BTW: Gratulace

„Všechno nejlepší k narozeninám tvého syna ti přeju!“ zahlaholil na mě vesele do telefonu koncem března můj otec. Poděkovala jsem a vůbec se nedivila – samozřejmě, že narozeniny svých dětí slavím! Nejen s nimi, ale i sama pro sebe. Vždyť to byly jedny z nejšťastnějších dní mého života.

 

Když jsem staršího Andyho držela poprvé v náručí, doslova se mi změnil svět. Kromě radosti na mě dolehl ohromující pocit zodpovědnosti. Kupodivu… ne strachu. Bylo mi dvaadvacet, dnes by mě nejspíš okolí bralo jako nezodpovědné děcko, ale já jsem si tehdy důvěřovala. Věřila jsem sobě i svému muži, že to zvládneme. A zvládli jsme to.

Nebylo to lehké, přesně jak se to píše v mnoha článcích o rodičovství. Po několik let jsem nevyspala, děti prošly všemi odborně popsanými obdobími vzdoru, a navíc se ti moji dva malí dominantní samečkové rvali jako koně. Zvládla jsem nepřetržitý dozor nad batolaty postrádajícími pud sebezáchovy, přežila jejich školní docházku, nezabila je za neustálé hašteření, a prokázala takřka zenovou trpělivost, když jsem je snažila nutit k aspoň nějakému pořádku.

Jenže rodičovství nejsou jen starosti, o kterých se často mluví – je to i láska a hluboké uspokojení, které se naopak sdílí dost těžko. Nejen pokud jde o něžná miminka a roztomilá batolata, srdce vám taje něhou i nad nohatými školáky, stejně intenzivně milujete i vzpurné a současně zranitelné puberťáky. A to i ve chvíli, kdy se jim snažíte zaheslovat wifinu a v duchu si slibujete, že klíčky od vašeho auta nedostanou nejmíň do třiceti!

A víte, co je na tom nejlepší? Že se to nemění ani v době, kdy vaše děti dospějí a založí své vlastní rodiny. Stále to jsou vaše děti, a pokud jste to zvládli, stanou se i vašimi přáteli. Dospělými, chápavými, se kterými je legrace, kteří vás berou i se všemi změnami, které čas přináší.

A v tom je nejspíš ten pravý poklad rodičovství – malé děti vám vyrostou, ale přátelství těch dospělých vám vydrží do konce života:))

 

 

Aktualizováno: 2.4.2023 — 21:19

10 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuju všem za milé komentáře 🙂 Ono to není zrovna téma na veřejnou diskuzi, že? Mně prostě zaujalo, jak dobře se mluví ve společnosti o potížích a trablích v rodině a obecně při snaze vychovávat děti, ale ta druhá stránka věci, ta obrovská láska a naplnění, o těch už se prostě moc nemluví. Naštěstí mladší generace ty starší obvykle stejně neposlouchá, takže ty je ty pekelné historky od rodičovství neodradí 🙂

 2. Rodina je důležitá a já sama za sebe jsem moc šťastná jak se ta moje povedla,děti mi krásně stárnou a netřeba v rodině řešit žádné problémy,vnučka příští rok bude bakalářkou, studium ji doslova pohltilo, v dobré slova smyslu a tak milá Dede vím, o čem mluvíš a přeji všem dobré rodiny, ve kterých se dá prožít dobrý život.Ale lehké to nebylo,to ne, musí se na tom hodně pracovat. 🙂

 3. Mám syna jen jednoho, vymodleného, na tehdejší dobu jsem byla „stará“ maminka -bylo mi 30. Za to jeho všechna období, která popisuješ, stála za to. Za odměnu, že jsem ho v pubertě nezabila (jak říká Míša 🙂 ) mám dvě krásná vnoučata – Aničce bylo před Vánoci 9 a je to moc šikovná a opravdu krásná holčička. Matějovi budou v létě 4 a je to Markovo věrná kopie, včetně povahy. Občas mu to přeju :-))))

 4. děti jsou radost i přes tu spoustu starostí, co s nimi jsou 🙂 ale to se tak nějak bere, že to patří k rodičovství… a pak přijde oprávněná hrdost na šikovné a pracovité dítko, které využilo svoje nadání a úspěšné kráčí životem. a z rozjíveného hubatého puberťáka je tu zdvořilý a vychovaný mladý muž 🙂

 5. Mám 2 syny za 20 měsíců po sobě. Měla jsem 2 chlapečky na hadrových plenkách. Ve škole byli po sobě o jednu třídu. Prožila jsem i pubertu, u toho mladšího stála za to. A jak já říkám : “ můj vnouček je odměnou za to, že jsem jeho tátu v pubertě nezabila „.

  V naší rodině si pořizujeme děti hodně mladí.
  Babička měla mojí maminku v 23 letech.
  Maminka mě měla ve 20 letech.
  Já měla prvního syna v 21,5 letech a druhého v 23 letech.
  A můj mladší syn si vnuka pořídil v 21 letech.
  Z toho vyplývá, že já měla prababičku a moje děti jí měli také. Všichni až do dospělosti.
  A můj vnouček Samík jí má také a jestli si Samík pospíší, budu tou prababičkou i já.

 6. Dneska nám přijel Kuba hlídat psy a kočky, když jedeme na necelé tři dny pryč. Je moc hezké mít fajn vztahy s dětmi.

 7. Momentálně si doslova užívám báječný stav: mám oba rodiče, takže jsem dítětem, zároveň i mámou a babičkou (a potencionální prababičkou, vnučka je dospělá). Moje rodina je to nejcennější, co mám…
  A když jsme u toho slavení, pak tedy přání za duhu:Všechno nejlepší k svátku, milovaná babičko!

  1. Alčo, to zaslouží blahopřání 🙂 Já jsem moc ráda, že mám aspoň tatínka – a zároveň jsem i ta babička. Je to fajn…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN