HOST DEDENÍKU – Tora: Bad Ischl trochu jinak

Bad Ischl, městečko vzdálené od Obertraunu (kde jsme trávili dovolenou), sotva půl hodiny cesty, jsme samozřejmě nemohli minout. Horovala jsem o jeho historii, o tom, jak si solné lázně oblíbila císařovna Sissi, která si zde nechala postavit luxusní vilu a trávila zde letní měsíce.

 

A nejen to. Často zde pobýval i její manžel, císař František Josef I, který zde svým prohlášením pro Srbsko rozpoutal první světovou válku, když své důvody uvedl v manifestu „Mým národům“.

Bad Ischl

 

Bad Ischl 2

 

Most přes řeku Ischl

 

Císařská vila

 

 

Nicméně. Jedna míní, druhý mění. Těsně na okraji Bad Ischlu zaujala pozornost mého muže, v té chvíli řidiče, nenápadná podlouhlá budova s nápisem MUSEUM. A protože vzadu za halou stálo několik postarších letadel, celá slavná historie městečka šla rázem stranou a my se ocitli v místě, které by se určitě dalo nazvat rájem pro všechny, kdo milují starou techniku.

Soukromé Museum Fahrzeug – Technik – Luftfahrt vzniklo v roce 1990 a má dvě části – velkou halu a venkovní expozici. V hale je doslova namačkáno přes tři sta exponátů.

Nebudu se tu podrobně rozepisovat o tom, co zde lze najít – to opravdu nedokážu. Je tam toho tolik, že i já, která zas až takový blázen do hasičské, vojenské a další techniky nejsem, jsem chodila sem tam jak u vytržení a nevěděla, kam dřív kouknout. Ale kdybych měla vypíchnout, co mě zaujalo nejvíc, byl by to podvodní stroj pro přepravu tzv. žabích mužů neboli Tauchbot für Sonderkomandos. Opravdu vypadal, jak kdyby sem vypadl z některého filmu o Jamesu Bondovi. Popravdě jsem vůbec netušila, že něco takového existuje i v běžném světě, nejen v tom filmovém. Nebudu už více zdržovat a nechám vás kochat se fotkami, které jsme v muzeu nafotili.

Jen ještě poslední upozornění – nelze zde platit kartou, berou pouze hotovost. Vstupné je 12 Euro na osobu, ale řekla bych, že za ten zážitek to stojí.

 

Pohled z parku

 

Hasičské vozy

 

Hasičský vůz německý

 

VW brouk a další historická auta

 

 

a samozřejmě vojenská technika, zde americký GMC 353

 

Německý Saurer

 

Sovětská ženijní technika BAT-M

 

Americký vyprošťovací tahač WARD LA FRANCE

 

Praga V3S

 

PUCH 250

 

Řady motorek

 

Ruský ZIL 157

 

Vlevo Dodge, uprostřed Jeep, vpravo ZIL 157

 

Ruský lodní motor Jakovlev M503 diesel 4000 koňských sil

 

Podmořský skútr pro přepadové komando

 

Fascinující plavidlo

 

Americký ‚Thunderbird

 

Řady modelů

 

Venkovní expozice, MIG 21 F 13 v českých barvách

 

Vlevo špička MIG 21 F´ 13, vedle L 29 Delfín, vzadu MIG 17 a vpravo L 39 Albatros

 

Torza vrtulníků MI 8

 

Tank T34 85

 

SAAB J-29F Tunnan, létající sud

 

Steyer 7

 

Technické muzeum

 

Pokud byste se chtěli dozvědět ještě něco více, našla jsem článek na Aerowebu, kde autor Ilja Petřík podrobně popisuje, co vše lze v muzeu objevit: https://www.aeroweb.cz/clanky/7861-bad-ischl-museum-fahrzeug-technik-luftfahrt .

Samozřejmě, že po prohlédnutí muzea jsme strávili krásný den v Bad Ischlu, prošli jsme si městečko, nakoukli do císařské vily, obešli si park. Ale po pravdě – ten nečekaný zážitek z muzea byl prostě nej.

PS: Za pomoc s pojmenováním strojů na jednotlivých fotkách děkuji svému manželovi. Já sama bych tam napsala jen auto velké, auto malé, auto vojenské atd. Takže díky!

 

Dede: Děkuju Toře za úchvatný výlet a hned se ptám – kdo tu má slabost pro technické památky? Co vás nejvíc zajímá? 

Aktualizováno: 13.8.2023 — 14:56

33 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Toro, ráda jsem nakoukla do zajímavého muzea. Chápu, že jste oba byli nadšení. Já sice strojní technice houby rozumím, ale přesto ji nesmírně obdivuji. Tedy co všechno lidé dokází nejen vymyslet „na papír“, ale dokonce sestavit, vymyslet všechny ty kolečka, šroubky a páčky aby do sebe zapadly a fungovaly. Ty neuvěřitelně komplikované stroje, které pak něco třeba pohání. Motory do auta, kolosy do elekráren, ale třeba i na výrobu jen maličkých náprstků na šití ! Nebo, že někdo dokáže sestavit lékařské přístroje, které zachrání člověku život. Mě to prostě mozek nebere. Mockrát, když mám něco v ruce (velkého nebo maličkého), co vím, že vyšlo z nějakého běžícího pásu masové výroby, napadne mě, že i na to tuhle věcičku musel někdo vymyslet přírstoj, který to pak „jen frká“ po tisících kusů za minutu. Jsem technický antitalent, ale obdivuji ty, kteří ho mají 🙂

  1. Díky, Maričko. Je spousta úžasných vynálezů, bez kterých bychom dneska byli jak bez ruky. Taky si vždycky zírám, jak jsou lidi vynalézaví.

 2. Super muzeum! My před lety v Bad Ischlu byli, ale tady bohužel ne – Franta netuší, o co přišel 😉
  Já mám moc ráda autoveterány, letadla mě teda míjejí, ale tady zjevně je výběr velmi bohatý.

  1. Jo, technická: popisky jsou pouze německé? Nebo třeba i angličtina?
   I když Franta asi moc popisků nepotřebuje (a já bez nich vydržím).

   1. popisky jsou jen německé, ale myslím, že ten, kdo se zajímá o techniku, se v nich bez problémů vyzná 😀

  2. Tady je všechno, auta, motorky, vojenská technika… na poměrně malém prostoru je toho strašně moc.

 3. Krásně naleštěná fotodokumentace. Exponáty opečovávané, jistě drahý koníček, no řekla bych přímo kůň. Kochla jsem se VW broukem, mým prvním autem v daleké cizině. VW pravděpodobně bude i mým autem posledním i když mezi nimi byla i auta jiná. Mám teď el. Golfa a asi už s ním dojezdím. Leč… to první auto, první VW, bylo nejlepší. Prostě první, no! 🙂

 4. super článek a fotodokumentace… technické muzeum je něco jako cukrárna, tam si dokážu pochutnávat velice dlouho. důmyslné staré stroje, ať létají, plavou, jezdí na kolech – nebo sečou obilí a vážou snopy, mají neuvěřitelné kouzlo. ta dovednost, se kterou byly tvořeny a vyráběny, z nich je cítit. dopadlo by to přesně stejně, nejdřív muzeum, kde bych pobíhala od jednoho exponátu ke druhému a nadchíňala sa 🙂 potom samozřejmě důstojná procházka a kafíčko a čaj!

  1. Díky. Bylo to přesně tak :). Já na vojenskou techniku fakt nejsem, ale tohle byl opravdu zážitek. A pak Bad Ischl, prostě paráda.

 5. A co Muzeum starých strojů Žamberk… Obráběcí dílna poháněná transmisemi… Mimo jiné.

 6. Díky Toro, fotky jsem si užila už při vkládání do systému 🙂 Asi nejvíc se mi líbila letadla a hasičská auta… pro ta mám slabost i v jejich nejmodernější podobě. Ta torza vrtulníků působila tak nějak smutně.
  Jinak mám ráda technická muzea všeho druhu, protože se snažím chápat, jak věci fungují. Takový funkční historický vodní mlýn nebo parní stroje, to je lahůdka! 🙂

    1. A Hamr v Dobřívi znáš? Tam jsme byli už dávno a byl tam úžasný pán – dneska už jistě dávno v důchodu, ale pořád to má dobré recenze.

     1. to je pro nás strašně z ruky… kdybychom byli někde poblíž, tak určitě kouknem, to ano

   1. Ve spoustě technických muzeí jsem byla i u nás, samozřejmě. Veselý kopec znám také. I Kovozoo, i další. Tohle mě prostě jen překvapilo, protože jsem byla nastavena na naprosto jiný druh zážitku…

  1. A co teprve staré kočáry a stará požárnická auta… Čechy pod Kosířem, parádní dvě muzea vedle sebe.

 7. No, jéje, to by bylo něco i pro mne.Tady u nás se mi podařilo zachránit a zrenovovat hasičskou stříkačku,která pak byla umístěna do místního muzea ve vísce, kde bydlím.
  Nejvic mne ve fotodokumentaci uchvátila ta podmořská přibližovadla taky americký bourák a především ten VW brouk, paráda! Ty ruské počongy jsou masivní a jezdí tam asi dodnes. Na nákladním ZILu, jsem měla zážitek kdysi na Ukrajině, když byla ještě plně svobodná,vzali nás na korbu a jeli jsme po poloninách, naftu měli v kanystru na tom velkém blatníku a hadičku do motoru, to byl fakt zážitek. Toro díky!

  1. ad podmořské přibližovadlo – pokud lze věřit tvůrcům filmu ( a životopiscům Mr. Fleminga), podobnou dvoumístnou ponorku navrhl autor Jamese Bonda za války pro účely nenápadného přesunu přepadového komanda. popsáno v tomto TV filmu( trailer, hleďte na minutu 1,29) https://www.youtube.com/watch?v=a09wnwSlH0M

  2. Díky, Jenny. Jak už jsem psala dřív, super muzeum hasičské techniky je v Čechách pod Kosířem. A hned vedle kočáry, nádhera.
   A to podmořské přibližovadlo bylo pro mě taky nejvíc.

 8. U nás máme hromady technických muzeí. Pamatuji si hrad Kámen s proslulou výstavkou motocyklů. Podobně je na tom muzeum veterámů ve Slatinici. Muzeum letectví v Kunovicích, KvoZOO ve Starém městě u Uheského Hradiště. Muzeum Tatry v Kopřivnici.

  Plánuji, že se při jedné z návštěvc Harrachova stavíme ve Vratislavicích v domě Ferdinanda Porscheho, že kterého Škodovka udělala muzeum.

  1. Na hradě Kámen jsem byla, i v Kunovicích, v KovoZOO, v muzeu Tatry. I v muzeu kočárů, v muzeu požárních vozů atd.
   I v muzeu letadel ve Vyškově.
   Ale tohle byl prostě nečekaný zážitek, o tom muzeu u Bad Ischlu jsme nevěděli, jen ho náhodou potkali, no.

 9. Pěkný článek a zajímavé informace.
  Takhle já dopadla v FERRARI MARANELLO MUSEU. Šla jsem původně, jen protože tam chtěl jít manžel. A nakonec jsem byla okouzlena. Moc se mi to líbilo a jsem fanoušek Ferrari.

 10. Toro, děkuji moc za krásný článek a super fotodokumentaci. Koukám, cestovat s tvým mužem je trochu jako s Antonínem, Mirkem a Jiřím dohromady. 😀 Ale já bych tam zahnula taky, nezapírám.

  Beru všechno možné, co jen trochu zavání technikou nebo řemeslem, zvlášť, když jsou u toho praktické ukázky. Takto jsme teď o prázdninách prošli hornické muzeum v Ostravě i s fáráním a maličké, ale krásné hornické muzeum v Liptovském Jánu, kde razili i měděné mince.

  Co můžu každému doporučit, je návštěva infocenter jaderných elektráren. V Temelíně jsme byli s Dede, Regi a Torou a odcházely jsme naprosto nadšené (nebo to na mě holky hrály ale úplně na Oscara 🙂 ). Do Dukovan se vypravím s potomstvem, aby si taky užilo. Protože v rámci prohlídky si ve virtuální realitě zajdete i k reaktoru.

  1. Já jsem to, prosím, nehrála! 😀 Doteď o tom vyprávím a posílám tam lidi na prohlídky:)) Ten let chladicí věží byl absolutně top!

  2. Já to nehrála určitě, vždyť víš, že jsem pak ještě rodinu dotáhla i do Dukovan 🙂 a bylo to parádní obojí. Každému to též doporučuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN