HOST DEDENÍKU – Tora: Solný důl Hallstatt

Do rakouských Alp jezdím už dlouhé roky, ale až nedávno jsem si uvědomila, že je znám vlastně jenom v zimě. Takže jsme neváhali a na letošní letní dovolenou jsme se rozhodli vyjet právě tam. A když už, tak na místo, které jsem dávno chtěla vidět na vlastní oči – někam k Hallstattu.

 

 

Ano, k tomu „profláklému“ Hallstattu, kde už byl asi každý, jen ne já. Začala jsem hledat ubytování – a narazila na problém s parkováním. U málokterého apartmá bylo možno zaparkovat a nechávat auto na vzdálenějších parkovištích se nám nechtělo. Nakonec jsem našla ubytování ve vesnici naproti.

Dormio Resort Obertraun můžu s klidem doporučit jak rodinám s dětmi, tak i jednotlivcům či dvojicím. V resortu není jeden velký hotel, ale spousta chat s jedním či více apartmány. V hlavní budově je recepce, jídelna (skvělé snídaně, opravdu), wellnes centrum a minimarket, prostě vše, co potřebujete. Auto zaparkujete u chaty, parkovné je v ceně pobytu.

To hlavní, kvůli čemu jsme ale přijeli, bylo tedy naproti nám, přímo přes Halštatské jezero. Městečko Hallstatt, ležící pod pohořím Dachstein, malé, rozkládající se na úzkém prostoru mezi horou a jezerem, ale úžasné. Při prvním pohledu přes vodu jsem si všimla, že vysoko nad městečkem se tyčí bílá věž a předpokládala jsem, že to bude vstup do proslulých solných dolů.

 

Hallstatt

 

Hallstatt a nad tím se tyčící Rudolfova věž

 

Hned v pondělí jsme se tedy vydali na prohlídku. V hallstattských dolech se sůl těží už 7 000 let. Sedm tisíc let… neskutečné číslo. Ač těžba soli vynášela nesmírné bohatství, lidé, kteří neskutečnou dřinou sůl vlastníma rukama těžili, za svou námahu moc nedostávali. Kdysi tam musely pracovat celé rodiny včetně dětí, aby se uživily.

V současné době se v dole stále těží, podle informací od průvodkyně je tam nyní zaměstnáno 48 horníků. Vzhledem k tomu, že jsme tu byli mimo sezónu, nebyla fronta ani na lístky do dolu, ani na lanovku. Kombinovaná vstupenka na jízdu lanovkou tam a zpět a vstup do dolů stojí v současnosti pro jednoho dospělého 40 euro. K dolu se dá samozřejmě dostat i pěšky, to pak stojí vstup 27 euro.

Také je možné stáhnout si tam přes QR kód audio průvodce do mobilu (doporučuji s sebou sluchátka). Audio průvodce je i v češtině. Na různých místech cestou k dolu a pak i uvnitř jsou očíslovaná stanoviště a lze si tedy poslechnout i v češtině alespoň v kostce to, co vykládá průvodce v němčině ostatním návštěvníkům. Protože my jsme nechtěli ztrácet čas (a hlavně ani síly), nechali jsme se do nadmořské výšky 838 metrů vyvézt.

Horní stanice lanovky Hochtal končí u námi již dříve viděné bílé věže, ale až tam jsme zjistili, že zde vstup do dolu ještě není. Že toto je Rudolfova věž, kterou nechal v letech 1282 – 1284 postavit vévoda Albrecht I. a která během tzv. Solné války sloužila jako opěrný bod proti vojskům salzburského arcibiskupa Konráda IV. Od roku 1313 pak byla domovem důlních dozorců.

Dnes je zde restaurace. Kousek vedle je pak postavena vyhlídka Skywalk, odkud je nádherný výhled na město i jezero. My tedy bohužel neměli štěstí na počasí, drobně mžilo a chvílemi pršelo, ale i tak jsme se prošli jak po panoramatickém mostu, tak si došli i na Skywalk. Nádhera.

 

Lanovka na Hochtal

 

Rudolfova věž s vyhlídkovým mostem

 

Vyhlídka na město

 

Pohled z vyhlídky

 

Konečně jsme se tedy dostali k domu Knappenhaus, kde skutečně začíná prohlídka dolu. Nejdřív jsme si museli přes naše oblečení navléci ochranný hábit, a pak už jsme kráčeli prvně přes dřevěné můstky ke vchodu do dolu Christina (pojmenovaném po matce Marie Terezie). Teprve poté jsme vstoupili dlouhou chodbou dovnitř.

Solné ložisko bylo vytvořeno vysycháním solného moře. Následnými erupcemi sopek a tlakem hornin bylo zatlačeno do středu nově vzniklé hory, kde vytvořilo obrovskou solnou kapsu, následně pokrytou vrstvami vápence. Na povrch sůl pronikala solnými prameny. Ty přitahovaly zvěř, čehož si povšimli lidi a začali si do kopců pro tuto cennou komoditu chodit.

V době bronzové už byla těžba soli poměrně hodně rozvinutá, horníci vybudovali rozsáhlou síť chodeb, šachet, větracích otvorů a také tažných zařízení, kterými dostávali horninu nasycenou solí na povrch. Při velkém sesuvu půdy, datované cca do roku 1300 před naším letopočtem, byly šikmé šachty dolů zasypány a zničena byla i obydlí horníků, bydlících na planině u vstupu do dolů. O pár století později byla těžba ve velkém obnovena, jen byly šachty založeny o pár set metrů výše.

Až do 12. století se stále dobývala hornina, pak ale došlo k obrovské změně. Sůl začala být těžena mokrou cestou – byly vytvořeny dutiny, kde se vytvářela jezírka, v kterých se sůl rozpouštěla. Solný roztok byl sváděn do velké pánve o průměru asi deset metrů, kde po odpaření vody zůstala už jen sůl. Postupně bylo vybudováno první potrubí, kterým se solný roztok, tzv. solanka dopravovala do Ebensee.

Spotřebovalo se na něj 13 000 stromů – dosahuje délky přes 40 kilometrů a je nejstarší na světě. I nyní se sůl těží pomocí mokré cesty. Vyvrtá se kolmý vrt o průměru asi 30 cm do hloubky několika metrů, do něj se vestaví dva potrubní systémy. Jedním se do místa vrtu vhání vysokým tlakem studená voda, která rozpouští solí nasycenou horninu, až vznikne louhovací dutina a solí nasycená voda, tzv. solanka (soli je v ní asi 40 %). Druhým potrubím se solanka odčerpává a odvádí do továrny, která je stále v Ebensee Tam se čistí, zahřívá, solná kaše se odstředí a sůl pak dále suší a krystalizuje.

 

Knappenhaus

 

Důlní chodba s různými typy výdřev

 

Hornina kopaná do tvaru srdce – do zářezu se dala lana, aby bylo možno těžký kámen odnést

 

Jedna z video zastávek, kde je promítána historie dolu

 

Důl má v současné době cca 65 kilometrů šachet a dvacet pater. My se pohybovali v patrech 7 a 8, a abychom se dostali do toho nižšího, použili jsme dvě hornické skluzavky (což byl obrovský zážitek). Ta kratší měřila dvacet metrů, delší šedesát čtyři. Šetřily čas horníkům při přesunech a pro turisty je to super povyražení.

 

Hornická skluzavka

 

Původní pánev pro těžení solanky

 

Zobrazení vrtu a vzniklé kapsy plné solanky, ukázka potrubí

 

Horníci se v dole pohybovali nejen pomocí skluzavek, ale i pomocí vozíků. Viděli jsme jak staré vozíky, tak i staré, solí zakonzervované potrubí. Ostatně díky soli jsou halštatské doly i velkým rájem pro archeology, protože vše, co v dolech zůstalo třeba po různých závalech, se úžasně dochovalo, jako třeba osmimetrové schodiště z roku 1344 před naším letopočtem.

Uchovalo se i tělo tzv. solného muže, který zřejmě zemřel při nějakém sesuvu či jiném důlním neštěstí. Byl nalezen při v roce 1734, v kronice o něm bylo zapsáno: „…plochý a stlačený jako prkno, pevně srostlý s kamenem. Oblečení i nářadí bylo velmi podivné, ale zcela zachovalé…“ Mumie byla nakonzervována solí tak dokonale, že byl zachován výraz tváře a záhyby kůže, ulámané nehty a zbytky vlasů.

Prehistorická mrtvola horníka dostala název Muž v soli, ale to je vše, co po ní zbylo. Bohužel byla odkryta v nevhodné době, kdy věda ještě neuměla tento jedinečný nález zachovat. Po několika dnech byla mrtvola pohřbena, bohužel hrob nebyl označen. Archeologové ale mají k dispozici i další lokalitu, rozsáhlé pohřebiště v kopci nahoře nad dolem, kde je asi osm tisíc hrobů.

Prohlídka dolu trvá asi devadesát minut a návštěvník se při ní opravdu nenudí. Část dolu jsme prošli pěšky, na několika místech si odpočali u videoprojekcí, dvakrát jsme se sklouzli a na závěr jsme z nitra hory vyjeli vláčkem, který by jako z oka vypadl tomu starému hornickému. Prostě zážitek, který opravdu stál za to. Historie toho místa je neuvěřitelná.

 

Starý hornický vozík

 

Jedno z původních solí konzervovaných potrubí

 

Raritní nález osmimetrového schodiště

 

Hornický vozík, račte nastupovat

 

Pokud jste ještě v dolu nebyli, a chystáte se na dovolenou někam poblíž, návštěvu doporučuji. V sezóně by asi tedy bylo lepší zarezervovat si vstupenku dopředu, prý tam bývá hodně velká fronta, ať čekáním neztratíte celý den. A pak už stačí jen pořádné boty a mikinu, teplota v dole je trvale kolem osmi stupňů Celsia. Prohlídku zvládnou i méně zdatní jedinci, trasa není dlouhá a je přerušována promítáním videa, kdy je možno si odpočinout. Batohy je lépe ponechat v šatně (skříňky jsou k dispozici zadarmo) – ať se s nimi zbytečně nenosíte a taky by vám překážely při jízdě na skluzavce.

Zdař bůh!

 

Pohled od Knappenhausu

 

Dede: Děkuju Toře za nesmírně zajímavý článek! A hned se ptám – znáte tuto část rakouských Alp? A… byli jste už někdy v nějakém solném dole? A jedna prémiová – jezdili byste na hornické skluzavce? 😀

 

Aktualizováno: 21.6.2023 — 15:25

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Díky za inspiraci. Podobně jako někteří další zde jsem kdysi navštívil solný důl ve Wieliczce u Krakova, ten Hallstatt by se hodilo také někdy zkusit.

   1. Jen tedy opravdu doporučuji jet hodně mimo sezonu, už na začátku června bylo přímo v Hallstattu lidí na můj vkus až moc. V kostelech a v muzeu jsme ale byli téměř sami…

 2. Toro díky za velmi zajímavý článek. Dede na otázky odpovídám 3x ano. V Hallstattu jsme byli jednou, je to už možná 40 let. Vraceli jsme se zpět do Německa a krátce se tam zastavili prohlédnout si tohle malebné městečko.Zašli jsem jak do kostnice, tak na hřbitůvek a pak ještě na kafe. O našem „placení“ jsem už možná někdy psala. V Rak. jsme strávili několik dní, tohle byla naše poslední zastávka. Manžel měl za ty dny v kapse spoustu drobných, kterých se chtěl zbavit. Jak zjistil podle účtenky, drobné na útratu stačily, tak když přišel vrchní, manžel mu tu hromádku s omluvou (a vysvětlením) přisunul, že je to správně, ale může si to přepočítat. Pán shrábnul drobné do hrsty, tu přiložil k uchu, zatřepal a povídá „ano, myslím, že je to správně“. Usmál se a odešel.
  V Hall. solném dole jsme nebyli, protože jsem už dříve byli v podobném a sice v Berchtesgadenu (na jih od Saltzburgu). Tam to byl hodně podobný zážitek, který Tora popisuje. Sklouzli jsme se na klouzačce (všichni návštěvníci nadšení) a „osedlali“ docela fest namačkaní uzký solný vláček 🙂

  1. Krásné vzpomínky! Ano, ty doly jsou si prý podobné. Koneckonců proč nepřevzít to, co funguje, že. Díky!

 3. Toro díky, moc zajímavé,početla jsem si. 🙂 Byla jsem v solných dolech v Solotvině na Zakarpatské Ukrajině. Mají stejný avšak nevyužitý potenciál,území kolem je brutálně zdevastované, solná jezírka jsou léčivá ale odpadky odpuzují k využití. Místní, s dětmi tam běžně pobíhali a tak nějak se rekreovali.Z naší skupiny měl jeden člověk odvahu se vykoupat,to bych bývala nedala.

 4. Promiň Toro, že plevelím, ale zdá se, že dnes v noci může být na nebi opravdu rušno – tohle je společnost s poměrně velmi důvěryhodnými předpověďmi (pokud je neznáte) a tak dávám odkaz na jejich upozornění.
  Rozhodně asi bude lepší si dopředu nabít mobil a připravit bouřková světla, pro případ výpadků elektřiny…
  http://www.meteovcasnevarovani.cz/meteo-upozorneni

 5. Pěkné povídání i fotky. Děkuji Toro. Místo znám jen z vyprávění, mají ho oblíbené naši sousedi. Přes to byl tvůj článek moc zajímavý. V solném dole jsem ještě nebyla, ale chystáme se do Polska. A ta skluzavka musela být super, ta by se mi líbila .

 6. Jé, tam byl v zimě mezi lyžováním náš kluk s rodinou. Moc díky za reportáž, aspoň konečně vím, o co jde.

 7. Á, tentokrát mohu nadšeně přikyvovat – ano, znám, v Hallstattu jsem byla, dokonce 2x. Poprvé s rodiči, na podzim roku 1968, kdy ještě hranice byly otevřené, i když podmínky cestování z dnešního pohledu nedůstojné – mohlo se vyjet na omezenou dobu, snad 3 – 4 dny, vyměnit se dal jen směšný obnos peněz (naštěstí, kupodivu, se v rakouských směnárnách dala vyměnit koruna za šilinky v docela výhodném kurzu). Pamatuji se na jezero i vesnici u něj, tehdy tam vlastně pro nás byl úplně jiný svět.
  V 90. letech jsme pak do Rakouska jezdívali se známými opakovaně, oblíbili jsme si hory, jezera, přírodu i lidi, a do Hallstattu jsem se tak podívala podruhé. Navštívili jsme právě i ten solný důl a sjeli po skluzavce. To tedy byla jízda! 😀 Brzdit se nesmělo, na to nás průvodce upozornil, neb by se člověk mohl vychýlit z dráhy a to by nemuselo dobře dopadnout. Jela jsem ve dvojici s MLP a zaklínala jsem ho, ať mě drží a nepouští!!! Většina z nás při tom sešupu ječela. No a u východu z dolu jsme si pak mohli vyzvednout svoji „jízdní“ fotku. 😀
  Jinak Hallstatt je zajímavý i svou kostnicí, tam jsme tedy nebyli, ale zašli jsme na mmalebný místní hřbitůvek s malými hroby s nízkými dřevěnými křížky.
  Děkuji, Toro, za článek, ráda jsem si zavzpomínala! Vidíš, my jsme zase jezdívali zásadně v létě a pokaždé se mi tam líbilo, v Rakousku je opravdu krásně!

  1. Jízdní fotku jsme taky mohli mít, ale já se obecně nerada fotím a tam jsem vypadala jak … no. V kostnici jsme také byli, i na hřbitůvku a v obou kostelech… Je to krásné město, ale těch lidí, už takhle na začátku června, brr. Chudáci domácí.

 8. Krásný článek a skvělý tip na výlet.
  Ona má ta naše stará Evropa pořád co nabídnout.
  Jsem Evropafil.

  1. Já taky. Neláká mě ani Afrika, ani Asie, snad jen Severní Amerika nebo Kanada. Evropa mi přijde skvělá, je tu toho tolik k vidění…

  1. Tady jiná cesta než skluzavka z patra do patra prostě nebyla, museli jet všichni. Je to ale naprosto bezpečné, dojezd je dlouhý a skluzavka je opravdu super.

 9. Milá Toro, tohle povídání jsem si ohromně užila – právě proto, že jsme se před těmi asi třema lety (covidové léto) do dolů nedostali.
  Slavný Hallstatt jsme viděli v dešti a měli na to asi jen dvě hodiny – na déle se nedalo zaparkovat.
  Skluzavku bych si rozhodně užila! 🙂
  kdysi jsem byla v solném dole v Polsku, ve Wieliczce. Už je to dávno pradávno, ale ten dojem zůstal. Možná i proto, že já nerada chodím do dolů nebo jeskyní. Nejsem klaustrofobik, to ne… hrůzu z takových prostor nemám. Jen je nemám ráda, i když svůj díl jeskyní jsem viděla 🙂

  1. Já zas mám jeskyně moc ráda, proto jsme navštívili i Medvědí a Ledovou jeskyni na Dachsteinu. Jsou naproto jiné než ty naše tady v krasu, i to byl super zážitek. Nedělá mi problém být pod zemí nebo ve skále, naštěstí.

 10. úžasné a skvěle podáno! díky 🙂 tuto část Rakouských Alp znám z vyprávění, kamarádka s rodinou má velkou slabost pro Rakousko a pravidelně tam pobývá. v solném dole jsem ještě nebyla a moc by mne to zajímalo. na skluzavce bych se určitě svezla, neb jsem pro každou špatnost 😀

  1. 🙂 sjezd na skluzavce tam není špatnost, ale povinnost, není tam jiné cesty. Nebo teda já si jí nevšimla. Zážitek to v každém případě je, pokud se tam dostanete, stojí za to tam zajet, už jen ta vyhlídka dolů na jezero a město je nádherná.

   1. tím spíš se hlasuje pro skluzavku 😀 kolegové byli na exkurzi v solném dole v Bernburgu a byli též naprosto uneseni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN