BTW: Vždy ve střehu

Sedím v křesle, na klíně notebook, a dělám své obvyklé ranní práce. Najednou mé uši zachytí nějaký zvuk a vzápětí podezřívavý mozek vyhlásí poplach. Ten pes už zase něco má! Urychleně odkládám počítač stranou, vstávám a rozhlížím se. Ach ano, ve dveřích stojí rozesmáté štěně a v hubě má… chvilka napětí… díkybohu pouze desinfekční sprej, který ještě nestačilo rozkousnout.

 

 

Odebírám mu předmět doličný, dokazující loupež v jedné z koupelen. Hodí po mě svůj dokonale natrénovaný ukřivděný pohled. Je prostě chudák malej pes! Nic mu nedopřejou! S povzdechem se rozhlédnu se po podlaze poseté psími hračkami, které nedokážou svého chlupatého majitele zaujmout. Znovu usedám. Neuplyne ani deset minut a pro změnu tomu zvířeti tahám z huby svoji ponožku. Opět malého lupiče napomínám, ale v duchu se musím smát.

 

 

A v tom je tak trochu problém. Rexovi je teprve pět měsíců, ale jako každý pes, zvyklý na těsné soužití se svými lidmi, si mě umí skvěle číst. Můj vnitřní smích mu neujde a jako každý klaun touží získat víc. Teď je na mě, abych se ovládla a byla mu schopná nastavit nepřekročitelné mantinely – bez toho z něj prima psa nevychovám. Naštěstí ty závažnější hříchy ve mně obvykle veselí nebudí, takže dokážu být přesvědčivá.

 

 

Přesto se pořád bavím lotrovinami, kdy mu oči svítí radostí, dívá se na mě s hlavou nakloněnou do strany a tlama se mu nadouvá nějakým novým úlovkem. „Co ty na to, paničko?“ ptá se vesele celým psem, a já mu po svém odpovídám.

 

 

Je zajímavé, že i takto se dá budovat ono těžko popsatelné vnitřní pouto, které není jen vzájemnou láskou, ale zároveň i hlubokým porozuměním. Možná to zní divně, ale pokud budeme takhle pokračovat, budeme mít jednou společný kousek duše. Rex a já.

Patos mých myšlenek však přerušuje podivný zvuk. Vydávám se za jeho zdrojem.

„Pustíš to, ty darebo! To je můj košík!“

 

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2023

 

PS: V neděli měl Rex pocit, že se nudí. Čtyři ráno a NIKDO nevstává! Rozhodl se tedy zahnat nudu četbou. Volil dobře a nakonec se tím Renčínem prokousal…

 

 

Aktualizováno: 26.6.2023 — 13:05

66 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Rex je vééélice roztomilý psí klučina. Celá jeho hlava je nádherná, světlá „lví hříva“ mu krásně lemuje černý čenich a ty špičatá ušiska v pozoru – prostě krasavec. Skoro se mi chce napsat, že časem to bude „lamač srdcí psích slečen“ – ta lidská srdce si už jasně podmanil, uloupil.
  Já vím, že uklízet po takovém „raubíři“ dokáže vytočit, ale určitě ten „hodný, roztomilý Rexiček“ přeci jen převažuje. Takže vám přeji, aby mu štěněcí hravost vydržela do nejdéle, protože to je pro lidi ten nejlepší anti stresový lék. Když jsem třeba skrz okno viděla Trixie už i jako starší „dámu“ blaženě se žížalit v trávě, všechny 4 vzhůru, rozesmátou pusu dokořán a jazyk venku – všeho jsem nechala a sledovala ji tak dlouho, dokud jí to bavilo. A ty můžeš navíc pozorovat psí hratky dokonce dvojmo – je vidět že Ari si užívá též.
  Přimlouvám se za občasné videjko, moc hezky se na ně kouká.

  1. Maričko, děkuju 🙂 Jo, ta světlá čupřina mu sluší, dělá ho roztomilého, navzdory tomu černému čumáku:)) A máš pravdu, velmi ráda je pozoruju, je v tom takový kousek štěstí.
   Videa občas mám, ale uznávám, že spíš na FB, ono je to tam snazší. Ale napravím se a něco nasbírám 🙂

 2. Chichi, Dede, u vás prostě akce střídá akci, jako ve filmové grotesce! A doopravdy se na toho výtržníka zlobit nelze, že (i když vychovat se musí, to já vím)- to je totiž pes, který má velmi viditelnou chlupatou svatozář! 😀
  No, jsem zvědavá, jak to bude u nás. Už jsme se byli podívat. Prý jsme si vybrali nejklidnější štěně z vrhu. Tak uvidíme. 🙂

  1. Hančo, na vašeho malého jsem moc zvědavá! Už má jméno?
   Eh… náš výtržník také patřil mezi ty klidnější… 😛

   1. Jméno má od chovatelky. Je to vrh C, to céčko ve jméně bych chtěla zachovat. Mám pár tipů, ale zatím nejsem úplně rozhodnutá. Tak nakonec mu třeba zůstane to, co už má – Culek. 🙂

 3. Sedm (statečných) smajlíků

  🙂 … :)
  😀 … :D
  😉 … ;)
  😛 … :P
  😮 … :o
  🙁 … :(
  ❤ … ❤

 4. Ten pes!!! Přijeli jsme z dlouhé a zajímavé vycházky, kde si poběhal, a průběžně zakusoval pro lepší náladu Ari, a nechala jsem je ještě venku, než bude čas na jejich večeři. Po chvilce vyjdu ven, a na trávníku před domem je pohozené ptačí krmítko, zvané UFO, jeho červená plastová střecha okousaná jako nějaká zatracená lázeňská oplatka.
  Otázky se rojí – jak ho sundal? Viselo poměrně vysoko! Jak ho vcelku donesl zezadu ze zahrady až před dům v jednom kuse? Jak povolí provázek, na kterém visí, rozpadne se krmítko tři díly…
  A aby toho nebylo málo, když jsem ho zvýšeným hlasem kárala, skákal jako pumlíč, popadl do huby svoji štěněčí deku a lítal jak cvok do domu a zase ven!
  Nikoloki, nemáš kód pro smajlíka tlučícího hlavou do zdi???

 5. Je prostě kouzelnej ! A s tím kouskem duše máš pravdu, taky nevím, jestli nebudu za Duhovým mostem náhodou štěkat 😀 , nebo možná štěkomňoukat 😀 . Naše dvě černý kočky si mě pěkně omotaly kolem prstu. Ružena je momentálně 3 dny nezvěstná, ale u ní to není nic nového. Čerťa je prostě víc jak 10ti letý zlatíčko a vrnítko Líza, která je už po kastraci v pořádku (ta nám teda dala !!!!) se pořád drží hodně doma, nebo jen kolem domu.

  1. Alimo, moc ti přeju kočičí štěstí. Vždy jednou přijde den, kdy si člověk musí uvědomit, že na dalšího psa už nemá – zdraví, věk, cokoliv. Kočky jsou zrovna tak skvělé společnice, a navíc, jejich potřebám se dá snáz vyjít vstříc i v tom vyšším věku.
   Tak ať se ti tulačka Růžena brzy vrátí! A je fajn, že to s Lízou nakonec všechno dobře dopadlo, když udělala skoro všechno pro to, aby se dostala do pořádného maléru!

 6. A uteče to jako voda a z něho bude Pan Pes! Vzpomínáš, jak jsem vloni byla z Edýska hotová? Snad ani tolik nestál co toho poničil. Dneska už říkáme, že je převážně hodný a když tak si dá domluvit. (nesmím ho ale přechválit)

 7. Člověk, který dá do psa kus duše je nesmírně obohacen tou duší psí. To budování vztahu se štěnětem je fajn, ale starší pes je jak dobře vyšlápnuté boty. Přesně víš, co můžeš čakat, umí překvapit ale ne šokvat, neničí. Mám ráda své staré psy. A protože do psa kus duše také dávám, když umírá pes, ztrácím i ten kousek, co jsem dala psu. Ale zůstává mi to, co mi dal pes. Myslíš, že ze mě nakonec nude taky pes?

  1. Pardon, nečtu po sobě. Správně je čekat a bude pes. Omlovám se. Okem hlídám Derču aby nešla padat ze schodů ebo něco podobného

   1. Evo, přesně tak jsem to myslela 🙂 Možná nakonec budeme za duhovým mostem štěkat! 🙂
    Koukám, že Derča se ještě drží, když se věnuje sportům, které tě dokážou zdvihnout ze židle:)) A to je moc dobrá zpráva… ❤️

 8. On je opravdu nádherný. A šibal na pohled. Parádní dvojka, Ari a on. Dobře jste vybrali štěndo.

  1. Je kouzelný, ale není to ani deset minut, kdy jsem opět zvolala mohutným hlasem: Ten pes!!!!
   PPL totiž přivezl zásobu psího jídla – dvě krabice s konzervami po cca 25 kg a velký třicetikilový balík, ve kterém byly dva pytle echt dobrých granulí.
   Potom mě Martin zavolal, abych se šla na cosi podívat do jeho pracovny, jen na moment. Naštěstí jsem potřebovala něco z velkého mrazáku, takže jsem vyšla ven – a co vidím?
   Ten třicetikilový balík je stažený z těch dvou menších, kolem se válí kousky rozcupovaného kartonu. Ten pes za tu chvilku stačil v balíku vykousat díru, kterou by pohodlně prošla vykrmená kočka, aniž by se musela sehnout, a ještě nakousal i oba pytle s granulemi! Zásoby (jak doufám) na většinu prázdnin. Ne, nepřetrhla jsem ho – všechno jsem uklidila a teď jdu zalepit ty díry. On se samozřejmě skvěle baví:))

 9. UPOZORNĚNÍ:
  Letní čtenost nikdy není nejvyšší – ne úplně v celkovém součtu, ale spíš v tom, že lidé články obvykle dočítají později a málokdy tedy komentují. První týden prázdnin je díky svátkům „nejhorší“ ze všech – to má dovolenou snad každý, kdo jen trochu může 🙂
  Takže jsem se rozhodla začít Literární léto jen zlehka a se svými články – nechci autorům nabídnout čas, kdy je na Dedeníku pusto 🙂
  Leda by zrovna tento termín někomu z nějakého důvodu vyhovoval, pak mi dejte vědět.
  Máme připravené skvělé čtení, škoda ho vyplýtvat ve dny, kdy půlka z běžných čtenářů nekoukne ani z toho telefonu 🙂

 10. Kámoši jak svět jsou Dede,Ari a Rex! Skvělé, výchova psa v Čechách pobavila, naštěstí se nejmenuje „Pocem“ . 🙂

  1. Díky Jenny, já se kromě mírně infarktových chvilek bavím, proč by se nebavili i moji čtenáři, že jo 🙂 Mimochodem „pocem“ používám, protože mu nechci prozradit termín ke mně, dokud nebude aspoň trochu soustředěnější, abychom ho nacvičili správně 🙂

 11. ❤ (zkouška srdíček a smajlíků)
  Probůh co z toho štěňátka vyroste? To se pokřížilo s mamutem, ne?

  1. Nebyl to mamut, byl to Tyranosaurus! 😀 Je fakt, co se mu konečně vyměnily zuby je už jeho hravé okusování příjemnější, ale pořád je to okusování:)) Naštěstí se většinou omezuje na mě a Martina 😛
   Jinak už opravdu skoro dorostl Ari – když jsem je minulý týden u veterináře vážila (Rexovi bylo pět měsíců a pár dní), měla Ari s mírnou nadváhou 31,8 kg a Rex 27,4. Tento týden už bude nejspíš nad 28 kily, pořád je to přírůstek kilo za týden. A to ho nepřekrmuju! Nosí postroj po Berry a zvětšit se dá už jen kolem krku. Počítám, že nejpozději do měsíce mu už nepůjde… na výšku je ale Ari pořád vyšší.
   Jo a momentálně je mírně přestavěnej – zadní nohy má jak klokan:))

   1. Na pětiměsíční štěňátko síla. Až doroste a posléze zmohutní v „chlapa“, bude to PAN PES ❤.
    Spali jsme minulý týden dvě noci u Doubravice, tak jsem zvažovala zda se ti neozvat na socializačně-mudlací návštěvu 😉

 12. Teda DEDE z Rexíka ti roste krásný pan pes.
  Ta jeho srst je obdivuhodná.
  A ten jeho kukuč. Ten je opravdu neodolatelný.

  1. Míšo, děkuju 🙂 Ostatně jeho schopnost okouzlovat lidi mě nepřestává udivovat – pořád se ho to drží, i s tím jak je už velkej! Že by to dělala ta čupřina za ušima? 🙂

 13. se tu usmívám…Ari ožila, ty taky..a Tyran roste… kdybys chtěla toho Renčína, není problém…
  kousky mojí duše odešly s Šarikem a Pitinkou…

  1. Ano Sharko, to je ono… bolavá daň za ty kousky společné duše je ta chvíle, kdy je ztratíš ❤️

 14. Zdá se mi to, anebo malý Lotrando dorostl Ari?
  Jak píšeš,je těžké se nesmát, ale s knížkou by mě tedy rozzlobil hodně. Koukám, že štěně funguje přesně podle Čapka – je-li v domě klid, to psisko neusnulo, ale soustředěně něco likviduje. 🙂

  1. Ta kniha byla zatím jediná – moje chyba, protože jsem v noci zavřela dveře do ložnice a on zůstal na chodbičce v patře, která je obložená policemi s knihami. Pokud má ke mně v noci otevřeno, radši si mě vzbudí, než aby se nudil sám:))

   1. Ehm, co mi ten přístup připomíná! A určitě umí budit taky jen soustředěným civěním. Ale ne, na to on nemá trpělivost, tipla bych ráznější akci.
    Ari už začíná hořce litovat a rozdávat výchovné anebo toho zbojníka ještě trpí jako malinké nerozumné štěňátko?

    1. Ari ho pořád trpí, až někdy žasnu.
     Jinak žádný pohled, prostě si tak trochu kousne do jakéhokoliv kousku mé anatomie, na který dosáhne 🙂

 15. Směju se, protože Rex rozdává svými lotrovinkami radost. A taky proto, že se mne to už netýká 🙂 . Netýká?! Minulý týden jsem téměř přišla o venčicí kapsičku, kterou si Bručka stahla z věšáku. Musela jsem ji zachránit a vytvořit umělecké dílo 🙂

  1. Ukaž umělecké dílo! 😀
   U mě je to všechno tak trochu nové. Berry byla chlupatý anděl (asi jako tvoje Toya:)) a nikdy nevzala do huby nic, co nebylo určeno pro psy. Nevím, jak k tomu došla, ale držela se toho celý život. Takže nikdy nic neukradla. Naučila to nakonec i divokou Ari, jejíž hříchy jsou mnohé, ale loupeže v tom nefigurují. Takže pes brousící domem a se zájmem kradoucí cokoliv upoutá jeho pozornost je prostě pro mě novinka:)) Ale pořád si myslím, že je Rex opravdu hodnej… 🙂

 16. Auvajs! Rozkousané knihy fakt nemám rád, ale ještě to jde – Fíďa sežral nejen kus knihy, ale přibral si k ní i roh knihovny 😛 …

  P.S. Smajlíci jsou pořád tajní? Chybí mi třeba srdíčko 😉

  1. Srdíčko funguje, když ho umí mobil nebo počítač 🙂
   Jinak chápu i tu knihovnu… kdyby Rex neměl neustálý přísun polínek a kůry, náš nábytek by taky vypadal jinak 😛

   1. Tuto odpověď pociťuji jako výsměch 😮 🙁 …

    P.S. Jaký je, prosím, kouzelný kód pro srdíčko? Můj počítač je neschopný zřejmě ještě víc než já a mobil mám dvanáct let starý, takže taky nic …

    1. Nikoloki, je mi moc líto, výsměch to není a já prostě víc nenabídnu. Měla jsem i placeného člověka, který pomáhal s tím převodem stránek, chtěla jsem po něm smajlíky, ale neco v našem systému je prostě špatně a jde jen to, co se dá vypsat. Mobil umí u své klávesnice srdíčko nabídnout a tenhle systém ho kupodivu umí přečíst. Nerozumím tomu, ale aspoň tohle funguje. Potíž je v tom, že provoz datového monstra (dobrá, minimonstra proti velkým serverům), jako je historicky Dedeník je už tak finančně náročný, a větší změny prostě momentálně dělat nehodlám. ❤️

     1. Ano, dvojtečka pravá závorka je 🙂 – dvojtečka D je 😀 – středník pravá závorka je 😉 – dvojtečka P je 😛 – dvojtečka o je 😮 – dvojtečka levá závorka je 🙁 – a srdíčko je záhadou, ačkoliv zřejmě taky nějaký kód mít musí – já se nedomáhám žádných změn, zajímá mne pouze srdíčko 🙂 – se zbytkem si poradím sám u sebe na svém počítači 😉 …

     2. Dede, odpověď mne navedla na HTML entity – takže ❤ konečně mám – &# 10084; (bez té mezery) …

      1. Sedm (statečných) smajlíků

       🙂 – :)
       😀 – :D
       😉 – ;)
       😛 – :P
       😮 – :o
       🙁 – :)
       ❤ – ❤

      2. Sedm (statečných) smajlíků

       🙂 – :)
       😀 – :D
       😉 – ;)
       😛 – :P
       😮 – :o
       🙁 – :(
       ❤ – ❤

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN