklí, ale ta letošní byla i tady extra dlouhá a horká. Musela jsem i častěji střídat tekutinu kolibříkům, v tom horku cukrová voda nejen rychle zkvasila, ale byla horká a rychle se vypařovala. V domě už snad od května běží klimatizace a ještě tak nejméně měsíc poběží. Ale včera a dneska ráno jsme poprvé venku pocítila, že „rána jsou chladnější“ a nižší vlhkost vzduchu. Ověem teď se blíží poledne, slunce už zase pálí a teplota stoupá.

  Dede, pokud jde o stropní ventilátor, Šarka má pravdu v tom, že záleží na výšce stropu. Tady jsou stropi nízké a tyhle větrníky velmi běžné. Jsou součástí stropního světla (umístěné pod ním), takže by na ně člověk téměř mohl sáhnout. My ho máme jen v obýváku, nechtělo se nám měnit světlo, ale vůbec ho nepouštíme a to tam je strop vyšší než v ostatních částech domu. Mně totiž i na nejmenší rychlost začne po chvíli „táhnout na hlavu“. Dokonce jsem před lety zkusila na verandě pod ty lopatky roztáhnout velký bílý plátěný slunečník (co bývá u venkovských kaváren), stůl tam má díru uprostřed. To aby se vzduch odrážel do stran. Nepomohlo to, stejně mi ten vítr nad hlavou vadil. Nechci tě odradit a pokud máte doma vysoké stropy, tak ano, ale jinak si to zkus nejprve vyzkoušet v něčím bytě či tak.

  A Dede ještěe – včerejší článek jsme četla až večer – krásné fotky! ALE Rex tááák povyrostl, vždyť už je větší, než Ari !!! A tu úžasnou světlou hřívu co má za ušima!!!. Fak je to zabarvení, které jsem snad na psu ještě neviděla, ale moc se mi líbí a máš prostě psí unikát

 4. To vedro je vražedné,ještě teď nejsem poněkud při smyslech,pořád se z toho dostávám.

 5. Mám ráda vedro, vždy se těším až bude teplo. Když se ochladí, tak naše kočičí komando, čítající 10 členů, zabere všechna křesla gauč, židle v kuchyni a když si chci sednout z kávou do křesla, tak musím napřed opatrně předělat kočku na jiné místo. Což bývá občas doprovázeno nevrlým pohledem, říkajícím, že jsem si dovolila hodně.

 6. Jsem rebel a vedro miluju! S ochlazením na mě padl splín, že už je to tu zas… Podzim…

  1. Ivano, pak aspoň budu moct mít dobrý pocit (až zase budu vedrem zničená), že aspoň ty se právě raduješ! 🙂

 7. Máme domek otočený na sever a v létě jsem za to nesmírně vděčná, teploty vevnitř se nedotkly 25 stupňů, i když jsme většinou mívali celý den otevřeno. Venku natažené trysky vodní mlhy taky pomohly, když bylo nejhůř. Kočky jsme ale stejně celý den víceméně neviděli – jak jsme je ráno vypustili, prošmejdily zahradu, s přibývajícím teplem zalezly do kapradin nebo pod jiné keře a tam pobyly do večera, než se teplo drobet zmírnilo. Je fakt, že po ochlazení ožily taky.

 8. Mimochodem ad horko – máte někdo doma stropní ventilátor? Četla jsem, že si to letos lidé začali pořizovat… tak by mě zajímaly zkušenosti.

  1. Ne, znám ho jen z amerických filmů. V práci máme klimatizace, to je jistota. Doma jsem se k něčemu obdobnému ještě neodhodlala.

  2. Stropní ventilátor jsem měla kdysi v práci. Výborná věcička, jen se teda nesměla pouštět na víc než první stupeň, neb jinak mi lítaly papíry po celé kanceláři a to nebylo zrovna žádoucí. Ale pokud jsi všechno zatížila, uklidila nebo jinak zajistila, jo, fungovalo to, víceméně. Holt to honí ten teplý vzduch sem a tam, pořád lepší, než upocené nehnuté vedro.

  3. důležitá je výška od stropu k podlaze..a nasměrování lopatek..následně rychlost otáček..plní si to svoji funkci v létě a dokonce i v zimě..jak to míchá vzduch.. v zimě ten teplý od stropu tlačí dolů, což si spousta uživatelů neuvědomuje, ale svoje výhody to má…a hlavně nezabírá místo,jako stolní nebo tyčový ventilátor….

 9. Mluvíš mi z duše. Sice jsme se chodili koupat, ale po většinu dne člověk ve vodě logicky nebyl 😛 No a hlavně se nedalo v noci spát. Zajímavé je, úplně nejhorší byly ty poslední dva dny před deštěm, kdy už mělo být snesitelně (cca 26 stupňů) a přitom bylo totálně na zdechnutí – ve dne i v noci.
  Dotaz na JJ – jak to, že někdy prostě průvan neudělám, i kdybych otevřela všechna okna v domě?
  Zvěř byla vedrem uštvaná – Rex víc, s jeho medvědím kožichem. Navíc během té srpnové horké vlny se mu udělala na zádech zapařenina (hotspot), do rána si to rozlízal do děsivé krvavé rány… No, teď už je kůže zdravá, ale má na zádech vyholený kruh o velikosti solidního podšálku…
  Nicméně s ochlazením ožil velice velmi a zlobí!!! (Bude článek:))

  1. No jo, Dede, když je tak horko, tak se ani vzduchu hýbat nechce. 😀
   (Hlavně je všechno rozpálené na stejnou vysokou teplotu, tak není důvod, aby se vzduch někam přemisťoval. Pomůže polít například terasu vodou, stačí několik litrů – alespoň pocitově se trochu ochladí a vzduch se pohne.)

   1. To jsem v létě dělala, ale odpoledne bez úspěchu – jen to zasyčelo a přišlo mi, že pak bylo horko ještě horší – s tou vlhkostí. Večer už to ale pomohlo.
    No jo, když my máme ložnici nahoře v podkroví a to není nejlepší místo na spaní, když je vedro. I když je to důkladně zateplené a na střešních oknech máme takové ty stříbrné rolety, co by měly odrážet teplo. Pomáhají, ale ne dostatečně.

    1. Nám docela na dvoře pomáhala taková ta vodní mlha – prostě úzká hadička s tryskami, pověsí se kam je třeba, napojí na vodu a trysky vytváří vodní mlhu. Fakt je to příjemné, pokud jsou ta největší vedra, lehce to i zchladí okolí.

      1. My máme klimatizaci a pokud jela, tak se uvnitř domu ochladilo. Po vypnutí tam bylo do hodiny stejné vedro jako předtím- dům už byl moc vyhřátý… na noc trochu pomáhalo rozvěsit po ložnici vyprané šaty.

 10. ožila jsem, ve vedru jsem jen přežívala..tohle počasí je akorát pro mne…ožili i ptáci,bohužel se začaly stahovat hlodavci do domů..ti odvážní si dělají zábory…ale zatím jen ojediněle,takže je stačíme likvidovat….a přiletěla Koule (koňadra), tak jsem prvně sýpla do krmítka..ráno jim to přijde k duhu….

  1. Naše koule se jmenuje Kulečník. Je to kos a chybí mu na bok jen nalepit osmičku, pak už je podoba na černou kulečníkovou kouli dokonalá. Jo, vyžral se na našich borůvkách. 😀

   1. My jsme tu mívali „kosáka s baťohem“ – asi po něm hrábla kočka, tak měl na hřbetě poškozené peří. Ale vídali jsme ho tu asi tři roky.
    JJ, mám nahoře ve svém příspěvku na tebe dotaz! Prosím, vysvětli! 🙂

 11. A co se týká těch módních doporučení ohledně čepic s bambulí v našem věku,… tak v našem věku se na ně můžeme vykašlat!

 12. Mě ty vedra také ubíjela.
  A Daník ač je na chatě s manželem, tak jen ležel a neprojevoval žádnou snahu se hýbat.

  Co se týká toho, jak Adélka prohnala klubíčka domem
  ( ačkoliv Matyldo ten její nevinný výraz na té fotce, nechce se mi věřit, že je toho schopná 🙂 ), tak to také známe. Když to Dandu chytne, tak jeho tunel i stan letí vzduchem a přistanou na druhé straně pokoje.

 13. Ahoj Matyldo,
  naprosto přesně jsi vystihla stav po skončení veder. Jak mám ráda teplo, čeho už bylo moc, toho bylo příliš. Jen ta záda jsem si zničila při plení a přesazování. 🙂
  P.S.: Zvířátka nikdy nezklamou. 😀

   1. já v neděli dorazila zbytek od souseda lezoucího chmelíčku z plotu..a teď o víkendu ho natřu…plot, ne souseda…
    Adelína je neščastná koč, klubíčko došlo,ty si s ním hraješ a ona chudák nemá s čím…

   1. jak čtu ty předpovědi,na tu krutou zimu,co nás čeká,tak Ti nevim…jestli bude stejně silná jako letní vedra, tak si tu čepici uple´t dvojitou a bambuli velikou a zářivě barevnou…

    1. Hm, krutá zima! Prd. To říkají pořád. Pak jsou z toho čtyři měsíce revmatoidního počasí a bahna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN