HOST DEDENÍKU – Ivana: Pohádka o lasičkách

Na okraji lesa u jedné malé vesničky žila pod hromadou dřeva rodina lasiček. Maminka, tatínek a jejich neposedný syn. Jmenovali se Kolčavovi. Měli dlouhá tělíčka s hnědými kožíšky a bílé náprsenky.

 

Pan Kolčava a paní Kolčavová měli malého Kolčaváčka moc rádi, ale často je zlobil. Nechtěl poslouchat a neuklízel si hračky ve svém doupátku. Jednou se paní Kolčavová rozčílila a malému neposedovi vyhubovala víc než kdy předtím. A tehdy začalo jeho veliké dobrodružství…

Kolčaváček se mračil. „Proč bych si měl zrovna teď uklízet hračky?“ pomyslel si a uraženě odcupital do svého doupátka, „Už mě to věčné hubování nebaví! Co já si jen počnu?“ Chvíli seděl a uvažoval. Potom se rozhodl. Uteče z domova!

Malý lasiččí chlapeček vyčkával, až rodiče nebudou dávat pozor. Pak se opatrně vyplížil ven a rychle utekl pryč. Běžel přes louku, přes pole, až doběhl k vesnici. Připadal si tak dospělý a samostatný, že se odvážil podlézt plot a podívat se na zahradu jednoho z domků. Přikrčil se za trs trávy, aby ho nebylo vidět, a rozhlédl se. Na opačném konci zahrady se cosi pohnulo. Kolčaváček zpozorněl.

Na dřevěné stoličce za domem seděl starý pán, v ruce měl štětku a něco natíral. Za ním stál na zemi kbelík. Kolčaváček byl zvědavý. „Copak tam asi je?“ pískal si potichu pro sebe a pomalými krůčky zamířil tím směrem. Plížil se mezi stébly trávy, pak to vzal zkratkou přes květinový záhon, až se ocitl přímo vedle kbelíku s černou barvou.

Pán se ani nepohnul, asi vůbec netušil, že má za sebou malého zvědavce. Kolčaváček se postavil na zadní a chtěl se podívat přes okraj kbelíku, když vtom se pán se štětkou otočil. Kolčaváček se tak polekal, že nádobu s barvou celou převrhl. Ozvalo se řinčení, rachot, a malý chundelatý neposeda vyděšeně utíkal pryč. Ani si nevšiml, že si při té nehodě zašpinil špičku ocásku. Pospíchal, co mu nožky stačily, ale v tom spěchu úplně zapomněl, že běží jiným směrem, než odkud přišel. Až na kraji lesa zjistil, že se ztratil.

„Pomoc! Pomoc!“ naříkal Kolčaváček. Bloudil lesem, rozhlížel se, ale nikde to nepoznával. Najednou za sebou uslyšel radostný křik: „Tak tady jsi, Hranostaji!“ Vyplašeně se otočil a spatřil nějakou cizí lasičku, jak se k němu hrne. „Ale já nejsem Hranostaj, já jsem Kolčaváček!“ bránil se. Nebylo mu to nic platné. Lasička ho popadla za tlapku a dovlekla až do doupěte, kde bydleli Hranostajovi.

Kolčaváček byl nešťastný. „Já přece nejsem žádný Hranostaj!“ opakoval. Paní Hranostajová jen nevěřícně zakroutila hlavou: „Co bys nebyl Hranostaj, kloučku? Všichni z naší rodiny mají černé špičky ocásků, stejně jako ty.“ Kolčaváček si prohlédl ocásek paní Hranostajové a pak ten svůj. Opravdu, oba ocásky měly konce černé jako uhel. Kolčaváček se chystal zakřičet, že jeho ocásek je hnědý, jenom je teď zrovna špinavý od barvy, když do doupěte vešel skutečný Hranostaj, syn paní Hranostajové.

Kolčaváček využil okamžiku, kdy paní Hranostajová nechápavě koukala na oba lasiččí chlapce, na nic nečekal a rychle z doupěte zmizel. Utíkal hlava nehlava přes celý les. Když narazil na mělkou tůňku, neváhal a pořádně si v ní umyl svůj špinavý ocásek. Černá barva se srsti brzy pustila a Kolčaváček byl zase krásně hnědý. Hned měl lepší náladu, tak se na chvíli posadil do mechu a rozhlédl se.

Les šuměl, ptáci zpívali a všude to krásně vonělo. Nedaleko se zelenalo kapradí. „Počkat,“ zavětřil Kolčaváček, „Vždyť tuhle vůni já dobře znám! A támhleten trs kapradí je mi nějak povědomý!“ Zjistil, že je skoro doma. Zvesela se rozběhl k doupěti, přivítal se s Kolčavovými a slíbil jim, že si už vždycky bude bez odmlouvání uklízet hračky a že už nikdy, ale opravdu nikdy neuteče z domova.

 

Tak, milé děti, tohle byla pohádka. A jak už to v pohádkách bývá, ne všechno bylo tak, jak je to na světě doopravdy. Na území České republiky žijí skutečně dva druhy lasiček, které jsou si hodně podobné – lasice kolčava a lasice hranostaj. Ani jeden z těchto druhů ale nevede tak pěkný rodinný život jako v naší pohádce. Opravdové lasičky vychovávají svá mláďata bez tatínků. Jsou to velcí samotáři. Když jim nějaká cizí lasička vleze na jejich území, brání si ho. Takovému území říkáme „teritorium“. Každá lasička si své území pozná podle pachu. Stejně tak si každá samice pozná své mládě, takže by se v přírodě nemohlo stát to, co se stalo chudákovi Kolčaváčkovi. Lasiččí maminka si určitě své vlastní děti nesplete s jinými. A vy si zase, po přečtení dnešní pohádky, už nikdy nespletete lasici kolčavu a lasici hranostaje. Kolčava má ocásek celý hnědý, zatímco hranostaj má ocásek hnědý s černou špičkou…

 

Dede: Děkuju Ivaně za hezkou přírodovědeckou pohádku:)) A také za to, že mi odpověděla na SOS ve chvíli, kdy jsem neměla honem k dispozici článek. Konec konců, hezká pohádka neuškodí a vy už teď víte, jak kolčavu a hranostaje rozeznat:)) A zrovna se zeptám – máte vy osobní zkušenosti s těmito malými šelmičkami? Možná bychom do naší debaty mohli zahrnout i kuny. Konec konců, jsou to příbuzné 🙂

 

Pro představu (foto internet)

Lasice kolčava

 

Lasice hranostaj v zimním kabátku 🙂

 

Hranostaj v letním

 

 

Aktualizováno: 25.4.2023 — 17:51

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. To je moc krásná pohádka. Tady jsem viděla jen kuny – ty tedy ne že by nebyly hezké, ale rozhryzané kabely v autě mě fakt nebaví. Lasičky tu zřejmě taky jsou, ale asi rychlejší než můj postřeh 🙂
  A ta pohádka mi připomíná dobu, kdy u nás bývala hodně často Andulka , než začala chodit do školky. Já jí vyprávěla pohádku o veverce, která byla na pokračování a kterou jsem si vymýšlela. Ona ji potom vymáhala doma a u druhé babičky a strašně se zlobila, že ji neumí :-))

 2. Já děkuji Dede za zveřejnění archivní pohádky a všem za hezké ohlasy. Vůbec jsem nepočítala s takovou odezvou. Mám radost, že vás pohádka zaujala.

 3. No panečku, to je pohádka podle mého gusta (z pochopitelných důvodů, že?). Máme toho s kolčavou dost společného 😀 Taky si bráním svoje území a dětičky jsem (bohužel, ach jo) též vychovávala bez tatínka. No a pak, ze všech těch lasiček mi kolčava připadá nejkrásnější 🙂

  1. Děkuji za milý komentář od samotné (k)Olčavy. Tyhle lasicovité šelmičky jsou hezká zvířátka. Mně kdysi dávno přeběhl přes cestu hranostaj, když jsem jela na kole – a bylo od něho pěkné, že se zastavil na chvíli dlouhou akorát tak, abych si stihla všimnout, že je hranostaj. Jinak jsem vídala spíš kolčavy. Nebo nějaké malé neurčité rychlé šmouhy, o kterých bych si netroufla říct, který druh to je.

 4. Hezká pohádka! Mám ráda dobré konce! Jsou to oboje velmi hbitá zvířátka ,jak hranostaj, tak lasička. Občas je vidím přebíhat silnici,dávám pozor abych je nepřejela.Naštěstí jsou rychlá ta zvířátka ale úplně nejrychlejší je myš, to je fofr.
  Na dovolenkové chatě ve Veselá u Valmezu, jsme žili po celé noci s plchem,chytal můry atd., co nalítaly dovnitř.Napřed jsem myslela, že tam snad straší, než jsem na to přišla a zahlédla stín plcha. 🙂

   1. však si toho našeho domácího hýčkáme 🙂 bydlí v zahradním domku a co má v dosahu tlapiček a čumáčku, to schroupe 😀

 5. kouzelná pohádka, díky 🙂 lasičku jsem viděla prosmýknout se přes naši zahradu, jen se mihla a byla pryč… kočky byly zrovna zaměstnány nějakým zkoumáním v jiné části zahrady 🙂 na oplátku přidám veršíky:
  Lasička
  seděla maličká
  na kraji lesíčka.

  Máte vy
  k tomu klíček?

  Mně měsíček
  tajemství
  sdělil v šprýmu:

  Ten přehumor-
  ný tvor
  tak činil kvůli rýmu.

   1. díky 🙂 toto je ovšem Christian Morgenstern v překladu Josefa Hiršala, abych se nechlubila cizím peřím 😀

 6. Milá Ivano, pohádka se mi moc líbila a dovětek ještě víc – přec jen mi už není pět a jsem zvědavá. Po přečtení jsem googlila obrázky a přemýšlela, jestli je někdy viděla. Nejsem si jistá… Jediné, co jsem věděla s jistotou je, že na královském hermelínu byly vedle kožešin i ty špičky hranostajových ocásků.

  1. Děkuji! Ano, královský hermelín se dělal z hranostajích ocásků, v tom bílém zimním provedení je černá hezky kontrastní – no, „hezky“, jak se to vezme, hranostajům to asi mnoho hezkého nepřineslo. Kolik takových ozdob muselo padnout na jeden hermelín… A jinak jsem ráda, že přírodovědná osvětová pohádka se líbí.

 7. Moc se mi pohádka líbila, ještě více dovětek.

  Lasičky jsou velmi hbitá zvířátka. Pár jsem jich viděla, ale a jelikož se vždy jen mihla, tak si nejsem jistá, jestli byl ocásek černý nebo hnědý. Předpokládám, že kolčava je běžnější, tudíž to byla nejspíš ona.

  Hmmm – hnedle jsem si vzpomněla na jinou pohádku, večerníčkovou, křemílko-vochomůrkovou 🙂 🙂 . A taky na zvířetníkovou Olčavu, se kterou jsem se kdysi přetahovala v aukci o perníkovou postavičku. Já vyhrála a mám perníkového draka s kolčavou na ocásku 🙂 .

  Jinak pár let nazad jsem měla štěstí a narazila jsem na kunu, která se dala i vyfotit, fotky se skrývají v nějakém rajčatovém albu.

  Já mám tyhle lasičkovité potvůrky ráda, i když jsou to mordýři. Ale půvabní, proto jim mnohé prominu…

  P.s. další asociace kuní ksicht Frank Burns. 😉

  1. Děkuji! Na naše krmné místo pro toulavé kočky chodí i kuna skalní a kočičí granule jí fakt chutnají. Vím to proto, že čas od času tam přes noc nechám fotopast, ať vím, co (kdo) je mezi obecními kočkami nového. Ale kuna nevadí – když se nadlábne granulí, nechává na pokoji slepice a vejce. Tak ať si dá.

   1. Správně – navíc se říká, kde žije kuna, tam neloví. Je to možné, protože našim se nad hlavou honilo stádo mamutů, ale na dvoře byly hlavy slípek od sousedů 🙂 🙂 …

    P.s. Vlastně i Přemek 8) jednou radil – chceš mít pokoj od kuny? Pořiď si vlastní! 😉

   2. Pohádku jsi z archivu vylovila moc hezkou. Je jich tam víc?

    Kočičí granule jsou pokrm univerzální. Krmím jimi vrány, kosy, straky, jezevce a lišku. Jezevec dostává ty nejlevnější, ale mlaská, až se to rozléhá. Ptactvo dostává středně drahé, liška a sousedovic mainská se přidají, no a náš kocour, potvora jeden, dostává veterinářský. Není to spravedlivé, ale co naděláme! 🙂

    1. Díky, no, po pravdě nevím, jestli se mi v archivu ještě něco takhle nevyužitě válí, ale domnívám se, že už ne. (Podívám se.)
     Posloupnost kvality granulí mě pobavila, spíše tedy potěšila – že to takhle podobně má nastaveno i někdo jiný než my…

 8. Tahle zvířátka jsem v přírodě nikdy neviděla, stejně jako vydru, oblíbené zvíře našeho Kuby. Ale tu jsme viděla aspoň na dopravní značce- kolem dálnice u Liptovské Mary jsou výstražné značky s vydrou a nápisem Attention otter!
  Ještě že to v pohádce dobře dopadlo….

  1. Vydru bych naživo v přírodě chtěla vidět, to se mi taky nepoštěstilo. Vlastně je spousta zvířat, která jsem takhle ve volné přírodě nikdy neviděla. Před pár lety se u nás vykládalo, že několika lidem přeběhl před autem rys. Když jsem večer někam jela, tolik jsem si přála ho potkat! A nic. Třeba se ještě dočkám…

 9. Pěkná pohádka a hranostaje jsem v životě neviděla.
  Tak děkuji za zprostředkování a fotografie.

  1. Děkuji, pohádka je už relativně stará, jen byla teď vyhrabána z „virtuálního šuplíku“.

    1. 😀 Já jsem vykuněné auto! Nic zvláštního, ale já nejsem zvyklá – díky psům. Jenže to jsme dělali novou střechu a auta musela stát asi tři týdny na louce. Subaru si kuny nevšimly, ale Superb tehdy dostal zabrat!

     1. Ondrova původní Škodovka taky…tři mechanici si lámali hlavu nad tím, co se mohlo autu stát..až si Ondra vzpomněl, že potíže začaly poté, co byl u kamaráda a parkoval tam u stodoly 😉

 10. Pohádka je půvabná a závěrečné poznámky prostě miluji.
  Hranostaje jsem ještě neviděla, ale kolčavy u nás jsou. Jen nepostojí a nepostojí, takže fotku nemám.

  Kuny jsou taková všudezdejší havěť, na ty je škoda slov. 😀

  1. Děkuji! Ano, lasice jsou takové malé, mrštné, takže mnohdy je venku zaregistrujeme jenom jako takovou rychlou šmouhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN