BTW: Znáte pijáka lužního? Tedy… klíště?

Někdy předevčírem mi na FB přistál sdílený článek, popisující patálie, jaké mohou u psa vzniknout, pokud si na jejich krvi pochutná klíště zvané piják lužní. To by samo o sobě nebyl až takový problém, kdyby nepřenášel parazita, na kterého tady u nás nejsme zvyklí.

 

Takže cituji veřejný příspěvek Veroniky Šiklové, která popisuje, co se stalo její fence. Myslím, že je dobré být varován – pokud je tu nová hrozba. A čtenáře z teplých lužních lesů tu určitě máme… navíc, ono se to určitě časem rozšíří všude.

 

Veronika Šiklová

Piják lužní. Před pár dny jsem nevěděla, že tohle klíště existuje. Před pár dny nevěděli veterináři, že se vyskytuje v Čechách. A když už se vzácně vyskytne, že je vzácně infikované parazitem „babesia canis“ a zrovna ve velkém lese natrefí na Naru, která jednou za půl roku hárá a které panička vymyslela, vlastně také vzácně s ohledem na její chovatelskou aktivitu, výlet do tramtárie za ženichem.

Babesiosa během pár inkubačních dní začne rozkládat krevní destičky a krátce poté začnou kolabovat ledviny a nejsou-li včas podané konkrétní léky, pes umírá. V našem případě nás na falešnou stopu svedlo hárání a krytí, tedy cca krátký půl den jsme krev při močení neřešili a druhý půl den mylně přikládaly gynekologickému problému. Poté, co antibiotika nepřinesla zlepšení, už byla Nara hospitalizovaná s podezřením na akutní pyometru a potrat. Horečka, apatie, nechutenství, temně červená moč. (To vše během jednoho dne.)

 

 

Naštěstí paní doktorce Maradové byly výsledky krve tak podezřelé, že se nenechala klamat a brzy odhalila diagnózu. Jistě, zrovna je víkend, takže lék proti „zřídkakdy z jižních zemí zavlečenému parazitovi“ mají jen (děkuji za tu možnost) na veterinární klinice ve Stodůlkách. Bohuslav má jasné instrukce rychle doručit protilátku Naře z Prahy do Mělníka. Den s bolením břicha čekáme.

Další den přichází dobré zprávy a v úterý večer si ji už bereme zpět domů. Další dny je ledvinová dieta, v sobotu pak z krve přichází dobré zprávy, že vše se vrací k normálu. Dnes, 8 dní po zahájení léčby, je již Nara zpět na výchozí váze a znovu je veselá na procházkách. Horskou dráhu jsme projeli během dvou týdnů. Pocit štěstí po úspěšném krytí, o týden později strach o její život, o týden později zas úleva, že je vše v normálu. Jestli v rámci toho všeho stresu zabřezla nebo plody vstřebala teď opravdu neřeším. A jestli to vyjde, tak to budou sakra bojovníci.

A teď: Na pijáka, stejně jako na ostatní podobné potvory, platí běžné protiklíštěcí přípravky (obojky, spoty), dále doporučuji po procházkách venku prohlédnout – parazit do organismu přejde až po cca 48 hodinách přisátého přenašeče. Pokud váš pes má symptomy jako tmavě červená moč, únava, zvracení, zažloutlé bělmo nebo dásně, informujte vašeho veterinárního lékaře, že byl zaznamenán výskyt babesia canis (doposud vzácně na teplém Břeclavsku/Hodonínsku).

Včas podchycené případy jsou zcela vyléčitené. Jen o pár hodin déle je dělí od NE VČAS a fatálního vývoje. Babesia canis ohrožuje pouze psy a pouze přenosem z přenašeče (ne třeba pokousání infikovaným). Kresba na zádech pijáka je nezaměnitelná. Nara si vyžrala tuhle pionýrskou zkušenost. Buďte obezřetní!

Foto: Autor: I, Accipiter, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2631625

A já se ptám – jak bojujete s klíšťaty vy? U psů, koček i lidí? Co se vám osvědčilo a co naopak ne? A navíc – setkali jste se už i s tímto typem klíštěte? 

 

 

Aktualizováno: 13.4.2023 — 20:22

27 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Vyzkoušela jsem za ta léta se psy všechno možné. V poslední době bereme Bravecto,je fakt,že po aplikaci Jenka vždy jednou mírně blije ale jinak v pohodě, bez následků. beru jednu tabletu pro dvě, Jenka čtvrtku, zbytek Cony. Zrovna zítra jedu stříhat a k vetovi pro prášek. Jenka už měla dvě klíšťata. Díky za upozornění na zavlečenou další potfóru ohavnou, to bychom tedy nechtěli.

 2. Paní Veronika je dcera mojí dlouholeté internetové známé, paní Ivy. Oni jsou všichni hrozně správná rodina, paní Iva je překladatelka, její muž je dokumentarista (viděli jste někdo kdysi sérii dokumentárních filmů Soukromé století? – moc působivé), syn je skladatel moderní vážné (a velice výborné) hudby, taky hraje v několika kapelách, paní Veronika měla svého času moc pěkný penzion, ale nesleduju ji, takže nevím, jestli to ještě stále platí.
  S paní Ivou se známe z NP (pamatujete si sáhodlouhou diskusi, mělo to snad 5000 nebo víc příspěvků, pod článkem Klondajk?, běželo to tam snad 2 roky), několikrát jsme se viděly osobně, i jsme byli s MLP v jejich úžasné vilce v Tróji. Řadu let jsem od ní měla každý podzim velkou krabici kdoulí na moje oblíbené řecké kdoule v sirupu, teď už máme kdoule svoje. Fakt úžasná rodina.
  Ale ty potíže s pijákem, to je vážně hrozné a je moc dobré to vědět.

 3. Psa už bohohužel nemáme, ale nikdy jsme žádný problém s klíštětem nezaznamenali.
  Já teď řeším jinou záhadu, a to, jak těžkotonážní Ruženě (má cca 5,5 kg a to to je normální vesnická micka) aplikovat cokoli na odčervení. Dostali jsme před čase od veta spot, který (podle váhy) dostaly i obě černé kočky. Ty jsou v pohodě. Jenomže Růža má tak hustý kožich, že dostat se jí na kůži je opravdu problém, navíc nechce držet a udržet bez ztráty kytičky to kočičí těleso je fakt problém. No asi jsme to aplikovali blbě (asi určitě), protože jsem jí náhodou před pár dny našla u prdelky červíka – ještě se hýbal – brrrr. Koupili jsme v lékárně tabletku s tím, že jí ji vmícháme do jatýrek a bude. Nebylo. Sežrala jatýrka a nechala tam hezky vypreparovanou piluli. Tak ji MLP nadrtil do další várky jatýrek a po nějaké době předložil Růže. Čuchla k tomu a odkráčela. Navečer se do toho sice pustila, ale co snědla obratem vrátila na zem. Netuším jak jí vpravit tabletu do krku, aby ji spolkla a mě nesežrala, ale stejně mám obavu, že by zase skončila na zemi. Tak asi pořídíme nový spot, kočku svážu do kozelce :-))) a nakapu jí to za krk. A dokonce jsem na ní našla kráčet blechu !!!! To jsme vyřešili (a průbežně řešíme) Bolfem, odnesly to všechny kočky, pelíšky atd… Ach jo, zlatej pes, tomu jsem jakýkoliv prášek vmáčkla do taveňáku, pes udělal ham a bylo.

  1. Ten spot na odčervení a zaroveň na ektoparazity používám na šestikilového kočkoura Darečka také. Když baští, tak bleskurychle aplikuji. Jinak by to také nešlo.

  2. Nás kocour se při jakémkoliv podání prášku choval stejně. Ne a ne. Až jednou jsem se opravdu naštvala, na zemi ho zaklekla, jen hlava volná, levou rukou jsem zmáčkla tlamu ze stran a pravou strčila prášek skoro do krku. Pár vteřin a hotovo.
   Jinak, po poslední operaci zubů, mizí mu sklovina, napadené zuby musí ven, jsem dostala antibiotika v lahvičce a delší, tenkou inj. stříkačku. Aplikace bez zakleknutí, přidržet jen hlavu, do huby ze strany stříkačku, vstříknout a je to. Kocour o tom ani neví. Kamarádí se mnou dál.

    1. jo, to by se mi taky líbilo, ale tohle je spot, do tlamky aplikovat nemůžu. Momentálně vede Růžena 1:0, řvala jak tygr a udržet se prostě ani v ručníku nenechala. Pokračování zítra…. 🙂

  3. Bylo mi jednou paní doporučeno dát tabletu do olejovek… Ověřeno na dvou kocourech. I když tabletu nasekám na malé kousky – vždy vylízaná miska:)

 4. Na základě dnešního článku jsem se jala dohledat všechny klíštěcí pinzety. Mám jich několik, v různých barvách, roztroušené po domě, aby byly ihned po ruce, když klíště objevíme. Může mi někdo vysvětlit, jak to, že nemohu najít ani jednu!!! 🙁 .

 5. Jo, tak tohle se týká nás. Klíšťata chytáme celoročně, i na Nový rok jsem jich pár našla (sem tam nám nějaké leze i po zdi v obýváku). U Toye jsem řešila (úspěšně) obojkem Kiltix, jenže ten ke konci jejího života přestával fungovat (prostě klíšťata se proti látkám v něm obsaženým zvykla), tak jsem to řešila pipetou. Jenže po ní se začala chudinka strašlivě drbat, musela jsem ji vykoupat několikrát za sebou, než se toho zbavila.

  Erník při příchodu k nám byl ošetřen Bravectem a tak v tom pokračujeme i u všech ostatních. Sice nárazově je to díra do peněženky, ale funguje v podstatě celou sezónu – v zimě poctivě prohlížím a nalezené posílám záchodovým tobogánem do podsvětí. Navíc teď kupuju tu pro obříky a dělím, takže nakonec to vyjde daleko líp, než pipety, které fungovali maximálně měsíc, jestli to. Takže tableta pro obříka za 800 a podělila jsem všechny tři – Brooke a Erník jednu čtvrtinu a Fram polovičku. A to se vyplatí 🙂 🙂 .

  Pijáka lužního jsem už možná i viděla, ale nejsem si jistá. Zajímavé je, že u nás na Vrbici se klíšťatům odjakživa říkalo pijáci. A další zajímavost – za mého dětství jsem nikdy neviděla ty obříky, které většinou psi nosí, vždycky to byla ta hnusná mrňata, která se tak špatně vytahovala.

  1. Dělit olbřímí jakékoliv tablety pro svou smečku, dělá kamarádka chovatelka, která je v držení svých čtyř kníračů 🙂 .

  2. Babička i maminka říkali klíšťatům zažíráci. Máme pipetu, fungovala u všech psů vždycky tři měsíce i víc. Jsem zvědavá letos jak bude fungovat na Edýskovi. Klíšťat je letos nějak moc.

 6. Tohle jsem měla na FB také. Tento roztoč se posouvá dál na sever, jak stoupá teplota při měnícím se klimatu. To mi připomíná, že jsem už letos dvakrát! viděla brouka „jedovatou“ majku, která bývala k vidění tu tam na jihu JM. Na severu Brna nebývala NIKDY k vidění.
  Jako antiparazitikum používám obojek Foresto. Funguje zatím perfektně i když Ajvi vběhne nečekaně do vody. Dávala jsem spot-ony, dokonce jednou i piluli Bravecto. Když jsem další rok šla za Zvířetníkům známým veterinářem, tak mi prášek rozmluvil, měl s ním velmi nepříjemnou situaci u pacienta. Pes, který byl zvyklý Bravecto brát měl najednou silné alergické reakce. Bojovali s nimi půl roku. Jakmile účinky odezněli, zdravotní stav pacienta se zlepšil. Jde o to, že při špatné reakci psa na látky, spot-onu vykoupete pořádně v šamponu, obojek přestanete dávat. Ale odstranit z těla látku, která způsobuje zdravotní komplikace, tak to nejde.

  1. Majky zaplavují Německo, tam je mají jako problém, jsou chráněné a jedovaté..takže to řeší osvětou …

  2. Majku jsem poprvé a naštěstí naposled viděla před čtyřmi a kousek lety (snacha byla těhotná s Matějem, který se narodil v červenci) na prodlouženém víkendu v Lázních Mšené. Koukali jsme oba jak blázni, kde se tam vzala.

  3. U kolií musíme být obzvlášť opatrní na chemii, leccos špatně snášejí a něco pro ně může být i smrtelné /odčervení, antibiotika …. / Máme s tím i moc zlou zkušenost.

 7. psa nemáme ani neplánujeme a u koček řešíme parazity kapkou Advantage. Ale dáme určitě přečíst švagrovi ( v majetku RR) a kamarádům ( vlastněni borderkou) a sousedům, páníčkům yorkshirské všudybylky. díky za red alert!

 8. Po tom, co jsem s Princeznou sváděla krvavé boje, používáme pro kočky spoty Stronghold. Kupodivu funguje, jen Moncici díky svému Obříství občas potřebuje navíc tabletu. Majda fungovala na Pangamin, fakt to na ní nelezlo. Obojek u denně plavaciho psa asi k ničemu a navíc to zase strašně smrdelo mě

 9. Klíšťata jsou problém a podobně jako Petra jsem vyzkoušela různé věci. Potíž u nás je, že obojek prostě nevydrží, pokud jsou psi volně na zahradě a v naše případě běhají kolem nebo občas skrz živý plot. U ostatních psů byla klíšťata jen obvyklý problém, ale Ari má specialitu – bohužel. Je skoro jedno, jak dlouho má klíště zakousnuté, hned se jí udělá ošklivá boule. Pokud by se to nechalo, boule zahnisá do opravdu velkého problému. Takže volím Bravecto, i když vím, že to není optimální. Aspoň funguje.

 10. klíště nemá rádo Béčko..takže na poctivé pivaře a lidi,co kozumují pangamin nebo kvasnice, neleze,teda leze,ale nezakousme se..a kluci z lesa – dřevorubci a hajní,ti nedají dopustit na fenykl ..nosí po kapsách pytlík koření a nadrcený mají nasypaný v botách..
  kočky mívaly obojky..nezapomenu ,jak měl kamil 2 dny drahý foresto a pak třetí den přišel bez něj..sundat si ho nemohl,asi mu bylo sundáno..od té doby se kupovala levnější,ale účinná verze Sergeanťs obojek Dual antiparazitní pro malé psy a kočky 34cm. žádné alergie nebyly..

 11. Tak jo. My jsme ten jih.
  Kamarádčina výmarka měla babesiózu předminulé léto. Navíc oni jezdí do Maďarska, neb její muž tam má pronajatou honitbu. Veterinářka to naštěstí odhalila, ale i tak byla fena hodně špatná. Nicméně se z toho dostala a loni měla hromadu krásných stříbrných štěňat. Ošetřená proti parazitům byla. Nepomohlo to.

 12. Díky za varování.
  My používáme fenykl, oblečení a obrání po vycházce. Ano, nikdo naštěstí nemá čtyři nohy ani moc potvorám nechutná.

 13. Na pijáka jsem narazil už jako malý, kdy jsem ho měl přisátého na noze. Tehdy se to nijak zvlášť neřešilo, ale také těch nakažených a roznášejících choroby zřejmě tolik nebylo.

 14. No nazdar. Ještě že to zvládli podchytit včas a že veterinářku napadlo co to je. Uff, síla.

  Moje zkušenosti:
  Spoty – drahé, krátká účinnost papírová a mizerná účinnost skutečná
  Přírodní přípravky – je to opruz (kapka před každým venčením), bíglům to nevadilo, Vaškovi strašně – jako kdybych ho polila kyselinou
  Bravecto – možná Vaškovi odpálilo či načnulo ledviny. Pes v blízké rodině šílené kožní problémy, zbouraná imunita. Než jim došlo z čeho to je, nechali na veterinách tisíce a pes v žalostném stavu. Stačilo vysadit Bravecto. A podobných případů se na netu dočteš hodně. Když se cokoliv pokazí, obojek sundáš, spot vymeješ. Bravecto musí pes protrpět. A i když navenek problém nevidíš, může růst uvnitř.
  Obojky – jediné co skutečně fungovalo. Ovšem – Kiltix smrdí a je toxický pro kočky. Scalibor vynikající na bígly, Vašek silná alergická reakce. Takže drahé, ale výborné Foresto.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN