FOTOČLÁNEK – KláraH: Pražský orloj

Občas brzo ráno přemluvím peřinu, aby mě pustila ze svých spárů, dobrovolně se pozdravím v 5:30 s budíkem a vydám se ještě spící Prahou na „obhlídku“. Dneska to vyhrálo Staroměstské náměstí. Zastavuji se před pražským orlojem. Už víc než 600 let tu stojí a je v neuvěřitelné formě, protože jeho hodinový stroj je stále původní.

 

Až do 2. poloviny 20. století byly díky Jiráskovým Starým pověstem českým astronomické hodiny zvané orloj přisuzovány Mistru Hanušovi, který je měl zkonstruovat na zakázku pražských radních. I my se to takhle ve škole učili. Dílo bylo nad očekávání tak velkolepé, že z obavy, aby náhodou nemohl mistr Hanuš, zvaný Růže, sestrojit další takový stroj, vymysleli ďábelský plán. Nebohého Hanuše dali přepadnout a krutě mu nechali vypálit oči.

 

 

Ten se rozhodl pro pomstu. Vložil mezi ozubená hodinová kolečka ruku a stroj se zastavil. Poté se skácel k zemi a zemřel. Chtěl tak konšelům zavařit v tom, že už nikdy nikdo jiný nedokáže slavný orloj oživit. Doopravdy to ale bylo přeci jen trochu jinak. Historik a astronom Zdeněk Horský vypátral důkazy, podle kterých byl totiž kolem roku 1410, tedy v době vzniku orloje, na Staroměstské radnici hodinářem Mikuláš z Kadaně. Ten s pomocí astronoma Jana Ondřeje Šindele Orloj doopravdy zkonstruoval.

 

 

Až v letech 1476-1490 se pak Mistr Hanuš zasloužil „jen“ o jeho úpravy a vylepšení. Roku 1824 se Orloj úplně zastavil a nikdo si s ním nevěděl rady. Už už se rozhodovalo o jeho úplné likvidaci, když tu se roku 1864 přihlásil hodinář Ludvík Heinz, který měl svou dílnu přímo naproti orloji a léta smutněl nad tím, jak tenhle geniální vynález stojí a chátrá. Orloj se mu opravdu podařilo znovu probudit k životu a stal se i jeho správcem. Za 2. světové války byl pak orloj hrozivě poškozen německými nálety. Ciferník byl prostřelený, stříška se rozpadla a zvěrokruh visel na vlásku. I tehdy orloj rodina Heinzova, která ho měla ve správě už po 4. generaci zachránila.

 

 

Každou celou hodinu se otevřou modrá okýnka na pražském orloji a hlavy kolemjdoucích se s očekáváním zvednou ke 12 apoštolům. Ti se na pár vteřin vydají na malou pouť, kterou ukončí zakokrháním zlatý kohout, který tu z výšky sleduje cvrkot na náměstí.

 

 

Původní sochy shořely při bombardování radnice v roce 1945. Ty naše současné apoštoly vyřezal skvělý sochař a loutkař Vojtěch Sucharda. A pozor! Velký tajemný objev se podařil! Při rekonstrukci v roce 2018 se našla záhadná tuba od doutníku, ukrytá v soše svatého Tomáše. Pan Sucharda do ní vložil svitky s přesným popisem toho, jak se sochy apoštolů pod jeho rukami zrodily Takový opravdický „ježek v kleci“.

 

 

Nejlepší je, že se takhle zblízka můžete na apoštoly podívat v rámci klasické prohlídky věže a radnice… a když vychytáte celou hodinu, uvidíte jejich cestu na vlastní oči Sv. Petr s klíčem, sv. Jakub s holí, sv. Ondřej s křížem ve tvaru X, sv. Matěj se sekyrou, sv. Tadeáš s kyjem, sv. Filip s křížem, sv. Tomáš s kopím, sv. Pavel s mečem a knihou, sv. Jan Evangelista s kalichem a hadem, sv. Šimon s pilou, sv. Barnabáš se svitkem a sv. Bartoloměj s kůží.

 

 

Nejen sochy apoštolů na orloji najdete. Zkuste se někdy pozorněji podívat na sochy okolo obou velkých ciferníků. Představují lidské hříchy a cnosti, vědu a moudrost. Nahoře, po stranách astronomickeho kruhu, stojí pohyblivé sošky. Pan Marnivec, který kývá hlavou a samolibě se vzhlíží v zrcadle, pan Lakota, ten zas potřásá měšcem a holí, které drží v rukách.

 

 

Pan Smrťák, ten si vzal na svá bedra tahat za provaz zvonku umíráčku a přetáčet přesýpací hodiny… jakože nám odměřuje čas. A vedle něj pan Turek, který znázorňuje neřest a rozkoš. U spodního ciferníku s Mánesovým zvěrokruhovým kalendářem stojí Archanděl Michael se zlatými křídly.

 

 

Filozof, co koumá nad světem, Hvězdář, sledující oblohu a předpovídající budoucnost a Kronikář, který svým brkem naopak zaznamenává příběhy a dějiny lidí. Figurky už nejsou původní, postupně byly obnovovány a jsou vyrobeny z lipového dřeva, darovaného lidmi z celé země. Sochy se musí pravidelně kontrolovat, čistí se, vyspravují se praskliny, obnovuje zlacení a barvy. U pohyblivých figurek, se kontroluje i mechanika.

A na všechnu tu parádu dohlíží zlatý kohout, co sedí jak pán nad okýnky a svým zakokrháním ukončuje každou hodinu tu velkou přehlídku.

 

 

Pro všechny, komu se líbí moje fotky a pražské povídání k nim, pro všechny milovníky Prahy. Mám největší radost, že vám můžu představit mou novou knihu Pražský (k)rok Kláry Hášové. 52 příběhů jako je týdnů v roce a 105 fotografií na 220 stránkách. V předprodeji i s mým podpisem nebo věnováním si ji můžete koupit na e-shopu Miluju Prahu.

 

http://eshop.milujuprahu.cz/knihy/prazsky–k-rok-klary-hasove/

Aktualizováno: 31.5.2023 — 11:19

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Paní Kláro, moc pěkné psaní o Praze. Ve mně máte nového fanouška . Ke knížce moc gratuluji. Ráda čtu knihy o Praze od Davida Černého a na tu Vaši se už opravdu hodně těším.

 2. Milá Kláro, moc děkuji za další krásný článek o Praze a nádherné doprovodné fotky. „Pod orlojem“ jsem se také vdávala, letos v září to bude už 52 let! Takže při našich
  návštěvách Prahy jsme si tam chodili zavzpomínat a samozřejmě ho „dobrovolně, povinně“ ukazovali všem angl. a amer. přátelům,se kterými jsme Prahu navštívili.
  Blahopřeji ke knížce !!!

  Dede, moc hezká luční tapeta. Je fungl nová, nebo už je tam víc dnů, jen já si ji všimla až teď (někdy se mi totiž články otevřou přes celou polochu a z tapety vidím jen okraji jako lemy)!!!

  1. Zapomněla jsem napsat, že se mi moc líbí úvodní věty o“dohadování s peřinou a pozdrav budíku :)“

  2. Milá Maričko, já moc děkuju za tak krásná slova a hezký komentář. 🙂 52 let, to už je pěkná řádka určitě šťastných let, moc blahopřeju.:-) Naši se taky na radnici brali a mě to tak trochu hřeje, že jsem byla už u maminky v bříšku. 🙂 Z knížky mám velikou radost a doufám, že potěší všechny, kdo mají Prahu v srdíčku. Krásný pátek přeju.

 3. Opět nádherné pohledy, tentokrát na pražský orloj. Zajímavé je, že podobná legenda o hodinářském mistrovi oslepeném konšely proto, aby další dílo nemohl postavit jinde, se vztahuje i k olomouckému orloji.
  Blahopřeji k vydání knihy – a objednávám, bude to krásný dárek.

  1. Děkuju moc moc Hančo. 🙂 Já mám z té knihy takovou radost! A doufám, že se bude líbit. S oslepeným hodinářským mistrem je to nejspíš taková „univerzální“ legenda koukám 😀

 4. Díky za pěkný článek a fotografie.
  P. S. Tu záležitost s „rekonstruovanými“ obrázky na té úplně nejspodnější části orloje jste některá zaznamenala? Asi ano, počítám.

  1. Moc děkuju milá Aido. Zaznamenala….a myám takovou soukromou teorii, že to udělal pan restaurátor záměrně, aby se o něm mluvilo a jelikož si toho dlouho nikdo nevšiml, protože opravdu ze země jsou ty obrázky malinké, tak pak na to sám upozornil. Poslední co jsem zaznamenala, že je rozhodnuto o tom, že se budou malby na zvěrokruhu znovu předělávat, tentokrát už správně

   1. Jj, to jsem taky zaznamenala.
    Mně přišlo legrační, koho tam zpodobnil, většinou jsou to prý lidé z Brna, nebo nějak s Brnem spojení. Např. Kateřina Tučková a její muž, nebo dobrý duch všech brněnských dobročinných spolků a akcí v Brně Bára Antonová, tu znám osobně a tykáme si, jsem taky „Vesňačka“ jako ona (ovšem ona to tam celé vede, já jsem jenom jedno z těch malinkých pomocných koleček).

  1. Jupí! 🙂 Milá Jenny, děkuju. Byl to můj velký sen a důkaz toho, že se přání plní. Ať se kniha líbí. Krásný pátek.

 5. Blahopřeji k vydání krásné knihy, však tvé fotky si to zaslouží (a povídání k nim samo sebou taky).

  Ano, Orloj a jeho historie je fascinující, ba i ta od Jiráska 😉 a jsem ráda, že nám zůstal zachován v původní podobě (a myslím na ten údernický v Holomócu).

  Jinak opět musím podotknout, že tvé fotky Prahy jsou jako obrazy a kdybych si musela vybrat jen jednu jedinou, tak za mne jsou to ty červené střechy s barevnými lidskými tečkami na dlažbě – jako z obrázků Ivy Huttnerové.

  A jeden všetečný dotaz – v jakém programu fotky upravuješ?

  1. Já moc děkuju! Mám z knížky velkou radost. Takový kompliment…jak obrazy. To je tak hezký. Já fotky upravuju v mobilu, protože nemám doma PC, kde bych mohla mít nějaký dobrý program na úpravu takže ve Snapseedu a v nějaké mobilní verzi Lightroomu.

 6. Orloj je pro mne srdce Prahy. Je v něm všechno. Umění,věda,moudrost předků,odkaz na morální pravidla,schopnost tvořit,krása,která nepomíjí a zároveň ukládá nám a budoucím abychom se k tomuto srdci chovali odpovědně a pečovali o něj. Děkuji za krásnou návštěvu pražského orloje. Přitahuje davy,které trpělivě čekají na odpověd. To o něčem svědčí.

 7. Skvělé povídání a fotky. 🙂

  Včerejší koncert Iron Maiden byl úžasný, tak už se balíme, že po x letech zase trochu procouráme Prahu. Určitě mám v plánu botanickou, kde jsem osobně nikdy nebyl, což mám dnes v plánu napravit. 😀

  1. Užijte si to! Botanická zahrada v Tróji je taky můj velký osobní dluh, ale když já v Praze prakticky nikdy nejsem tak, abych se mohla jen tak pár hodin courat 🙂

  2. Davide ☺️ moc děkuju! A doufám, že jste si to v botanické užili. Já tu byla tak před měsícem. To zrovna kvetly šeříky, tulipány a pivoňky. Byla to nádhera! Teď zas pokvete něco jiného. Je to na celý den klidně.

  3. Davide ☺️ moc děkuju! A doufám, že jste si to v botanické užili. Já tu byla tak před měsícem. To zrovna kvetly šeříky, tulipány a pivoňky. Byla to nádhera! Teď zas pokvete něco jiného. Je to na celý den klidně. Na Iron Maiden byla kolegyně z práce a nadšeně mi to tom vyprávěla

   1. Jeste ted sedime v botanicke ve vinarne sv. Klary. Eva konstatuje, ze kniha je “must have”, takze urcite objednavame. 🙂

    Pomalu dokvetaji pivonky, nakvetaji ruze, jeste jsme potkali ve fata morgane par motylu, nejake penkavy, straky a tak podobne. 🙂

    1. Vedle botanické mají moc pěknou vilku jedni naši známí, jejich dcera sem onehdy psala o nečekaných potížích s pejskem.
     Jak to tam mají jižní svah, dokonce pěstují fíky a v těch teplejších letech jim fakt dozrají.

  4. „ajron majdn“, spali u mě tejdn“ – znáte to? tipnete si, odkud to je?
   Můj muž na nich díky svým dvěma starším bratrům vyrůstal, já jsem fakt poslouchala něco jiného. Nicméně, pěkný zážitek z koncertu i prohlídky Prahy Vám přeju.
   P. S. Minulý pátek jsem se u hudební hádanky jako obvykle nechytala. Když jste prozradil to klíčové slůvko, tak pak už ano, ale to jsem zrovna odcházela od PC (od pátku odpoledne až do neděle jsme byli na jedné velice příjemné oslavě), a když jsme se vrátili, už nemělo cenu nic psát.

 8. Děkuji za shrnutí historie orloje, mnohé věci jsem neznala.
  Prohlídku radnice jsme s manželem absolvovali a viděli apoštoly zblízka. U orloje v Praze se ráda zastavím.
  Je také dobré, že každou hodinu se figurky objeví.

  To v Regensburgu orloj jede jen 1 x za den ve 12 hod.
  Uprostřed sedí náš císař Karel IV. a okolo něho obíhají kurfiřtové.

  1. Tak to jsem taky vůbec netušila o Regensburgu, že mají orloj s Karlem IV. To si musím zapamatovat a třeba to někdy použiju v nějakém vyprávění. Míšo moc děkuju a hezké odpoledne

 9. Kdykoliv jsem byla v Praze, ať služebně nebo soukromě, stavila jsem se buď u orloje nebo na Hradě. Na Staroměstské radnici měla svatbu moje příbuzná.
  Krásné fotky, Kláro a blahopřeju k vydání knížky!!!

  1. Na Staroměstské radnici jsem se vdávala i já. Moc si z toho nepamatuji, byla jsem v jakési euforii, ale pamatuji si, že když jsem vycházeli, spustily hodiny celou a naši známí a přihlížející zvědavci začali tleskat. Na potlesku jsem se přiživila i já. 🙂

   Kláro, fotky jako vždy skvělé!

  2. Alex moc moc děkuju! Je to splněný sen, vlastní kniha. ☺️ Na Staroměstské radnici měli svatbu naši a pro už jsem tam byla s nimi v bříšku.

  1. JJ díky za odkaz, to je ohromně zajímavé i pro člověka matematikou příliš nepolíbeného 🙂

  2. Krásné ráno a moc moc děkuju! Mám z knihy velikou radost. 🙂 A teda….to je úplně dokonalý, ukládám si. Já se snažila kolikrát si ani ne tak zapamatovat, jako vůbec pochopit, jak orloj funguje a co všechno ukazuje, ale moje hlavička na to nestačí 😀 Tak si to moc ráda budu studovat.

 10. Orloj mě odjakživa fascinoval – možná i proto, že obecně vzato obdivuju hodinové stroje, strojky.
  Jak malá jsem se u něj zastavila často, později i s dětmi. Nicméně s nárůstem davu turistů se tam už zdržím jen málokdy. Ze všech těch postav mám v hlavě nejvíc Smrtě a kohouta. Apoštolové mi nějak splývají:))
  Jinak to jsou opět překrásné fotky, opravdu umíš!
  A ta kniha je báječný dárek. Jsi dobrá!

  1. Dede děkuju. ☺️❤️ Z knížky mám fakt radost a doufám, že se bude líbit. Já, jakožto naprostý nešika na cokoliv technického, matematického či dokonce fyzikálního…obdivuju všechny, kdo umí sestrojit věc jako orloj nebo hodiny a navíc funkční po tolik staletí. Apoštoly je skvělé pozorovat právě nahoře „z druhé“ strany. To získají úplně jiný rozměr fajn odpoledne a děkuju za zveřejnění povídání o Orloji

 11. Hezké shrnutí historie orloje. Jako dítě mě fascinoval, ale dodnes se na něj ráda zajdu podívat. A dokonce ho v jedné písničce zmiňuje Radůza- smrtka hlavou pokyvuje, kupec chřestí měšcem, svatej Petr šel už domů, ale mně se nechce…

  1. Tak to je pěkný, že orloj takhle inspiruje. A já se tedy nedivím… mě taky. Moc ráda bych se podívala i dovnitř, přímo k ozubeným kolečkům tak se mi to třeba někdy splní. Moc děkuju a hezký podvečer Matyldo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN