HOST DEDENÍKU – Rejčka: Maďarsko jak ho známe i neznáme (3): Směr severo-severo-západ

Pannonhalma nás z dálky uchvátila a vybočila z přímé cesty na severozápad. Tak monumentální, honosná, tak velkolepá, že při pohledu na ni člověk vzhlíží s úctou a nemůže oči odtrhnout. Ale no tak, šup zpátky na zem a jdeme ke klášteru vystoupat pěkně po svých.

 

„Docente“ (vzdělávej se) je vypsáno nad branou baziliky. Benediktini zde totiž vedou místní opatskou školu. Právě, když jsme přicházeli, měli evidentně hodinu tělocviku, neboť studenti běhali v klášterní zahradě štafetu.

Velmi mile nás překvapilo, že k prohlídce, kromě mapy, nám nabídli i audioprůvodce namluveného mimo jiné i ve slovenštině. Prohlídka začíná na nádvoří před bazilikou a provede vás klášterním kostelem, gotickou křížovou chodbou až k velkolepé empírové knihovně, kde se nachází na čtyři sta tisíc svazků knih.

A můžeme dál pokračovat v cestě k jezeru Fertő-tó, neboli Neziderskému jezeru. První den u jezera nám opravdu počasí nepřálo. Deštivo a maďarské zákazy nám překazily všechny plány. Místní bývalý lom jsme nenavštívili pro zákaz vstupu psů. Z Panevropského pikniku nás vyhnal déšť. Výlet do dvou rakouských přístavů nám překazila úplná průtrž mračen.

 

Klášter Pannonhalma

 

Druhý den zpátky na značky a dnes už výlet do města Šoproň určitě dopadne. Šoproň, německy Ödenburg, za Římanů Scarbantia se nachází blízko hranic s Rakouskem. Jako jedno z mála měst v Maďarsku nebyla Šoproň vypleněna Turky, takže její Belváros, neboli Staré město překypuje spoustou historicky chráněných domů. Město bylo důležitou zastávkou na Jantarové stezce mezi Baltským a Jadranským mořem.

Hlavní ulice Templom utca vás dovede rovnou do starého centra, ale nespěchejte a odbočte doprava a prokličkujte k náměstíčku vedlejšími uličkami. V ten moment se ocitnete o pár století nazpět. Jen škoda, že většina těch starých krásných domů není stále ještě opravena.

 

Klášterní knihovna v Pannonhalmě

 

Dominantou Belvárosu není zámecká věž, jak by se z dálky mohlo zdát, ale věž požární s barokním ochozem. V postranních uličkách narazíte na Novou synagogu, dnešní finanční úřad, ale i na malinkou středověkou synagogu, která je těžko k nalezení, neboť se nachází ve dvoře domu č. 22.

V centru si pak můžete prohlédnout různé měšťanské domy, lékárnické muzeum, Kozí kostel a malý palác šlechtického rodu Esterházyů, kde se v současné době nachází dvě muzea, hornictví a lesnictví.

 

Maďarské zmrzliny

 

Nezapomeňte ochutnat zdejší zmrzlinu, je opravdu výborná, často i s čerstvým ovocem. Nás zaujala příchuť maková s višněmi, Frances krém, nebo neidentifikovatelná úplně černá zmrzlina. Na oběd jsme již poté neměli ani pomyšlení.

Přibližně tři kilometry od centra směrem na západ se nachází bizarní stavba Bláznův hrad, který si v 50. letech 20. století postavil jeden zdejší nadšenec. My jen projeli okolo, ale prý je možná prohlídka kdykoli je někdo doma.

 

Historické centrum Šoproně

 

Cesty po okolí Šoproně začneme nejprve výšlapem do našich oblíbených kopců. Ty zdejší se nazývají Lövérské vrchy. Turistické trasy tu vedou na různé rozhledny a některé z nich míří přes hranice do blízkého Rakouska. Vybrali jsme si jednu z nich, pro krátký výstup k rozhledně Károly-kilátó, abychom si prohlédli okolní krajinu z ptačí perspektivy. Nelitovali jsme, výhled stál za to.

Cestou, všude kolem po lese byly rozkvetlé drobné, růžové kytičky, které jsme původně nedokázali pojmenovat. Informační cedule na naučné stezce nás ale poučila, že se jednalo o cyklámen neboli brambořík jarní.

 

Zámek Fertőd

 

Jižně od Šoproně, ve vesničce Nagycenk se nachází zámek, bývalé rodinné sídlo hraběte Széchenyiho. Hrabě byl velký nadšenec parních strojů, podporovatel stavitelství, chovu koní a kdo ví čeho ještě. Na zámku si můžete prohlédnout dobový nábytek rodiny, či přilehlý hřebčín s výstavou povozů a jezdeckého vybavení.  Zajímavostí je, že Széchenyiové měli jako první v Maďarsku splachovací záchody a osvětlení plynovými lampami.

Naproti zámku přes hlavní silnici se můžete projít mohutnou lipovou alejí. Přes to, že je alej chráněnou přírodní památkou, tak za naší návštěvy nebyla zrovna v kdovíjaké kondici. Navíc ji v první třetině přetíná železniční trať, což jí také ubírá na její původní velkoleposti. Nicméně pokud vás ani toto neodradí a projdete se tříkilometrovou alejí až na samý konec, narazíte na hrobku Széchenyiů, a kousek vedle na starou poustevnu takzvaného „nagycenkského poustevníka.

 

Neziderské jezero

 

Vlevo od aleje můžete navštívit mini muzeum Széchenyiho parních lokomotiv.

Vydáte-li se od vesnice Nagycenk ještě o kousek dál, do patnáct kilometrů vzdálené obce Fertőd, pak nemůžete minout „maďarské Versailles“, zámek rodu Esterházyů. S návštěvou neváhejte, neboť tento zámek byl nejkrásnějším šlechtickým sídlem, jaké jsme v Maďarsku doposud viděli. Bohužel výklad poskytují jen v maďarštině. Nejpůsobivější je zde hlavní sál a modré čínské salónky. Po prohlídce se můžete projít rozsáhlou zámeckou zahradou ve francouzském stylu.

Konečně nadešel ten správný čas vyrazit k jezeru. Neziderské jezero, maďarsky Fertő-tó, německy Neusiedler See se rozkládá z velké části v Rakousku a z té menší v Maďarsku. V Maďarsku je oblast kolem jezera národním přírodním parkem zvaným Fertő-Hanság. Celé jezero se svými rozsáhlými rákosovými mokřady je od roku 2001 zapsáno na seznamu UNESCO.

 

Přístav Fertőrákos

 

Krajina v okolí jezera je ideální k cykloturistice i turistice. Pokud sem zavítáte v podzimním období, budete u silnice každou chvíli potkávat stánky s prodejem sladkých hroznů a vinaři vám z vinných bobulí vylisují lahodnou čerstvou šťávu. Navštivte i některý z místních sklípků a ochutnejte víno Kékfrankos „Frankovku modrou“, pro tuto oblast typickou. Musím říci, že lepší frankovku jsme snad ještě nepili.

Namířili jsme si to přímo k jezeru na maďarsko-rakouské hranici a došli jsme až k nízké rozhledničce a těšili se na výhled na neziderské vody. Vyhlídka ovšem skýtala pohled nikoli na vodu, ale na nekonečné rákosové porosty, kterými proplouvaly plachetnice. Musím říci, že se fotkám z tohoto místa smějeme ještě dnes.

 

Památník Panevropského pikniku na maďarsko-rakouské hranici

 

Výletu jsme se zasmáli a cestou k bydlíku jsme se zastavili u hraničního přechodu na místě zvaném Panevropský neboli Celoevropský piknik. Místo je vzpomínkou na železnou oponu, kdy v srpnu 1988, byl přechod díky místním aktivistům na přechodnou dobu otevřen a přes hranici na Západ stihlo uprchnout několik set východních Němců. Jsou zde vystaveny fotografie s popisky z dění té doby. Nám toto místo vůbec nepřálo a už po druhé nás vyhnal déšť.

Jdeme dát jezeru ještě jednu šanci a chceme vidět vody jezera stůj co stůj. Když to nešlo ze břehu, tak to musí jít z lodi. Jelikož jsme v Maďarsku nenašli přístav, ze kterého by vyplouvaly výletní lodi, zavítali jsme do přístavu rakouského jménem Mörbisch a sen byl splněn. Opravdu jsme nepluli rákosím, ale krémovou vodou jezera, která se za lodí vířila a míchala s blátem z mělkého dna.

 

Visegrád

 

Vyhlídková plavba do maďarského přístavu Fertőrákos a zpět do Mörbisch trvala přibližně hodinku a my se kochali u šálku palubní kávy, jak v poklidném tichém tempu kolem nás, proplouvají plachetnice po volné vodní ploše i vodními uličkami mezi rákosím.

U Neziderského jezera je krásně, ale naše cesta nás táhne dál a my se vydáváme tentokrát k hranici severní, a to do Pilišských vrchů, maďarsky Pilis.

Krásné pohledy se vám nabídnou již s příjezdem pod hrad Visegrád na vypínající se pevnost a její hradby táhnoucí se z kopce po svahu až dolů k řece. Stejně tak i později opačným směrem od citadely do kouzelného dunajského údolí.

Po návštěvě Visegrádského hradu se můžete příjemně projít po okolních kopcích a každou chvíli vykouknout z lesního porostu a pokochat se pohledem na klikatící se řeku. Pokud ale chcete místní kopce poznat trochu lépe, nechte se pozvat na jednu ze spousty možných celodenních i půldenních túr.

 

Dunaj pod Visegrádem

 

Vydáme se přímo z města Visegrád po červené značce a půjdeme proti proudu potoka Apátkúti-patak, kolem malých rybníčků a u nich rybařících místních výletníků, dále kolem bývalého lomu, až do městečka Pilisszentlászló. Tam se můžete jako my zastavit v Jánošíkově krčmě na jedno pivko a popovídat si maďarsko-slovensko-rusko-německy, rukama, nohama s domorodci a zpět se vydat druhou stranou kopce po zelené značce do Visegrádu. Zpáteční cesta pak občas vykoukne z nekonečných listnatých lesů a poskytne i pár výhledů do údolí.

Pokud se ale při karavanových toulkách oteplí a máte rádi koupání a při tom nevyžadujete zrovna křišťálově čistou vodu, tak vězte nebo ne, ale v Dunaji to jde. Na březích Dunaje lze najít malé plážičky, kam se chodí slunit místní obyvatelé. Kromě koupání, jsme si chtěli udělat pár fotek Visegrádského hradu z protějšího břehu Dunaje a tak jsme se převezli přívozem do města Nagymaros a hurá do vody s domorodci.

Proud v Dunaji je velmi silný, takže plavat se může jen kousek od břehu k bójím. Po chvíli jsme však okoukali skvělou vychytávku od místních. Když u břehu zastavil přívoz, motorová loď stála s nastartovanými motory proti proudu řeky a přidržovala plošinu přívozu pro nástup cestujících, aby ji proud neodnesl. V tom momentu naskákali místní do proudu za lodí a plavali, nebo se nechali unášet podél břehu na konec pláže a znovu pěšky nahoru k lodi a turbo plavba dolů. No nevyzkoušejte to taky, jela jsem pětkrát.

Každá sranda někdy končí a tak nastal čas se vrátit domů. Těšíme se na shledanou Maďarsko. Musíme se vrátit co nejdříve, abychom nezapomněli těch pár maďarských slov a vět, které nám při vyslovování znějí jako zaklínadla.

 

Dede: Děkuju Rejčce za bezvadný cestopis a moc doufám, že není poslední! 🙂 Stejně jako doufám v povídání o ježdění s karavanem – to je něco, co jsem nikdy v životě nezkusila. A jako obvykle se ptám – zná někdo z vás tyto maďarské končiny? Co by na popsaném výletě zaujalo nejvíc vás? 

Aktualizováno: 20.6.2023 — 15:50

27 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ešte perličku názov mesta Vácz je z mena Václav,takže pôvodne ho osídlili po tureckých nájazdoch slováci a %Cesi

  1. Já fakt ten pohled ze slovenské strany neznám, budeš moc hodná, když nám o tom něco napíšeš.
   Jak jinak, máš se? opatruj se, myslím na tebe, stejně jako asi většina ze Zvířetnic zde.

 2. Žijem na hranici s Maďarskom,kde jazdím každú chvíľu,len tak alebo na nákupy.Vďaka za oba články a usmievam sa pri čítaní,pretože to je úplne iné Maďarsko ako ho poznám ja./Ale rovnako zaujímave/= Prevapilo mma,že si v oblasti Pilisu nestretla slovákov,ktorí si zachovali takú archaickú slovenčinu-prešli do tejto časti Maďarska v 17.tom storočí,keď bolo zdecimovane pôvodne obyvateľstvo nájazdami Turkov.Vo Váczi ma rodisko Dobosova torta,vo sv.Ondreji/Szent Endre/ skanzen južnej dediny-fakt úžasne a samotné mestečko je skvost.A ako slovenka si skoro výdy pozriem zasypane vodne dielo Nagymaross/spomínate sústava priehrad Gabčíkovo Nagymaros./Impozantný je i tok Dunaja a ohyb kde Dunaj „padá“ na juh.Mám rada tento kraj,oblasť od Ostihomu po Szent Endre je posiata honosnými vilami starej uhorskej šlachty a novozbohatlíkov.Mohla by som ešte spomínať,ale možno,keď mi zlepší zdrav.stav prebehnem sa tam a porobím fotky z ineho uhla pohľadu.

  1. Verenka, je to zajímavé, jak se každý dívá na stejné věci jinýma očima. Kdyby ses rozepsala, tak bych se asi pěkně divila . S jedním Slovákem jsem se potkala, jel na kole a něco mi říkal maďarsky a já jen pokrčila rameny a česky odpověděla, že nerozumím. On na to zpustil: „Nerozumieš?
   Už rozumieš?“. Ale už si nevzpomínám, proč mě vlastně oslovil a o čem jsme si povídali. Většinou na mě lidé promluví kvůli psovi.
   A v tom městečku Pilisszentlászló měli slovenské názvy. Myslím i na obecním úřadě. Říkala jsem mužíčkovi, ať zkusí v hospodě pozdravit slovensky nebo česky, že tady žijí Slováci, ale nezkusil a já seděla se psem venku na schodech a povídala si s tím pánem maďarsko-slovensko-německy .

 3. Díky za krásné putování Maďarskem, po místech,kde jsem nikdy nebyla ale ráda bych.Asi to už nestihnu,takže moc ráda s tebou budu cestovat ráda tady na Dedeníku. 🙂

 4. Sharko, díky za rozluštění záhady. Zmrzlina mi vrtala hlavou, ale zatím mě nenapadlo se pídit po tom, z čeho vlastně je . Už jste ji také někde měla? A jak vám chutnala?

  1. My si dali, přesně, jak píšeš, barví zuby, jazyk a ve větším množství možná i něco jiného, protože v ní je to aktivní uhlí 😀 . Tak špatná nebyla a špatně z ní být nemůže :), chutnala mi, i když jsem tu barvící ingredienci poznala na první líznutí. Jsem tedy spíš na smetanovou, jahodovou nebo tvarohovou, ale proč ne. 🙂

   Díky za zajímavý článek, hned bych jela.

   1. je moc dobrá, lehce nakyslá, svěží chuť. tady ji vyrábí jeden malý výrobce a provozovatel zmrzlinové káry 🙂

   2. ale jestli ta v Maďarsku nechutnala po ovoci, nebyla z moruší…moruše svoji ovocnou povahu nezapřou 🙂 máme morušinku černou na zahradě a každý rok pilně ozobáváme. letos se rozjela pěkně – stejně jako oba rybízy, angrešt a zahradní borůvky. džemy budou 😀

 5. Děkuji za poučné a zajímavé vyprávění.
  Maďarsko moc neznám a jak vidět, stojí za návštěvu.

 6. Díky, milá Rejčko, tenhle kraj vůbec neznám a je vidět, že je to škoda. Máš moc pěkné fotky a ta zmrzlina, ta je! 🙂
  Líbilo se mi, jak jste si na loď zaskočili do Rakouska… Když si vzpomenu za železnou oponu, jsem tak vděčná za to, že dnes tu jezdíme, a ani ty hranice nemusíme postřehnout 🙂
  Pobavila jsi mě s tím Dunajem – tohle jsem totiž kdysi dělala na rozvodněné Berounce – já vím, byla to snaha získat Darwinovu cenu, ale v sedmnácti člověk obvykle kouká na svět tak nějak bezstarostněji 🙂

  1. Dede, pokaždé když přejíždíme podobné hranice, tak jsem ráda za to, že se na dráty koukáme už jen jako na muzeum.
   A co se týká turbo plavby v Dunaji, tak to se občas v člověku probudí spící dítě a jde tropit hlouposti. Naštěstí mužíček se psem stáli na břehu, aby alespoň někdo z rodiny přežil .

 7. Krása, na těchto místech to zrovna znám 🙂 Sopron a Neziderské jezero, vždycky jsem přemýšlel jak to tam před 89 asi vypadalo, děsivá představa. Zajímavosti Sopronu je, že má spojení SBahnem s Vídní, dokonce ten vlak vyjede z Rakouska, vjede do Sopronu a pak zas vjede do Rakouska, kde má konečnou. Podobně jako u nás Zittau-Varnsdorf-Seifhennersdorf. Mám hrozně rád oblast okolo Visegradu. Městečka jako Visegrád a Nagymaros, v něm přístavní bar, ve Visegradu hrad a staré uličky. Nad nimi kopce Pils a skvělý vrchol Dobogoko, kde se vaří guláš na ohni v kotlících, dá se spát v jurtach a končí tam MHD. V kopcích Pils se skrývá soutěska Ram, kudy prolézáte po žebřících a chodnících a kolem vás nebo i přes vás teče voda (malinká obdoba SK ráje). Výhodou Visegrádu je dostupnost. EC z Prahy tam každé 2h zastavuje, stejně jako v nedalekém Szobu. Jízdenky jsou levné, z Brna kolem 300kč. Konečná těch EC Budapest-Nyugati se může pyšnit asi nejhezčím a nejzlatejsim mekáčem jaký jsem kdy viděl

  1. Děkuji za zajímavá doplnění. Krajina kolem Visegrádu je kouzelná a sama se těším, že se tam ještě vrátíme a prochodíme to, co jsme ještě nestihli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN