BTW: Ledové prsty léta

Je to jedna z mých nejranějších vzpomínek. Probudila jsem se z poledního spánku, zahrabaná pod peřinou, která byla z vnější strany studená a maličko navlhlá. Byla jsem tehdy v Lipnici, v ložnici vesnického domku mé prababičky. V místnosti byla zima a ticho. Za oknem však zářilo slunce, slyšela jsem kejhat sousedovic husy. Pamatuju si, jak jsem slezla z vysoké postele a bosa vyběhla ven. A tam jako bych narazila na hradbu takřka neuvěřitelného jasu a tepla.

 

Byl to jeden z těch zářivých pozdních jarních dní, kdy venku bylo léto, ale v domě, v zastíněné místnosti, vládl lezavý chlad. Je to specialita jara a podzimu, či spíš babího léta. V čase zářivých dní a chladných nocí bývá často venku tepleji než v doma. I když… samozřejmě záleží na tom, kde to doma máte, jak rychle se váš příbytek dokáže prohřát a teplo si udržet. V takovém gotickém hradě je zima i v plném létě.

Vzpomínám na to, jak umělo být doma lezavo v době, kdy v bytech topnou sezónu určoval kalendář, a ne stav počasí. Náš starší syn se narodil na samém počátku září, přesně v době, kdy se počasí obvykle zlomí z léta do podzimu. Začne pršet a prudce se ochladí. Tehdy se bytech samozřejmě ještě netopilo a já byla postavena před otázku, jak získat teplo, abych mohla novorozeňátko aspoň na chvilku rozbalit a vykoupat.

Nakonec padla volba na kuchyň. Rozehřála jsem otevřenou troubu na plno, na chvíli dokonce zapálila i hořáky na sporáku. Pravda, přípravy ke koupání na první pohled vypadaly jako u zlé čarodějnice, která se chystá si nebohé miminko k obědu tepelně upravit:)) Nicméně to byl způsob, jak chlapečkovi dopřát aspoň chvilku svobodného protažení a pohodlné koupele.

Dnes mě naštěstí už tyto chladné prsty nastávajícího nebo odcházejícího léta netrápí – fotovoltaika s tepelným čerpadlem drží náš dům přívětivý takřka bez ohledu na aktuální počasí. Přesto ve mě ta vzpomínka zůstává a v duchu si za takových dní říkám – otevřete okna a pusťte si domů teplo!

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2023

Aktualizováno: 11.6.2023 — 17:52

20 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak to já se chodívám ohřát ven od jara do podzimu, doma nosím svetr a teplé ponožky 🙂 . Jen s výjimkou opravdových veder, když je venku 30++, tak to máme v obýváku příjemných 23-24. No jo, co nadělám, starý dům, smíšené zdivo, teda spíš kámen (žula), stěny 70-80 cm…

 2. Lezavé chladno a pocit, že venku je příjemněji než vevnitř (pominu-li prudký déšť a krupobití, pak za každého počasí), jsme si užívali na tchánovic chalupě 🙂 . Starý kamenný objekt s metrovými zdmi, na který plynule navazovaly chlévy a stodola, byl studený i v parném létě. Tam se ráno vynesly ven peřiny, aby nenavlhly, okna se otevřela dokořán a pak už se veškeré dění odehrávalo venku. Na čerstvém vzduchu jsme byli pořád. 🙂 A za opravdového vedra se dalo sedět na lavici ve stínu, dovnitř se šlo zase až spát.

 3. Pamatuji, že topná sezóna byla nastavena na 16. října. A tak jsme museli přežívat ve svetrech, teplácích a v noci jsem se tulila v posteli s termofórem.

  1. Já mám zažitej 13.10. 😉 , ale pak zavedli,že když klesne venkovní 3 dny po sobě pod +13°C, že začnou teplárny topit…

 4. Já si zase z dětství pamatuji, že v létě u prababičky na vsi jsme dopoledne se sestřenkami nosily teplákové soupravy. Protože dopoledne na dvorku bylo fakt dost chladno.
  Vůbec, se mi zdá, že bývávalo léto chladnější.
  Když bylo 25 C, tak to byl už pařák.

  1. Míšo, nezapomenu jak kdysi bylo 28° a byly vyhlášeny vedřiny. ROH zaměstnancům rozdával limonády. Jó už tolik pamatuji….

  2. souhlas Míšo….do oběda v teplákách a po obědě trencle…nebo zástěrka a v 17 hodin opět do tepláků….

 5. Jo, zahájení topné sezóny si pamatuju taky- v paneláku prostě bylo málokdy tak akorát, buď zima nebo přetopeno, s kohouty na topení se hýbat nedalo…
  Pokud u nás vysvitne slunko, vytopí velkým oknem dost velkou část domu, který drží teplo dobře. Ale na chalupě bývalo pod peřinou taktak a venku krásně, pamatuju si to. Peřiny bylo potřeba vyhřívat na sluníčku, aby večer nebyly navlhlé.

  1. U nás na chalupě, u potoků na dně úzkého horského údolí se muselo topit skoro pořád, pokud tam mělo být příjemně – snad je pro horku kolem 30 stupňů začalo vadit, když se na kamnech vařilo:)
   S malým Andym jsem ještě byla v domě na Vinohradech a tam tedy v těch přechodných obdobích bez topení uměla být zima! Okna na jih byla jen v kuchyni a obýváku, druhá strana bytu otočená na sever tak chladla rychle (nebo se ohřívala pomalu). Navíc tam na kopci hodně, ale fakt hodně a často foukalo – z té severní strany byly Olšanské hřbitovy, žádné další domy… Ale zase tam byl krásný výhled, až na Milešovku! 🙂

   1. „Dalebáci! žaše netopijů!“ konstatovala jednou naše Terezka u babičky, když zkušeně šáhla na radiátor a ten neměl teplotu dle jejích představ. Babička se ulekla a hned hnala dědu přiložit do kotle. Se smíchem jsme jí vysvětlili, že tohle je častá věta, kterou jsme onu zimu doma často pronášeli, balíc se do dalšího svetru.

    1. Úplně s Terezkou souhlasím! 🙂 A jsem moc ráda, že si svoje topení a případné netopení řídím sama 🙂

 6. Tepelné čerpadlo, fotovoltaika a podobné vymoženosti jsou fajn, ale když je venku slunečno, teplo, ne úmorný pařák, tak je fajn, to venkovní teplo pustit do domu. 🙂

   1. zlatý je prvorepublikový domeček, drží teplo v zimě, příjemný chládek v létě, jaký nám i majitelé sousední moderní dřevostavby přáviděli ( a následně si pořídili klimatizaci). nikdy v něm není lezavo, jen na začátku podzimu přijde čas, kdy si vezmete ještě jednu deku, jak říkala Carrie 🙂 topná sezona striktně daná v paneláku, to bylo za trest. taky se někdy zároveň elektrárna trefila s týdenní odstávkou teplé vody, aby to bylo ještě zajímavější :-/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN