FOTOČLÁNEK – KláraH: Karlův most

Včera večer jsem stála na Kampě, když tu se rozsvítily lampy na Karlově mostě, po nich kupole kostela sv. Františka z Assisi a Staroměstská mostecká věž. Říkám si, ještě tomu přeci něco chybí… a najednou blik, rozzářily se i kamenné oblouky. Těch má Karlův most celkem šestnáct.

 

Ne všechny jsou ale původní. Most nám v Praze stojí už několik století a za ty roky se městem prohnalo hned několik povodní, které ho tu míň, tu víc pochroumaly. Osudnou se mu stala velká voda roku 1890. Ta strhla hned dva z nich.

 

 

Dobové obrázky člověku úplně rvou srdce, když vidí kus Karlova mostu zbořený. Most je postavený z pískovcových kvádrů a kamenická dílna stála přímo na břehu Vltavy. Některé z kamenů pocházejí z nedalekého kopce Petřína. Hezky je poznáte, protože mají načervenalou barvu.

 

 

Když se vydáte na plavbu loďkou mezi pilíře, můžete tu vidět na některých původních kamenech vyryté znaky. Jsou to „podpisy“ kameníků. Každý měl svůj znak, kterým si opracovaný kvádr podepsal, než ho odevzdal v kamenické dílně. Podle toho pak dostal vyplaceno dukátů. Představte si, že historikové objevili totožně vyryté podpisy jak na kamenech Karlova mostu, tak i na zdech katedrály sv. Víta!

 

 

Znamenalo to, že jeden a ten samý kameník pracoval současně na obou stavbách. Hodně hladových krků bylo tenkrát třeba živit… Našla jsem takový znak opravdu na Vítu. Zvenku na špičce směrem k náměstí U Svatého Jiří. Úplně to miluju, tahle znamení z minulosti. Zkuste je taky někdy najít.

 

 

V Praze narazíte na nějakou tu legendu za každým rohem a nejinak je to i s naším kamenným mostem. Možná jste zaslechli tu o neviňátku. Když nechal král Václav IV. svrhnout umučeného Jana Nepomuckého z Karlova mostu, povodeň téhož roku strhla jeden mostní oblouk. Nikomu se oblouk nedařilo opravit. Až se mladý předák kameníků Jakub rozhodl záhadu rozlousknout a zůstal přes noc na stavbě.

 

 

O půlnoci udeřil hrom, na most vlítl čert jak dva domy velký a kopytem začal opravený most bourat. S pošklebkem křičel, že nikdo most nedostaví. „Leda, že bys mi obětoval první živou duši, která po nově opraveném mostě projde,“ zachechtal se ďábel směrem k Jakubovi. Ten zatoužil po slávě a čertu přislíbil prvního živáčka, který na most vběhne, jen když nechá právě jeho Karlův most dostavět. Čert si spokojeně odpliv ohnivou jiskru a krví sepsali dohodu.

 

 

Druhý den Jakub kameníky popoháněl, aby do večera vše stihli. Byl ale víc a víc zasmušilý. Když byl oblouk dostavěný, postavil na oba konce mostu stráže s příkazem, aby na něj nikoho nevpustili. Připravil lest a chystal se k ránu na most vyhnat kohouta. Toho ať si čert pod zem stáhne. Nevnímaje čas ukryl se poblíž a jal se tu přečkat do rána. Jakubova žena, která nosila pod srdcem jejich děťátko se tak svého muže k večeři nedočkala.

 

 

Vydala se směrem ke Karlovu mostu… Stráže ji sice zdrželi, ale usmlouvala je a vběhla na něj. V Jakubovi by se krve nedořezal. Volal na ni, ale marně. Když pak přiběhl domů, našel ji mrtvou s jejich právě narozeným synkem, jehož dušička byla také vyhaslá. Pochopil, jakou chybu udělal a sám se k smrti utrápil.

 

 

Nad Karlovým mostem se od té doby vznášela duše malého neviňátka a za sychravých rán bylo slyšet dětské kýchání, které děsilo kolemjdoucí. Jeden zbožný muž se ale nezalekl a na kýchnutí odpověděl: „Pozdrav Pánbůh.“ Tato dvě laskavá slova duši bloudícího chlapečka vysvobodila. Krásný den… a pozor na smlouvy s ďáblem!

Aktualizováno: 19.4.2023 — 19:09

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krásné fotky! Hra světel dodává Praze a Karlovu mostu zvláštní kouzlo. Moc ráda čtu, Kláro, články pražského seriálu, dýchá z nich opravdová láska k městu.
  Já naposledy na Karlově mostě hledala sochu Bruncvíka, která velmi zajímala vnučky – a nemohla ji najít. 🙂 Naštěstí pomohla technika!

 2. Nádherná Praha ,plná kouzel a tajemství. Díky Kláro , za přiblížení dalších tajemství a úžasné fotky.

 3. Klári, to je zase taaak krásné! Hned má člověk pěkný den, když prohlíží Tvoje fotografie. Přávidím Ti Tvoje fotografické oko a techniku 🙂

  1. Juu, Evi 🙂 já jsem tak ráda,že se Ti to líbí. Dneska se to obzvlášť hodí, ta lepší nálada, u nás hlásím od rána úplně šedivo, tak to člově nemá ani moc chuť někam špacírovat. Měj se krásně. 🙂

   1. díky 🙂 tady v Pardubicích i v HK bylo krásně slunečno a svěže plus k tomu fotky…pěkný den 🙂

  1. Děkuju. 🙂 Já jsem někdy sama překvapená, jak krásně mi Praha „pózuje“ . Hezké dopoledne přeju.

 4. Nádherné fotky Kláro.
  My jsme včera také byli v Praze.
  Šli jsme z Petřína ke Strahovskému klášteru a odtud přes Hrad a dolů Starými zámeckými schody. Bylo krásně a pohled z Petřína rozkvetlou Prahu bere doslova dech.

  1. Děkuju Míšo. 🙂 Praha je na jaře kouzelná, na Petříně obzvlášť, když začíná všechno kvést. Škoda, že počasí stávkuje a sluníčko zahálí. Na hrad se taky brzo chystám. Mám moc ráda zahradu Na Valech a Rajsou zahradu, které jsou hned podél hradu a je odtud náááádherný výhled nejen na Prahu, ale i na Zámecké schody z výšky. Z té vysokánské zdi, co je nad nimi. 🙂 Hezký den přeju.

 5. To je tak krásné (y) 🙂 …pro potěchu oka i duše (y) 🙂 A příběhy legend dodávají punc tajemnosti k obdivu, co oko vidí a mozek vnímá , co práce a úsilí to muselo lidí stát, od počátku až dodnes… Děkuji za podělení se 🙂

  1. Evo, připojuji se k vašemu komentáři. Je to prostě nádhera, Klárou zprostředkovaná nám nepražským. Díky.

   1. Maryška já se v ní narodila a žila do svých 20 let. Přímo na :Hradčany měla výhled po 4 roky na zdrávce. Procourali jsme všechny, tenkrát ještě opravdu hospůdky na staromáku, nebo zakoupili ještě teplé učňovské rohlíky v Celetné a prošli přes Karlův most do hospůdky na pivečko na Kampě.Pak si střihli, kdo se z našeho zdravého jádra vrátí na odpoledku do školy a kdo půjde na Petřín 🙂 To byly „roky her a malin nezralých“ Milovala jsem Prahu s pàr turisty a byla hrdá, že jsem její součástí.S mámou k Myšákovi na karamel, chlebíčky s rozbifem.Do koruny na koktejl, do Blatničky na džbánek růžvého ,s babičkou do všech kostelů na jesličky s historií a každý měsíc do divadla.Kupovala jsem pohledy právě té večerní Prahy. Pak vše nabralo jiný směr a stalo se, co jsem si vůbec nedovedla představit, tam nežít a odstěhovat se na venkov.Zpočátku jsem se ještě vracela na srazy, nákupy, ale vše se od revoluce moc změnilo.Dnes už jedu do Prahy jen s návštěvou, nebo k doktorům.Miluji ji. Vždy se cournu, ale je to už jiné

  2. Evi 🙂 já moc děkuju! Na Praze je toho tolik k obdivu. Já mám takové „podezření“, že ji opravdu museli stavět za nějaké čarovné hvězdné konstelace. Legendy úplně miluju a věřím, že na každé z nich je něco pravdy. Krásný den přeju. 🙂

 6. Milá Kláro, ty fotky máš doslova magické! Musím uznat, že já jsem si je asi užila nejlépe – ve velkém rozlišení jsem si na počítači užívala i detaily. Každopádně jsem opět neodolala a udělala aspoň dva výřezy, aby si čtenáři užili taky 🙂
  Jinak o kamenických značkách vím (to mě moc zajímá) a legendu bohužel znám – ono zaplést se s čertem k ničemu dobrému nevede.
  Děkuju moc za sdílení!

  1. Dede, děkuju! 🙂 Mě na té naší Praze fascinuje snad úplně všechno. A mám to štěstí, že jsme se spolu tak nějak propojily a skamarádily, že mi dopřává nahlédnout do svých příběhů a já jí to oplácím tím, že ji s potěchou ukazuju lidem. A je to skvělý. 🙂 Hezký čtvrtek.

   1. Dnes se mi díky vám Kláro vrátila v té milé podobě ,jak jsem ji znala a probudila neopakovatelné vzpomínky a vyloudila klidný, laskavý úměv na rtech, jenž vychází z duše a to vše hned poránu .Ten stav mi vydržel celý den až doteď. Ještě jednou děkuji a přeji hezkou dobrou noc 🙂

 7. Krásné fotky, krásné povídání. Až budu mít cestu, tak dělo kamenických značkách podívám. Anebo to zkusím u nás, jestli nějaké najdu.

  1. Děkuju pěkně. 🙂 Já bych řekla, že takové značky budou asi vlastně všude na starých mostech nebo kostelech. Zkusím taky ještě nějaké vypátrat. Hezký den 🙂

   1. Nemohly se značky dědit? Připadalo by mi to celkem praktické s ohledem na to, že asi málokomu se jako podpis chtělo vytesávat nějaké složitosti – a jednoduchých znaků nebude úplně neomezené množství…
    Jinak děkuji za krásné vyprávění, kolik lidí píše o navštívených místech, ale málokdy se to tak hezky čte… to je holt vypravěčský talent 🙂

 8. Karlův most znám jen plný turistů a za dne- prostě jsem jeden z nich. Osvětlený vypadá mnohem líp. Krásné fotky.

  1. Já jsem na jednu stranu ráda, že se Praha turistům líbí a že k nám jezdí, ale je fakt, že přes den, natož o víkendu je to boj tudy vůbec projít a člověk si to vůbec nevychutná. 🙂 Tak jsem moc ráda, že se můžu podělit o to, kdy je Karlův most prázdný a tajemný, takhle večer. 🙂 Moc děkuju a fajn den přeju.

 9. a protože ty opracované kameny na most tahali pomocí krepen, tak v sobě měly-mají z dvou stran důlky…aby důlky nebyly vidět,jsou pootočeny kameny tak,aby byly důlky na bočních stranách..jinak je nechávali přiznané,což můžete vidět třeba na hradě Kost…

  1. To je parádní doplnění. 🙂 Děkuju. Teď si vlastně uvědomuju, že jsem to viděla v Muzeu Karlova mostu, které je hned na jeho začátku. Mají tu takovou expozici v životní velikosti, kde je krepna i s kameny.

 10. Krasne vypraveni doplnene nadhernymi fotkami Karlova mostu. Legenda mraziva, ale určitě obohacující tenhle klenot Prahy. Ja mam rada kamennou hlavu Bradace v nabrezni zdi mezi Staromestskou mosteckou vezi a Klášterem Křížovníků. Byla na prvním oblouku Juditina mostu a když voda ve Vltave dosahovala Bradocovi pod vousy, bylo to znamení hrozících povodni.

  1. Děkuju moc. 🙂 Bradáče mám taky ráda! Jak důmyslně to tenkrát vykoumali. 🙂 Dokonce jsem četla, že když byla jeho hlava celá pod vodou, Vltava se rozlila až na Staroměstké náměstí…Hezký den přeju. 🙂

 11. To je dávno (1976÷1981), kdy jsem ráno chodíval do školy pěšky z Florence na Malostranské náměstí přes Karlův most. Tenkrát byl prázdný i v poledne, natož ta krása ráno … Mlha převalující se na řekou – a dušička naštěstí už nekýchala 😀 …

  1. Z Florence až na Malostranské náměstí každý den ráno? 😀 Tak to musel být ten nej zdravotní start do života. A ještě po tak hezké trase. 🙂 Já si takhle most užívám brzo ráno, kdy je opravdu čarovný i s tou atmosférou okolo. Hezký den a moc děkuju.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN